pregnantcosmetics__1__705017042.jpg_detailاز جمله نکاتی که خانم های باردار باید در دوران بارداری شان رعایت کنندکاهش مصرف لوازم آرایشی است زیرا با اینکار هم خود و هم جنین شان را  در معرض موادشیمیایی خطرناک قرار می دهند

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

دوران بارداري براي هر خانمي جزء حساس‌ترين دوران‌هاست، دوراني که مادر براي حفظ سلامت خود و جنينش بايد تا حد ممکن احتياط‌هاي لازم را به خرج دهد و از هرچيز مشکوکي دوري کند. آرايش و استفاده از محصولات پوست و مو يکي از دغدغه‌هاي خانم‌ها در اين دوران است.دوران بارداري براي هر خانمي جزء حساس‌ترين دوران‌هاست، دوراني که مادر براي حفظ سلامت خود و جنينش بايد تا حد ممکن احتياط‌هاي لازم را به خرج دهد و از هرچيز مشکوکي دوري کند. آرايش و استفاده از محصولات پوست و مو يکي از دغدغه‌هاي خانم‌ها در اين دوران است.
دوران بارداري براي هر خانمي جزء حساس‌ترين دوران‌هاست، دوراني که مادر براي حفظ سلامت خود و جنينش بايد تا حد ممکن احتياط‌هاي لازم را به خرج دهد و از هرچيز مشکوکي دوري کند. آرايش و استفاده از محصولات پوست و مو و ايمني آنها يکي از دغدغه‌هاي خانم‌ها در اين دوران است، اينکه از چه محصولاتي مي‌توانند استفاده کنند و چه محصولاتي را نبايد به کار ببرند. براي رسيدن به پاسخ اين پرسش‌ها سراغ رهنمودهاي دکتر بهروز باريک‌بين، متخصص پوست و مو رفتيم تا باتوجه به توصيه‌هاي او خانم‌هاي باردار در اين دوران با اطمينان بيشتري از روش‌هاي زيبايي استفاده کنند.
هر ضدآفتابي استفاده نکنيد
در دوران بارداري بهتر است حتي براي انتخاب ضد آفتاب خود نيز دقت بيشتري به خرج دهيد و تا جايي که ممکن است سراغ ضدآفتاب‌هاي شيميايي نرويد تا مواد شيميايي کمتري جذب پوست‌تان شود و درنتيجه خطر کمتري هم متوجه جنين‌تان شود. بهترين انتخاب؛ ضدآفتاب‌هاي فيزيکي است که کمتر جذب پوست مي‌شوند و با فيلترهاي فيزيکي درون خود از پوست در برابر آفتاب محافظت مي‌کنند.
مواد موجود در داروهاي موضعي از طريق پوست جذب بدن ‌مي‌شوند و اگر براي جنين مضر باشند ممکن است موجب نقايص مادرزادي يا حتي مرگ جنين شوند، بنابراين بهتر است در دوران بارداري حسابي حواس‌مان به کرم‌ها و لوسيون‌هاي موضعي باشد مثلا کرم‏هاي حاوي ترتينويين که معمولا براي لايه‏برداري و جوانسازي پوست، درمان جوش‏ها و جاي جوش‌ها تجويز مي‏شوند، در دوران بارداري ممنوع است چراکه به راحتي جذب پوست مي‌شوند و مواد درون آنها مي‌تواند در رشد جنين اختلال ايجاد ‏کند.
از طرفي کرم‏هاي اسيد ميوه يا AHA که به‌عنوان لايه‌بردار شناخته مي‌شوند چندان مشکلي در دوران بارداري ندارند البته بعد از استفاده از چنين کرم‌هايي محافظت پوست در مقابل آفتاب اهميت بيشتري پيدا مي‌کند چراکه پوست مادر باردار بيشتر مستعد لک است و پوست لايه‌برداري شده هم در صورت مواجهه با آفتاب به راحتي لک مي‌شود.
مواد شيميايي ديگري هم مانند هيدروکينون و رزورسينول که براي درمان لک به کار مي‌روند، نبايد در دوران بارداري مصرف شوند و از همين روست که براي خانم‌هايي که دچار لک حاملگي شده‌اند به هيچ وجه چنين کرم‌هايي تجويز نمي‌شود، آنها بهتر است در دوران بارداري براي از بين بردن لک‌ها از محلول يا کرم ويتامين c و ضدآفتاب‏هاي فيزيکي استفاده کنند. 
لايه بردارها را فراموش کنيد
به طور کلي کرم‏هاي مرطوب‏کننده معمولي داراي مواد لايه ‏بردار نيستند بنابراين استفاده از آنها مشکلي ايجاد نمي‌کند ولي کرم‏هايي که پوست را تحريک و پوسته‏ريزي ايجاد مي‌کنند و لايه‌برداري مختصري انجام مي‏دهند، ممکن است داراي ميزاني ترتينويين يا رتينول باشند بنابراين بهتر است از آنها استفاده نشود.يادتان باشد بهتر است خانم‏هاي باردار در مورد تمام کرم‏هاي مصرفي خود با پزشک متخصص پوست يا زنان مشورت کنند.
