دراگون فروت (میوه اژدها) که به اسم پیتاهایا یا گلابی توت فرنگی نیز شناخته می شود، میوه ای استوایی است که پوستی قرمز و شیرین و گوشتی با دانه های سیاه دارد. میوه اژدها، غنی از مواد مغذی و یک میوه کم کالری است که برای مبارزه با بیماری های مزمن، بهبود سلامت روده و تقویت ایمنی بدن مفید می باشد. این میوه، فیبر زیادی دارد و دارای ویتامین  ها و مواد معدنی مختلفی از جمله منگنز و آهن می باشد. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی فواید دراگون فروت می پردازیم.

دراگون فروت چیست؟

میوه اژدها یا دراگون فروت ، یک میوه غیر بومی و خوشمزه است که به دلیل دارا بودن منابع تغذیه ای غنی، یک میوه گرمسیری فوق العاده نیز محسوب می شود که آن را با عناوین پیتایا و یا پیتاهایا نیز می شناسند و در برخی مناطق به گلابی توت فرنگی نیز معروف است.

دراگون فروت

با این حال، پیتایا از لحاظ فنی با میوه اژدها (پیتاهایا) فرق دارد زیرا اولی از گونه استنوسرئوس (Stenocereus)  و دومی از نوع هیلوسرئوس (Hylocereus) می باشد. خاستگاه اصلی میوه  اژدها در مکزیک، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی است. گمان می رود که مهاجران آمریکایی آن را به کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند کامبوج، تایلند، تایوان، ویتنام و فیلیپین منتقل کرده باشند.

امروزه، این میوه نه تنها یک میوه سالم به شمار می رود بلکه پودر پیتایا نیز غنی از مواد مغذی است که در سراسر جهان در دسترس می باشد از جمله فواید سلامتی دراگون فروت میتوان به توانایی آن برای کمک به کاهش وزن، کنترل دیابت، بهبود به هضم غذا، کاهش کلسترول و افزایش سطح انرژی اشاره کرد.

این میوه در برابر برخی از سرطان  های خاص و بیماری  های قلبی از بدن محافظت کرده و در برابر باکتری  ها و قارچ  ها نیز از بدن دفاع می کند و باعث بهبود عملکرد کلی بدن می شود. به غیر از فوایدی که خود این میوه دارا می باشد، پوست دراگون فروت نیز از نظر دارویی، آرایشی و بهداشتی نیز مفید می باشد.

ارزش غذایی میوه دراگون فروت

دراگون فروت یک میوه کم کالری و غنی از آنتی اکسیدان می باشد که گزینه خوبی برای اضافه کردن آن به رژیم های غذایی به منظور کاهش وزن می باشد. طبق نظر وزارت کشاورزی ایالات  متحده، این میوه حاوی مقادیر خوبی فیبر، لیکوپن، کربو هیدرات  ها و ویتامین  های محلول در آب مثل کاروتن، ویتامین C و ویتامین های B و نیاسین و ریبوفلاوین است. از لحاظ مواد معدنی نیز ارزش بالایی دارد و شامل منیزیم، کلسیم، فسفر، آهن و سدیم نیز می باشد.

گفته می شود که دراگون فروت جزو گیاهان دارویی نیز می باشد که از بیماری  های مختلفی جلوگیری می کند. همچنین، تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب اشباع  نشده (لینولئیک  اسید و لینولنیک اسید) و اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ نیز در دانه  های این میوه  وجود دارند.

مواد مغذی موجود در این میوه، به شرح زیر می باشد:

 • انرژی: 264 کیلو کالری
 • پروتئین: 3.57 گرم
 • چربی: 0
 • کربوهیدرات: 82.14 گرم
 • فیبر: 1.8 گرم
 • شکر:82.14 گرم
 • کلسیم: 107 میلیگرم
 • آهن: 0 میلیگرم
 • سدیم: 39 میلیگرم
 • ویتامین C: 6.4 میلیگرم
 • ویتامین A: 0
 • اسیدهای چرب اشباع: 0
 • اسیدهای چرب ترانس: 0
 • کلسترول: 0
 • پروتئین: ۳ گرم
 • منیزیم: ۱۸%
 • ویتامین E: 4%

مزایا و فواید سلامتی میوه اژدها

فواید سلامتی دراگون فروت عمدتا به خواص آنتی اکسیدان، ضد باکتری و تغذیه ای آن نسبت داده می شود. این فواید شامل افزایش ایمنی بدن، متابولیسم سریع و روان تر شدن فرآیند گوارشی می باشد.

