در مورد روغن سیاه دانه چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟ روغن سیاه دانه یک کشف تازه مربوط به یک یا دو دهه پیش نیست. ظاهرا، استفاده از این محصول به دو هزار سال پیش بر می گردد. این محصول، در معبد توتان خامون پیدا شده و همچنین گفته شده، کلوپاترا نیز به دلیل خواص اعجاب انگیز آن برای مو، از روغن سیاه دانه استفاده می کرده است. در این مقاله از بخش طب سنتی و گیاهان گیاهی دکتر سلام به بررسی روغن سیاه دانه می پردازیم.

نام های دیگر روغن سیاه دانه چیست؟

در حقیقت، بدون توجه به اینکه کجا زندگی می کنید، ممکن است از روغن سیاه دانه به طور ناخواسته استفاده کرده باشید. دلیل آن این است که نام های مختلف از این گیاه در اقصی نقاط دنیا موجود است. برخی از نام ها شامل:

 • زیره سیاه
 • کالونجی (Kalongi)
 • دانه های پیاز سیاه
 • گشنیز رومی

می باشد. اگر شما هم مثل ما از خواص و استفاده های گوناگون روغن سیاه دانه هیجان زده باشید، پس بهتون تبریک می گوییم، زیرا نظیر این مطلب از نظر جامع و کامل بودن کم پیدا می شود.

روغن سیاه دانه

تاریخچه روغن سیاه دانه

اگر بخواهیم به قدمت استفاده از روغن سیاه دانه پی ببریم، خالی از لطف نیست که به کلام پیامبر توجه کنیم: “تخم زیره سیاه، هر چیزی جز مرگ را درمان می کند.”

که این کلام، اشاره بر نوش دارو بودن این گیاه در آن زمان دارد. با همه این تفاسیر، خاستگاه این گیاه خاورمیانه نیست، اما بیشترین کاربرد آن در جنوبی غربی آسیا می باشد. این گیاه اصالتش مربوط به جنوب آسیای غربی است. از همین جا، احتمالا راهش را به سمت مناطق شمالی آسیا (مانند چین و مغولستان)، پیدا کرده و سپس به خاورمیانه راه یافته است.

با اینکه شواهد موجود از پرورش و استفاده این گیاه را 2000 سال پیش بیان می کنند، ممکن است که پیش از این زمان هم استفاده می شده. شواهدی بر مصرف این گیاه بیش از 2000 سال موجود نیست. همانند دیگر دانه، سیاه دانه به صورت مستقل رشد نمی کند. سیاه دانه درون میوه های یک درختچه، متعلق به خانواده Ranunculaceae  می باشد. اسم گیاه سیاه دانه Nigella Sativa بوده و در اکثر مناطق دنیا، مخصوصا اروپا و آفریقای شمالی رشد می کند.

مقایسه سیاه دانه با روغن آن

وقتی این همه خاصیت سیاه دانه رو می بینید، یک ابهام اساسی بر سر خواص و تفاوت روغن سیاه دانه با دانه های سیاه دانه، به وجود می آید. سیاه دانه، تمامی ساختمان دانه مانند پوسته فیبری و دیگر خواص ناموجود در روغن آن را دارا می باشد. روغن سیاه دانه، گرچه یک سری از خواص خود دانه را ندارد، اما برای استفاده راحت تر بود و بسیاری از خواص (مخصوصا خواص چربی دوست) را حفظ می کند.

باید دریافتی مواد مغذی خود را، به درستی بدانید. یکی از علل آن، این است که در روغن سیاه دانه ترکیبات فیبری تقریبا صفر است. حال بررسی ای بر مواد مغذی روغن سیاه دانه خواهیم داشت. روغن سیاه دانه از دانه های این گیاه، با فشار دادن خارج می شود. روغن سیاه دانه تهیه شده با روش فشار سرد، مرغوب ترین کیفیت را دارد، زیرا دما باعث از بین رفتن بسیاری از خواص روغن سیاه دانه می شود. روغن های سیاه دانه خالص، معمولا از روغن هایی که با دیگر روغن ها، رقیق شده اند، تیره تر می باشد؛ بنابراین، توصیه می شود که از روغن هایی با رنگ تیره تر استفاده شود.

