آیا مصرف آبلیمو به کاهش وزن کمک می کند؟ آب لیمو یک نوع نوشیدنی تهیه شده از مخلوط آلیموی تازه و آب است که می توانید آن را به صورت گرم یا سرد مصرف کنید. ادعا می شود که آبلیمو دارای مزایای یلامتی مختلف مانند بهبود هضم، افزایش تمرکز و افزایش سطح انرژی است. همچنین گفته می شود که آبلیمو به کاهش وزن کمک می کند و بخش مهمی از رژیم های غذایی است. در این مقاله از بخش تغذیه و عمومی دکتر سلام به بررسی تاثیر آبلیمو بر کاهش وزن می پردازیم.

آیا مصرف آبلیمو به کاهش وزن کمک می کند؟

آبلیمو بسیار کم کالری است

به طور کلی آبلیمو یک نوشیدنی بسیار کم کالری است. با فرض اینکه شما آب نصف لیمو را در داخل لیوان بریزید، هر لیوان از آبلیمو فقط شش کالری خواهد داشت. به همین دلیل، اگر شما آبلیمو را با نوشیدنی های حاوی کالری بالاتر مانند آب پرتقال و نوشابه جایگزین کنید، این می تواند یک راه عالی برای کاهش کالری و کمک به کاهش وزن باشد. به عنوان مثال، یک فنجان آب پرتقال حاوی 110 کالری و یک بطری نوشابه حاوی 182 کالری است. جایگزین کردن حتی فقط یکی از این نوشیدنی ها در روز با یک لیوان آبلیمو می تواند مصرف کالری روزانه را تا100 الی 200 کالری کاهش دهد. حتی بعضی از شواهد نشان می دهد که مصرف نوشیدنی های کم کالری با وعده های غذایی، می تواند سبب کاهش تعداد کالری کل مصرف شده در هر وعده ی غذایی شود.

مصرف آبلیمو می تواند بدن شما را هیدراته نگه دارد

از حمل مواد مغذی به سلول ها تا انتقال ضایعات به خارج از بدن، نوشیدن آب کافی برای هیدراته نگه داشتن بدن، یک جزء حیاتی و مهم است. حفظ هیدراتاسیون کافی در همه ی فعالیت های بدن، از تنظیم درجه حرارت بدن تا بهبود عملکرد فیزیکی، ضروری است. برخی از شواهد نیز نشان می دهد که هیدراته نگه داشتن بدن می تواند به کاهش وزن کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد که افزایش هیدراتاسیون می تواند تجزیه چربی ها و سوزاندن آنها را افزایش دهد. همچنین هیدراته ی خوب بدن ممکن است به کاهش نگه داری ادرار که می تواند باعث ایجاد علائمی مانند نفخ و افزایش وزن شود، کمک کند. از آنجایی که بیشتر آبلیمو را آب تشکیل می دهد، نوشیدن آن می تواند به حفظ هیدراتاسیون مناسب بدن کمک کند.

نوشیدن آبلیمو می تواند متابولیسم را افزایش دهد

مطالعات نشان می دهد که مصرف آب به اندازه ی کافی می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند. محققان معتقدند که هیدراته ی خوب باعث افزایش عملکرد میتوکندری برای تولید انرژی برای بدن کمک می کند. این منجر به افزایش متابولیسم می شود که ممکن است به کاهش وزن کمک کند. همچنین نوشیدن آب نشان داده است که متابولیسم را با القای ترموژنز (فرآیند متابولیک که کالری برای تولید گرما سوخته می شود، بالا می برد.

در مطالعه ای که بر روی 14 نفر انجام شد، از آنها خواسته شد که 0.5 لیتر آب بنوشند. نوشیدن آب آشامیدنی سبب شد که متابولیسم آنها به مدت 30 تا 40 دقیقه، 30 درصد افزایش پیدا کند.

تحقیقات در مورد نوشیدن آبلیمو به طور خاص، محدود است. با این حال، به دلیل آنکه آب جزء اصلی آن است، احتمالا همان مزایای افزایش متابولیسم مربوط به آب معمولی را دارا می باشد.

آیا مصرف آبلیمو به کاهش وزن کمک می کند؟

آبلیمو به شما کمک می کند که بیشتر احساس سیری کنید

نوشیدن آب آشامیدنی به عنوان بخش اساسی در هر رژیم کاهش وزن، توصیه می شود. زیرا می تواند احساس سیری را بدون دریافت کالری، بالا برد. در تحقیقی که برای تعیین اثرات نوشیدن آب بر مصرف کالری در 24 فرد بزرگسال و دارای اضافه وزن انجام شد، نشان داد که نوشیدن 0.5 لیتر آب قبل از صبحانه، میزان کالری مصرف شده در وعده ی غذایی را 13 درصد کاهش می دهد.

همچنین مطالعه ی دیگری نشان داد که مصرف آب آشامیدنی باعث کاهش گرسنگی و افزایش سیری در طول وعده های اصلی می شود. از آنجایی که آبلیمو کالری کمی دارد و می تواند به همان اندازه ی آب معمولی احساس سیری را بالا ببرد، روشی موثر برای کاهش کالری دریافتی است.

مصرف آبلیمو می تواند سبب کاهش وزن شود

با توجه به اثرات مفید آبلیمو در متابولیسم، سیری و هیدراتاسیون، برخی شواهد نشان می دهد که آبلیمو می تواند سبب کاهش وزن شود. مطالعه ای بر روی 48 فرد بزرگسال سالم دارای دو نوع رژیم غذایی: رژیم غذایی کم کالری همراه با نوشیدن 0.5 لیتر آب پیش از هر وعده ی غذایی و رژیم غذایی کم کالری بدون آب، انجام شد. در انتهای این مطالعه که 12 هفته به طول انجامید، افرادی که در گروه رژیم غذایی همراه با آب قرار داشتند، 44 درصد بیشتر نسبت به افراد گروه دیگر وزن کم کرده بودند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که افزایش مصرف آب می تواند مستقل از رژیم غذایی یا ورزش، باعث کاهش وزن شود. اگرچه این تحقیقات بر روی نوشیدن آب خالص متمرکز هستند، اما نتایج مشابهی را نیز برای مصرف آبلیمو دارند.