پیشگیری از سرطان

مطالعه ای که اخیرا در مورد دراگون فروت انجام گرفته، نشان می دهد که این میوه خواص ضد سرطانی دارد به ویژه در مورد سرطان روده بزرگ. این میوه به دلیل دارار بودن آنتی اکسیدان و ویتامین C، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. میوه اژد ها حاوی منابع دیگری از آنتی اکسیدان های طبیعی نیز می باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، کاروتن و لیکوپن موجود در این میوه، از آنتی اکسیدان های به شدت قوی هستند که با تعدادی از ویژگی  های ضد سرطانی در ارتباط می باشد. این آنتی اکسیدان ها به کاهش سرطان پروستات و همچنین اندازه تومورها در بدن کمک می کنند. این میوه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و برای کسانی که مکررا مریض می شوند و یا حتی در خطر ابتلا به سرطان قرار دارند، مفید است.

تقویت سیستم ایمنی با دراگون فروت

توانایی بدن برای مبارزه با عفونت به چندین عامل مختلف از جمله کیفیت رژیم غذایی مربوط می شود. ویتامین C و کاروتنوئیدهای موجود در دراگون فروت سیستم ایمنی را تقویت کرده و با محافظت از گلبول های سفید خون، از عفونت پیشگیری می کند. گلبول های سفید خون به مواد مضر حمله کرده و آنها را نابود می کنند. با این حال، نسبت به آسیب رساندن به رادیکال های آزاد، حساسیت زیادی دارند. آنتی اکسیدان قوی، ویتامین C و کاروتنوئیدها، رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از گلبول های سفید خون در برابر آسیب دفاع می کنند.

دراگون فروت به دلیل دارا بودن مقدار زیادی ویتامین C، به افزایش ایمنی بدن کمک می کند و محرکی برای فعالیت سایر آنتی اکسیدان ها در بدن به شمار می رود. با توجه به مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، گوشت و پوست سفید و قرمز رنگ میوه پیتایا، دارای مقدار زیادی پلی فنول و فلاونوئیدها هستند که به حذف رادیکال های آزاد کمک کرده و از تکثیر سلول های سرطانی پیشگیری می کنند.

همچنین، این آنتی اکسیدان ها در افزایش تعداد پلاکت ها نیز نقش دارند، در نتیجه بیماری دنگ (بیماری ویروسی که توسط پشه منتقل شده و باعث تب و درد مفاصل می شود) را درمان کرده و به بهبود سریع تر آن کمک می کنند.

دراگون فروت چیست؟

فیبر زیادی دارد و به روند هضم کمک می کند

فیبرهای غذایی، کربوهیدرات های قابل هضمی هستند که فواید سلامتی زیادی دارند. مسئولان بهداشتی توصیه می کنند که مصرف 25 گرم فیبر برای زنان و 38 گرم فیبر برای مردان، در روز لازم می باشد. همانند آنتی اکسیدان ها، مکمل های فیبری به اندازه ای که فیبرهای غذایی فایده دارند، موثر نیستند. 7 گرم از این میوه، یک منبع بسیار خوب از مواد غذایی است. اگرچه فیبر نقش مهمی در روند هضم دارد، اما تحقیقات نشان داده اند که نقش مهمی در پیشگیری از بیماری  های قلبی، دیابت نوع ۲ و حفظ وزن سالم بدن نیز دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که رژیم غذایی حاوی فیبر بالا اشکالات و معایبی نیز می تواند داشته باشد، به خصوص اگر شما به یک رژیم غذایی با فیبر پایین عادت کرده باشید. برای اجتناب از درد معده، فیبر رژیمی را به تدریج به غذای خود اضافه کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید. تحقیقات منتشر شده نشان می دهند که میوه اژدها سرشار از الیگوساکارید ها است که به رشد باکتری های روده مانند لاکتو باسیل و بیفیدوباکتریا کمک می کند. مطالعه ای که در سال 2015 بر روی پری بیوتیک های طبیعی در تایلند انجام شد، نشان داد که این میوه در افزایش سلامتی فلور روده که برای هضم مواد غذایی مهم است، نقش دارد.