اطلاعات تغذیه ای روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه سرشار از اسید های چرب است، اما مقدار امگا-3 درون این روغن، کم می باشد. منبع قوی اسید های چرب غیر اشباع بوده (تقریبا 58%) که سلامت قلب را تامین می کنند. بقیه سهم چربی ها، مربوط به چربی های اشباع و چربی های تک سیر نشده می باشد که برای سنتز هورمون تستسترون مهم می باشند. برخی از دیگر خواص این روغن عبارتند از (تمام واحد ها برحسب ug/g می باشد):

 • پروتئین: 210
 • تیامین: 16
 • ریبوفلاوین:1
 • پیریدوکسین: 5
 • نیاسین:60
 • فولات:610 IU/g
 • کلسیم: 8 میلی گرم / گرم
 • آهن: 110
 • مس: 20
 • روی: 60
 • فسفر:35 mg/g

در اجزای فرار این روغن (روغن سیاه دانه فرار می باشد)، می توانید موارد ذیل را بیابید:

 • تیموکینون (Thymoquinone)
 • تیموهیدروکینون (Thymohydroquinone)
 • نایجلون (Nigellone)
 • دی تیموکینون (Dithymoquinone)
 • یوجینول (Eugenol)
 • تیمول (Thymol)
 • کارواکرول (Carvacrol)
 • دی-سیترونلول (D-Citronellol)
 • فور-ترپینول (4-Terpinol)
 • دی-لیمونین (D-Limonene)
 • پی-سایمین (P-Cymene)

روغن سیاه دانه برای پوست

خواص این روغن

حال به قسمت خوب این مطلب، یعنی خواص تقریبا تمام نشدنی روغن سیاه دانه رسیده ایم. روغن سیاه دانه، اگرچه برای مشکل شما می تواند بسیار مفید باشد، اما انتظارات غیر منطقی نباید داشته باشید.  بسیاری از افراد سودجو به شما می گویند که روغن سیاه دانه سرطان را درمان می کند و غیره، اما این گفته به سادگی حقیقت ندارد. آیا روغن سیاه دانه می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی را بگیرد؟ احتمالش زیاد است.

با این وجود، احتمال اینکه بتواند بیماری را درمان کند و این درمان در افراد مختلف تکرار شود، کم است. با همه این تفاسیر، توجه شما را به خواص این محصول جلب می کنیم.

 خواص ضد قارچ

با اینکه اکثر عفونت های قارچی بر روی سطح پوست رخ می دهند، اما گاهی اوقات برخی از عفونت ها در درون بدن رخ می دهند. در شرایط نرمال، اجتماع های کوچک از قارچ هایی مانند کاندیدا، در بدن ما زندگی می کنند، اما باکتری های پروبیوتیک بدن آن ها را تحت کنترل نگه می دارند.  این مسئله در خصوص زنان صدق می کند، زیرا این قارچ در مجاری تناسلی ایشان وجود دارد. عفونت های قارچی، پس از مصرف آنتی بیوتیک ها که باکتری های مفید را نیز از بین می برند، رخ می دهد.

استفاده از روغن سیاه دانه، باعث از بین رفتن دیواره سلول های این قارچ ها می شود. با این شیوه، قارچ ها راحت تر از بین می روند و تحت کنترل قرار می گیرند. از این روغن برای عفونت های سطح پوست نیز استفاده می شود. در عفونت های عمیق مانند انگشت پا که روغن به آن ناحیه نمی رسد، استفاده ای ندارد.

می تواند باعث کاهش آلرژی شود

افرادی که آلرژی های فصلی دارند، دارای سیستم ایمنی با حسیاسیت بالا می باشند. حساسیت بالای سیستم ایمنی، موجب بروز واکنش های آلرژیک هر روزه در این افراد، هنگام مواجه با آلرژن ها، مانند خارش، عطسه، آبریزش بینی و چشم می شود.

در بیماری آسم، این واکنش ها تا حدی شدید هستند که موجب گرفتگی در برونش ها و تنگی نفس می شوند. روغن سیاه دانه سیستم ایمنی را تنظیم کرده و از پاسخ آن به موادی کم اهمیت، مانند گرد و غبار، جلوگیری می کند. می توان از روغن سیاه دانه در این مورد استفاده کرد، اما نباید جایگزین درمان هایی از قبیل اسپری و دیگر دارو های تجویزی توسط پزشک شود.

تشخیص سلامتی بدن از تظاهرات پوستی

برای مدیریت آکنه

قبل از هر چیزی هشدار می دهیم! اگر از آکنه چرب شدید رنج می برید، روغن سیاه دانه تاثیری برای شما نخواهد داشت. برای مدیریت آکنه های ملایم تا متوسط، معجزه می کند.یک جز از آکنه عفونت می باشد و جز دیگر، التهاب. روغن سیاه دانه، زمانی که بر روی موضع مالیده شود، دارای اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی می باشد.

بسیاری از محصولات ضد آکنه، پوست را خشک و کم آب می کند. این حالت منجر به پوسته های خشک می شود. استفاده از روغن سیاه دانه، به دلیل افزایش رطوبت رسانی، به کیفیت پوست شما کمک کرده و این مشکل را ندارد.

 باروری را افزایش می دهد

این روز ها، مواد شیمیایی و هورمون های شبه استروژن، باروری انسان را کاهش داده اند. میزان تستسرون آقایان در 50 سال اخیر به سمت کاهش شتاب پیدا کرده و بسیاری از متخصصان، مواد مصنوعی مصرفی را مقصر این امر می دانند. تغذیه نامناسب باعث کاهش کیفیت باروری می شود، اما خوشبختانه با اصلاح تغذیه و کمبود ها، بهترین نتیجه ها حاصل می شود. همانطور که پیش تر گفته شد، روغن سیاه دانه حاوی اسید های چرب اشباع و اشباع نشده می باشد که این ها به سنتر تستسترون کمک می کنند.

بله درست است که رژیم دارای چربی بالا و دیگر عادات نا مناسب، ریسک بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد، اما محدود کردن دریافتی آن ها نیز، خبر های خوشی را در بر نخواهد داشت. روغن سیاه دانه دارای آنتی اکسیدان های متعددی از جمله تیموکینون است. این آنتی اکسیدان ها، در فرآیند تولید تستسترون، هنگامی که اسپرم و دیگر سلول ها تشکیل می شوند، استرس های اکسیداتیو را کاهش می دهند. در نتیجه باروری افزایش پیدا می کند.

شاید وقتی به تنهایی روغن سیاه دانه استفاده شود، تاثیر بسیاری در درمان حالت هایی مانند، سطح تستسترون پایین، تعداد کم اسپرم و ناباروری نداشته باشد، اما وقتی در تعامل با دیگر گزینه ها همچون اصلاح تغذیه، صورت گیرد قطعا موثر خواهد بود.

درمان اسهال

روغن سیاه دانه اساسا برای درمان اسهال نمی باشد. زمانی که علت اسهال باکتریایی بوده، روغن سیاه دانه نه تنها اسهال را بدتر نکرده و احتباس مایعات درون بدن بیشتر نمی کند، بلکه بسیار با ارزش و موثر می باشد. در کشور هایی با سطح بهداشت پایین و عدم دسترس به آب آشامیدنی، بیماری اسهال شایع و مرگبار است. رژیم غذایی حاوی روغن سیاه دانه (توجه داشته باشید که سیاه دانه در اکثر کشور های فقیر آفریقا و آسیا که بیماری شایع بوده، موجود می باشد)، به کاهش اجتماع های باکتریایی، پیشگیری از بیماری اسهالی یا بازتوانی بدن قبل از اینکه کم آب شود، کمک می کند.

از قلب حمایت می کند

استفاده مداوم از روغن سیاه دانه، به دلیل برخی از مکانیزم ها، حامی سلامت قلب می باشد. برای مثال، چربی اولیه روغن سیاه دانه که از نوع غیر اشباع می باشد، بسیار برای قلب مفید بوده و از بیماری های قلبی جلوگیری می کند. علاوه بر این، روغن سیاه دانه دارای مواد به نام فیتواسترول ها می باشد. این مواد ترکیباتی گیاهی بود که پس از ورود به بدن، دارای پتانسیل برای پایین آوردن سطح کلسترول هستند. بسیاری از مکمل های کاهش کلسترول طبیعی، از این مواد استفاده کرده و موثر هستند.

روغن سیاه دانه، به انعطاف پذیری رگ های خونی نیز کمک می کند. این تقویت باعث می شود که رگ های بدن، تغییر فشار و حجم خون را بهتر تحمل کنند و آسیب نبینند.گرچه فواید گفته شده بسیار عالی به نظر می رسند، اما نباید از ورزش و تغذیه مناسب غافل شد، چون در غیر این صورت این فواید حاصل نخواهند شد.

خواص روغن سیاه دانه

خواص ضد پیری

اولین نشانه پیری زودرس، پوست اسیب دیده یا دارای چروک می باشد. این حالت، می تواند در زمانی رخ دهد که شخص مورد نظر، از دیدگاه اعداد و ارقام، جوان می باشد.یک عامل پیری زودرس، استرس اکسیداتیو ناشی از تغذیه نا سالم و قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خورشید می باشد.

روغن سیاه دانه، به پیری متعادل کمک می کند. فرقی نمی کند که به صورت موضعی اعمال شود یا اینکه مصرف خوراکی داشته باشد. محتوای غنی آنتی اکسیدان و آمینو اسیدها، آن را به یک انتخاب خوب برای این موضوع تبدیل می کند. روغن سیاه دانه با تشکیل یک لایه بر روی پوست، از بخار شدن رطوبت جلوگیری می کند. همچنین آبرسانی به پوست را افزایش می دهد. می توانید منتظر کم شدن چروک ها، خط های ریز و لکه ها باشید، در حالی که پوست خودش را ترمیم می کند.

ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

جلوگیری کامل از سرطان واقعی نیست. بسیاری از افراد، پرهیز ها کرده اند، اما با این وجود به سرطان مبتلا شدند. بهترین چیزی که می توان به آن امید داشت، کاهش ریسک ابتلا به سرطان با تغییرات هوشمند تغذیه و سبک زندگی است.

یک انتخاب که می توانید انجام دهید، استفاده از روغن سیاه دانه است. روغن سیاه دانه، با خواص ضد التهابی و تقویت سیستم ایمنی، از جهش های سلولی بیش از حد، جلوگیری می کند. اعتقاد بر این است که خواص ضد التهابی روغن سیاه دانه به علت وجود ترکیباتی چون تیموکینون و تیموهیدروکینون می باشد. برای درک بیشتر، هر روزه هزاران جهش سلولی یا بیشتر در بدن اتفاق می افتد، اما سیستم ایمنی کارآمد قبل از اینکه سلول ها وارد مرحله سرطانی شوند، آن ها را سرکوب و از بین می برد.

سرطان زمانی احتمال دارد رخ دهد که سیستم ایمنی نتواند جلوی تمامی جهش های سلولی را بگیرد. شما می توانید از طرف خود، سرعت و رخداد جهش های سلولی را، با استفاده از روغن سیاه دانه کم کنید. روغن سیاه دانه، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و متعاقب آن، التهاب نیز کاهش می یابد. همچنین، استفاده از روغن سیاه دانه به صورت موضعی، موجب کاهش ریسک ابتلا به سرطان پوست که عامل ایجادش قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید است، می شود.

خواص آنتی باکتریایی

روغن سیاه دانه، خواص ضد میکروب وسیعی دارد. از تکثیر برخی عوامل پاتوژنی جلوگیری می کند. با این حال، تنها استفاده از این روغن، بدون مکمل، موثر نمی باشد.یکی از نقاط قوت روغن سیاه دانه، درمان نوعی باکتری به نام MRSA می باشد. این باکتری، نسبت به بسیاری از آنتی بیوتیک های مرسوم مقاوم است. با تضعیف دیواره سلول های باکتری ها، روغن سیاه دانه به تکمیل درمان توسط آنتی بیوتیک ها کمک می کند.

با اینکه تحقیقات بسیاری بر روی اثر ضد باکتری روغن سیاه دانه انجام شده است، سازمان غذا و داروی آمریکا به دلیل اینکه روغن سیاه دانه به عنوان مکمل می شناسد، مجوز های لازم را اختصاص نخواهد داد (حتی به عنوان استفاده به عنوان مکمل در کنار آنتی بیوتیک).

مراقبت از مو با تخلخل زیاد

مو را تقویت می کند

مو و پوست سر شما تحت تاثیر التهاب و استرس بیش از حد، قرار دارند. علائم حاصل از این حالت، پوسته همراه با خارش، نازک شدن مو، خشکی مو و ریزش موی زیاد، می باشند. روغن سیاه دانه، می تواند به صورت موضعی بر روی سر اعمال شده و به نقطه مورد نظر آب رسانی کند، در نتیجه باعث تقویت مو ها شود. همچنین، اگر عفونت نیز بر روی سر باشد که موجب ریختن مو ها شده، به از بین بردن آن کمک می کند.

منابع تاریخی، بیانگر استفاده از روغن سیاه دانه برای پیشگیری از سفیدی زودرس مو ها می باشد. این روز ها، بسیاری از عوامل دیگر غیر از استرس اکسیداتیو، در سفید شدن زودرس مو ها موثر هستند.

 می تواند اسپاسم های ماهیچه را کاهش دهد

اعمال موضعی روغن سیاه دانه، بر روی ماهیچه دارای التهاب یا اسپاسم مکرر، می تواند باعث بهبود شود. روغن سیاه دانه، کانال های ولتاژی ماهیچه ها را، فعال کرده و انقباضات بیش از حد را کاهش می دهد. این درمان، باید تنها یک درمان سریع تلقی شود و نه یک درمان کلی. در صورتی که درد ماهیچه مکرر دارید به پزشک مراجعه کنید.

می تواند به درد دندان را تسکین دهد

آیا تا به حال به دنبال روغن میخک برای درد دندان گشته اید؟ روغن سیاه دانه نیز، می تواند درد دندان را تسکین دهد. چون یکی از ترکیبات تسکین دهنده روغن میخک و سیاه دانه، یکسان هستند. اسم این ترکیب، اوژنول (Eugenol)، می باشد. البته، غلظت این ماده، در سیاه دانه نسبت به روغن میخک، کمتر است. برخی ترکیبات دیگر مانند، تیموهیدروکینون، باعث فروکش درد شدید دندان می شوند.

تقویت کبد

عضو کبد بسیار پرکار است. به دلیل تصفیه برخی سموم پر خطر، این عضو روزانه، تحت فشار زیادی قرار دارد. بیماری باعث تضعیف این عضو شده و منجر به تجمع محصولات متابولیکی و یا زخم کبد (که می تواند تاثیر دراز مدت بر روی اعمالش داشته باشد) که این ها همه به پیامد هایی منجر می شوند.

استفاده از روغن سیاه دانه، در افراد دارای بیماری های کبد یا استفاده بیش از حد از الکل، فعالیت های آنزیمی کبد را تنظیم می کند.

پیشگیری و درمان دیابت

وقتی بحث دیابت در میان باشد، روغن سیاه دانه با خواص منحصر به فردش مورد کم لطفی قرار می گیرد. برای مثال، استفاده از روغن سیاه دانه، موجب باز تولید مقداری سلول های بتا که در لوزالمعده موجود هستند و انسولین ترشح می کنند، می شود.

این حالت کنترل و یا پیشگیری دیابت نوع 1 موثر است. در دیابت نوع 1، به دلیل اسیب های وارد شده به سلول های بتا، انسولین به درستی ترشح نمی شود. در دیابت نوع 2، از حضور بیش از حد انسولین جلوگیری کرده و نیز از کاهش حساسیت به انسولین جلوگیری می کند. گفته شده قابلیت های روغن سیاه دانه، با داروی ضد دیابت متفورمین، برابری کرده و عوارض بسیار کمتری دارد.

کاهش وزن

تحقیقات اولیه حاکی از پتانسیل بالای روغن سیاه دانه، برای لاغری هستند. به همین علت، روغن سیاه دانه موثر ترین روش برای لاغری است. گرچه مکانیزم لاغر کردن این روغن هنوز روشن نشده، اما دلایلی چون تنظیم سطح قند خون، تنظیم ترشح انسولین و تقویت متابولیسم کربوهیدارت، نقش مهمی در لاغری دارند. سطوح بالای انسولین در خون، بدن را از استفاده چربی ها باز می دارد؛ بنابراین، چربی ها ذخیره می مانند.

بهبود پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری پوست، با نشانه مهاجرت زودرس سلول های پوستی به سطح پوست، به صورت فلس های ضخیم که می توانند دارای التهاب، چرک یا درد باشند. خاصیت ضد التهابی روغن سیاه دانی، در موضع، باعث کاهش سرعت مهاجرت سلول ها می شود. خاصیت رطوبت رسانی، باعث کاهش خارش و خشکی پوست در این بیماری می شود.

کاهش تعداد حملات صرع

انواع مختلفی صرع وجود دارد. برخی از آن ها به داروهای مرسوم پاسخ و برخی دیگر نیز پاسخ نمی دهند. این گونه صرع ها که به صرع های لجباز معروف هستند، با برخی از درمان های جایگزین، مانند استفاده از مکمل و حتی روغن سیاه دانه بهبود می یابند. خاصیت ضد صرع روغن سیاه دانه، به علت وجود ماده تیموکینون است که استفاده از این ماده خطر ندارد، حتی در کودکان.

پیشگیری از سنگ صفرا

سنگ صفرا، در کیسه صفرا، زمانی که پسمانده های غیر قابل حل انباشته شوند، تشکیل می گردد. سنگ صفرا موجب انسداد و گاهی اوقات، اختلال هضم چربی می شود. باور عمومی بر این است که افراد دارای رژیم غذایی پر چربی به سنگ صفرا مبتلا می شوند، اما این حقیقت ندارد. علت اصلی آن است که رژیم غذایی پر چرب موجب تحریک ترشح اسیدهای صفراوی و به جریان افتادن صفرا در مجاری می شود. انسداد صفراوی موجب تشکیل سنگ های صفراوی می شود.

تاریخچه روغن سیاه دانه

بهبود نیش حشرات

خاصیت ضد التهابی روغن سیاه دانه، موجب تسکین خارش و سوزش گزش حشرات می شود. روغن سیاه دانه، حساسیت شما به پروتئین های بزاق حشرات را، تسکین نخواهد داد؛ بنابراین، به علائم دیگر که جدی به نظر می آیند توجه کنید.

دافع طبیعی حشرات

روغن سیاه دانه دارای ماده سیترونلول است. این ماده دافع حشرات بوده و می توانید بدون هیچ نگرانی آن را در اطراف خانه خود استفاده کنید. غلظت این ماده در روغن سیاه دانه زیاد نیست، بهتر است برای دفع حشرات از روغن سیترونلا استفاده کنید.

تسکین درد های روماتیسم

روغن سیاه دانه به دلیل ساختاری روغنی اش، شاید زیاد برای درد های مفصلی جالب به نظر نیاید؛ اما شما به راحتی، به وسیله ترکیب آن با وازلین می توانید از اثر ضد دردر طولانی مدت آن جهت تسکین دردهای روماتیسمی استفاده کنید. علاوه بر این ها، استفاده از روغن سیاه دانه، بر روی واسطه های التهابی که معاقب حالت های روماتیسم یا آرتریت به وجود می آیند و موجب درد می شوند، تاثیر گذاشته و از درد بکاهد.

بهبود سلامت دهان

دهان شویه با روغن، کاری است که در طی دو دهه اخیر بسیار پر طرفدار شده. برای این کار، بیشتر از روغن نارگیل استفاده می شود. روغن سیاه دانه هم می تواند به این منظور استفاده و به سلامت دهان و حفره دهان کمک کند. برای این کار، فقط به مدت سی ثانیه روغن را در دهانتان بچرخانید. این کار از رشد باکتری ها جلوگیری کرده، موجب رساندن روغن های طبیعی به لثه شده و بوی بد دهان را از بین می برد.

اگر از طعم روغن سیاه دانه بدتان می آید، چند ثانیه صبر و سپس نوشیدنی بخورید که طعم آن را از بین ببرد.

خلاصه

استفاده های بسیاری از روغن سیاه دانه موجود است که ما به آن ها اشاره نکردیم. علت اشاره نکردن، مستند نبودن آن ها در اسناد تاریخی یا عدم بررسی های لازم موجود در زمان حال است. با این وجود، استفاده های دگر نباید از نظر رد بشوند، زیرا که بسیاری از استفاده ها در طول تاریخ وجود داشته، اما اخیرا احیا شده اند.

خیال شما می تواند در مورد استفاده از روغن سیاه دانه، حتی به صورت موضعی، راحت باشد. عده از افراد ممکن است، پس از مصرف موضعی سیاه دانه دچار حساسیت شوند یا به نور حساس شوند. اگر این مشکل را دارید، شب های از روغن استفاده کرده و قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب آن را پاک کنید.

استفاده مستمر، بهترین راه نتیجه گیری است. انتظار نداشته باشید که پس از یک یا دور بار استفاده، مزایای این روغن بر شما آشکار شود. حداقل دو هفته زمان احتیاج است. منتظر چه هستید؟ روغن سیاه دانه، بدون شک باید به برنامه شما وارد شود.