اگر شما نیز رویای بازگشت به نسخه جوان تر خود و پوستی فاقد چین و چروک و افتادگی را دارید، جراحی لیفت صورت یا کشیدن پوست که تحت عنوان ریتیدکتومی نیز شناخته می‌ شود، ممکن است یک گزینه ارزشمند برای شما باشد. لیفت صورت، ابزاری برای دستکاری بافت ‌های عمیق ‌تر چهره به منظور بازیابی کانتورهای جوانی ارائه می ‌دهد و برای شما ظاهری تازه به ارمغان می آورد. این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، یک طرح کلی از تمام چیزهایی را که باید قبل از درخواست وقت ملاقات از جراح، بدانید، ارائه می دهد.

لیفت صورت چیست و چه نتیجه ای به همراه دارد؟

در فرهنگ ‌های مختلف، چهره یکی از عناصر برجسته و مهم بدن انسان را تشکیل می ‌دهد. ظاهر فیزیکی برای انسان ‌ها مهم است و بیش از هر بخش دیگری از بدن، جذابیت چهره فرد، بر گستره ‌ای از ارتباطات مهم اجتماعی تاثیر می ‌گذارد. ویژگی‌ های صورت فرد تاثیر زیادی بر روابط، مشاغل و اعتماد به نفس دارد.

لیفت صورت

ریتیدکتومی، یا جراحی کشیدن پوست، به طور واضح از پیری اجتناب ‌ناپذیر چهره که در طول زمان رخ می ‌دهد، می‌ کاهد و سازگاری زیبایی ‌شناسی را احیا می ‌کند. با افزایش سن، ماهیچه ‌های صورت ما، دچار افتادگی و انقباض می شوند، که این امر باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی در پوست می شود. ریتیدکتومی اثرات افزایش سن را به وسیله کشیدگی پوست های افتاده در اطراف قسمت های پایین صورت و گردن و سپس تغییر موقعیت بافت های صورت، کاهش می دهد. لیفت صورت می ‌تواند به منظور اصلاح ناهنجاری ‌های صورت نیز استفاده شود.

از دست دادن جوانی پوست می ‌تواند ناشی از تعدادی از عواملی باشد که ممکن است به خودی خود و یا در رابطه با تاثیرات دیگر رخ دهد، عواملی از جمله:

 • وراثت (ژنتیک)
 • عوامل محیطی نظیر آسیب دیدن پوست به دلیل قرار گرفتن طولانی ‌مدت در معرض تابش نور خورشید
 • استرس
 • عادات شخصی (مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی)
 • کشش رو به پایین گرانش

لیفت صورت

این عوامل اغلب بر روی پیری صورت تاثیر می‌ گذارند و ممکن است منجر به موارد زیر شوند:

 • خطوط گوشه چشم ها
 • چین و چروک روی پیشانی
 • افتادگی غبغب به دلیل تجمع چربی
 • چین و چروک زیر چشم ها
 • کاهش کلی رنگ پوست و الاستیسیته در بافت پیوندی
 • خطوط بین لب و بینی

اگرچه لیفت صورت از پیری جلوگیری نخواهد کرد، اما روشی برای کند کردن روند پیری است. ممکن است به منظور جوان سازی کامل صورت، لیفت صورت با جراحی های زیبایی دیگر، مانند لیفت پیشانی و گردن مورد استفاده قرار گیرد.

با افزایش میانگین طول عمر انسان ها نسبت به گذشته، بسیاری از ما از مشاهده علائم پیری بر روی چهره مان نگرانیم. پس جای تعجب نیست که جراحی کشیدن پوست یا لیفت صورت توسط آکادمی جراحی پلاستیک آمریکا به عنوان سومین روش جراحی پلاستیک محبوب در آمریکا اعلام شود.

