در مورد عفونت باکتریایی واژن چه اطلاعاتی دارید؟ برای درمان عفونت باکتریایی واژن چه راهکارهای خانگی و طبیعی می شناسید؟ این بیماری در صورتی ایجاد می شود که باکتری ها در واژن رشد کنند. واژن به طور طبیعی خود دارای باکتری های خوب و بد می باشد. هرگاه شخصی دچار بیماری عفونی باکتریایی واژن می شود باکتری های بد واژن به تعداد بیشتر از حد نرمال در آن ناحیه رشد کرده اند و تعادل درون واژن را بر هم زده اند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی عفونت باکتریایی واژن می پردازیم.

عفونت باکتریایی واژن چیست؟

عفونت واژن از جمله بیماری های عادی خانم ها می باشد، صرف نظر از این که رابطه جنسی داشته باشید یا نه. درمان های خانگی می تواند برای درمان و پیشگیری گزینه مناسبی باشند و برخی ممکن است نسبت به بقیه موثر تر باشند. این راه های درمان قطعا به اندازه دارو درمانی موثر نخواهند بود. اما عوارض جانبی دارو ها را نخواهند داشت.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

عفونت باکتریایی واژن

درمان عفونت باکتریایی واژن با ماست

ماست یک محصول پروبیوتیکی طبیعی است. به این معنی که تعداد زیادی باکتری مفید برای سلامتی در آن وجود دارد. خوردن ماست تعداد باکتریهای مفید بدن را افزایش می دهد و باعث ایجاد تعادل در باکتری های موجود در واژن می گردد و می تواند به مبارزه با باکتری های بد کمک کند. برای استفاده کردن از مزیت باکتری های ماست حداقل یک بار در روز ماست بخورید.

پروبیوتیک

ماست حاوی تعدای پروبیوتیک می باشد. اما مکمل های حاوی پروبیوتیک نیز موجود هستند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از مکمل های پروبیوتیک درد درمان عفونت های باکتریایی واژن موثر بوده اند.

اگر شما دچار بیماری عفونت باکتریایی واژن شده اید مصرف پروبیوتیک ها به صورت روزانه می تواند از شدت این بیماری در آینده بکاهد. پروبیوتیک ها به صورت قرص و شربت در بازار موجود هستند. اگر از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنید، این داروها باکتری های خوب را همانند باکتری های بد از بین خواهند برد. پس برای جایگزین کردن باکتری های خوب از مکمل های پروبیوتیک یا ماست استفاده کنید.

درمان عفونت باکتریایی واژن با سیر

سیر یک آنتی باکتریال بسیار قوی می باشد و از جمله درمان های خانگی بیماری های عفونی واژن محسوب می باشد. در تحقیقی مشاهده کردند که استفاده از قرص های مکمل سیر گزینه ای برای درمان بیماری های عفونی واژن می باشند.

بوتاکس با سیر

هیدروژن پراکسید

در تحقیقی که در سال 2003 انجام شد به این نتیجه رسیدند که استفاده 3 گرم از هیدروژن پراکسید در روز به مدت یک هفته می تواند برای از بین بردن التهاب و تحریکات واژن مناسب تر از داروهای سنتی باشد. با این تفاوت که علاوه بر مزیت های آن هزینه این نوع درمان نیز کمتر خواهد بود و عوارض جانبی آن نیز کمتر می باشد.

 

درمان عفونت باکتریایی واژن با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضد باکتری و ضد قارچ بسیار قوی می باشد که می تواند بیماری های عفونی باکتریایی واژن را درمان کند. تحقیقی گزارش کرده است که به کمک روغن درخت چای عفونت باکتریایی واژن با موفقیت درمان شده است.

روغن درخت چای نیاز دارد که با روغن های کمی دیگر مثل روغن نارگیل، زیتون و.. رقیق شود. روغنی را انتخاب کنید که مطمئن هستید بدن تان نسبت به آن حساسیت ندارد سپس 5 تا 10 قطره روغن درخت چای را با 3 گرم از روغن کمی ترکیب کنید. برای مرتبه اول هرگز از روغن درخت چای بدون رقیق کردن آن استفاده نکنید زیرا ممکن است که دچار سوزش پوست گردد.

افراد زیادی نسبت به روغن درخت چای حساسیت دارند. قبل از استفاده از آن مقدار کمی از روغن درخت چای را که با روغن کمکی رقیق کرده اید را بر روی قسمتی از پوست خود بمالید. اگر طی 24 تا  48 ساعت واکنشی مشاهده نکردید استفاده از آن برای شما بلامانع می باشد.

راه های متفاوتی برای استفاده از روغن درخت چای در درمان عفونت باکتریایی واژن وجود دارد از جمله مخلوط کردن آن با روغن نارگیل یا دیگر روغن ها، سپس قرار دارد یک پد درون آن و قرار دادن پد درون واژن. بعد از یک ساعت می توان پد را از واژن خارج کرد. اگر هر گونه تحریکی احساس کردید پد را زودتر خارج کنید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. هرگز بدون این که پد را از واژن خارج نکرده اید نخوابید.

لباس زیر کتانی

برخی از لباس های زیر از جنس کتان نیستند و می تواند باعث جذب رطوبت و بدتر شدن عفونت باکتریایی شوند. برای جلوگیری از این مشکل از لباس زیر کتانی استفاده کنید و از پوشیدن شلوارهای تنگ خودداری کنید.

بوریک اسید

کپسول های بوریک اسید می توانند برای درمان بیماری عفونی باکتریایی واژن مورد استفاده قرار بگیرند. این کپسول می توانند برای مدت دو هفته و هر شب در واژن قرار بگیرند.

قرار دادن کپسول ها درون واژن امری مطمئن می باشد و می توانید اثرات آن را مشاهده کنید. با این وجود به این نکته توجه داشته باشید که بوریک اسید غیرخوراکی و سمی می باشد پس از دسترس اطفال آن را دور نگه دارید. اگر باردار هستید استفاده از این کپسول توصیه نمی شود.