زمانی که زنان متوجه بارداری خود می شوند، پزشکان در مورد بارداری اطلاعات زیادی را در اختیار آنها قرار می دهند. این اطلاعات ممکن است شامل کم کردن میزان نوشیدن کافئین، خوردن غذاهای بهتر، خواب بیشتر و پرهیز از سیگار کشیدن باشد. بسیاری از مادران به توصیه پزشکان عمل می کنند و سیگار کشیدن خود را متوقف می کنند. اما برخی از آنها ممکن است سیگارهای الکترونیکی را به عنوان یک جایگزین برای سیگارهای عادی انتخاب کنند و معتقدند که آن گزینه ای بهتر است. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی عوارض سیگارهای الکترونیکی برای زنان باردار می پردازیم.

چرا زنان باردار باید از سیگارهای الکترونیکی پرهیز کنند

سیگارهای الکترونیکی و عوارض آن برای زنان باردار

یافته ها نشان می دهد که مادران باردار ممکن است بر این باور باشند که، علی رغم مطالعات و توصیه های مخالف آن، سیستم های جدید رهایی از نیکوتین، در واقع سالم تر از سیگارهای معمولی هستند و کسی که قصد ترک سیگار را ندارد، آنها یک جایگزین بهتر هستند.

بسیاری از زنان این موضوع را می دانند که در دوران بارداری لازم است که از کشیدن سیگار اجتناب کنند. سیگار کشیدن خطرات بسیاری را از جمله جلوگیری از رشد جنین، قطع ناگهانی جفت، اختلال در رشد جنین و خطرات بیشتری را برای جنین به وجود می آورد. اما امروزه، تصور اشتباهی در مورد سیگارهای الکترونیکی وجود دارد و آن این است که در واقع، چون آنها سیگار نیستند، بی خطر هستند.

اگرچه محصولات الکترونیکی به عنوان یک جایگزین مناسب برای سیگارهای معمولی است و در برخی از موارد می تواند یک ابزار برای ترک سیگار باشد، اما بسیاری از کارشناسان هنوز هم توصیه می کنند که زنان باردار باید از سیگارهای الکترونیکی پرهیز کنند. دکتر شری راس، متخصص بهداشت زنان در مرکز بهداشتی پراویدنس سنت جان در کالیفرنیا، می گوید: از آنجایی که هیچ مطالعه ای در دسترس نیست که به طور قطعی اثبات کند آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی ایمن هستند یا خیر، غیر ممکن است که بگویم استفاده از آنها در دوران بارداری ایمن است.

چگونه آنالیزها بر روی سیگارهای الکترونیکی انجام شد

سیگار الکترونیکی یک محصول نسبتا جدید برای بررسی و مطالعه بر روی آن است. این محصول در ده سال گذشته وارد بازار شده است و به راحتی در میان نوجوانان و بزرگسالان، محبوبیت پیدا کرده است. در واقع، طبق گزارش اداره غذا و داروی آمریکا و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بین سال های 2017 و 2018، مصرف سیگارهای الکترونیکی در میان جوانان آمریکایی 78 درصد افزایش افته است.

دکتر باوو و تیم او می گویند که برای اولین بار استفاده از سیگارهای الکترونیکی را در میان زنان باردار، مورد مطالعه قرار داده اند. محققان داده های مربوط به 27920 زن بین 18 تا 44 ساله را تجزیه و تحلیل کردند. همه ی زنان در نظرسنجی مصاحبه سلامت ملی، شرکت کردند. از ش از 27000 شرکت کننده، 1071 زن در طول زمان بررسی باردار بودند. علاوه بر درصد کل مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی و سیگارهای عادی، این گزارش همچنین نشان می دهد که تقریبا 39 درصد مصرف کنندگان فعلی سیگارهای الکترونیکی، برای یک بار مصرف کننده ی سیگار های معمولی بوده اند.

محققان در گزارش نهایی خود اظهار داشته اند: ممکن است برخی از زنان باردار، سیگارهای الکترونیکی را به عنوان یک جایگزین امن برای سیگارهای عادی در نظر بگیرند. همچنین، برخی از زنانی که از سیگارهای معمولی استفاده می کنند، ممکن است در دوران بارداری به عنوان روشی برای ترک سیگار، از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنند.

چرا زنان باردار باید از سیگارهای الکترونیکی پرهیز کنند

ترک سیگار یک روش ایمن تر است

دکتر مارتین می گوید: سیگارهای الکترونیکی احتمالا به همان اندازه ی سیگارهای معمولی خطرناک است. نیکوتین، ماده ی اعتیاد آوری در سیگار است که در سیگارهای الکترونیکی نیز یافت می شود. در واقع این نیکوتین است که اثرا نضر و خطرناکی بر روی بارداری ایجاد می کند.

مطالعات نشان می دهد که بازاریابی برای سیگارهای الکترونیکی موجب شده است که زنان این باور را داشته باشند که این نوع از سیگارها حتی برای بارداری نیز امن تر هستند، اما میزان مصرف نیکوتین موجود در سیگار شبیه به میزان نیکوتین دریافتی از سیگارهای الکترونیکی است. خطراتی که در این مطالعات به آن اشاره شده است شامل: آسیب احتمالی به مغز و ریه های جنین، افزایش خطر ابتلا به کم وزنی در هنگام تولد، دریافت نیکوتین و افزایش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد است.

مصرف سیگار در میان زنان باردار کمتر از زنان غیر باردار است، اما میزان مصرف سیگارهای الکترونیکی در میان هر دو گروه تقریبا یکسان است. این به این معنی است که زنان در حال ترک کردن عادت سیگار خود هستند، اما برخی ممکن است ترک سیگار آنها تبدیل به  جایگزین کردن سیگارهای الکترونیکی شود و این نیز می تواند عواقب ناخواسته ای داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که این نوع از سیگارها، به ویژه برای مادرانی که جنین آنها در حال رشد هستند، بی ضرر نیستند و برای آنها متوقف کردن عادت سیگار کشیدن هنوز یک هدف اصلی است. متاسفانه، ترک محصولات دارای نیکوتین بسیار دشوار است زیرا این ماده ای شدیدا اعتیاد آور است. بهترین کار این است که با ترک سیگار تا بعد از زایمان کنار بیایید.