جراحی تونل کارپال چیست؟ در این مورد چه می دانید؟ اکنون می دانیم که یک مولفه ژنتیکی، برای توسعه و پیشرفت سندرم تونل کارپال وجود دارد. اگر وضعیت شما به اندازه کافی بد باشد، جراحی ممکن است تنها گزینه شما باشد. قابل اطمینان ترین درمان شناخته شده، رهایی و آزاد سازی تونل کارپال، می باشد. زمان ترمیم و بهبودی این روش بسیار طولانی است اما ارزش آن را دارد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی جراحی تونل کارپال می پردازیم.

تونل کارپال چیست؟

تونل کارپال یک فضای فیزیکی در مچ شما است که بین استخوان ‌های مچ دست در پایین و رباط صلیبی عرضی در بالا قرار دارد. این فضا به عصب مدیا و تاندون ها اجازه می‌دهد که انگشتان شما بدون هیچ محدودیتی حرکت کنند. این یک تونل واقعی است که بخش ‌های اصلی و ضروری کار دست شما، از آن عبور می‌کنند. هنوز هم متوجه نشدید؟ دست خود را بالا بگیرید و مچ دستتان را رو به بالا نگه دارید. آیا تاندون هایی که در زیر پوست هستند و به سمت مچ دست میروند را می بینید؟ و به نظر می رسد در جایی که مچ و دست به یکدیگر می رسند، ناپدید می شوند. اینجا محل رباط صلیبی عرضی است و در زیر آن، تونل کارپال قرار دارد.

جراحی تونل کارپال

سندرم تونل کارپال چیست؟

گاهی اوقات، به خاطر آسیب های حرکتی مکرر، این تونل منقبض شده و موجب تورم عصب مدیا و تاندون‌ها می شود که سبب درد مزمن و در نهایت منجر به کاهش تحرک می ‌شود. این یک سندرم تونل کارپال است.

در حالی که روش ‌های متعددی برای درمان سندرم تونل کارپال وجود دارد، موثرترین روش شامل گسترش این تونل در یک فرآیند جراحی است که به عنوان عمل جراحی تونل کارپال شناخته می‌شود. چه زمانی وقت رسیدگی به آزاد سازی تونل کارپال است؟ و از این روش چه انتظاری باید داشته باشید ؟

جراحی آزاد سازی این تونل چیست؟

این عمل همچنین به عنوان عمل فشرده سازی تونل کارپال نیز شناخته می‌شود. آزاد سازی تونل کارپال شامل بریدن رباط صلیبی عرضی است. در انجام این کار، تونل گسترش می‌یابد و هر گونه فشاری که بر روی اعصاب و تاندون‌ها قرار دارد، آزاد می‌شود. دکتر David C Hay، یک جراح ارتوپد، به رباط به عنوان یک کمربند تنگ اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی که کمربند پاره می شود، شلوار شل تر شده و بدن، احساس راحتی بیشتری می کند. این خیلی ساده است.

اما چرا باید این کار را شروع کرد ؟ آیا نباید یک روشی برای کاهش فشار درون تونل کارپال بدون عمل جراحی وجود داشته باشد ؟ در واقع چندین راه‌حل غیر جراحی در دسترس هستند، اما ممکن است به اندازه کافی موثر نبوده و راحتی طولانی‌مدتی را در پی نداشته باشند.

متخصصین پزشکی معتقد بودند که سندرم تونل کارپال  به طور انحصاری به علت کار بیش از حد مچ دست ایجاد می شود، به خصوص با حرکات تکراری مانند تایپ کردن. اما آنها از آن زمان آموخته اند که یک عنصر ژنتیکی برای بروز این وضعیت وجود دارد. بعضی از مردم با تونل های کارپال دست کوچکتری نسبت به دیگران متولد می شوند، و آنها را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می دهند و راه حلی به غیر از جراحی، برای یافتن آنها وجود ندارد.

علاوه بر این، سندرم تونل کارپالی که درمان نشده باشد، می تواند منجر به بروز مشکلاتی در کیفیت زندگی و سایر عوارض دیگر شود. به مرور زمان، انگشتان و شست دست شما ضعیف شده و در موارد شدید، عملا غیر قابل استفاده می شوند. به طور خلاصه، هرچه بیشتر برای رسیدن به یک راه حل پایدار منتظر بمانید، درد و سرخوردگی بیشتری خواهید داشت.

جراحی تونل کارپال

سندرم تونل کارپال چگونه تشخیص داده می شود؟

قبل از انجام عمل جراحی، به تشخیص قطعی سندروم تونل کارپال نیاز خواهید داشت. چندین راه برای آزمایش و بررسی این وضعیت وجود دارد. اینها سه مورد بسیار رایج هستند :

تست تراکم

با فشرده شدن مچ دست شما،فشار بیشتری به عصب مدیا وارد می شود. اگر این وضعیت، باعث زبانه کشیدن علائم ‌شوند، پس شما سندروم تونل کارپال دارید.

