آیا شما موهای خشک و زبری دارید؟ آیا مراقبت های روزانه روی موهای شما تاثیری ندارند؟ قطعا مشکلی وجود دارد! برای اینکه از شامپو، نرم کننده و دیگر محصولات مو حداکثر مزایا را به دست آورید، ابتدا باید سطح تخلخل موهای خود را بدانید. این کار نه تنها به شما کمک می کند تا بر اساس نوع موهایتان محصولات مو بخرید، سلامت کلی موهایتان را هم بهبود می بخشد. پس آماده شوید تا چند تست انجام دهید و متوجه سطح تخلخل موهایتان شوید؛ اما قبل از اینکه وارد این بحث شویم، باید بفهمیم که تخلخل مو چیست. با این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

تخلخل مو چیست؟

تخلخل مو یعنی توانایی مو در جذب و حفظ رطوبت، رنگ، یا دیگر مایعات در لایه کوتیکول. دانستن نوع تخلخل موهایتان به شما کمک می کند تا محصولات مراقبت از موی مناسبی برای خود انتخاب کنید. برخی از مردم موهای خیلی متخلخلی دارند، برخی یک سطح طبیعی از تخلخل مو دارند و بقیه ممکن است تخلخل خیلی کمی داشته باشند. سطوح متفاوتی از تخلخل مو وجود دارد -کم، متوسط/طبیعی و زیاد- که در بخش بعدی درمورد آنها صحبت می کنیم.

تخلخل مو

انواع تخلخل مو

تخلخل کم

در تخلخل کم، کوتیکول ها محکم بسته هستند و مانع از ورود رطوبت به داخل مو می شوند. در این نوع از مو رطوبت به سختی وارد می شود اما برای زمان بیشتری حفظ می شود. این نوع موها به راحتی چربی و دیگر درمان های مو را جذب نمی کنند.

تخلخل طبیعی/متوسط

این نوع موها، مقدار مناسبی از رطوبت را جذب و حفظ می کنند. در نتیجه، موهای شما سالم، درخشان و پر پشت می شوند. همچنین به شما اجازه می دهد تا بتوانید انواع مختلف مدل مو و رنگ را روی موهای خود امتحان کنید.

تخلخل زیاد

موی بسیار متخلخل کوتیکول های زیادی دارد که رطوبت زیادی را جذب و ترشح می کنند و موهای شما را مجعد و مات می سازند. همچنین این نوع مو به آسانی درهم می پیچد. حال که شما می دانید سطوح متفاوتی از تخلخل مو وجود دارد، مطمئنا کنجکاو هستید تا بدانید تخلخل موهای شما از کدام نوع است. یکی از تست های تخلخل که در زیر آمده است را انجام دهید تا متوجه شوید!

تست های تخلخل مو

۱. تست شناور ماندن

 • چند تار از موهایتان را در یک کاسه آب در دمای اتاق قرار دهید.
 • مطمئن شوید که تار موها تمیز هستند چون وجود هر چیزی روی آنها، روی نتایج تاثیر خواهد گذاشت.
 • حدود ۲ تا ۴ دقیقه تارها را زیر نظر بگیرید.
 • اگر تار مو فورا به ته کاسه فرو رفت، به این معناست که موی شما تخلخل زیادی دارد.
 • اگر به آرامی فرو رفت، به این معناست که شما تخلخل موی طبیعی دارید. اگر تار مو روی سطح یا در میان آب شناور ماند حتی بعد از زمان گفته شده، به این معناست که موی شما تخلخل کمی دارد.
 • تخلخل مو چیست

۲. تست کشیدن

 • یک تار از مو را بین انگشت اشاره و انگشت شست خود قرار دهید و از نوک مو به سوی پوست سر بکشید.
 • اگر شما احساس کردید که موی شما ناصاف است، تخلخل موی زیادی دارید و اگر موی شما صاف است، تخلخل موی کمی دارید. اگر احساس کردید که موی شما طبیعی است، تخلخل موی طبیعی دارید.

۳. تست بطری اسپری

 • یک تار از موهایتان را بردارید و مقداری آب روی آن اسپری کنید.
 • اگر قطرات آب روی تار نشستند، شما تخلخل موی کمی دارید. اگر آب به سرعت جذب شد، شما تخلخل موی زیادی دارید، اما اگر آب برای مدتی روی سطح موی شما نشست و سپس جذب شد، شما تخلخل موی طبیعی دارید.
 • به جز این تست های متداول، تست های دیگری هم وجود دارد که شما می توانید آنها را انجام دهید تا به نتیجه درستی برسید.

 4. تست رایحه

به جایی که یک رایحه/بو قوی دارد بروید (یک عطر فروشی یا یک رستوران) و مدتی در آنجا بمانید. زمانی که به خانه برگشتید اگر موهای شما از آن مکان بو گرفتند، تخلخل موی زیادی دارید و اگر نه شما تخلخل موی کمی دارید. اگر موهای شما کمی بو گرفتند، تخلخل موی طبیعی دارید.

