با راه های مراقبت از کلیه ها آشنایی دارید؟ مراقبت از کلیه ها، تاثیر زیادی بر سلامتی کلی بدن دارد زیرا پاکسازی خون و دفع سموم بدن را بر عهده داشته و آب بدن را تنظیم می کند. اگر می خواهد بدانید که چه چیزهایی بر سلامت کلیه های شما تاثیر می گذارد، این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام را مطالعه کنید.

مراقبت از کلیه ها با مصرف نکردن داروهای بدون نسخه

NSAID داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب هستند داروهایی از قبیل ایبوپروفن و استومینوفن نیز از این دسته اند. این داروها می توانند به کلیه های شما آسیب وارد کنند اگر برای مدت زمان طولانی یا بیش از اندازه از آن ها استفاده کنید. استفاده از proton pump inhibitors) PPIs) برای زخم یا GERD برای مدت طولانی شانس ابتلا به بیماری کلیوی مزمن را افزایش می دهد. تنها زمانی می توانید از این داروها استفاده کنید که پزشک آن را تجویز کرده باشد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

مراقبت از کلیه

مراقبت از کلیه ها و مصرف آنتی بیوتیک ها

این نوع داروها که برای مبارزه با بیماری های باکتریایی تجویز می شوند اگر برای مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرند به کلیه ها آسیب وارد خواهند کرد. بیماری کلیوی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که هیچ گونه علائم بیماری نداشته باشید. به این مسئله حتما توجه کنید زیرا اگر کلیه ها به خوبی کار نکنند حیات فرد را تهدید خواهند کرد. برخی از گونه های آنتی بیوتیک مثل: پنی سیلین، سولفون آمید و سفالوسپرین بیشتر باعث ایجاد آسیب می کنند.

مصرف مکمل ها را متوقف کنید

تهیه کنندگان مکمل ها هیچ ضمانتی نمی دهند که داروهای آن ها بدون عوارض و خطر هستند و بعضی از آن ها کلیه های شما را تخریب می کنند. مکمل ها در صورتی که از قبل سابقه بیماری کلیوی داشته باشید، شرایط را بدتر خواهند کرد و بیشتر به کلیه ها آسیب وارد می کنند. قبل از استفاده از هرگونه داروی مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای سالم بخورید

کلیه ها تمام خوراکی ها و نوشیدنی هایی را که می خورید یا می نوشید را پردازش و تجزیه می کنند. از جمله خوراکی های چرب، نمکی یا شیرین. با گذر زمان، رژیم غذایی بد موجب افزایش فشار خون، افزایش وزن، دیابت و دیگر شرایطی که برای کلیه ها بد هستند، می شود. یک رژیم غذایی سالم حاوی مقدار زیادی سبزی جات، میوه ها، غلات و مقدار کمی غذاهای فرآوری شده است.

برای مراقبت از کلیه ها میزان نمک خود را کنترل کنید

این ماده معدنی از جنبه های مختلفی بر افراد تاثیر خواهد گذاشت. برای برخی از افراد، میزان پروتئین موجود در ادرار را بالا می برد. اگر دچار این مشکل هستید به کلیه ها آسیب زیادی وارد می کند یا بیماری کلیوی را بدتر خواهد کرد. نمک زیاد شانس ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد، ابتلا به بیماری های کلیوی را سبب می شود، سنگ کلیه ایجاد می کند که بسیار دردناک هستند و اگر درمان نشوند باعث تخریب کلیه خواهند شد.

آب کافی بنوشید

نوشیدن آب موجب می شود که مواد مغذی به کلیه ها برسد و سموم را از آن خارج کند و به صورت ادرار به سمت مثانه هدایت کند. اگر به میزان کافی آب ننوشید، فرایند فیلتر شدن درون کلیه ها متوقف می شود و باعث ایجاد سنگ و عفونت در آن ها می گردد. کم آبی اگر به طور مداوم اتفاق بیفتد می تواند کلیه ها از کار بیندازد. 4 تا 6 لیوان آب در روز کافی است اما در روزهای گرم و بیماری باید مقدار بیشتری آب نوشید.

ورزش کردن

همانند رژیم غذایی سالم، ورزش کردن از ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و ناراحتی های قلبی که باعث تخریب کلیه ها می شوند، جلوگیری می کند. اما فراموش نکنید که ورزش بیش از حد و بدون برنامه نیز می تواند به کلیه ها آسیب وارد کند. 5 روز در هفته حداقل بین 30 تا 60 دقیقه ورزش کنید. اگر تا الان این کار را انجام نداده اید آن را متوقف کنید و با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

کوچک شدن کلیه

برای مراقبت از کلیه ها چکاب انجام دهید

بسیار مهم است که شانس ابتلا به بیماری های کلیوی را بدانید. افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی، فشار خون بالا، دیابت، یا سابقه خانوادگی بیماری های کلیوی دارند بیشتر در معرض این بیماری خواهند بود. در این حالت، ممکن است که پزشک آزمایش مخصوص چکاب کلیه ها تجویز کند. هر چه رودتر این کار را انجام دهید سریعتر می توانید آن را درمان کنید قبل از این که اتفاق غیر قابل جبران رخ دهد.

درمورد مصرف الکل دقت کنید

اگر در سلامت کامل هستید یک یا دو بار نوشیدن به کلیه ها آسیبی نخواهد زد. اما نوشیدن زیاد، 4 بار در کمتر از 2 ساعت، باعث تخریب ناگهانی کلیه ها خواهد شد. الکل آب بدن را کم خواهد کرد که این کار خود باعث ایجاد نقض در عملکرد کلیه ها خواهد شد، وزن را افزایش خواهد داد، بیماری کبدی ایجاد می کند، فشار خون را بالا می برد و دیگر شرایط نا خوشایند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن شانس ابتلا به سرطان کلیه را  افزایش می دهد و رگ های خونی را تخریب می کند. تخریب رگ های خونی جریان خون درون کلیه ها را آهسته می کند. همچنین سیگار بر داروهایی که برای فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند تا ثیر خواهد گذاشت.