در مورد پوست ترکیبی چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید پوست ترکیبی چیست؟ آیا مراقبت های لازم از این نوع پوست را می شناسید؟ پوست ترکیبی نه خشک و نه مرطوب است، در واقع ترکیبی از هر دوست. اگر پوست ترکیبی دارید، حتما بیشتر اوقات پیشانی بینی و چانه تان چرب است. قسمت های دیگر صورتتان چرب یا خشک است که در افراد مختلف متفاوت است. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی پوست ترکیبی پرداخته و 10 راهکار برای مراقبت از این نوع پوست را ذکر خواهیم کرد.

چگونه پوست ترکیبی را تشخیص دهیم؟

کافیست دستمالی را در قسمت تی.زون یا همان پیشانی، چانه و بینی قرار دهید. اگر این قسمت ها چرب شد، یعنی پوست شما ترکیبی است. این کار را یکی دو ساعت بعد از پاک کردن میکاپ و شستن صورتتان انجام دهید تا نتیجه دقیقی بگیرید. پوست ترکیبی می ­تواند دلایل ارثی یا هورمونی داشته باشد. در این قسمت چگونگی مراقبت از پوست ترکیبی را به شما آموزش خواهیم داد و حساسیت های آن را بیان خواهیم کرد. این راهکارها نه تنها به سلامت پوست کمک کرده بلکه از مشکلات این نوع پوست نیز جلوگیری می ­کند.

بهترین راهکارها برای مراقبت از پوست ترکیبی

1.صابون را کنار بگذارید

برای شستشوی صورت از صابون استفاده نکنید. صابون پوست را خشک تر می ­کند و به مشکلات قسمت های خشک اضافه می ­کند. از یک شوینده ملایم مناسب با نوع پوستتان یا یک پاک کننده طبیعی مثل عسل یا شیر استفاده کنید.

2. روتین سی.تی.ام را بکار ببندید

از سی.تی.ام استفاده کنید. یعنی به ترتیب پاک کننده، تونر و بعد مرطوب کننده بزنید. با این کار در کوتاه ترین مدت شاهد تغییرات مثبت در پوست و رفع مشکلات خواهید بود.

3. تونر بزنید

تونر یک اصل مهم مراقبت از پوست به خصوص برای پوست های چرب و ترکیبی می ­باشد. تونر آلودگی های بجا مانده را پاک کرده و داخل حفره های پوست را تمیز می ­کند.

4. مرطوب کننده بزنید

از یک مرطوب کننده سبک برای رطوبت دهی به قسمت های خشک و مات کردن قسمت های چرب استفاده کنید. مرطوب کننده مناسب برای این نوع پوست ژلی یا کرم-ژلی می باشد.

5. ضدآفتاب بزنید

هرگز ضدآفتاب را فراموش نکنید. زمانی که بیرون هستید، ضدآفتاب از پوست محافظت می ­کند. ضدآفتابی متناسب با نوع پوستتان بخرید. قبل از خرید اطلاعات روی محصول را بررسی کنید.

6. از پاک کننده استفاده کنید

همیشه بعد از اینکه به خانه برگشتید، از یک پاک کننده سبک قبل خواب استفاده کنید. اجازه ندهید میکاپ کل شب روی صورتتان باقی بماند. از روتین سی.تی.ام استفاده کنید

7. از کرم سبک استفاده کنید

برای فایده بیشتر از کرم شب استفاده کنید. با اینکار پوست ترمیم و مرطوب شده و صبح با پوستی درخشنده مواجه خواهید شد؛ علاوه بر اینکه در طول شب پوستتان ویتامین ها را به خود جذب می­کند. این کرم به نوعی برای اقدامت ضدپیری نیز می ­باشد.

8. لایه برداری کنید

لایه برداری انواع آلودگی ها و سلول های مرده را از پوست شما جدا می­کند. لایه برداری جریان خوان را تحریک کرده و پوست را تمیز می­کند. لایه برداری یا اسکراب منافذ را تمیز کرده و باعث می­شود پوست تنفس کند. با این کار محصولات مفید نیز راحت تر جذب پوست می ­شود.

9. از ماسک های خانگی استفاده کنید

از ماسک صورت دوبار در هفته استفاده کنید. البته که ماسک های آماده راحت تر مصرف می­ شوند اما گاهی اوقات از ماسک های خانگی استفاده کنید. مواد طبیعی و سالم ماسک های خانگی سلامت پوست را تضمین می­کند. ماسک های خانگی معمولا نتایج بهتری از ماسک های آماده دارند.

10. به صورت دست نزنید

دست های شما هر نوع جرمی به خود می­ گیرند. با دست زدن به صورت آلودگی ها منتقل شده و منافذ صورت بازتر می ­شود؛ در نتیجه مشکلات پوستی افزایش پیدا می ­کند.

این راهکارها برای هرکس می­ تواند چاره ساز باشد. جدا از این، همیشه به دنبال علت مشکلتان باشید. غذای سالم مصرف کنید و رژیم متعادل داشته باشید که شامل سبزیجات، میوه، حبوبات، تخم مرغ، ماهی و محصولات لبنی باشد.

ورزش یعنی بدن سالم و بدن سالم یعنی پوست سالم. اگر وقت باشگاه نندارید، ساعتی در روز پیاده روی کنید. همیشه دستمال کاغذی و دستمال مرطوب همراه داشته باشید. همیشه از محصولات مناسب با نوع پوستتان استفاده کنید

آیا شما هم پوست ترکیبی دارید؟ شما برای مراقبت از پوست خود چه راهکارهایی بکار گرفته اید؟ تجربیات و نظرات خود را با دیگر کاربران دکتر سلام به اشتراک بگذارید.