بیماری نقرس یک نوع آرتریت التهابی همراه با درد و ناراحتی است که اغلب در انگشتان پا، مچ پا و زانو مشاهده می شود. هیچ درمانی برای نقرس وجود ندارد، بنابراین ترکیبی از داروها و داروهای خانگی می تواند به بهبود بیماری نقرس کمک کند. نقرس زمانی اتفاق می افتد که بدن بیش از حد اسید اوریک تولید می کند. این اسید، یک محصول جانبی در نتیجه تجزیه پورین های موجود در غذا در بدن است. مقداری تغییر در رژیم غذایی، می تواند باعث کاهش سطح پورین ها شده و احتمال ابتلا به نقرس را کاهش دهد. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی بیماری نقرس می پردازیم.

درمان های خانگی برای بیماری نقرس عبارتند از:

1. کاهش علائم بیماری نقرس با نوشیدن مقدار زیادی آب

فرد مبتلا به نقرس، می تواند به شکل قابل توجهی تورم و التهاب را تجربه کند. یکی از راه های کاهش تورم، نوشیدن آب بیشتر است.

بیماری نقرس -0

افزایش مصرف مایعات می تواند باعث دفع مایعات اضافی توسط کلیه ها شده و بدین ترتیب می تواند تورم را در شخص مبتلا به نقرس کاهش دهد.

آب بهترین است، اما دیگر مایعات شفاف، مانند غذاهای آبکی و چای گیاهی نیز انتخاب خوبی هستند. مردم باید الکل و سودا ها که میزان پورین زیادی دارند، اجتناب کنند. هرچند، هر فردی که مبتلا به نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی است، قبل از افزایش مصرف مایعات باید با پزشک خود مشورت کند.

2. استفاده از یخ در مفاصل مبتلا

استفاده از یک بسته یخ در یک پوشش پارچه ای در مفصل می ‎تواند به کاهش التهاب مربوط به نقرس کمک کند. سعی کنید برای کاهش درد برای 10-15 دقیقه، از یک بسته یخ پیچیده شده در یک دستمال حوله نازک، کمک بگیرید.

اگر نقرس پاها را مبتلا کرده، فرد همچنین می تواند از یک بسته از سبزیجات یخ زده پوشیده شده با یک کیسه حمام استفاده کند، زیرا این ممکن است به راحتی از روی پاها بیفتد.

3. درمان بیماری نقرس با کاهش استرس

استرس شدید می تواند علائم نقرس را بدتر کند. درحالیکه همیشه نمی توان تمام منابع استرس را از بین برد، نکات زیر ممکن است کمک کند:

 • تمرینات، مانند یک پیاده روی کوتاه، اگر درد مانع حرکات نمی شود.
 • درخواست مرخصی از کار
 • یادداشت برداری روزانه یا خواندن کتاب مورد علاقه
 • گوش دادن به موسیقی
 • مدیتیشن

بیماری نقرس -1

استراحت کافی نیز می تواند به فرد کمک کند تا احساس استرس کمتری داشته باشد.

4. بالا بردن مفاصل مبتلا

نقرس می تواند سبب درد و تورم، به خصوص در پاها، دست ها، زانوها و مچ پا شود.

یکی از راه های کاهش تورم، بالابردن مفاصل مبتلا است. این باعث می شود که خون و مایع به جایی دور از مفصل حرکت کرده و به سمت قلب برگردد.

فرد همچنین می تواند همراه با بالا بردن مفصل، از یک بسته یخ برای کاهش علائم نقرس استفاده کند.


بیشتر بخوانید: درمان بیماری نقرس با کمک طب سنتی و گیاهان دارویی


5. درمان بیماری نقرس با افزایش مصرف ماهی

ماهی حاوی ترکیبات ضد التهابی است که به بهبود کلی سلامت کمک می کند. برخی از تحقیقات نشان داده که به ویژه برخی از ماهی ها در کاهش میزان اسید اوریک کمک کرده اند.

نویسندگان یک مطالعه در سال 2016 دریافتند که مصرف عصاره تن ماهی، باعث کاهش سطح سرمی اسید اوریک می شود. هرچند، شرکت کنندگان نقرس نداشتند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتایج لازم است.

با این حال، برخی از وب سایت های تغذیه تون را به عنوان یک غذای پروری بالا انتخاب می کنند، بنابراین برخی از مردم ممکن است خوردن ماهی تون را بدتر کنند.

هرچند، برخی وبسایت های تغذیه ای، از تون ماهی به عنوان یک غذای حاوی مقدار زیادی پورین نام می برند، بنابراین برخی از مردم ممکن است با خوردن تون ماهی، علائمشان بدتر شود.

بیماری نقرس -2

علاوه بر این، سازمان بنیاد آرتریت، تعدادی از ماهی های دیگر که حاوی سطوح بالایی از پورین ها هستند، از جمله ماهی کولی، ماهی ساردین و ماهی کاد را در لیست خود آورده است.

6. مصرف داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه

در حالیکه داروهای ضد التهابی بدون نیاز به نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن سدیم (Aleve) ممکن است “طبیعی” نباشند، آن ها گزینه های عالی برای درمان درد و ناراحتی ناشی از نقرس هستند.

