در مورد تغذیه مناسب بیماری سلیاک چه می دانید؟ افراد بسیاری وجود دارند که مبتلا به بیماری سلیاک هستند. بیماری سلیاک نوعی از بیماری روده ای است که به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش می دهد و سبب آسیب دیدن روده می شود. به همین دلیل، افراد مبتلا به این بیماری، رژیم های غذایی ویژه ای دارند که فاقد گلوتن است. در این مطلب از بخش بیماری ها و تغذیه دکتر سلام، روش تهیه ی برخی از میان وعده های غذایی فاقد گلوتن آماده شده است.

بیماری سلیاک و خرمای شیرین و پر شده

برای آماده کردن یک میان وعده ی سالم بدون گلوتن، می توانید خرما را با کره ی بادام زمینی غیر شیرین یا ترکیبی از گردو و برش های نارگیل، پر کنید. 3 عدد خرما حاوی 5 گرم فیبر ست که 18 درصد از میزان توصیه شده ی روزانه را تامین می کند. افرادی که رژیم های غذایی فاقد گلوتن دارند، بعضی اوقات ممکن است بدن آنها به کمبود فیبر دچار شود و این باعث ایجاد یبوست می شود.

 بنابراین مصرف خرما می تواند به سیستم گوارشی شما کمک کند. خرما به طور طبیعی فاقد گلوتن است. با این حال، خرما می تواند با آرد جو ترکیب و آلوده به گلوتن شود. به همین دلیل لازم است که از خرمای بدون گلوتن تائید شده، استفاده کنید.

میان وعده های فاقد گلوتن برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک

بیماری سلیاک و انبه با آبلیمو و پودر چیلی

این میان وعده بدون گلوتن منبع خوبی از ویتامین A و ویتامین B6 است که اگر مبتلا به سلیاک باشید، در معرض کمبود هر دوی آنها قرار دارید. برای آماده کردن این میان وعده، انبه را قطعه های مکعبی برش دهید و سپس روی آن آبلیمو تازه بریزید. اگر مزه ی ادویه را دوست داشته باشید، می توانید کمی فلفل چیلی را نیز به آن اضافه کنید. پودر چیلی ممکن است ترکیبی از ادویه جات و یا فلفل معمولی باشد. برای جلوگیری از آلودگی میان وعده ی خود به گلوتن، از پودر چیلی فاقد گلوتن تائید شده، استفاده کنید.

سالاد لوبیای سیاه با آووکادو

اگرچه آووکادو به عنوان منبع غنی از چربی های سالم شناخته شده است، اما آنها همچنین منبع خوب از فیبر هستند که می تواند به دستگاه گوارش شما کمک کند. برای درست کردن یک میان وعده ی فاقد گلوتن خوشمزه و سیر کننده، نیمی از آووکادو را با 4/1 فنجان لوبیای سیاه مخلوط کنید. همچنین پیاز خردشده، سیب زمینی تازه، آبلیمو، نمک و فلفل را نیز به این ترکیب اضافه کنید.

 آووکادو مناسب براس بیماری سلیاک

بیماری سلیاک و ترکیبی از آجیل های خوشمزه

آجیل ها حاوی مواد مغذی از جمله مغزها، دانه ها، میوه های خشک مانند انواع توت ها و زردآلو است. بهتر است که این مواد را به صورت بسته بندی شده تهیه کنید تا از خطر آلودگی به گلوتن این مواد جلوگیری شود. ترکیب آجیل ها بسیار انرژی زا است، اما کالری کمی دارد. به طور متوسط، 4/1 فنجان از ترکیب این مواد حاوی 173 کالری است.

سوپ سبزیجات

سوپ سبزیجات بدون گلوتن، می تواند یک میان وعده ی خوب برای افراد مبتلا به سلیاک باشد. شما می توانید مقدار زیادی سوپ خانگی را تهیه کنید و آن را در ظرف های شیشه ای برای وعده های آینده در یخچال نگه داری کنید. برای رسیدن به احساس سیری طولانی مدت، سوپ هایی با فیبر بالا مانند سوپ های حاوی حبوبات و سبزیجات را انتخاب کنید. اگر از سوپ های آماده استفاده می کنید، سوپ های بدون گلوتن تائید شده را خریداری کنید. علاوه بر این، مواد افزودنی طعم دهنده مانند رشته فرنگی و یا آرد گندم برای غلیظ شدن سوپ، سبب آلوده شدن سوپ با گلوتن می شود.

تن ماهی با کاهو و تاثیر آن بر بیماری سلیاک

برای درست کردن یک میان وعده ی رضایت بخش و حاوی پروتئین بالا، تن ماهی را با حوموس بدون گلوتن یا مایونز و یا دیگر سبزیجات سبز برگ مانند کاهو ترکیب کنید. تن ماهی معمولا در ردیف میان وعده های بدون گلوتن مناسب قرار می گیرند. توجه داشته باشید که کنسرو تن ماهی فاقد از گلوتن تائید شده را خریداری کنید.

کیک برنجی با کره بادام زمینی و موز

کیک برنجی معمولا با برنج قهوه ای تهیه می شود. برخی از آنها حاوی سایر دانه ی کامل مغذی فاقد گلوتن مانند کوینو یا سورگوم است. این کیک های برنجی حاوی مواد مغزی فراوانی است و مانند ساندویچ عمل می کند.

چیپس سیب زمینی شیرین با سس تذاتیکی

چیپس سیب زمینی شیرین با سس تذاتیکی

1 اونس از چیپس سیب زمینی شیرین، 37 درصد از میزان توصیه شده ی روزانه ی ویتامین A را تامین می کند. برای افرادی که بیماری سلیاک در آنها تشخیص داده شده است، مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین بسیار ضروی است زیرا اغلب به کمبود ویتامین A دچار هستند. شما می توانید برای اضافه کردن عطر و طعم اضافی با چیپس ها، آنها را با سس تذاتیکی که ترکیبی از ماست و خیار است، آغشته کنید.

برای تهیه ی این میان وعده ی خوشمزه فاقد گلوتن، سیب زمینی های شیرین را به صورت لایه ای برش دهید و آنها را به روغن زیتون و نمک آغشته کنید و سپس در ماهیتابه قرار دهید و به مدت 25 دقیقه در دمای 400 درجه فارنهایت بپزید تا به خوبی طلایی شوند. سیب زمینی ها ار یک بار در مدت پختن بچرخانید.