آیا تاکنون جراحی دندان عقل انجام داده اید؟ پس از آن چه مراقبت هایی را پیش رو گرفته اید؟ دندان های عقل در پشت لثه ها رشد می کنند و به طور معمول آخرین دندان هایی هستند که بیرون می آیند. اکثر مردم چهار دندان عقل دارند، که در هر گوشه ای از دهان، یکی رشد می کند. از آنجایی که فضای کمی در پشت دندان ها وجود دارد، دندان های عقل ممکن است در زوایای عجیب و غریب رشد کنند و یا تنها تا حدی رشد کنند. در این مقاله از بخش تغذیه و دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی جراحی مراقبت های پس از  دندان عقل می پردازیم.

مراقبت های لازم پس از جراحی دندان عقل

دندان های عقلی که تحت تنش و فشار قرار گرفته اند می توانند مشکلات مختلفی ایجاد کنند. آنها ممکن است عفونت کنند، به دندان های آسیاب آسیب برسانند و چون به سختی تمیز می شوند، جرم می گیرند و یا شروع به پوسیدگی می کنند. اغلب مردم برای رفع این مشکلات، دندان عقل خود را خارج می کنند. با این حال، دندان عقل نباید کشیده شود مگر اینکه مشکل ایجاد کنند.

مصرف ریز مغذی ها یا Micronutrient، کلید حفظ سلامت است

پس از اینکه دندان های عقل خود را برداشتید، اطمینان از تغذیه مناسب، بسیار مهم است. داشتن یک رژیم غذایی مغذی، خطر ایجاد عوارض را کاهش می دهد، سبب کاهش تورم می شود و به فرآیند بهبود زخم کمک می کنند. غذاهایی که پس از جراحی مصرف می کنید باید نرم و برای جویدن راحت باشند. همچنین آنها باید سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، انرژی و پروتئین، برای درمان و بهبود زخم باشند.

پس از جراحی دندان عقل سوپ های مخلوط بخرید

سوپ مخلوط مانند گوجه فرنگی یا سوپ کدو، یک غذای عالی برای بعد از کشیدن دندان عقل است. آنها به راحتی خورده می شوند و تکه های بزرگی که ناحیه جراحی شده را تحریک کند، نیستند. علاوه بر این، سوپ ها به طور کلی غنی از ویتامین عا و مواد معدنی هستند. این باعث می شود که شما توصیه های تغذیه ای روزانه را زمانی که نمی توانید از تمام میوه ها و سبزیجات استفاده کنید، دریافت کنید. همچنین سوپ های مخلوط می توانند بدن شما را هیدراته نگه دارد، که پس از جراحی بسیار مهم است.

بهتر است که سوپ شما ولرم یا خنک باشد، زیرا سوپ گرم سبب تحریک و سوزش شود. همچنین تا جایی که ممکن است سوپ سبزیجات را له کنید تا مواد درشت آن صاف شود و نیاز به جویدن نداشته باشد و به راحتی خورده شود.

آبگوشت

مانند سوپ ها، آبگوشت نیز یک منبع عالی از مواد طبیعی و مقوی برای پس از جراحی دندان عقل است. آنها نه تنها خوشمزه هستند، بلکه حاوی انواع مختلفی از ویتامین ها و مواد معدنی است. علاوه بر این، اگر شما در تلاش برای مصرف آب به اندازه ی کافی هستید، خوردن آبگوشت یک راه عالی برای هیدراته نگه داشتن بدن است.

آبگوشت استخوان نوعی آبگوشت است که مزایای سلامتی فراوانی دارد. این یک منبع مغذی است که به وسیله ی آهسته جوشیدن استخوان های حیوانی و بافت های همبند، پخته می شود. اگرچه مطالعات مستقیمی در مورد تاثیرات سلامتی آبگوشت استخوان وجود ندارد، اما مطالعات بر روی اجزای آبگوشت استخوان نشان می دهد که ممکن است این غذا مزایای ضد التهابی داشته باشد. برای جلوگیری از تحریک زخم لثه، آبگوشت را به صورت ولرم و یا سرد مصرف کنید.

11 غذای خطرناک که باید مراقب مصرف آنها باشید!

ماست یونانی و جراحی دندان عقل

ماست یویانی یک غذای پر چرب با میزان پروتئین بالا است که خوردن آن پس از جراحی دندان، لذت بخش است. این ماست دارای یک بافت صاف و خامه ای است که تسکین دهنده است و ممکن است سبب بی حسی دهان شود. ماست یونانی غنی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم و روی است. مواد غذایی با پروتئین بالا ممکن است به روند بهبودی زخم کمک کنند. در واقع، مطالعات متعددی نشان می دهد که رژیم غذایی کم پروتئین منجر به فرآیند بهبودی کندتر می شود. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که مصرف کافی روی ممکن است التیام زخم را بهبود بخشد. با این حال، اگر میزان روی بدن شما در حال حاضر در سطح مناسبی قرار دارد، مصرف روی اضافی ممکن است هیچ مزیتی برای شما نداشته باشد. گفتنی است که مصرف بسیاری از غذاهای غنی از روی مانند استیک و گوشت های دیگر، پس از عمل جراحی دندان عقل، دشوار و دردناک است. بنابراین ماست یونانی می تواند یک جایگزین عالی برای آن باشد.

پوره سیب زمینی

سیب زمینی یک سبزی ریشه ای است که می تواند با روش های مختلف آماده شود. به طور خاص، پوره سیب زمینی را می تواند به عنوان یک غذای عالی و نرم، پس از اینکه دندان عقل خود را خارج کردید، مصرف کنید. پوره سیب زمینی غنی از کالری و مواد مغذی است که هر دوی آنها برای ترمیم زخم اهمیت دارد. پوره سیب زمینی به شما این امکان را می دهد که اگر شما به دنبال مصرف کافی مواد غذایی هستید، تنها با خوردن مقدار کمی از آن، مقدار زیادی از مواد مغذی و انرژی را دریافت کنید. توجه داشته باشید که پوره سیب زمینی را تنها به صورت ولرم و یا خنک بخورید، زیرا غذاهای گرم و داغ ممکن است زخم لثه را تحریک کنند.