8monsoon

محققان  یک قدم دیگر به  ارزش  تاثیر جراحی بای پس معده  بر  معالجه  دیابت نزدیک تر شدند.محققان  کالج  منچستر نشان دادند جراحی بای پس معده به احتمال قوی بروی کارکرد  سلولهای تخصصی در روده  موثر است این سلولها مخلوطی از هورمونهای نیرومندی را ترشح  می کنند  که درزمان  خوردن غذا ترشح می شوند.

در طی این تحقیق دانشمندان نشان دادند برخلاف آنچه  قبلاً تصور می شد سلولهای ترشح کننده ی هورمون در روده تا 6 هورمون مختلف  از جمله هورمون گرسنگی  گرلین را ترشح  می کنند(قبلاً تصور می شد که تنها یک هورمون از این سلولها ترشح می شود). نتایج این تحقیق در مجله ی Endocrinologyمنتشر گردید.

 سرپرست این تحقیقات دکتر Smithمی گوید: تحقیقات ما بروی سلولهای enteroendocrineمتمرکز بود، این سلولها هنگامیکه غذا می خوریم طعم غذای ما را حس کرده  و در پاسخ مخلوطی از هورمونها را  ترشح می کنند. این هورمونها با پانکراس و مغز برای کنترل ترشح انسولین  و انتقال  حس سیری  و بهینه سازی و  افزایش هضم و جذب مواد غذایی ارتباط  برقرار می کنند.

درشرایط عادی همه ی این عوامل در حفظ  سلامت و تغذیه ی بدن  همکاری می کنند اما عملکرد این سلولها ممکن است دچار اختلال  شود که نتیجه ی آن یا  پرخوری شدید یا کم خوردن است.

75درصد از افرادیکه  از چاقی رنج می برند  و به دیابت  نیز مبتلا  هستند پس از جراحی  بای پس معده از دیابت رهایی می یابند. دکتر اسمیت  می گوید: درک اینکه  چگونه جراحی بای پس  موجب درمان  دیابت می شود معمایی بود که تیم ما درصدد حل آن است.

دکتر اسمیت می گوید: این معما  بسیار جالب توجه است زیرا در رایج ترین نوع بای پس معده درحقیقت  نسبت سلولهای ترشح کننده ی هورمون در روده بای پس می شود. قبلاً تصورمی شد که این به دلیل  برنامه ریزی مجدداً سلولهای ترشح کننده ی هورمون  در روده است. برای ما درک اینکه چگونه این سلولها  در پاسخ به جراحی تغییر می کنند  مانند یافتن کلید  درمان دیابت بود. در بریتانیا  بیش از 2.9میلیون  نفر از دیابت و رایج ترین شکل آن یعنی دیابت  نوع دو به دلیل  استعداد  ژنتیکی ، تعلق به قومیت های خاص، ابتلا به چاقی و داشتن  تغذیه ی  ناصحیح رنج می برند. درک پیام هایی که روده به هنگام  خوردن غذا به سایر بخش های بدن  ارسال می کند و اختلال  درعملکرد  آن  به عنوان مثال در دیابت،  چالش بعدی ما در کار  تحقیقاتی است، ما امیدواریم  به جای عمل جراحی برای درمان چاقی و دیابت، داروهایی تولید  کنیم که همین پیام ها را از روده  به مغز  و پانکراس  ارسال  کنند.

منبع-http://diabetestma.org