انواع مختلفی از روش  های جوان  سازی گردن وجود دارد. به عنوان مثال، اگر شما حداقل سن لازم و شرایط پوستی خوبی دارید اما با ظاهر گردن خود احساس ناراحتی می کنید، اولین راه پیش رویتان ممکن است روش تهاجمی تری مانند کیبلا یا لیپوساکشن چانه باشد. با این حال، زمانی که علائم افزایش سن در گردن پیشرفت می­کنند و علائم افتادگی پوست مشاهده می­شوند، به احتمال زیاد جراحی کامل گردن و یا پلاتیسما پلاستی احتمالا تنها راه  حل شما خواهند بود. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی می پردازیم.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی چیست؟

بنا به گفته انجمن جراحان پلاستیک زیبایی  آمریکا  (ASAPS)، تنها 29685 جراحی لیفت گردن در سال ۲۰۱۶ در ایالات  متحده انجام شد. در حالی که اکثر این جراحی ها مربوط به زنان (۷۸.۷ %) بودند، اما مردان نیز به طور فزاینده  ای به دنبال راهکاری برای افزایش زیبایی ظاهری گردن بوده­اند. جوان سازی گردن در سنین پایین تر ضروری نیست، بنابراین تعجب  آور نیست که بزرگ  ترین گروه سنی که به دنبال لیفت گردن هستند، بین ۵۱ تا ۶۴ سال سن دارند، پس از آن افراد بالای ۶۵ سال هستند که علاقه فزاینده  ای به انواع روش  های جراحی پلاستیک که می توانند به آن  ها در داشتن ظاهری جوان تر کمک کنند، دارند.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی

عمل جراحی پلاتیسما پلاستی چیست؟

در هر طرف گردن، یک لایه نازک ماهیچه قرار دارد که از زیر استخوان ترقوه شما به سمت بالا ادامه دارد و آن را مجبور به ایستادگی نسبت به هر سمت پایه چانه و فک شما می­کند. این ماهیچه پلاتیسما نامیده می شود. ماهیچه پلاتیسما به دو سمت متمایز تقسیم می شود که در وسط گردن به یک دیگر می ­رسند.

جراحی پلاتیسما پلاستی، نوعی جراحی لیفت گردن است که این ماهیچه  ها را هدف قرار می دهد، و به طور خاص هدف آن سفت کردن و بازسازی ماهیچه پلاتیسما به منظور ترمیم افتادگی پوست گردن است. این روش، ظاهر گردن را جوان تر می کند و به آن شکل و ظاهری زیبا می­ دهد.

دکتر برانون کلیتور، جراح پلاستیک تایید شده در فیلادفیا، می گوید: پلاتیسما پلاستی زمانی اجرا می شود که ماهیچه پلاتیسمای مرکزی گردن بیمار، به طور قابل  توجهی کاهش یابد، این به این معنی است که وقتی این ماهیچه به طور قابل توجهی به اطراف کشیده می شود، خطوط عمیق گردن آشکار می شوند.

این نوار عمیق در دور گردن، نوار پلاتیسمال نامیده می شود. متاسفانه، با افزایش سن، بافت  های ارتباطی زیر پوست ضعیف می شوند و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند، که میزان آن در افراد مختلف متفاوت است. علاوه بر ایجاد خطوط، این امر می تواند منجر به ایجاد غبغبی ناخوشایند شود. مانند خطوط دور گردن، غبغب حاوی چربی که در ناحیه گردن و چانه آویزان می شوند، همانطور که اشاره شد، باعث ایجاد ظاهری ناخوشنایند در فرد می­ شود.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی

این جراحی چه مقدار با لیفت عادی گردن تفاوت دارد؟

ایجاد تغییر در ماهیچه پلاتیسما در طول ریتیدکتومی تحتانی به همراه لیفت عادی گردن غیر عادی نیست، اما روش انجام این کار اغلب متفاوت است. همراه با لیفت گردن، به منظور اصلاح بافت، پلاتیسما نیز اغلب به کناره ها و به سمت بالا کشیده می ­شود. دکتر کلیتور می گوید: روند لیفت گردن پلاتیسما پلاستی در جایی وجود دارد که به منظور انقباض ماهیچه  ها، آن  ها به صورت متمرکز کشیده می شوند. روش پلاتیسما پلاستی به مسائلی می پردازد که در آن، ماهیچه پلاتیسمای موجود در زیر چانه در ضعیف  ترین حالت خود است.

برای به تصویر کشیدن آنچه که جراحی پلاتیسما انجام می دهد، تصور کنید که چگونه یک شکمبند به دور کمر خم می شود تا به آن ناحیه، شکل دهد. نوع مشابهی از این فرآیند برای اعمال شکم بند ماهیچه پلاتیسما برای تشکیل یک بافت شکیل تر استفاده می شود. هنگامی که دو طرف ماهیچه پلاتیسما به هم متصل می شوند، یک ورقه منفرد از ماهیچه ایجاد می کند که محکم و صاف است و دیگر توانایی افت یا شکل گرفتن نوارهای گردنی ناخوشایند را ندارد.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی

پلاتیسما پلاستی چگونه انجام می شود؟

دکتر کلیتور می گوید: روش  های متعددی برای پرداختن به مسائل مربوط به ماهیچه پلاتیسما وجود دارد، اما رایج  ترین روش جراحی، پلاتیسما پلاستی باز است. گردن به وسیله برشی در زیر چانه باز می شود، که از آنجا حذف مستقیم چربی اضافی با قیچی الکتروکوتر یا کالبدشکافی انجام می شود. هنگامی که ماهیچه پلاتیسما در معرض دید قرار می گیرد، با بخیه پلاتیسما پلاستی شکم بند به یک دیگر نزدیک می شوند. این بخیه درست مانند یک شکم بند است که به وسیله چندین ردیف بخیه جراحی که به هم متصل می شوند و ماهیچه پلاتیسما را به صورت متمرکز حفظ می کنند، شکل می ­گیرد. این جراحی حدود دو یا سه ساعت طول می کشد.