میوه  اژدها فیبر بالایی دارد، به این معنی که می توانند به حرکات روده، انتقال مواد غذایی از دستگاه گوارش، تحریک حرکات پریستالتیک و ترشح آنزیم  های گوارشی کمک کنند. با تنظیم عملکرد روده با مصرف فیبر های غذایی، این میوه از بیماری  هایی مثل یبوست، سندروم روده تحریک پذیر و حتی سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند.

کنترل کردن دیابت با دراگون فروت

مصرف منظم میوه اژدها باعث کاهش میزان قند خون می شود که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و پیش دیابت مفید است. در مطالعه  ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، مشخص شد افراد مبتلا به پیش دیابت که از میوه اژدها خورده بودند، نسبت به کسانی که از این میوه نخورده بودند، قند خونشان به میزان قابل توجهی کم شده بود. علاوه بر این، مصرف زیاد میوه اژدها در افراد مبتلا به پیش دیابت، کاهش قند خون بیشتری را نشان داد.

این میوه سرشار از آهن است و از کم خونی پیشگیری می کند

میوه اژدها یکی از معدود میوه هایی است که حاوی آهن می باشد. آهن نقش حیاتی و مهمی در انتقال اکسیژن به بدن دارد. همچنین باعث تجزیه غذا و تبدیل آن به انرژی می شود.

متاسفانه، بسیاری از افراد به اندازه کافی آهن دریافت نمی کنند. طبق آمار،3۰ درصد از جمعیت دنیا با فقر آهن روبرو هستند. برای مبارزه با سطح پایین آهن، انواع غذاهای سرشار از آهن باید مورد مصرف قرار بگیرند. منابع غذایی غنی از آهن شامل گوشت، ماهی، حبوبات، آجیل و غلات می شوند.

میوه اژدها یک گزینه عالی دیگر برای تامین آهن بدن می باشد زیرا مصرف این میوه، ۸% از میزان آهن مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند. میوه اژدها به دلیل داشتن ویتامین C، به جذب آهن نیز کمک می کند.

آهنی که در میوه  اژدها وجود دارد برای افزایش میزان هموگلوبین در افراد مبتلا به کم  خونی خوب است. همچنین در تولید گلبول  های قرمز خون که وظیفه انتقال اکسیژن به اندام های حیاتی بدن را دارند، نیز کمک می کند.

منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها

تحقیقات منتشر شده در مجله علوم مواد غذایی نشان می دهد که این میوه به دلیل داشتن پلی فنول و فلاونوئید زیاد و فعالیت های آنتی اکسیدانی، برای مصارف آرایشی و دارویی نیز استفاده می شود.

مراقبت از چشم با دراگون فروت

سرشار از منیزیم و ویتامین B

میوه اژدها بیشتر از میوه  های دیگر، منیزیم دارد و در حدود یک فنجان از این میوه، 18% از منیزیم بدن را تامین می کند. بدن انسان به طور متوسط، به ۲۴ گرم یا تقریبا یک اونس منیزیم نیاز دارد. با همین مقدار به ظاهر کوچک، این ماده معدنی در هر یک از سلول های بدن شما وجود دارد و در بیشتر از ۶۰۰ واکنش شیمیایی مهم در بدن نقش دارد.

مصرف منیزیم به میزان زیاد، خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد. همچنین رژیم غذایی حاوی منیزیم، برای سلامتی استخوان ها نیز مفید است. میوه اژدها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی نظیر ویتامین C و ویتامین  های گروه B و نیز منیزیم است.

منیزیم در بهبود سلامت استخوان و قلب نقش دارد. ویتامین های B1،  2B و B3 به بهبود یافتن فشار خون، سلامت پوست و سطح کلسترول و عملکرد تیروئید، تغییر سطوح هموگلوبین و متابولیسم کربو هیدرات ها کمک می کنند.

مراقبت از پوست با دراگون فروت

آنتی اکسیدان  های موجود در میوه اژدها با علائم پیری مبارزه می کنند و اثرات مخرب رادیکال های آزاد در بدن را کاهش می دهند. همچنین به درمان آفتاب سوختگی، آکنه و خشکی پوست نیز کمک می کنند. ویتامین C در بسیاری از میوه ها یافت می شود اما وجود این ویتامین در میوه اژدها در روشن شدن پوست نیز نقش دارد.

