پروستات اندامی از بدن مردان است که اندازه بسیار کوچکی دارد و نقش مهمی در باروری مردان ایفا می کند.. این عضو زیر مثانه قرار گرفته است و اطراف پیش آبراه را احاطه می کند . بزرگی خوش‌خیم پروستات یا هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات که به BPH معروف است، یکی از شایعترین بیماریهای مردان است که به دلیل تغییرات هورمونی و رشد سلولی و با بالا رفتن سن در مردان ، پس از 45 سالگی بروز می‌کند و هر چه سن بالاتر برود احتمال ابتلا به آن بیشتر می‌شود. به طوری که با رسیدن به سن ۷۰ سالگی، قریب به ۸۰٪ مردان درجاتی از BPH را خواهند داشت که ممکن است علایم ادراری آزاردهنده‌ای را ایجاد کند.  در این بیماری اندازه پروستات بزرگ می‌شود، اما نشانه بدخیم بودن و سرطانی شدن بافت آن وجود ندارد.

قرص پروستادین

بزرگ شدن پروستات با وارد کردن فشار به مجرای ادراری که در داخل پروستات است، موجب انسداد و بسته شدن آن شده و باعث اختلال در خروج ادرار می‌شود. همچنین پاسخ ثانویه مثانه به انسداد مجرای ادراری باعث تحریک مثانه و علایم تحریکی ادرار می‌شود، زیرا به تدریج دیواره مثانه ضخیم شده و ظرفیت مثانه کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل بزرگ شدن آن با فشار بر روی بافت اطراف، موجب علائمی از قبیل تکرر ادرار، شب ادراری، کاهش جریان ادرار، احتباس ادرار و درد در هنگام دفع ادرار می باشد.

از طرفی، یکی از بیماری های رایج که در بین مردان بسیار شایع می باشد، سرطان پروستات است. این سرطان به دلیل رشد سلول های سرطانی در غده پروستات شکل می گیرد و باعث انسداد دستگاه ادراری یا گسترش بافت سرطانی به دیگر عضوهای بدن می شود. سرطان پروستات بیشتر در مردان بالای 50 سال پدید می آید. تشخیص و تمیز بین هایپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات از وظایف پزشک متخصص است که طی معاینه ، سونوگرافی و آزمایش های ضروری از قبیل بررسی سطح آنتی ژن خاص پروستات(PSA) و نیز نمونه گیری از بافت در صورت نیاز مشخص خواهد گردید.

روش درمان بزرگی خوش خیم پروستات:

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شیمیایی درمان پروستات خوش خیم که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

البته روش های مختلفی برای درمان بزرگی پروستات توسط پزشکان و متخصصین توصیه می شود، که برخی از آن ها با عوارض جانبی و برخی بدون عوارض جانبی و بسیار موثر می باشند. در صورت بزرگی خوش خیم پروستات به منظور کاهش رشد این غده و تسریع در روند درمان و نیز فرار از بسیاری عوارض نامطلوب ذکر شده، می توان از داروهای گیاهی استفاده نمودکه از بزرگی پروستات جلوگیری کنند و در عین حال مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز باشند.

آشنایی با قرص پروستادین مجتمع صنایع دینه ایران :

قرص پروستادین دینه به منظور درمان بزرگی خوش خیم غده پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص از ترکیب عصاره ی دو گیاه نخل اره ای(Saw palmetto) و گزنه (Urtica dioica)  ساخته شده و موجب حفظ سلامت و درمان عارضه های ادراری می شود. پروستادین از بزرگ شدن غده پروستات نیز جلوگیری می کند.

تحقیقات نشان می دهد که عصاره نخل اره ای با کاهش فعـالیت آنزیم 5 -آلفـاردوکتـاز و در نتیـجه کاهش تـولیـد دی هیدروتسـتوسترون، از هایپرتروفی غـده پروستات پیشگیری کـرده و می تواند موجب کاهش نیاز به ادرار کردن در شب، بهبود جریان ادراری همچنین درمان درد هنگام دفع ادرار شود.

قرص پروستادین با توجه به فرمول یکی از بهترین نمونه های آلمانی با نام پروستاگوت تهیه شده است و میزان عصاره های موجود در آن کاملا منطبق با میزان اعلام شده در منابع معتبر برای محدوده مناسب جهت اعمال تاثیر درمانی است.

هر قرص پروستادین دینه دارای 160 میلی گرم عصاره استاندارد میوه نخـل اره ای  با 90درصـد مــواد لیپوفیـل (شـامـل اسیدهای چرب و استرول ها) و 120 میلـی گـرم عصـاره استاندارد ریشـه گـزنـه (Stinging nettle) می باشـد. این قرص بر مبنـای 144 میلی گرم عصاره لیپوفیل استاندارد شده است.

چه افرادی باید از قرص پروستادین استفاده نمایند :

مردانی که با مشکل بزرگی غده پروستات روبه رو هستند و یا می خواهند از تشدید عوارض ناشی از آن جلوگیری کنند، می توانند از قرص گیاهی پروستادین استفاده نمایند. این فرآورده گیاهی در موارد ذیل کاربرد دارد:

– درمان علامتی هایپرتروفی( بزرگی) خوش خیم غده پروستات

– اختلالات ادراری ناشی از هایپرتروفی خوش خیم پروستات

– جلوگیری از بزرگ شدن غده پروستات

– عصاره نخل اره ای همچنین در کنترل ریزش موی مردانه نیز موثر است. از این رو قرص پروستادین در این مورد می تواند در زنان و مردان تجویز گردد.

سرطان پروستات

دستور مصرف :

افراد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات باید روزانه در دو نوبت صبح و عصر از قرص پروستادین استفاده نمایند. مصرف این قرص محدودیت زمانی ندارد.

آیا قرص پروستادین عوارض جانبی دارد :

قرص پروستادین یک فرآورده گیاهی و طبیعی است و تا کنون برای آن، عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است. اما شاید برخی از افراد دارای آلرژی باشند و با مصرف این قرص مشکلات گوارشی محدودی در آن ها پدید آید. در صورت بروز چنین مشکلاتی حتما با پزشک یا داروساز مشورت گردد.

دانستنی های لازم درباره قرص پروستادین :

  • قبل از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
  • مصرف این قرص در خانم ها برای پیشگیری از ریزش موی آندروژنیک می باشد. ولی مصرف آن در زمان حاملگی و شیردهی به دلیل اثرات هورمونی آن توصیه نمی شود.
  • در مصرف همزمان پروستادین دینه با وارفارین احتیاط شود.
  • یک تا دو ساعت فاصله با مکملهای آهن دار حتما در نظر گرفته شود.
  • در صورت بروز حساسیت به هر یک از اجزای این فرآورده، مصرف دارو متوقف گردد.
  • در صورت فراموشی مصرف، به محض یادآوری قرص را با یک لیوان آب مصرف کنید.
  • در صورتی که بیماری هایی همچون دیابت یا نارسایی کلیه دارید، قبل از مصرف دارو پزشک خود را در جریان بیماری قرار دهید.