مردم هرگز نباید بیشتر از دوز توصیه شده مصرف کنند و همیشه باید از پزشک در مورد اینکه آیا داروهای OTC ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند، سوال کنند.

اگر داروهای ضد درد OTC کمک نمی کنند، از دکتر بخواهید داروهای قوی تر تجویز کند.

7. درمان بیماری نقرس با نوشیدن قهوه

بعضی افراد فکر می کنند که نوشیدن قهوه ممکن است خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد.

یک مقاله مروری و متاآنالیز در 2016 نشان داد که افرادی که قهوه بیشتری مصرف کرده بودند، کمتر به نقرس مبتلا شدند. این ممکن است به این دلیل باشد که قهوه می تواند سطوح اسید اوریک را کاهش دهد.

هرچند، فقط به این دلیل که مطالعه، ارتباطی بین مصرف قهوه بیشتر با خطر کمتر ابتلا به نقرس نشان داد، بدان معنی نیست که قهوه باعث کاهش خطر شده است.

8. خوردن گیلاس بیشتر

یک مطالعه تحقیقاتی منتشر شده در مجله آرتریت و روماتولوژی نشان داد که افزایش مصرف گیلاس بیش از 2 روز، خطر حملات نقرس را تا 35 درصد در افرادی که در گذشته نقرس در آن ها تشخيص داده شده بود، کاهش داد.

گیلاس  دارای سطوح بالایی از آنتوسیانین ها است که ترکیبات ضد التهابی هستند. محققان دریافتند که برای کسانی که مصرف کننده میوه گیلاس یا آب گیلاس بودند و همچنین افرادی که مکمل های عصاره گیلاس را مصرف می کردند، کاهش علائم مشاهده شد.

آن ها همچنین دریافتند که هنگامی که فرد علاوه بر مصرف داروهای ضد نقرس، از گیلاس استفاده می کند، 75 درصد خطر حملات نقرس کاهش می یابد.

گیلاس و آب گیلاس در بسیاری از سوپر مارکت ها موجود هستند. مردم همچنین می توانند مکمل های عصاره گیلاس را در فروشگاه های بهداشتی مواد غذایی و آنلاین خریداری کنند.

9. درمان بیماری نقرس با نوشیدن آب لیمو

نویسندگان یک مطالعه درسال 2015 نشان دادند که هر روز، اضافه کردن آب دو لیموی تازه فشرده شده به 2 لیتر آب، اسید اوریک را در افراد مبتلا به نقرس کاهش داد.

محققان نتیجه گرفتند که آب لیمو به خنثی سازی اسید اوریک در بدن کمک می کند و بنابراین باعث کاهش سطح آن می شود.

10. محدود کردن مصرف الکل

بر اساس سازمان بنیاد آرتریت، نوشیدنی های الکلی، خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهد. آبجو، غنی از پورین ها است، بنابراین اجتناب از آن می تواند در یک فرد مبتلا به نقرس مفید باشد.

11. اجتناب از گوشت های حاوی میزان بالایی از پورین

برخی از گوشت ها حاوی مقادیر زیادی پورین هستند. اجتناب از گوشت هایی که حاوی سطوح بالایی از پورین هستند ممکن است به کاهش علائم نقرس فرد کمک کند.

ماهی و گوشت هایی که حاوی میزان بالایی از پورین هستند عبارتند از:

 • گوشت خوک
 • بوقلمون
 • گوشت گوساله
 • گوشت آهو
 • چگوشت ارگان، مانند کبد
 • ماهی کولی
 • ماهی ساردین
 • صدف ها
 • شاه ماهی
 • ماهی کاد
 • ماهی روغن کوچک
 • ماهی قزل آلا
 • گوش ماهی ها

با پزشک درباره داروها صحبت کنید

بعضی از داروها، مانند دیورتیک ها، می توانند خطر افزایش اسید اوریک و ابتلا به نقرس را افزایش دهند.

بیماری نقرس -4

ضروری است که افراد قبل از صحبت کردن با پزشک در مورد جایگزین های دارویی احتمالی، مصرف دارو خود را متوقف نکنند. در بعضی موارد، مزایای داروها از عوارض جانبی که به همراه دارند، بیشتر است.

پزشک همچنین می تواند در مورد اینکه کدام داروها برای کمک به کاهش علائم نقرس در دسترس هستند، صحبت کند.

خلاصه

بروز مجدد بیماری نقرس می تواند دردناک و خسته کننده باشد. درمان ها، از جمله داروهای خانگی، می توانند علائم را کاهش دهند و در جلوگیری از بروز مجدد بیماری در آینده کمک کنند.

حفظ وزن سالم و ورزش منظم همچنین می توانند به فرد کمک کند که شرایط خود را کنترل کند.

اگر فردی که بیماری در او بروز مجدد یافته، پس از 48 ساعت بهبود نیافت، باید با پزشک خود برای دانستن اینکه آیا به درمان های پزشکی بیشتری نیاز است، تماس بگیرد.