تست فالن

در این تست، مچ دست را در حدود یک دقیقه، تحت فشار زیادی قرار می دهند تا علائم و نشانه ها بروز کنند.

تست تینل

در این آزمایش،پزشک شما در داخل مچ دست شما که در بالای تونل کارپال قرار دارد، ضربه وارد می کند. اگه چیزی مثل شوک الکتریکی احساس کنید، پس دارای سندرم تونل کارپال هستید.

گاهی اوقات آزمونهای فوق به اندازه کافی قانع کننده نیستند. در این موارد، جراحان ممکن است تستهای پیشرفته تری را انجام دهند، از جمله الکترومیوگرافی (EMG) یا الکتروئونوگرافی (ENG)، که هر دو آنها الکتریسیته را از داخل عصب مدیا عبور می دهند تا تعیین کنند که آیا واقعا فشرده شده است یا خیر.

آیا به جراحی آزاد سازی تونل کارپال نیاز دارم؟

اگرچه عمل آزادسازی تونل کارپال، موثر است و توجه به  سندرم تونل کارپال قطعا مهم است، اما نباید گزینه‌های غیر جراحی را نیز نادیده بگیرید. پزشک احتمالا از شما انتظار دارد که قبل از انجام عمل جراحی، چندین گزینه غیر جراحی را نیز امتحان کنید، از جمله موارد زیر :

  • استفاده از داروهای ضد درد و داروهای ضد التهابی ( NSAIDs )
  • انجام فیزیوتراپی
  • استفاده از اسپلیت های مچ دست
  • تزریق کورتیکواستروئید
  • تغییرات ارگونومیک در لوازم منزل یا محیط کار که ممکن است باعث ایجاد مشکل شوند

البته، جراح به شما می گویدکه این گزینه ها بستگی به میزان علائم شما دارند. دکتر Hay، بین علائم حسی و علائم حرکتی تفاوت قائل می شود. علائم حسی بر روی درد و سوزن سوزن شدن های مربوطه که می توانند مداوم یا متناوب باشند، تمرکز می کنند و علائم حرکتی که شدیدتر می باشند، شامل از دست دادن عملکرد عضلانی و ماهیچه ای می شوند.

جراحی برای افراد مبتلا به علائم حسی مداوم و پایدارو به ویژه برای افراد مبتلا به علائم حرکتی، توصیه می شود. در مورد دوم، دکتر Hay می‌گوید : اگر چه که تقریبا خیلی دیر شده است اما شما باید عمل جراحی را انجام دهید.

جراحی تونل کارپال

چگونه می توانم برای جراحی آزاد سازی تونل کارپال، آماده شوم؟

ابتدا یک جراح مناسب را پیدا کنید. پزشک عمومی، احتمالا شما را به یک متخصص ارجاع می‌دهد. اما اگر شما خودتان به دنبال پیدا کردن پزشک هستید، به دنبال یک جراح پلاستیک، جراح ارتوپد و یا حتی یک جراح مغز و اعصاب باشید. به طور خاص، بر روی جراحانی تمرکز کنید که دارای تجربه زیادی در مورد مشکلات مربوط به دست هستند و یا به طور خاص به درمان بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپال مشغول هستند.

زمانی که یک پزشک را انتخاب کرده و قرار عمل جراحی را تعیین کردید، به شما دستوراتی داده خواهد شد که چطور برای این روز بزرگ آماده شوید. احتمالا به برخی از قرار ملاقات های پیش از عمل جراحی نیز، نیاز خواهید داشت که در طی آن‌، آزمایشات اولیه عادی مثل آزمایش خون و یک تست الکتروکاردیوگرام (ثبت ضربان قلب بوسیله جریان برق) را انجام خواهید داد. همچنین انتظار می‌رود که شش تا دوازده ساعت قبل از این عمل، نباید چیزی بخورید.

در نهایت،کارهایی وجود دارند که شما می‌توانید در خانه و برای آماده کردن خود برای روند بهبودی انجام دهید. شما باید حرکت را در دست آسیب‌دیده خود محدود کنید. اگر تنها زندگی می کنید و یا این احتمال را می دهید که برای مدتی طولانی تنها باشید، چند وعده غذا آماده کنید و در صورت امکان دستورات صوتی را برای وسایل الکترونیکی خود آماده کنید. همچنین باید مطمئن شوید که برای مدتی به خرید کردن، نیاز ندارید.

عمل جراحی آزادسازی تونل کارپال، چگونه عمل می کند؟

روشهای متعددی برای انجام عمل جراحی آزادسازی تونل کارپال وجود دارد، اما همه آنها شامل برش همان رباط صلیبی عرضی است.

