لوبوپلاستی چیست؟ برخلاف انتهای خارجی گوش، لاله یا نرمه گوش هیچ غضروفی ندارد و مستعد کش آمدگی می باشد. لاله گوش معمولا در دو مدل دیده می­شود: چسبیده و وال. لوبوپلاستی یک جراحی برای تغییر شکل گوش می­ باشد و سایز لاله گوش را تنظیم می ­کند. این عمل برای ترمیم کشیدگی، بد شکلی و پارگی لاله گوش استفاده می ­شود. عمل جراحی ترمیمی لاله گوش یک پروسه و درمان سرپایی می­ باشد که در مطب جراح و با بیهوشی انجام می ­شود. در این مقاله از بخش پزشکی حلق، گوش و بینی دکتر سلام به بررسی نحوه درمان لاله گوش کشیده شده یا پاره شده می پردازیم و در مورد لوبوپلاستی صحبت می کنیم. همچنین قصد داریم تا در مورد این نوع عمل جراحی و راه های محافظت از فرم و شکل لاله گوش صحبت کنیم.

لوبوپلاستی چیست؟

دلایل رایجی برای لوبوپلاستی وجود دارد که شامل کشیده شدن لاله گوش در نتیجه بالا رفتن سن و یا آویزان کردن گوشواره های سنگین به گوش و در نتیجه آسیب دیدگی لاله گوش می باشد که دلایل آن گوشواره سنگین یا گوش های بد شکل به دلایل موروثی می ­شود.

ترمیم لاله گوش

در سال 2016، خواننده معروف، بیانسه در حال اجرا بر روی استیج بود که ناگهان گوشواره اش به مانعی گیر کرد و گوشش را پاره کرد. نیرو به حدی شدید بود که گوش او را دو تیکه کرد. در تمام این مدت خواننده خیلی راحت در حال اجرا بود و چیزی متوجه نشده بود تا اینکه اتفاقی دستش به گوشش خورد و متوجه خونریزی آن شد. در هرحال بیانسه اجرای خود را به پایان رساند اما در آخر برای درمان تحت عمل جراحی قرار گرفت.

کشیدگی لاله گوش و پارگی آن توسط گوشواره سنگین و بزرگش دلیلی بود که او را مجبور به انجام عمل جراحی کرد.

عمل ترمیمی لاله گوش یا لوبوپلاستی چیست؟

لوبوپلاستی نوعی عمل تکنیکی برای تغییر شکل و سایز گوش می­ باشد. این عمل یک پروسه ساده دارد که در مطب جراح پلاستیک و با بیهوشی عمومی انجام می­ شود. طول مدت این جراحی بستگی به شدت ضرورت این ترمیم دارد اما عموما بین 15 دقیقه تا یک ساعت زمان می ­برد.

برای کاهش ترس از عمل، جراحان معمولا از تکنیک برش به نام زد-پلاستی استفاده می ­کنند.

در عمل زد-پلاستی یک برش به شکل z به جای برش صاف روی گوش ایجاد می­ کنند و سپس گوشه ها را به یک دیگر بخیه می زنند. نوع دیگری از این عمل جراحی ال-پلاستی می­ باشد که برش به شکل یک خط صاف در آن انجام نمی گیرد و از زخم و چروک گوش جلوگیری می ­کند.

اگر لاله گوش نیازمند تغییر شکل و مدل باشد، تکنیک های دیگری برای زیبایی شناسی لاله گوش به کار گرفته می ­شود. در بعضی از موارد ممکن است نرمه گوش را کوتاه تر کنند و متقارن سازی را انجام دهند.

جراحی لاله گوش

چرا باید جراحی ترمیم لاله را انجام دهیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که افراد تحت این عمل ترمیمی قرار می­ گیرند. چند مورد از رایج ترین دلایل اینکه افراد این جراحی را انتخاب می ­کنند:

لاله گوش کشیده شده

لاله گوش می تواند به علل مختلف مثل بالا رفتن سن، عادات رفتاری غلط و یا آویزان کردن گوشواره های بزرگ و سنگین کشیده شود.


بیشتر بخوانید: جراحی پرده گوش و مراقبت های پس از آن + فیلم


اندازه نامناسب گوش

لاله گوش اگر به دلایل خاصی کشیده شود، سوراخ گوش را در مرکز نیز بزرگ تر می ­کند.

