تقریبا 25 درصد جوانان درگیر زگیل های پوستی می­ باشند. زگیل ها خطرناک نیستند. زگیل ها به راحتی توسط پزشک و متخصص پوست برداشته می ‌شوند. تقریبا 25 درصد ما ممکن است دچار زگیل شویم. وقتی جوان هستیم این زگیل ها کمیاب هستند، اما هرچه می ­گذرد تعداد آنها بیشتر می­ شود. بعضی از ما تعداد زیاد و بعضی دیگر تنها یک یا دو زگیل در طول زندگی خواهیم داشت. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی زگیل های پوستی می پردازیم.

زگیل های پوستی چیست؟

نام پزشکی زگیل، غده گوشتی می ­باشد. آنها تومورهای بسیار کوچکی هستند که معمولا در قسمت های چین خورده پوست ایجاد می ­شوند. این زائده های ریز با پوست احاطه می ­شوند. زگیل ها معمولا در هرجایی که پوست تا خورده باشد و قسمت دیگری از پوست را لمس کند به وجود می ­آیند، مثل زیر سینه، زیربغل، اطراف کشاله ران و روی پلک. زگیل ها ممکن است روی صورت/ گردن، کمر و دیگر نواحی یافت شوند. اگرچه در نواحی تانخورده پوست کمتر هستند.

درمان های ابتدایی در منزل

آیا زگیل های پوستی خطرناک است؟

نه. زگیل خطرناک نیست. زگیل ها رشد بیش از حد پوست هستند و خوش خیم می­ باشند. بیشتر مردم زگیل را برای زیبایی حذف می ­کنند. هیچ اقدام دارویی برای آن وجود ندارد. حتی گاهی اوقات نیازی به حذف آن هم نیست. در هر صورت هر موقع که خواستید می ­توانید حذفشان کنید.

بعضی از وضعیت های دارویی مثل دیابت و چاقی بیشتر باعث زگیل می­ شوند. در این موارد زگیل ها خطرناک نیستند، اما دارویی که باعث ایجاد آنها شده باید مورد بررسی قرار بگیرد.

در بعضی وضعیت ها زگیل ها کمی جدی هستند. اگر رشد پوستتان در سایز بیش از حد زیاد بود و از بغل دندانه دار شد، و یا تغییر رنگ داد، در این حالت به پزشک مراجعه کنید تا از امراض سخت مثل سرطان پوست جلوگیری شود.

چه چیزی باعث زگیل می ­شود؟

زگیل یک علت ثابت ندارد. دانشمندان آن را به چند فاکتور تعمیم داده اند:

تا شدن پوست:

همانطور که می دانید در اثر تاشدن پوست و سایش آن به هم زگیل ایجاد می­ شود. متخصصان بر این باورند که اصطکاک و مواد محبوس شده در این سایش تبدیل به زگیل می ­شود. همچنین با سایش لباس به پوست نیز ممکن است ایجاد شود.

سن

افراد مسن تر نسبت به افراد جوان بیشتر زگیل می­ زنند. شاید دلیل آن چروک بیشتر پوست به علت سن بالا باشد.

چاقی

افراد چاق از افراد لاغر بیشتر زگیل می ­زنند. دلیل آن هم تاخوردگی بیشتر پوست به علت چربی زیاد می­ باشد.

زگیل های پوستی

بارداری

خانم های باردار بیشتر در معرض زگیل هستند. دلیل آن هم بالا رفتن وزن در حاملگی است؛ در نتیجه با ترشح سطح مختلف هورمون ها ممکن است زگیل ایجاد شود.

استفاده از استروئید

استروئید یکی دیگر از المان های مربوط به زگیل می ­باشد. دلیل آن تغییر در میزان هورمون ها و هچمنین بالا رفتن میزان کلاژن می ­باشد.

برآمدگی ویروسی پوست یا اچ.پی.وی

بعضی از مطالعات نشان دهنده ارتباط بین اچ.پی.وی و زگیل می ­باشد. در مطالعه ای نشان داده شد که ویروس ها 50 درصد به محل های زگیل دار نزدیک تر هستند.

دیابت

شواهدی وجود دارد که افراد دیابتی بیشتر زگیل می ­زنند. دلیل آن هم مشخص نیست اما ممکن است به علت بالا بودن هورمون انسولین باشد.

آیا زگیل های پوستی خارش دارند یا آسیب زننده هستند؟

زگیل ها معمولا باعث درد می شوند اما اگر علت آنها سایش پوست باشد، با سوزش و خارش نیز همراه خواهند شد. زگیل ها هنگام بهبودی نیز خارش می ­گیرند. اگر اخیرا زگیل ها را جدا کرده اید، هر پوست اضافه ای که از آن باقی مانده باشد باعث خارش می ­شود.