 تست محصولات

توجه داشته باشید که کدام یک از محصولات مو به سرعت جذب موهای شما می شوند. اگر محصولات به سرعت جذب شدند، شما تخلخل موی زیادی دارید. اگر برای زمان طولانی روی موهایتان ماندند، شما تخلخل موی کمی دارید. اگر در زمانی بین این دو جذب مو شدند، شما تخلخل موی طبیعی دارید. در این تست، شما باید نوع موهایتان را هم در نظر بگیرید (موهای فر، موج دار، یا صاف) چون زمان زیادی طول می کشد تا موهای فر، محصولات مو را جذب کنند در حالی که موهای صاف به سرعت آنها را جذب می کنند.

تست خشک شدن مو

موهایتان را مرطوب کنید و ببینید که چقدر طول می کشد تا خشک شوند. مویی که تخلخل زیادی دارد به سرعت خشک می شود در حالی که مویی که تخلخل کمی دارد زمان زیادی طول می کشد تا خشک شود. اگر موهای شما با یک سرعت طبیعی خشک شد، شما تخلخل موی طبیعی دارید.

 تست درخشش

مویی که تخلخل کمی دارد معمولا درخشان است و نور را منعکس می کند در حالی که موهایی که زیاد متخلخل هستند معمولا مات هستند. اگر موی شما نسبتا درخشان است، شما تخلخل موی طبیعی دارید.

 تست در هم پیچیدن

اگر موهای شما به آسانی در هم می پیچند و شما به سختی می توانید آنها را باز کنید، تخلخل موی زیادی دارید. اگر موهای شما اصلا در هم نمی پیچند، شما تخلخل موی کمی دارید. اگر موهای شما بین دو مورد بالا است، شما تخلخل موی طبیعی دارید.

تست پروتئین

مو با تخلخل زیاد نسبت به درمان های پروتئین پذیرنده تر است و سریع نتیجه می دهد. اگر موی شما پذیرنده درمان های پروتئین نیست، شما تخلخل موی کمی دارید. تخلخل موی طبیعی به این قبیل درمان ها بطور متعادل پاسخ می دهد.هر گاه شما متوجه سطح تخلخل موهای خود شدید، گام بعدی این است که بفهمید چگونه از موهای خود مراقبت کنید. در زیر چگونگی مراقبت از موهای کم تخلخل، طبیعی و با تخلخل زیاد برای شما قرار داده شده است.

مراقبت از مو با تخلخل زیاد

چگونه رطوبت موها را حفظ کنیم

 مراقبت از موی کم تخلخل

چون موی کم تخلخل در برابر رطوبت مقاوم است، به خوبی رطوبت را حفظ نمی کند. در زیر کارهایی که شما می توانید انجام دهید قرار داده شده است:

۱. از محصولات مرطوب کننده مانند روغن آرگان، روغن نارگیل و روغن جوجوبا استفاده کنید. برای گرفتن بهترین نتایج، قبل از ماساژ دادن روغن روی موها و پوست سر، آن را برای چند ثانیه گرم کنید.

۲. دو هفته یکبار موهایتان را با ماسک های مو که شامل آووکادو، موز و روغن زیتون هستند تغذیه کنید.

۳. یکبار در هفته از یک شامپو روشن کننده استفاده کنید تا محصولات انباشته شده روی مو و پوست سر را خارج کند.

مراقبت از مو با تخلخل طبیعی

تخلخل متوسط مو، مقدار مناسبی از رطوبت را دریافت می کند. این نوع مو به خوبی نسبت به حالت دادن و رنگ کردن پاسخ می دهد؛ اما در استفاده از این محصولات شیمیایی زیاده روی نکنید چون ممکن است به موهای شما آسیب بزنند و باعث ریزش مو شوند.

مراقبت از مو با تخلخل زیاد

مو با تخلخل زیاد مستلزم مراقبت های اضافه است چون به شکستگی، آسیب، خشکی و در هم پیچیدگی حساس است. در اینجا کارهایی که شما می توانید انجام دهید تا موهای خود را تغذیه و مراقبت کنید برای شما قرار داده شده است:

۱. از یک نرم کننده استفاده کنید تا رطوبت موهایتان را حفظ کند و از خشک شدن موها جلوگیری کند.

۲. موها و پوست سرتان را مرتبا با روغن جوجوبا، روغن زیتون، روغن آووکادو یا روغن نارگیل ماساژ دهید تا آنها را تغذیه و مرطوب کنید.

۳. از استفاده از ابزارهای حرارتی حالت دهنده، سرم ها و اسپری مو خودداری کنید.

این مهم است که بدانید تخلخل موهایتان چگونه است تا بتوانید به درستی از آنها مراقبت کنید.