با خدمات زيبايي خداحافظي کنيد 
توليدکنندگان بوتاکس و ژل‌ها‌ توصيه مي‏کنند خانم‏ها در دوران بارداري از اين مواد استفاده نکنند چراکه اگر به هر دليلي مشکلي براي جنين ايجاد شود، اولين متهم، کارخانه سازنده اين محصولات تزريقي زيبايي است که مسلما آنها را بدنام مي‏کند اما خيلي وقت‌‌ها تزريق دوز مناسب بوتاکسي استاندارد و باکيفيت در خانمي که از بارداري خود اطلاعي نداشته، مشکلي ايجاد نکرده است. اما با اين حال بهتر است ريسک نکنيم و توصيه کنيم که خانم‏ها در دوران بارداري و شيردهي از تزريق بوتاکس يا ساير ژل‏ها، فيلرها و پرکننده‏ها خودداري کنند.
محصولات حاوي سويا استفاده نکنيد 
بيشتر افراد فکر مي‌کنند مواد گياهي فقط فايده دارند و هيچ ضرري براي بدن ندارند. هرچند در حالت عادي محصولات مراقبت پوست که حاوي عصاره سويا هستند براي بدن خطري ندارند و حتي گاهي هم توصيه مي‌شوند اما مصرف اين مواد در دوران بارداري باعث تشديد ماسک بارداري (لکه‌هاي تيره روي پوست صورت) مي‌شوند. البته استفاده از روغن ترنج هم در دوران بارداري دقيقا همين کار را مي‌کند و اين اثر احتمالا به دليل حالت استروژني سوياست بنابراين توصيه مي‌شود اگر دچار لک‌هاي بارداري يا ملاسما شده‌ايد براي جلوگيري از تشديد رنگ اين لک‌ها سراغ مصرف محصولات حاوي سويا نرويد.
ليزر نکنيد بهتر است
استفاده از ليزر در دوران بارداري از نظر پزشکي هيچ اشکالي ندارد چراکه ليزر يک نور است که نفوذ آن داخل پوست چندان زياد نيست و عمق آن نهايتا بيشتر از چند ميلي‏متر نمي‌شود اما باتوجه به حساسيت اين دوران، استرس‌هاي مادر و اينکه اگر به هر دليلي مشکلي در جنين به وجود بيايد ممکن است آن را به ليزر ارتباط بدهند، معمولا پزشکان و توليدکنندگان دستگاه‏هاي ليزر توصيه مي‏کنند در دوران بارداري خانم‌ها سراغ اين روش نروند.
کدام مواد آرايشي خطرناک هستند
اول از همه بايد يادتان باشد براي انتخاب و استفاده از مواد آرايشي، بهداشتي در دوران بارداري حتما سراغ پزشک متخصص خود برويد و با مشورت او از لوازم آرايشي استفاده کنيد.از طرف ديگر تمام تحقيقات علمي و پزشکان متخصص هم‌عقيده‌اند که استفاده زياد از مواد آرايشي و بهداشتي- به‌خصوص در سه ماهه اول بارداري- اصلا به صلاح نيست، البته هنوز قطعيتي درباره ميزان استفاده از اين مواد وجود ندارد اما در اين دوران احتياط بيشتر شرط عقل است. 
نکته ديگري که بايد به آن توجه کنيد استفاده از مواد آرايشي، بهداشتي با برندهاي تاييد شده است که مواد مضر و سمي در آنها وجود ندارد. همچنين سراغ محصولاتي برويد که برچسب مواد تشکيل‌دهنده دارند تا اگر ماده‌اي خطرساز براي جنين در آن وجود دارد از مصرف آن خودداري کنيد. مواد خطرناک در بارداري: Lead(يک نوع ماده سرب)، Salicylic acid (سالسيليک اسيد)، Phthalates(فتالات)، Retinol A و Parabens.
بايد يادتان باشد براي آرايش صورت‌تان از محصولات عاري از مواد سرطان‌زا استفاده کنيد همچنين اگر آکنه داريد و فکر مي‌کنيد، بايد از لوازم آرايش مخصوص پوست‌هاي آکنه‌دار کمک بگيريد سخت در اشتباهيد زيرا اين محصولات حاوي رتينول و سالسيليک اسيد هستند که همان‌طور که گفته شد در دوران بارداري خطرناکند.
کدام عطر و اسپري؟
استفاده از عطر و اسپري در دوران بارداري خطري جدي‌ به بار نمي‌آورد، تنها مشکل بارداري با مواد معطر اين است که به دليل حساسيت بيشتر خانم‌ها به بو‌ها در اين دوران ممکن است به آنها حالت تهوع، سرگيجه و سردرد دست بدهد بنابراين اگر مي‌خواهيد در اين دوران چنين دردسرهايي نداشته باشيد بهتر است عطر و اسپري نزنيد و براي رفع بوي بد قسمت‌هايي از بدن‌تان که زياد عرق مي‌کنند هر چند ساعت يک‌بار آنها را بشوييد.