بهبود سلامت قلب و عروق

میوه اژدها فاقد چربی  های اشباع  شده ناسالم است و باعث بالا رفتن سطح HDL(کلسترول خوب) و پائین رفتن سطح LDL (کلسترول بد) در بدن می شود و شانس تشکیل پلاک را در عروق خونی و سیاهرگ ها کم  می کند، در نتیجه احتمال ابتلا به تصلب شرائین، حمله های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

مراقبت از مو با دراگون فروت

افزودن میوه اژدها و یا اضافه کردن پودر عصاره آن به رژیم غذایی روزانه، در سلامتی و تغذیه موها نقش دارد. مقدار زیاد مواد مغذی آن باعث کاهش آسیب های ناشی از استفاده از مواد شیمیایی موجود در رنگ های مصنوعی مو می شود. همچنین به بهبود بافت مو کمک کرده و سبب درخشندگی موها می شود.

خواص ضد التهابی

پودر میوه اژدها  سرشار از خواص ضد التهابی است که به کاهش دردهای ناشی از تورم مفاصل و دیگر مشکلات پزشکی کمک می کند.

مراقبت از چشم با دراگون فروت

میوه اژدها به مهار رشد پروتئین سیتوکروم انسانی P450 که در کبد یافت می شود، کمک می کند. این پروتئین اغلب با بروز آب سیاه مادرزادی در ارتباط است. همچنین بتا کاروتن موجود در این میوه، با محافظت چشم ها از رادیکال های آزاد مخرب، از بروز دژنراسیون ماکولا و تشکیل آب مروارید پیشگیری می کند.

کمک به استحکام استخوان ها و دندان ها

میوه اژدها نسبت به میوه های دیگر، کلسیم بیشتری دارد و میتواند با تامین کلسیم مورد نیاز روزانه، به سلامت استخوان ها و بهبود تراکم مواد معدنی استخوان ها کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری کند. یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجاتی که ترکیب مناسبی از مواد مغذی، پروتئین و کلسیم را داشته باشد، باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

بارداری

میوه اژدها به دلیل داشتن آهن، ویتامین  های گروه B و اسید فولیک، برای زنان باردار مفید است. مطالعات نشان می دهند که آهن به پیشگیری از کمبود هموگلوبین و کم خونی کمک می کند. ویتامین های گروه B و اسید فولیک نیز مانع بروز نقائص  هنگام تولد می شوند و انرژی را افزایش می دهند.

همچنین خواص ضد یبوستی این میوه، به شل شدن مدفوع و تنظیم حرکات روده کمک می کند. کلسیم موجود در این میوه، در رشد استخوان های جنین و در نتیجه داشتن یک بارداری سالم نقش دارد. سطوح بالای کلسیم و منیزیم نیز با پوکی استخوان در زنان یائسه مقابله می کند.

ارزش غذایی میوه دراگون فروت

ارتقاء رفتارهای شناختی

میوه  اژدها حاوی ویتامین  های گروه B و سرشار از ویتامین C است که به حفظ سلامتی غشای سلولی کمک می کنند. این ویتامین ها از بروز اختلالات شناختی پیشگیری کرده و مغز شما را مانند انیشتین نگه می دارد.

بهبود بیماری تنفسی با دراگون فروت

اگر به علت ابتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم، احساس رنج و ناراحتی می کنید، زمان آن رسیده  است که میوه اژدها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. کپسول های عصاره این میوه در دسترس هستند و ویتامین C و آنتی اکسیدان های مورد نیاز شما را تامین می کنند. شواهد نشان می دهند که مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات، تاثیر مثبتی بر روی مشکلات تنفسی دارند.

مقابله با بیماری های مزمن

رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و باعث التهاب و بیماری می شوند. یک روش برای مقابله با این مساله، مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مثل میوه اژدها می باشد. آنتی اکسیدان ها با خنثی سازی رادیکال های آزاد، مانع از بروز آسیب سلولی و التهاب می شوند. رژیم های غذایی که آنتی اکسیدان زیادی دارند میتوانند از بیماری  های مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و آرتریت پیشگیری کنند.

میوه اژدها چندین نوع آنتی اکسیدان قوی دارد که عبارتند از:

ویتامین C

مطالعات نشان می دهند که بین مصرف ویتامین C و خطر ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد. برای مثال، مطالعه ای که بر روی 120852 نفر انجام گرفت، نشان داد افرادی که ویتامین C بیشتری مصرف می کنند، میزان ابتلا به سرطان سر و گردن در آنها کمتر است.