در سال ‌های اخیر به دلیل افزایش مداوم فن ‌آوری، افزایش توانایی مالی افراد، روش‌ های تهاجمی کم ‌تر و زمان ‌های بازیابی کوتاه ‌تر، لیفت صورت محبوبیت پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۲۵ هزار زن آمریکایی این جراحی را انجام داده اند.

دکتر اسکات میلر، جراح پلاستیک مقیم سن دیگو، توضیح می‌دهد که به همان نسبت که نوآوری‌ در تکنولوژی ها منجر به نتایج بهتری می ‌شوند، محبوبیت لیفت صورت نیز افزایش می یابد. در حال حاضر، بیماران می‌ توانند از داشتن ظاهری جوان و تازه که بسیار طبیعی ‌تر از سال‌ های اخیر است، لذت ببرند.

لیفت صورت یک روش ثابت شده را برای جوان‌ سازی چهره افراد ارائه می ‌دهد. در حالی که درمان ‌های غیر پزشکی مانند بوتاکس و یا پرکننده های پوست تا حد معینی، موثر هستند. دکتر میلر متذکر می ‌شود که پس از انجام جراحی کشیدن پوست، بیماران تا سال ها از ظاهر جوان و تازه خود لذت می برند.

لیفت صورت

 فواید جراحی لیفت صورت

لیفت صورت فواید زیادی را به همراه دارد. فوایدی از جمله:

 • پوست صاف و نرم ‌تر در اطراف صورت، گردن و فک
 • حذف چربی اضافی از صورت، به خصوص ناحیه چانه
 • صاف کردن / نرم کردن چین و چروک های عمیق
 • حذف افتادگی پوست
 • انقباض ماهیچه ‌های صورت
 • ایجاد ظاهر جوان تر

با این حال، مهم ‌ترین مزایای جراحی کشیدن پوست اغلب غیر مستقیم و نامحسوس است. دکتر اریک سوانسون، جراح پلاستیک مقیم کانزاس سیتی، معتقد است که قوی ‌ترین شاخص‌ های موفقیت یک جراحی پلاستیک، میزان رضایت بیمار و میزان بهبود کیفیت زندگی است. مهم ترین مزیتی که بیشتر بیمارانی که جراحی لیفت صورت را انجام می ‌دهند، به دست می آورند، کسب اعتماد به نفس بالاست.

لیفت صورت

مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ در ژورنال جراحی پلاستیک نشان داد که بیماران، به علت بهبود ظاهر و کیفیت زندگی در دوران بعد از عمل، سطح بسیار بالایی از رضایتمندی را گزارش کرده اند. نود درصد بیماران از مزایایی مانند اعتماد به نفس بیشتر در محیط ‌های اجتماعی برخوردار شده اند، در حالی که ۹۳ درصد دیگر بهبود وضعیت روانی را نیز گزارش کرده اند. بیش ‌ترین بهبودی پس از جراحی در نرم کردن چین و چروک ‌های غبغب، گونه‌ ها، قسمت پایینی صورت و فک پایین دیده شده است.

مطالعه اخیری که بر روی ۹۳ بیمار که در سال ۲۰۱۱ تحت عمل جراحی لیفت صورت قرار گرفته بودند، انجام شد، گزارش داد که بیش از ۹۶ درصد از شرکت کنندگان به طور میانگین، پس از جراحی تا 11.9 سال جوان تر شده اند. کمی بیش از ۹۴ درصد از بیماران بر این باورند که جراحی کشیدن پوست یک جراحی ارزشمند است و بسیاری از آن‌ ها معتقدند که پس از جراحی جنبه ‌های روزمره زندگی، از جمله نگاه کردن به آینه یا گرفتن عکس از خودشان، بسیار لذت بخش تر شده است.

بسیاری از بیمارانی که جراحی لیفت صورت را انجام داده‌ اند، به قدرت این روش در نیرو بخشیدن به زندگی شان و تقویت حس اعتماد به نفس در خودشان اعتراف کرده ‌اند و می گویند که فواید جراحی لیفت صورت بسیار فراتر از برطرف کردن چین و چروک های پوست است.