در ابتدا و با شروع روند درمان، به پشت دراز می کشید و جراح، مچ دست و دست شما را استریل می کند.در طول این مدت، جراح ممکن است از یک تورنیکت(شریان بند) برای کاهش جریان خون استفاده کند، اگرچه بسیاری از جراحان این کار را غیرضروری می‌دانند. در موارد نادر، شما ممکن است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید و در طول این مدت،خواب باشید. اغلب بیماران، بی حسی موضعی را که گاهی اوقات با یک آرامبخش همراه است، دریافت می‌ کنند. پس از اینکه داروی بیهوشی تاثیر کردجراح شما عمل جراحی را به چند روش انجام خواهد داد :

آزادسازی باز تونل کارپال

جراح، برشی را از مچ تا کف دست ایجاد می‌کند و رباط صلیبی عرضی را با یک چاقوی کوچک جراحی، برش می دهد.گاهی اوقات بافت اطراف عصب مدیا نیز برداشته می‌شود. در طول روش آزادسازی که شکل کلاسیک این روش می باشد، یک برش که دو اینچ طول دارد، بر روی دست ایجاد می شود. اخیرا، جراحانی مانند دکتر Hay،خودشان شروع به انجام یک عمل جراحی کوچک با برش کمتر از یک اینچ کرده‌اند.

آزادسازی تونل کارپال با روش آندوسکوپی

در این روش، پوشش دست،کمتر برداشته می شود که شامل دو برش نیم اینچی، یکی بر روی مچ دست و یکی بر روی کف دست است. یک دوربین از طریق یکی از این برش ها و ابزار جراحی از طریق برش دیگر وارد دست می شود. گفته می شود این شکل از عمل جراحی، سریع تر از زمان باز کردن تونل کارپال است. به همین ترتیب،آزاد سازی تونل کارپال با اندوسکوپی، چندین تغییر را شامل می شود، از جمله این که تنها به یک برش نیاز است.

سندرم تونل کارپال

آزادسازی پیچ خوردگی های رشته های تونل کارپال

در این روش، جراح از یک چاقوی کوچک جراحی برای بریدن رباط استفاده نمی‌کند. در عوض، آنها با استفاده از فن‌آوری فراصوت به عنوان راهنما، سوزنی را به داخل دست وارد می کنند. سوزن برای باز کردن پیچ خوردگی یک رشته در اطراف رباط به کار می‌رود که آن را به آرامی جدا میکند. استفاده از این روش به نظر می رسد که جای زخم کمتری را ایجاد شود. با این حال، این روش جدید، پر مخاطره تر است و هنوز به طور گسترده ای، انجام نگرفته است،زیرا پزشکان قادر به دیدن آنچه که انجام می دهند، نیستند.

با توجه به ماهیت نادرست این روش، دکتر Hay سوال می کند که آیا مزایا و فواید این روش، ارزش ریسک کردن را دارد. او می گوید: خطرات زیادی در رابطه با  تونل کارپال وجود دارد، به طوری که انجام هر یک از این روش هایی که قابل رویت نیستند و از طریق یک سوزن و سونوگرافی انجام می شود، فقط با یک خطر مواجه هستند و آن هم قابل رویت نبودن آن می باشد. او همچنین اشاره می کند که هیچ دلیلی برای تغییر این روش وجود ندارد زیرا در حال حاضر بی خطر است و بیمار، رضایت زیادی دارد.

تقریبا و در تمامی موارد، جراحان یا آزاد سازی باز تونل کارپال و یا آزادسازی تونل کارپال با روش آندوسکوپی را انجام می دهند.وقتی عمل جراحی تکمیل شد، جراح زخم را بخیه خواهد زد و مچ دست تان را با یک بانداژ یا آتل میپوشاند.

بهبود و ترمیم، به چه صورت است؟

بهبود یافتن تونل کارپال سریع نیست و می‌تواند چندین هفته تا چندین ماه طول بکشد تا دستان شما به طور کامل، بهبود پیدا کنند.هر چه بیشتر از سندرم تونل کارپال رنج برده باشید، زمان بهبودی شما نیز طولانی‌تر خواهد بود.

وقتی برای اولین بار، و پس از جراحی به خانه می روید، داروهای ضد درد و مسکن، اسپلیت مچ وآتل و دستورالعمل‌های بیشتری به شما داده می شود. برخی از جراحان به شما اجازه می‌دهند که از آتل و یا از اسپلیت مچ به مدت ۱ تا ۲ هفته استفاده کنید و سپس آنها را به کناری بگذارید. برخی دیگر، مانند دکتر Hay، به مدت 3 تا 4 روز به شما اجازه استفاده از اسپلیت یا آتل را می دهند. همچنین جراح شما ممکن است به شما آموزش دهد که در شب دست خود را بالا نگه دارید زیرا  این کار به تخلیه مایع از محل جراحی کمک می‌کند و از تورم دردناک آن جلوگیری می‌کند.