عدم تقارن

به دلایل اختلالات مادرزادی و موروثی ممکن است یک یا هر دو گوش بد شکل شوند.

آسیب لاله گوش

این آسیب به هر دلیلی که اتفاق افتاده باشد مثل آسیب در ورزش و یا عادات رفتاری غلط، ممکن است گوش را دچار پارگی کند که به آن شکاف لاله می ­گویند. شکاف لاله تقریبا باعث دو نیم شدن لاله گوش می ­شود که این شکاف معمولا در امتداد سوراخ گوشواره گوش اتفاق می ­فتد.

درمان کشیدگی لاله گوش

ریکاوری و مراقبت بعد از لوبوپلاستی باید چگونه باشد؟

بیماران ممکن است در طی این عمل جراحی سوزش و یا درد خفیفی را احساس کنند که کاملا طبیعی است. این ناراحتی معمولا با مُسکن ها قابل تحمل است، مثل ایبوپروفن یا استامینوفن.

عموما بیماران بعد از عمل با بخیه و باند روی لاله گوش برای جلوگیری از عفونت، کاهش سوزش و شکل گیری صحیح لاله گوش به منزل فرستاده می ­شوند. باند باید تا چند روز بعد عمل روی گوش باقی بماند.

التیام بعد از جراحی چیزی حدود شش تا هشت هفته زمان می ­برد تا نتیجه نهایی کاملا مطلوب باشد. مسئله مهم این است که بیماران باید یک تا دو ماه برای سوراخ مجدد گوششان منتظر بمانند و اقدامی نکنند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که لاله گوش طی عمل ترمیمی ضعیف می­شود، پس باید از آویزان کردن گوشواره سنگین خودداری کنید.

چگونه مانع کشیدی یا پارگی لاله گوش شویم؟

بهترین راه برای جلوگیری از جراحی ترمیمی، مراقبت از گوش در برابرکشیدگی و پارگی می باشد. شما نمی ­توانید از علایم پیری جلوگیری کنید اما با رعایت نکات ساده ای می­ توانید سلامت لاله گوشتان را تضمین کنید.

لوبوپلاستی گوش

اگر گوشواره سنگین و بلند استفاده می ­کنید، از نوع پلاستیکی آن استفاده کنید. گوشواره های پلاستیکی از فلزی ها سبک تر هستند و لاله گوش شما را بیش از حد نمی­ کشند. گوشواره های سنگین را برای مواقع خاص کنار بگذارید. تایمی که این گوشواره ها به گوشتان هستند را محدود کنید.

شب هنگام خواب گوشواره ها را از گوشتان خارج کنید. ممکن است هنگامی که خواب هستید، گوشتان به چیزی گیر کند و کشیده شود‌. هنگام تمرین گوشواره سنگین نیاندازید؛ زیرا این بین ممکن است گوشتان به مانعی گیر کند و لاله گوش دچار آسیب شود.

هر روز دوبار نارون کوهی به گوشتان بزنید. این ماده باعث انقباض و تراکم پوست گوشتان می شود. به لاله گوشتان روغن زیتون یا نارگیل بزنید تا رطوبت بیشتر و در نتیجه انعطاف بیشتری داشته باشد.

قرص آسپیرین گازدار را له کنید و مقداری آب برای خمیر شدن به آن اضافه کنید. برای تراکم لاله گوش از آن استفاده کنید. از گوشواره های چسبی استفاده کنید. این گوشواره ها از پشت گوش روی نرمه گوش قرار می­ گیرند و به علت چسبی بودن آن نرمه گوش را سفت می ­کنند و گوش راحت تر سنگیتی گوشواره را تحمل می­ کند.

از تغییر شکل گوشتان پرهیز کنید. شاید با این کار به نوعی روی مد باشید اما خطرات جبران ناپذیری را بعد از آن باید تحمل کنید.

پرکننده های پوستی_جایگزین برای جراحی

برای افرادی که شرایط برای جراحی ندارند یا به هر دلیلی راضی به انجام آن نیستند، درمان دیگری می ­تواند کمک کننده باشد. پرکننده های حاوی هیالورونیک اسید مثل رستیلان می ­تواند حجم زیادی به گوش وارد کند و خلاء های داخل گوش را پر کند.

اگرچه این پرکننده ها تنها در مواردی استفاده می ­شوند که آسیب دیدگی خفیفی داشته باشد. برای لاله های گوش پاره شده یا کشیده شده، جراحی تنها راه ممکن است.