دکتر کلیتور توضیح می دهد: در حالی که پلاتیسما پلاستی کرست یا شکم بندی، رایج  ترین روش است، اما انواع مختلفی از پلاتیسما پلاستی وجود دارد که می ­توانند به منظور رسیدگی به نیازهای خاص بیماران مورد استفاده قرار گیرند.

اگر چه جراحی پلاتیسما پلاستی می تواند به عنوان یک روش مستقل انجام شود، اما اغلب همراه با لیپوساکشن، لیفت پوست صورت و یا لیفت گونه انجام می شود. و همانطور که دکتر کلیتور در بالا ذکر کرد، ماهیچه پلاتیسما معمولا در طول انجام لیفت گردن نیز مورد اصلاح قرار می گیرد، و تنها ممکن است به روش دیگری این کار انجام شود.

فارغ از روشی که می خواهید انتخاب کنید و پیش از همه ی کارها، جراح با شما درباره اهداف تان صحبت کرده و نیازهای فردی شما را ارزیابی کند. از آنجا، جراح بهترین روشی را که فکر می­ کند که برای تامین نیازهای خاص شما بهتر است، انتخاب می ­کند.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی

زمان بهبودی بعد از این جراحی چقدر است؟

دکتر کلیتور می گوید که پس از انجام جراحی پلاتیسما پلاستی، بیشتر بیماران برای اولین شب نیاز به لوله تخلیه خواهند داشت. جراح شما دستورالعمل  های دقیق پس از جراحی را برای شما فراهم خواهد کرد تا به شما کمک کند تا لوله تخلیه را کنترل کرده و بهترین بهبودی را به دست آورید.

در جدول زمانبندی بهبودی، پلاتیسما پلاستی شبیه به لیفت پوست و یا لیفت عادی گردن است که اغلب شامل تورم و کبودی برای بیش از یک هفته است. در هفته دوم پس از جراحی، اغلب بیماران احساس خوبی دارند و می ­توانند فعالیت  های روزمره خود را ازسر بگیرند و اغلب به سر کار برمی­گردند. گرچه برخی ترجیح می دهند که تا هفته سوم صبر کنند. جراح شما به احتمال زیاد توصیه خواهد کرد که تا مدت چهار تا شش هفته از شرکت در فعالیت  های شدید خودداری کنید.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی

عوارض معمول جراحی پلاتیسما پلاستی چیست؟

خوشبختانه، عوارض جدی ناشی از جراحی های لیفت گردن بسیار نادر هستند. طبق نظر دکتر کلیتور، عوارض ناشی از پلاتیسما پلاستی می تواند شامل حرکت مداوم، تغییر شکل  بافت ها و در برخی موارد، هماتوما (تورم جامد خون لخته شده در بافت ها که به صورت نوعی کبودی ظاهر می ­شود.) باشد.

گاهی اوقات حرکات مداوم و ناهنجاری  های بافت ها را می توان با جراحی اصلاحی و یا جراحی های بعدی اصلاح کرد.

 با این حال، یک نکته وجود دارد که شما باید برای آن آماده باشید: در روزهای ابتدایی، انتظار گرفتگی در اطراف گردن را داشته باشید، زیرا می تواند بسیار ناراحت  کننده باشد. مطمئن باشید که با گذشت زمان این احساس از بین می رود، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا به کلی از بین برود.

جراحی لیفت گردن یا پلاتیسما پلاستی

آیا جای زخم ناشی از انجام این جراحی باقی می­ماند؟

دکتر کلیتور می گوید: این روش به برش باز بافت و ترمیم جراحی نیاز دارد، بنابراین بیماران باید انتظار به جا ماندن زخمی به طول حدود یک اینچ را داشته باشند. اما برش در زیر چانه ایجاد می شود، تا خود چانه جای زخم را پنهان کند.

نتایج جراحی پلاتیسما پلاستی تا چه زمانی باقی می ­ماند؟

نتایج جوان  سازی گردن، بلافاصله پس از عمل پلاتیسما پلاستی قابل  مشاهده خواهد بود و در طی یک تا سه ماه پس از جراحی، بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

با این حال، بهترین خبر این است که در اغلب شرایط، نتایج جراحی لیفت گردن بلند مدت هستند. نیاز به جراحی لیفت گردن مجدد، تا حد زیادی به سن شما بستگی دارد. بعد از ۱۰ یا ۱۵ سال، مشاهده دوباره نوارهای پلاتیسمال منطقی است.

در عین حال، باید بدانید که اکثر مردم فقط یک  بار در طول زندگی خود نیاز به جراحی لیفت گردن دارند.

هزینه پلاتیسما پلاستی چقدر است؟

بسته به مکان جغرافیایی و تجربه جراح تان، می تواند هزینه های متفاوتی در پی داشته باشد ولی در آمریکا حدودا یک پلاتیسما پلاستی به تنهایی، به طور متوسط ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار هزینه در پی خواهد داشت.