با علت بازو یا شانه درد آشنایی دارید؟ آیا می دانید که این بیماری به دلیل چه عواملی بروز می کند و برای درمان آن چه باید کرد؟ در این مقاله از بخش ارتوپدی و بیماری های دکتر سلام به بررسی علت بازو و شانه درد می پردازیم. یکی از این علائم می تواند سندروم کانال کارپال باشد یا حتی یک پیچ خوردگی ساده.

حمله قلبی یکی از علت های بازو یا شانه درد

بازو یا شانه درد می تواند زنگ خطری باشد به ویژه اگر درد یا فشار در وسط قفسه سینه باشد و تنفس به سختی انجام شود. حمله قلبی می تواند ناگهانی اتفاق بیفتد اما گاهی اوقات قبل از وقوع علائمی دارد. این علائم ممکن است که برای چند لحظه متوقف شوند و دوباره باز گردند. ممکن است در ناحیه معده، فک، کمر یا گردن احساس درد کنید. همچنین ممکن است احساس سرگیجه و خفگی داشته باشید.

شانه درد

سندروم کانال کارپال یکی از علت های بازو یا شانه درد

9 تاندون و یک عصب از درون یک لوله عبور می کنند و کانال کارپال را تشکیل می دهند که از ساعد به سمت کف دست کشیده شده است. حرکات تکراری مثل تایپ متن یا بازی رایانه ای می توانند به این لوله که حامل اعصاب است فشار وارد کند. همین علت ایجاد درد به ویژه در کف دست و ساعد  می گردد. ممکن است احساس مور مور، بی حسی و درد داشته باشید.

تاندونیتیس

انجام یک حرکت بارها و بارها مثل چرخاندن پیچ گوشتی، کندن علف های هرز و…. می توانند تاندون های ظریفی که مفاصل را به ماهیچه ها متصل می کند. ماهیچه ها نیز به استخوان های بازو متصل هستند پس می توانند موجب درد موقع کار کشیدن از بازو شود. پس دقت می کنید که یک حرکت کوچک می تواتند عضو های کوچک و بزرگ را چگونه درگیر کند. نیمی از افرادی که بازی های حرکتی مثل تنیس، اسکواش و … انجام می دهند دچار بیماری تاندونیس می شوند.

پیچ خوردن دست یکی از علت های بازو یا شانه درد

زمین خوردن یا ضربه خوردن می تواند به رباط و بافتی که در ارتباط با استخوان درون مفصل است آسیب وارد کند. این اتفاق ممکن است در مچ دست، آرنج یا شانه رخ دهد. ممکن است بعد از آسیب ناحیه آسیب دیده ورم کند، به سختی حرکت کند و یا خونریزی داشته باشد. برای درمان 2 روز نخست کارهای زیر را انجام دهید:

استراحت کنید.

  • هر 20 دقیقه کمپرس یخ بگذارید.
  • ناحیه آسیب دیده را با بانداژ بپیچید.
  • ناحیه آسیب دیده را از سطح قلب بالا تر ببرید و در ارتفاع نگه دارید.

شاید برای التیام کامل دو ماه زمان نیاز داشته باشید اما اگر درد شدیدی را احساس می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید. شاید نیاز به جراحی باشد.

 کشیدگی رباط و تاندون

ممکن است که زمین بخورید یا ماهیچه ها و تاندون های بازو کشیده شوند. این اتفاق در ناحیه مفاصل مثل آرنج، مچ دست یا شانه می افتد.  برای مدت 48 ساعت کارهایی که قبلا پیشنهاد داده ایم را انجام دهید. فیزیوتراپی انجام دهید این کار می تواند هنوز بعد از دو هفته درد داشته باشد. زیاد سخت نگیرید و نگران نباشید بعد از گذشت دو ماه جراحت از بین خواهد رفت.

پارگی رباط صلیبی قدامی

بازو یا شانه درد به دلیل دررفتگی

زمین خوردن یا ضربه دیدن ناگهانی می تواند باعث جدا شدن دو مفصل از یکدیگر شود. بخصوص در ناحیه شانه و مچ دست. ناحیه آسیب دیده ممکن است که ظاهر بدی پیدا کند متورم و بی حس شود و بسیار دردناک باشد. گاهی اوقات این اتفاق به تاندون ها، رباط ها یا اعصاب آسیب جدی وارد می کند. دکتر می تواند استخوان های شما را جا بیندازد. بعد از آن استراحت کنید، کمپرس یخ و فیزیوتراپی را فراموش نکیند. در بعضی از موارد نادر نیاز به جراحی است. دارو می تواند درد و تورم را از بین ببرد.

ترک خوردگی استخوان

ترک خوردگی بیشتر در پاها رایج است به  علت حرکات تکراری از جمله ضربه زدن به توپ، پرت کردن توپ بیس بال یا بسکتبال. این حرکات می توانند به استخوان های دست یا پا آسیب وارد کنند. اگر احساس درد می کند و باز هم این حرکات را انجام می دهید. شرایط بدتر خواهد شد. برای مدت 6 تا 8 هقته استراحت کنید تا همه چیز بهبود یابد. اگر به خودتان استراحت ندهید آسیبی که وارد می کنید ممکن است که دیگر قابل درمان نباشد.

شکستگی استخوان

وقتی که یک استخوان کمی یا به طور کامل می شکند و به دو قسمت تبدیل می گردد، درد بسیار شدید، ورم و سوزش زیادی را احساس می کنید. استخوان های بزرگتر ممکن است بعد از زمین خوردن فرد دچار ترک شوند. زمین خوردن، برخورد تصادفی در فوتبال یا تصادف با ماشین از جمله تجربیاتی است که ممکن است هر فردی داشته باشد. پزشک ممکن است که استخوان را خودش به درستی بشکند و در جای درست قرار دهد سپس آن را گچ بگیرد. برخی از شکستگی های شدید نیاز به جراحی و استفاده از پلاتین برای نگه داری دو استخوان کنار یکدیگر نیاز دارد.

شانه درد به دلیل پوکی استخوان

ترکیباتی که استخوان های شما را پر می کند و از آن ها در برابر شکستگی حفاظت می کنند با افزایش سن به آهستگی کاهش می یابد.این اتفاق باعث درد، ورم و سختی در حرکت دادن مفاصل خواهد شد. تحلیل رفتن استخوان ها از میانسالی آغاز می شود اما جراحت می تواند آن را به جلو بیندازد. استفاده از داروهای ضد التهاب و ورزش کردن درد و ورم را از بین خواهند برد.