بتالین

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که بتالین میتواند با استرس اکسیداتیو مبارزه کند و این قابلیت را دارد که سلول های سرطانی را از بین ببرد.

کاروتنوئیدها

بتا کاروتن و لیکوپن رنگدانه های گیاهی هستند که باعث پر رنگ شدن رنگ میوه اژدها می شوند. رژیم های غذایی سرشار از کاروتنوئید ها، خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

خرید میوه اژدها

میوه اژدهای تازه و رسیده را می توانید از سوپر مارکت محل خود و یا حتی به صورت آنلاین خریداری کنید. زمان خرید میوه اژدها، آنهایی که لکه های قهوه ای رنگ روی پوستشان دارند را نخرید. اگر میوه نرم است احتمالا خراب شده است. چیپس میوه اژدهای قرمز، یک میان وعده سالم برای همه از جمله افراد بزرگسال و کودکان می باشد. از آنجایی که این میوه یک میوه فصلی است، می توانید از پودر خشک و یخ زده آن در اسموتی ها، غلات صبحانه، ماست و دسر استفاده کنید.

 

انواع میوه های اژدها

سه نوع میوه اژدها وجود دارد که عبارتند از:

 • پوست قرمز با گوشت قرمز
 • پوست قرمز با گوشت سفید
 • پوست زرد با گوشت سفید

دراگون فروت بسته به نوع، شکل و اندازه، در طعم های شیرین و ترش در دسترس هستند. متداول ترین نوع میوه اژدها، از یک طالبی کمی کوچک تر است، پوست قرمزی دارد و پوشیده از فلس می باشد.

وقتی این میوه را برش می دهید، بافت گوشتی آن شبیه میوه کیوی است و پر از دانه های سیاه و سفید است. از گوشت میوه برای تهیه شراب و سایر نوشیدنی ها و از برگ آن برای تهیه یک چای و دمنوش سالم استفاده می کنند. پوسته زبر و زمخت بیرونی این میوه ارزش غذایی کمی دارد و به ندرت مورد مصرف قرار می گیرد.

 

نحوه خوردن میوه دراگون فروت

پوست ضخیم و چرم مانند این میوه، کمی ترسناک است اما خوردن آن بسیار ساده است. میوه اژدهای نارس به رنگ سبز است. میوه ای را انتخاب کنید که رنگ قرمز روشنی داشته باشد. وجود بعضی از لکه  ها عادی و معمولی است، اما لکه های کبود رنگ، نشانه این است که میوه خیلی رسیده است. میوه اژدها نیز مانند آووکادو و کیوی باید نرم باشند، نه له و خمیر مانند.

نحوه خوردن میوه اژدهای تازه و رسیده به صورت زیر می باشد:

 • با استفاده از یک چاقوی تیز، آن را از طول، نصف کنید.
 • میوه ها را با یک قاشق بیرون بیاورید و یا بدون اینکه پوستش را برش دهید، گوشت آن را با خطوط عمودی و افقی، به صورت مکعب برش بزنید. بر روی پشت پوست آن فشار دهید تا مکعب ها از پوسته جدا شوند و سپس آنها را با یک قاشق و یا انگشت بردارید.
 • برای اینکه از خوردن این میوه لذت ببرید، می توانید آن را به سالاد، اسموتی و ماست اضافه کنید و یا به عنوان یک میان وعده بخورید.

این میوه را می توانید به صورت پوست گرفته و مکعب مکعب شده، در قسمت مواد غذایی یخ زده در برخی از فروشگاه  ها پیدا کنید. این میوه گزینه ای مناسب برای یک میان وعده خوشمزه است که سرشار از مواد مغذی می باشد.

حرف آخر

میوه اژدها یک میوه استوایی خوشمزه است که بدون شک ارزش امتحان کردن را دارد. مزه عجیبی دارد و سرشار از مواد مغذی ضروری، الیاف پری بیوتیک و ترکیبات گیاهی مفیدی است که همگی در این خوراکی کم کالری جمع شده است. اگر به دنبال راهی برای داشتن تنوع در میوه های مصرفی خود هستید، میوه اژدها یک گزینه خوشمزه است که فواید سلامتی بسیاری نیز دارد.