چگونه موهای اطراف سینه تان را از بین می برید؟ تقریبا تمام سطح بدن انسان را فولیکول های مو پوشانده اند. بعضی از این موها ممکن است که بسیار نازک و بی رنگ باشند. اما بعضی از آن ها مثل موی پا ضخیم تر و تیره تر هستند و با گذر سن به شدت آن افزوده می شود. و گاهی موهای ضخیمی در ناحیه ای از بدن رشد می کنند که اصلا انتظارش را ندارید مثل گوش ها، چانه و سر سینه ها. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی راه های رفع موهای اطراف سینه می پردازیم.

موهای اطراف سینه

رویش موی سر سینه برای خانم ها عادی است. رشد موهای ضخیم و سیاه اطراف سر سینه ممکن است که شما را شگفت زده کند اما تنها نیستید. زنان بارداری که دچار این مشکل می شوند، دلیل آن هنوز مشخص نیست و یا ممکن است که هنوز کسی این مشکل را گزارش نداده است.

موهای اطراف سینه

در بیشتر حالت ها، رشد مو اطراف سینه تنها برای زن ها اتفاق نمی افتد. رویش مو اطراف سر سینه برای هر شخصی اتفاق می افتد و امری عادی است اما گاهی می تواند نشانه مشکلی جدی باشد.

با مطالعه این مقاله خواهید فهمید که چه موقع باید نسبت به رویش موی سر سینه باید نگران شد و به پزشک مراجعه کرد.

علت رویش موهای اطراف سینه

زنان زیادی رویش مو اطراف سینه را تجربه کرده اند. دلایل کمی باعث ایجاد مو اطراف سینه می شوند و اکثر آن ها عادی هستند.

تغییرات هورمونی:

تغییرات هورمونی می تواند نشانه های متنوعی داشته باشد از جمله: ایجاد موهای تیره و ضخیم اطراف سینه. این تغییرات زمانی اتفاق می افتد که هورمون ها دچار تغییرات مشخصی شده باشند. مثل بارداری و یائسگی. تغییرات هورمونی معمولا در زنان بین 20 تا 30 سال اتفاق می افتد و این امر می تواند در رویش موهای آن ها تغییرات ایجاد کند.

هورمون رشد

تولید زیاد هورمون در بدن و موهای اطراف سینه :

سطح زیادی از هورمون های جنسی در بدن مثل تستوسترون ( که به طور نرمال در مردان وجود دارد) می تواند نشانه های متنوعی داشته باشد مثل تغییر رویش موها. دیگر نشانه های آن می تواند موارد زیر باشد:

قطع شدن قاعدگی:

  • افزایش جرم ماهیچه های اسکلتی
  • ایجاد علائم مردانه مثل ریزش مو سر
  • پزشک می تواند سطح هورمون ها را با استفاده از تست خون اندازه گیری کند.

داروها:

گاهی رویش موهای زائد به علت عوارض جانبی برخی از داروها می باشد. این داروها عبارتند از: تستوسترون، گلوکوتریئو استروئید و برخی از داروها که برای سیستم ایمنی بدن استفاده می شوند.

ایجاد کیست در بدن:

کیست ها به دلیل عدم تعادل هورمون ها در بدن ایجاد می شوند. این اتفاق عوارض زیادی دارد از جمله:

  • ناباروری
  • عدم قاعدگی منظم
  • کیست تخمدان
  • ایجاد موهای زائد در نواحی که برای مردان اتفاق می افتد مثل رویش مو اطراف سر سینه.

تخمین زده شده است که از هر 10 زن یک نفر دچار کیست می شود.

سندروم کاشینگ و موهای اطراف سینه :

تولید مقدار زیادی هورمون کورتیزول در بدن، یک هورمون گلوکو کورتیکو استروئید، می تواند ایجاد سندورم کاشینگ کند. علت ایجاد این هورمون افزایش مصرف داروهای گلوکو کورتیکو استروئید یا وجود تومور در ریه، مغز یا در غده آدرنال می باشد. اکثر علائم سندورم کاشینگ مشابه علائم کیست می باشد. افزایش رویش مو و  ایجاد بی نظمی در دوره قاعدگی از جمله علائم این بیماری است اما می تواند نشانه های متنوع دیگری نیز داشته باشد.

بزرگ کردن سینه

چگونه می توان موهای اطراف سینه را از بین برد؟

نیازی به از بین بردن موهای این ناحیه ندارید. مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اگر تصمیم به از بین بردن آن ها دارید روش های زیادی است که می تواند به شما کمک کند:

استفاده از مو چین:

این روشی است که کمترین ریسک را دارد می توانید در خانه خودتان انجام دهید. اما باید دقت کنید تا سینه خود را زخمی نکنید. می توانید موها را به کمک موچین یا قیچی مانیکور بردارید. این کار رویش مو را متوقف نمی کند اما به مرور زمان آن را کاهش می دهد.

برداشتن موها:

این روش بسیار ساده و قابل انجام در منزل است اما باید به نکاتی قبل از انجام این کار توجه کنید. ممکن است که پوست سینه بسیار حساس باشد پس برداشتن موها راحت نباشد. برای کاهش درد می تواند بعد از حمام این کار را انجام دهید زیرا آب باعث باز شدن منافذ می گردد. در نتیجه درد کمتری را تجربه می کنید.

تراشیدن:

می توانید این موها را در حمام بتراشید اما حتما مراقب سرسینه باشید. برای جلوگیری از این اتفاق سر سینه را با دست بپوشانید. این روش مانند براشتن موها می تواند پوست را زخمی کند. پس باید بیشتر مراقب بود.

موم:

می توانید موهای زائد را به کمک موم از بین ببرید اما می تواند برای سینه بسیار دردناک باشد. این کار را خودتان در خانه انجام ندهید و بهتر است که به سالن مراجعه کنید. از جمله مشکلات این روش ها ایجاد عفونت به دلیل گیر کردن مو ها در پوست هنگام رویش دوباره است.