سطح کلسترول خون نقش مهمی در سلامتی بازی می کند پس لازم است که آن را در حد نرمال نگه دارید و به طور پیوسته آن را چک کنید. یک راه برای این که کلسترول خود را سطح نرمال خود نگه دارید این است که به مواد غذایی که می خورید توجه کنید. بعضی از تحقیقات ارتباط نزدیکی بین بالا سطح کلسترول بد و داشتن رژیم غذایی حاوی چربی های اشباع شده، یافتند. این اتفاق می تواند موجب افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع دوم شود. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی پیشگیری از ابتلا به کلسترول می پردازیم.

پیشگیری از ابتلا به کلسترول و منبع چربی های اشباع عبارتند از:

  • گوشت قرمز
  • محصولات تهیه شده از مرغ
  • لبنیات مثل کره و پنیر

کلسترول

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

چربی های غیر اشباع سالم تر از چربی های اشباع هستند و می توانند برای کنترل سطح کلسترول بهتر عمل کنند. غذاهای حاوی چربی غیر اشباع عبارتند از:

  • آووکادو
  • زیتون
  • آجیل
  • جبوبات
  • ماهی سالمون

پیشگیری از ابتلا به کلسترول با ماهی سالمون

خوردن چربی های سالم مثل چربی های موجود در ماهی نشان داده اند که می توانند در بهبود سطح کلسترول موثر واقع شوند. در واقع، ماهی دارای پروتئین بالا می باشد که گزینه خوبی برای جایگزینی گوشت قرمز است زیرا گوشت قرمز چربی های اشباع زیادی دارد. ماهی سالمون یک ماهی مناسب برای جایگزینی گوشت قرمز است زیرا می تواند سطح کلسترول خوب خون را افزایش دهد علاوه بر این که خوشمزه می باشد. ماهی سالمون مقدار زیادی ویتامین D، B12، B6 در خود دارد و منبع خوبی از منیزیم، نیاسین، امگا 3 و سلنیوم می باشد.

دستور تهیه ماهی سالمون به روشی سالم:

دستور پخت های متعددی وجود دارد که نشان دهنده این است که غذاهای دریایی و بخصوص ماهی سالمون چقدر می تواند در کنترل کلسترول خون موثر باشند.

مواد مورد نیاز:

 سیر، عسل، دارچین، بروکلی و ماهی سالمون

وقتی که ماهی سالمون را در مخلوطی از سیر، دارچین، عسل قرار دهید و آن را برای مدت 35 دقیقه بپزید علاوه بر طعم خوش سرشار از مواد مغذی است.

 

کباب کردن ماهی سالمون و آووکادو

کباب کردن ماهی سالمون و سرو آن با آووکادو و نعناع علاوه بر سالم بودن آن طعم بسیار لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

 

پختن ماهی سالمون با پیچیدن آن در فویل

ماهی سالمون را در فویل بپیچید و آن را روی آتش قرار دهید روش پختی بسیار آسان اما سالم و مفید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد کلسترول

علی رغم این که کلسترول برای سلامت ایجاد مشکل می کند، برای بدن مورد نیاز است. کلسترول برای تولید هورمون ها ضروری است. همچنین در ساخت ویتامین D که برای جذب کلسیم در بدن لازم است، کلسترول ماده ای ضروری است. کلسترول نقش مهمی در ساخت موادی که برای هضم غذا نیاز است، ایفا می کند. کلسترول به شکل لیپو پروتئین وارد خون می شود.

دو نوع کلسترول وجود دارد: لیپو پروتئین کم تراکم ( LDL) و لیپوپروتئین پر تراکم (HDL). به LDL کلسترول بد می گویند زیرا می تواند باعث انسداد رگ ها شود. HDL کلسترول خوب نامیده می شوند و کمک می کند که کلسترول بد را از جریان خون به کبد منتقل کند. سپس کلسترول LDL اضافی، توسط کبد از بدن خارج می شود. کبد نقش مهمی در کاهش کلسترول بازی می کند. اکثر کلسترول ها در کبد ساخته می شوند و بقیه آن از غذاها دریافت می شوند. کلسترول های رژیمی در غذاهایی که منبع حیوانی دارند، یافت می شوند مثل تخم مرغ، گوشت و مرغ. کلسترول در سبزیجات وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر در مورد کلسترول

میزان کلسترول خون خود را بدانید:

یک آزمایش خون ساده می تواند میزان کلسترول خون شما را مشخص کند. چگونگی تفسیر نتایج آزمایش در زیر ارائه شده است:

کلسترول بالا: 240 میلی گرم بر دسی لیتر

متوسط رو به بالا: 200 تا 239 میلی گرم بر دسی لیتر

میزان مطلوب: کمتر از 200 میلی گرم بر دسی لیتر

سخن آخر:

وقتی که نیاز است میزان سلامت قلب خود را افزایش دهید و میزان کلسترول خون را کنترل کنید ماهی سالمون گزینه خوبی محسوب می شود. برخلاف گوشت قرمز، ماهی سالمون منبع خوبی از چربی های غیر اشباع می باشد که می تواند مزایای زیادی برای کنترل سلامتی و کلسترول خون داشته باشد. همچنین حاوی پروتئین و مواد مغذی می باشد. پس زمان دیگری که خواستید غذایی برای خود آماده کنید یا سفارش دهید ماهس سالمون را فراموش نکنید. شما چه راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به کلسترول می شناسید.