چه غذاهایی خوشمزه برای کودکان می شناسید؟ رشد کودکان باعث می شود که در بین وعده های نیز احساس گرسنگی می کنند. با این وجود، اما اکثر میان وعده های برای کورکان مضر است. آن ها اغلب از مواد افزودنی، شکر فراوان و  مواد مصنوعی تهیه می شوند. میان وعده ها بهترین فرصت برای افزودن مواد مغذی بر رژیم غذایی کودکان می باشد. به جای استفاده از غذاهای فرآوری شده از غذاهای مغذی برای سیر کردن کودکان تان استفاده کنید تا انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن شان را تامین کنید. در ادامه این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام، لیستی از میان وعده ها که خوشمزه و سالم هستند را معرفی خواهیم کرد.

تغذیه کودک

ماست غذاهایی خوشمزه برای کودکان

ماست یک میان وعده بسیار عالی برای کودکان است زیرا حاوی مقدار زیادی پروتئین و کلسیم می باشد. کلسیم یک ماده معدنی بسیار ضروری برای رشد استخوان های کودکان می باشد. بعضی از ماست ها حاوی باکتری های زنده می باشند که برای سیستم گوارش و هضم غذا مفید هستند. اغلب ماست ها دارای قند زیادی برای کودکان می باشند می توانید به جای آن از ماست های میوه ای استفاده کنید یا ماست را خودتان به کمک میوه های تازه  و عسل شیرین کنید. البته باید دقت داشته باشید که به کودکان زیر یک سال نباید عسل بدهید زیرا احتمال ابتلا به عفونتی به نام بوتولیسم در آن ها زیاد است.

پاپکورن غذاهایی خوشمزه برای کودکان

ممکن است که تصور کنید پاپکورن یک غذای بی فایده است اما در واقع یک غذای بسیار مغذی تهیه شده از ذرت می باشد. همچنان که به دنبال غذاهای خوب و سالم برای کودکان هستید پاپکورن می تواند یک غذای سالم باشد. می توانید پاپکورن را با کمی کره و پنیر پارمزان آماده کنید. هنگام خوردن پاپکورن توسط کودکان کم سن و سالم مراقب باشید زیرا ممکن است در گلو گیر کند.

کرفس با کره بادام زمینی و کشمش

با مالیدن کره بادام زمینی بر روی کرفس و گذاشتن کشمش بر روی آن چهره زیبایی به این خوراکی می دهید که کودکان را مشتاق خوردن سبزیجات می کند. ساقه های کرفس را به 3-4 قسمت تقسیم کنید و روی آم کره و کشمش بگذارید ترکیب این مواد خوراکی باهم تعادل خوبی در کربوهیدرات، پروتئین و چربی ایجاد می کند. فقط مطمئن باشید کره بادام زمینی می خرید که بدون شکر و چربی گیاهی است.

تغذیه پرندگان خانگی

حبوبات غذاهایی خوشمزه برای کودکان

غلات دارای چربی سالم، فیبر و آنتی اکسیدان هستند. چربی رژیمی یک فاکتور مهم برای رشد کودکان به شمار می رود.

پزشکان توصیه می کنند برای این که کودکان دچار حساسیت نشوند به آن ها حبوبات داده نشود اما در شواهد اخیر مشاهده شده است که هر چه در رژیم غذایی بچه ها از سنین کمتر حبوبات وجود داشته باشد ریسک ابتلا به حساسیت نیز کمتر خواهد شد.

یک هشدار این است که حبوبات می تواند با گیر کردن در گلو ایجاد خفگی کند پس از این کودک توانایی خوردن حبوبات را دارد مطمئن شوید.

خوراکی های مخلوط

اگر کودک به حبوبات آلرژی ندارد مخلوطی از حبوبات برای او می تواند بسیار مفید باشد. اکثر خوردنی های مخلوط بازاری دارای مقدار زیادی شکلات، شکر می باشند اما می توانید یک خوردنی خوب و سالم خودتان در خانه تهیه کنید. می توانید حبوبات، میوه های خشک و سریال گندم را با هم مخلوط کنید و یک خوردنی خوشمزه خانگی تهیه کنید.

تکه ها گلابی به همراه پنیر

گلابی یک میوه بسیار شیرین است که خوردن آن برای کودکان اگر به تکه های کوچگ تقسیم شده باشد راحت است. گلابی سرشار از فیبر و دیگر ترکیبات مفید می باشد. قرار دادن مقداری پنیر بر روی تکه های گلابی می تواند یک منبع خوبی از کلسیم و پروتئین برای کودکان باشد که به آن ها احساس سیری نیز می دهد.

پنیر غذاهایی خوشمزه برای کودکان

پنیر خامه ای به دلیل نرم و لطیف بودن خوردن آن برای کودکان لذت بخش است. پنیر منبع خوبی از پروتئین، کلسیم، ویتامین B6 و سلنیوم می باشد. ویتامین B12 برای رشد مغز کودکان نیز بسیار مفید است. می توانید پنیر را با میوه های تازه برای کودکان آماده کنید یا آن را با نون تست به کودکان بدهید.

جو

جو یک صبحانه بسیار سالم برای کودکان است اما می تواند یک میان وعده خوب نیز به شمار آید. جو سرشار از فیبر محلول می باشد که باعث افزایش باکتری های مفید در دستگاه گوارش می گردد و دیگر مزایا. اگر جو با شیر درست می کنید به جای آب، پروتئین و کلسیم اضافه کرده اید.

تکه هایی از پنیر

پنیر ها معمولا از پروتئین و چربی درست می شوند که منابع خوبی از کلسیم هستند. تحقیقات نشان داده اند که چگونگی استفاده از لبنیات در رژیم غذایی، کیفیت رژیم غذایی را بالا می برد. لبنیات پر چرب مواد مغذی مورد نیاز کودکان مثل کلسیم، منیزیم، ویتامین A و D را تامین خواهند کرد.

پنیر پروتیئن با کیفیت بالا را به بدن کودکان وارد می کند که برای رشد بسیار مفید و لازم است. پروتئین به کودکان کمک می کند که بین وعده های غذایی احساس سیری داشته باشند.