در طی این مدت، شما باید حرکت دست آسیب‌دیده خود را محدود کنید. این به آن معنی است که حداقل به مدت چند روز رانندگی نکنید،در حدود یک هفته مطلبی ننویسید و در حدود 6 تا 8 هفته نیز چیزی را نکشید و چیزی را محکم فشار ندهید. بهبودی به همراه درمان فیزیوتراپی، به شما کمک خواهد کرد که بعد از برداشتن اسپلیت یا آتل از مچ دستتان، بتوانید به کار مشغول شوید.

جراحی تونل کارپال

خطرات و عوارض جراحی تونل کارپال

در بیشتر موارد، عمل جراحی آزاد سازی تونل کارپال بسیار امن و بی خطر است. تمام اعمال جراحی، به طور طبیعی شامل کمی درد، خونریزی و تورم جزئی می باشند. به طور کلی، این موارد، چیزی نیستند که در موردشان نگرانی داشته باشید. با این وجود، ممکن است خواسته باشید که در صورت بروز موارد زیر، چندین بار با جراح خود تماس بگیرید:

عفونت

مراقب علائم عفونت خود باشید. قرمزی و تورم در این دسته قرار دارند، اما ممکن است کاملا  طبیعی باشند. در رابطه با علائم دیگری از عفونت مانند تخلیه چرک، خونریزی مجدد یا وجود درد در اطراف برش و تب مداوم نیز مراقب باشید.

درد پیلار

در بعضی موارد، بیماران ممکن است درد پیلار را در محل برش تجربه کنند. دکتر Hay  از استعاره چکمه کار برای توصیف این پدیده استفاده می کند. او می گوید: اگر کف دست خود را بر روی چیزی حرکت دهید، چیزی را در کف دست حس نمی کنید اما اگر کف دست را برش دهید، می توانید دو لبه ضخیم را احساس کنید. این مورد مربوط به رباط صلیبی عرضی قبل و بعد از برش است. درد پیلار معمولا با گذشت زمان و فیزیوتراپی برطرف می شود.

آسیب عروق و رگ های خونی

در نهایت، بروز عوارض بسیار نادر است اما ممکن است عوارضی ناشی از خود این روش ایجاد شود. این عوارض می توانند شامل آسیب به عصب مدیا و یا به هر یک از اعصاب منشعب شده از آن و یا عروق خونی اطراف آن باشد. اگر اعصاب آسیب دیده باشند، می توانید درد جدیدی را تجربه کنید که در این صورت به جراحی دوم نیاز خواهید داشت. آسیب به عصب مدیا نیز می تواند منجر به نوروم دردناک یا عصب خاردار شود.

به گفته دکترHay، بروز این چنین آسیبی نادر است و به احتمال زیاد اتفاق نخواهد افتاد. اما اگر رخ دهد، اصلاح و ترمیم آن سخت و دشوار است.زمانی که صحبت از ترمیم اعصاب به میان می آید، عجله و شتاب در این مورد نیز مهم است. متاسفانه، در برخی موارد ممکن است علائم آسیب به عصب قابل مشاهده نباشند و علائم زمانی آشکار شوند که عمل جراحی دوم، دیر شده باشد و دیگر موثر نباشد.

جراحی تونل کارپال

عمل جراحی آزادسازی تونل کارپال، چقدر خوب کار می کند؟

پیش بینی در مورد عمل آزادسازی تونل کارپال بسیار خوب است. بسیاری از افراد گزارش کاملی از علائم را ارائه کرده و به این نکته اشاره می‌کنند که احساس بهبودی و سلامتی می کنند. از طرف دیگر برخی افراد پس از عمل، درد و بی‌حسی را تجربه می‌کنند.

به طور کلی، اکثر افراد، عمل آزادسازی تونل کارپال را مفید می دانند. در واقع، تقریبا در حدود 75 تا 90 نفر از 100 بیمار، گزارش می دهند که علائم آنها پس از عمل جراحی بهبود یافته است. این بهبودی شامل کاهش درد و بی حسی و همچنین افزایش قدرت عضلانی است.

دکتر Hay، افراد را تشویق می‌کند تا گزینه جراحی را مورد بررسی قرار دهند. او، پنج یا بیشتر از پنج جراحی را در هفته انجام می‌دهد و بیشتر از 90 درصد، موفقیت دارد و می‌گوید : این یک روش قابل‌اعتماد، رایج و قابل‌پیش‌بینی است و بیماران از عمل جراحی تونل کارپال نباید ترس و دلهره ای داشته باشند.

هزینه جراحی آزادسازی تونل کارپال چقدر است؟

انجام این عمل جراحی در حدود 15دقیقه طول می‌کشد و ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود.