رژیم غذایی کم کربوهیدرات چیست؟ یکی از انواع رژیم های غذایی برای کاهش وزن، رژیم کم کربوهیدرات است که در آن لازم است میزان مصرف کربوهیدرات خود را کاهش دهید و در برخی از موراد به صفر برسانید. این رژیم، یکی از موثرترین رژیم های کاهش وزن است که با استفاده از آن می توانید به راحتی وزن کم کنید. اما در برخی از موارد علی رغم انجام درست آن، شما کاهش وزن محسوسی را مشاهده نمی کنید. این می تواند دلایل دیگری داشته باشد که در ادامه این مطلب از بخش تغذیه دکتر سلام با برخی از دلایل اصلی آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات چیست؟

رژیم غذایی کم کربوهیدرات – شما به اندازه کافی نمی خوابید

خواب به طور باورنکردنی برای سلامتی کل بدن ضروری است و مطالعات نشان می دهد که کمبود خواب با افزایش وزن و چاقی همراه است. کمبود خواب سبب می شود که شما احساس گرسنگی کنید و همچنین شما را خسته می کند و یه شما انگیزه ی کمتری برای ورزش کردن و سالم ماندن می دهد. خواب یکی از پایه های اساسی سلامتی است. اگر شما هر چیزی را به درستی انجام می دهید اما خواب کافی ندارید، به نتایجی که مورد انتظارتان است، نخواهید رسید. اکر دچار اختلال خواب هستید، به پزشک مراجعه کنید. این نوع اختلال ها اغلب به راحتی قابل درمان هستند. برخی توصیه ها برای بهبود خواب شامل:

  • از ساعت 2 بعد از طهر به بعد از نوشیدن کافئین پرهیز کنید
  • در تاریکی کامل بخوابید
  • در چند ساعت قبل از خوابیدن از نوشیدن الکل و ورزش بدنی پرهیز کنید
  • کارهای آرامش بخش مانند خواندن کتاب قبل از خوابیدن
  • سعی کنید هر شب در یک زمان یکسان به تختخواب بروید

رژیم غذایی کم کربوهیدرات – شما بیش از حد لبنیات مصرف می کنید

لبنیات یکی دیگر از غذاهای حاوی کربوهیدرات کم است که می تواند برای برخی از افراد مشکل ایجاد کند. برخی از محصولات لبنی، به رغم پایین بودن میزان کربوهیدرات موجود در آنها، سرشار از پروتئین هستند. پروتئین مانند کربوهیدرات ها، می تواند سطح انسولین را افزایش دهد که سبب ذخیره کردن انرژی می شود. ترکیبات آمینو اسید موجود در پروتئین لبنیات، آن را به شدت با انسولین قوی می کند. در واقع، پروتئین لبنیات می تواند انسولین را به اندازه ی یک نصف نان افزایش دهد. اگرچه ممکن است به نطر رسد که محصولات لبنی فقط خوب هستند، مصرف همیشگی آنها و افزایش انسولین می تواند برای تطبیق متابولیکی که باید برای به دست آوردن مزایای کامل از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات استفاده شود، زیان آور است.

در این مورد، از مصرف شیر، پنیر، ماست و خامه پرهیز کنید. خوردن کره بهتر است، زیرا پروتئین و لاکتوز آن بسیار کم است و در نتیجه سبب افزایش انسولین نمی شود.

شما به درستی ورزش نمی کنید

شما نباید با هدف سوزاندن کالری ورزش کنید. کالری هایی که در طی ورزش سوزانده می شوند، معمولا ناچیز هستند و می توانند به راحتی با خوردن مقدار بیشتری از غذا در وعده ی بعدی، خنثی شوند. با این حال، ورزش کردن برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است. ورزش کردن از طریق بهبود سلامت متابولیسم، افزایش توده ی عضلانی و ایجاد حس آرامش، می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما توجه داشته باشید که انجام تمرینات درست، بسیار مهم است. به عنوان مثال، بعید است که تمرینات هوازی بر روی تردمیل نتایج خوبی را به شما بدهد و انجان بیش از حد آن ممکن است زیان آور باشد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات چیست؟

رژیم غذایی کم کربوهیدرات – مصرف بیش از حد قندهای سالم

اگر شما یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک دارید، مصرف قندهای سالم مانند شکر نارگیل یا شکر نیشکر خام درست به همان اندازه ی شکر ساده مضر هستند. این مواد حاوی کربوهیدرات بالا هستند و می توانند به طور کامل از بدن شما در برابر وفق دادن خود برای رژیم غذایی، محافظت کند. شیرین کننده های فاقد کالری برای اکثر مردم مناسب هستند، اما اگر بخواهید وزن خود را کاهش دهید، ممکن است لازم باشد که مصرف آنها را محدود کنید. آنها همچنین حاوی کربوهیدرات های قابل هضم به عنوان پر کننده هستند.

شما شرایط پزشکی خاصی دارید

برخی از داروها به عنوان محرکی برای افزایش وزن شناخته شده اند. اگر به لیست عوارض جانبی داروهایی که مصرف می کنید، نگاه کنید و افزایش وزن را به عنوان یکی از عوارض جانبی آنها مشاهده کنید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است داروی دیگری وجود داشته باشد که با آن جایگزین شود و سبب افزایش وزن نشود. اگر با وجود اینکه شما همه چیز را به درستی انجام می دهید و هنوز نتایجی به دست نیاورده اید، احتمالا یک مشکل پزشکی داشته باشید.

بسیاری از اختلالات هورمونی سبب کاهش وزن و به ویژه کم کاری تیروئید می شوند. در این صورت، به پزشک مراجعه کنید و برای او توضیح دهید که برای کاهش وزن خود مشکل دارید و می خواهید از لحاظ پزشکی معاینه شوید.

شما کالری زیادی را مصرف می کنید

در پایان روز، مقدار کالری مصرف شده بسیار مهم است. یکی از دلایل اصلی اینکه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کتوژنیک بسیار موثر هستند، این است که اشتهای شما را کاهش می دهد و می توانید بدون تلاش برای خوردن کمتر، میزان کالری دریافتی را کاهش دهید.  اگر شما وزن کم نمی کنید ولی همه چیز را به درستی انجام می دهید، سعی کنید برای مدت معینی کالری های دریافتی را شمارش کنید. هدف اصلی کاهش 500 کالری در روز است که به لحاظ علمی باید کاهش وزنی به اندازه ی 1 پوند در هفته داشته باشید.