آیا اطاعات کافی در مورد نوک و هاله سینه دارید؟ چه نکات مراقبتی در مورد این قسمت بدن می دانید؟ ویژگی های نوک سینه مانند شکل و سایز آن، در تمام زنان متفاوت است و نوک سینه در هر شخص ویژگی های منحصر به فردی دارد. نوک سینه می تواند به عنوان یک فاکتور سلامتی برای پزشکان باشد و ایجاد تغییرات در آن ممکن است نشان دهنده ی مشکلات جدی سلامتی باشد. در ادامه این مطلب از بخش پزشکی دکتر سلام با ویژگی های نوک و هاله سینه بیشتر آشنا خواهیم شد.

4 تا 8 نوع نوک پستان وجود دارد

نوک پستان ها می توانند صاف، بیرون زده و معکوس باشند و یا در دسته ی خاصی طبقه بندی نشده باشند. همچنین ممکن است یک نوک سینه بیرون زده و یکی دیگر معکوس باشد که ترکیب کلی انواع نوک پستان به 8 تا می رسد.

کوچک کردن سینه

نوک پستان شما هاله ی شما نیست

نوک پستان در قسمت مرکزی سینه شما قرار دارد و با غدد سینه که تولید شیر می کند، ارتباط دارد. هاله سینه، ناحیه تاریکی رنگ است که در اطراف نوک پستان قرار دارد.

نوک سینه های معکوس، طبیعی هستند

نوک سینه های معکوس، که به جای خارج شدن به سمت درون حرکت کرده اند، عملکرد مشابهی با نوک سینه های عادی دارند. ممکن است که شما یک نوک پستان غیر معکوس در کنار یک نوک معکوس داشته باشید و همچنین ممکن است که شما نوک سینه ی معکوسی داشته باشید که بعدا بیرون بیاید.

نوک سینه های معکوس پس از شیر دادن به کودک تمایل به بیرون آمدن دارند و در شیر دادن به کودک اختلال ایجاد نمی کند. تحریک کردن و یا قرار گرفتن در هوای سرد نیز می تواند به طور موقت باعث ایجاد بیرون زدگی نوک پستان شود. سوراخ کردن و جراحی می تواند نوک پستان تو رفته را به بیرون آمده تبدیل کند.

شما می توانید 2 نوک سینه در یک هاله داشته باشید

این حالت به عنوان نوک سینه دو قلو یا دو قطبی شناخته می شود. بسته به سیستم مجرایی، هر دو نوک سینه ممکن است قادر به تولید شیر برای نوزادان باشد. با این حال، هنگام شیر دهی، برای نوزاد ممکن است دشوار باشد که هر دو را در دهان قرار دهد.

موی نوک سینه رایج است

آیا در اطراف نوک سینه ی شما برآمدگی های ریزی وجود دارد؟ اینها فولیکول های مو هستند که هم در مردان و هم در زنان وجود دارد، بنابراین فقط مو در آن رشد می کند. این موها ممکن است تیره تر و خشن تر از سایر موهای بدن شما باشند. شما می توانید آنها را از بین ببرید، اصلاح کنید، موم بندازید، و یا آنها را با همان روش هایی که موهای دیگر بدن را اصلاح می کنید، اصلاح کنید.

متوسط ارتفاع نوک سینه به اندازه ی یک کفشدوزک است

در یک مطالعه که بر روی 300 نوک سینه و هاله زنان انجام شد، نشان داد که میانگین قطر هاله سینه، 4 سانتی متر، قطر نوک سینه 1.3 سانتی متر و ارتفاع متوسط نوک سینه 0.9 سانتی متر است.

تغذیه با شیر مادر

اگرچه تغذیه با شیر مادر در میان زنان تحصیل کرده و بالاتر از طبقه ی متوسط، امری رایج است، گروه هایی نیز با تغذیه با شیر مادر مخالف هستند. زنان اشرافی در دوره رنسانس، از دایه برای تغذیه به فرزندان خود استفاده می کردند. و در اوایل قرن 20، فرمولای کودک به دلیل قیمت بالای آن، شاخص افراد ثروتمند بود. پس از آن، زنان آموختند که این فرمولا نمی تواند تمام مواد تشکیل دهنده ای که در شیر موجود است را برای نوزاد فراهم کند.

افزایش سایز سینه

درد نوک پستان در میان زنان رایج است

برای مادران شیرده، تجربه ی درد نوک سینه به دلایل مختلف، از جمله مشکلات موضعی در هنگام تغذیه، امری غیر عادی نیست. تجربه کردن درد در نوک پستان، همچنین زنانی که مادر نیستند را نیز آزرده می کند و می تواند نشانه ای از PMS یا سایر تغییرات هورمونی و یا موارد زیر باشد:

  • تحریک پوست
  • آلرژی
  • اصطکاک بر اثر سینه بند ورزشی

سرطان نوک پستان، یک بیماری نادر است، اما اگر دچار درد شدید و یا متوجه خون یا ترشح شدید، به پزشک مراجعه کنید.

سایز نوک سینه ها می توانند تغییر کنند

این اتفاق اغلب در دوران بارداری رخ می دهد. بر اساس مطالعات، طول و عرض نوک سینه در زنان باردار تغییر می کند و رشد می یابد. همچنین هاله ی سینه نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

ترشحات غیر طبیعی نوک پستان

ترشحات نوک پستان، از یک یا هر دو سینه می تواند نشانه ای از نگرانی های سلامتی مانند کم کاری تیروئید و کیست ها و همچنین عواملی مانند تغییرات دارویی باشد. اما اگر شما متوجه ترشحات همراه با خون شدید، لازم است توسط یک پزشک معاینه شوید، زیرا این امر می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد.

خالکوبی نوک سینه پس از جراحی ترمیمی

اکثر مردم در مورد چگونگی به نظر رسیدن نوک پستانشان هیچ حرفی نمی زنند، اما اطلاعات برای مطالعات بیشتر برای جراحی ترمیمی سینه و جراحی سینه مفید است. خالکوبی بافت سینه به عنوان گام نهایی جراحی بازسازی سینه در نظر گرفته شده است. این خالکوبی ها در میان افرادی که عمل جراحی انجام می دهند، در حال افزایش است، زیرا این روشی نسبتا سریع و ساده با نتایج واقعی بصری است.