زگیل های پوستی (3)

اگر زگیل دست شما طولانی شد، باید به متخصص پوست مراجعه کنید که آسیب جدی در کار نباشد. زخم های آلت تناسلی نیز شبیه زگیل می ­باشند.

آیا زگیل ها رشد می­ کنند؟

معمولا زگیل ها یک رشد نهایی دارند و بعد رشدشان متوقف می ­شود. اگر زگیل به رشد خود ادامه داد و دچار تغییر رنگ و شکل شد، در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

آیا زگیل های پوستی واگیردار هستند یا پخش می­ شوند؟

زگیل ها نه واگیر دارند و نه پخش می ­شوند. ممکن است در یک محل چندبار زگیل بزنید.

به عنوان مثال، چند بار زگیل زدن در زیر سینه یا روی پلک غیر معمول نیست. اما همیشه یک زگیل باعث ایجاد چندتای آن نمی ­شود.

آیا زگیل ها خودبه خود حذف می شوند؟

معمولا زگیل ها به خودی خود حذف نمی ­شوند اما غیر ممکن هم نیست. ممکن است در اثر برخورد زگیل ها پیچ و تاب بخورند که در این حالت خون در یک نقطه جمع می ­شود و باعث افتادن زگیل می ­شود.

زگیل های دوران بارداری به علت تغییر هورمون ها در بدن می ­باشند. بعد از زایمان سطح هورمون ها به حالت نرمال برگشته و ممکن است زگیل ها ناپدید شوند.

زگیل های پوستی (1)

چه کسی زگیل های پوستی را جدا می ­کند؟

هر نوع پزشک یا متخصص پوست قادر به حذف زگیل است. حتی زگیل های کوچک را خودتان هم می­ توانید جدا کنید. راه های خانگی برای از بین بردن زگیل های بزرگ ممکن است باعث خونریزی و زخم شود.

چگونه زگیل ها برداشته می­ شوند؟

پزشک ها آپشن های متفاوتی برای حذف زگیل دارند. این روش ها شامل سوزاندن با جریان الکتریکی، فریز کردن با نیتروژن مایع یا حذف آن با جراحی می­ باشد.

پروسه حذف زگیل معمولا سریع و بدون درد است. ممکن است از مسکن ها مثل کرم های بی حسی یا لیدوکائین استفاده شود. زگیل های کوچک اغلب نیازی به بی حسی ندارند.

سوزاندن

بیشتر متخصصان پوست از روش سوزاندن زگیل استفاده می ­کنند. پروسه سوزاندن نیاز به جریان الکتریکی برای پوست چسبیده به زگیل دارد. سوزاندن بدون هیچ خونریزی زگیل را از بین می ­برد.

فریز کردن

در این حالت نیتروژن مایع بسیار یخ را به محل اسپری می ­کنند و سلول های زگیل را از بین می­ برند. بعد از اسپری، زگیل ها تبدیل به تاول کوچک شده و بعد از چند روز می ­افتند.

بریدن

بیشتر متخصصان از روش بریدن انتهای زگیل با تیغ یا قیچی استفاده می­ کنند. این یک پروسه سریع است که به بی حسی نیاز دارد.  اگرچه بسته به سایزی که دارد، ممکن است خطر زخم وجود داشته باشد.

زگیل های پوستی (2)

آیا زگیل ها درمان خانگی هم دارند؟

معمولا درمان خانگی برای زگیل های خیلی کوچک با لایه نازک چسبیده به پوست کارساز است.

نخ یا نخ دندان

آسان ترین راه پیچیدن نخ معمولی یا نخ دندان به دور زگیل می ­باشد. در این حالت خون زیر زگیل جمع می ­شود و باعث افتادن زگیل می ­شود.

سالیسیک اسید

اگر زگیل خیلی کوچک است از پاک کننده با پایه سالیسیک اسید استفاده کنید. سالیسیک اسید را با اسفنج نخی به حالت دایره ای روی زگیل بزنید. بعد از چند روز زگیل باید خودبه خود بیافتد. سالیسیک اسید برای زگیل های بزرگ جواب گو نیست.

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب بسیار پیشنهاد می ­شود. در بعضی موارد سرکه را روغن درخت چای نیز مخلوط می ­کنند که معمولا روشی کارساز برای زگیل های کوچک است.

آیا می ­توانیم زگیل را بکشیم؟

نباید به هیچ وجه با زگیل ور بروید و سعی در کشیدن و کندن آن داشته باشید، چون باعث سوزش و خونریزی می­ شود. این حرکت باعث پارگی پوست و زخم شدن آن می ­شود.