در مورد تزریق بوتاکس در گردن چه می دانید؟ چه افرادی از این روش زیبایی استفاده می کنند؟ آیا با تزریق بوتاکس در گردن میتوان غبغب را درمان کرد؟ می دانید نام دیگر آن، لیفت نفرتی تی می باشد؟ با عوارض لیفت نفرتی تی آشنایی دارید؟ لیفت نفرتی تی برگرفته از نام پادشاه مصر به نام نفرتی تی می باشد که در قرن 14، قبل از میلاد مسیح می زیست و به دلیل چانه تراشیده اش معروف شده بود. حال در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام با این عمل پرطرفدار و بدون دخالت چاقو آشنا خواهید شد.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی

بوتولینیوم توکسین نوع  A، به بوتاکس مشهور است که عموما باعث جوانسازی پوست در قسمت پیشانی، بین دو ابرو و اطراف چشم می شود. دکتر فیلیپ لوی، متخصص پوست در سوییس، اینگونه شرح می دهد: تزریق بوتاکس تا اوایل سال 2000 در گردن اقدام رایجی نبود. درحالیکه بیشتر بیمارانی که به علت کهولت سن نیاز به جراحی داشتند، با مینی لیفت یا لیفتینگ نفرتی تی می توانستند ظاهرشان را تا حد زیادی جوان کنند. دکتر لوی می گوید: لیفتینگ نفرتی تی یک اقدام تاثیرگزار و قابل جایگزین برای بیمارانی است که ترس از جراحی دارند.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

بوتولونیوم توکسین نوع A یا بوتاکس چیست؟

بوتولونیوم توکسین ماده ای است که از باکتری گرفته شده و سیگنال های عصبی و ماهیچه ای را مسدود می کند. طی درمان های غیر جراحی و تزریقی، چروک و خطوط پوستی بسیار کاهش پیدا می کند. در حال حاضر برندهای متفاوتی در بازار وجود دارد؛ از جمله برند بوتاکسِ دیسپورت از شرکت آلرگان و گالدرما و برند زئومین ساخت شرکت Merz در آلمان.

رایج ترین مناطق تزریق بوتاکس این موارد را شامل می شود:

 • چروک اطراف ابرو
 • چین پیشانی
 • چروک دور چشم
 • چروک گردن
 • چین و چروک دور لب

بوتاکس همچنین برای آقایان نیز در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • صاف کردن خط مربعی چانه
 • لیفت گوشه های لب
 • کاهش گودی پوست در چانه
 • اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن لبخند لثه ای.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چگونه کار می کند؟

طی 5 تا 15 دقیقه بوتاکس به نقاط مختلفی در امتداد خط پایین چانه تا پایین گردن فرد تزریق می شود. تزریق در گردن بر عضله پلاتیسما یا ماهیچه پوستی گردن تمرکز دارد که ماهیچه فک را به سمت پایین می کشاند. دکتر لوی در سال 2015 اینگونه شرح داد: ماهیجه پوستی گردن نقش اصلی را در انقباض قسمت پایین صورت انجام می دهد. بوتولونیوم توکسین نوع A می تواند در جابجایی ماده برای تنطیم زیبایی فرد موثر باشد.

نتیجه تزریق به گردن و خط چانه باعث سفت شدن، صاف شدن و لیفت پوست می شود. شایون پاتل متخصص پوست و زیبایی می گوید: با فشرده شدن ماهیچه پوستی گردن، بافت قسمت پایین گردن به سمت پایین کشیده می شود که فک را نیز شامل می شود. ریلکس کردن عضله پلاتیسما کشش به سمت پایین را کاهش می دهد.

نتایج درمان

درحالیکه ممکن است نتایج به سرعت در فرد دیده شود اما ممکن است ظاهر واقعی چند روز بعد از لیفت مشخص شود. دکتر پاتل اینگونه شرح می دهد: نتیجه بوتاکس دیسپورت معمولا بعد از یک تا دو هفته نمایان و سه تا چهار ماه باقی می ماند. مانند تمام درمان های بوتولونیوم توکسین، این تاثیرات دائمی نیستند. در حالیکه لیفت باعث سفت شدن و کشیدگی پوست می شود اما بیمارانی هستند که بهتر است درمان های بیشتری را در طول یک سال پیش بگیرند. دکتر پاتل می گوید: پیشنهاد می کنم که بیمارانم حداقل سه بار در هفته تحت درمان قرار بگیرند.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

چه کسی کاندید خوبی برای لیفتینگ نفرتی تی است؟

کاندیدهای ایده آل باید این شرایط را داشته باشند:

 • وزن نرمال یا لاغر
 • نداشتن چربی اضافه بالای خط چانه
 • پوست شل و تاخورده زیر چانه یا خط چانه
 • افرادی که گردن ضخیم دارند یا به اصطلاح نک بند هستند
 • آویزان شدن پوست گونه یا چانه
 • یکدست نبودن خط چانه
 • چانه بسیار مربعی و پهن

دکتر پاتل اینگونه شرح می دهد: لیفت نفرتی تی به معنای درمان چربی فک در خط چانه فرد است. یک درمانگر زیبایی متبحر بیمار را از لحاظ خط چانه و ماهیچه پلاتیسما بررسی می کند تا نقطه مناسب برای لیفت را پیدا کند.

دگتر پاتل همچنین هشدار می دهد که برای بعضی از افراد ممکن است چانه کمی تیز شود. افرادی که پوست سفت و خشن در اطراف فک و چانه دارند، ممکن است نتیجه مطلوبی نگیرند و باید با دقت تر بوتاکس آنها را انجام داد.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

خطرات لیفت چیست؟

درحالیکه لیفتینگ یک اقدام زیبایی امن و راحت نسبت به بقیه تکنیک های زیبایی برای افزایش زیبایی خط چانه و گردن می باشد اما حتما باید تحت نظر متخصص انجام شود. مطالعه ای بر روی فواید بوتاکس گردن و نواحی پایین صورت در سال 2019 انجام گرفت و ببشتر پزشکان در این مطلب هشدار دادند که درمانگر خود را با نهایت دقت انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را گرفته و آسیبی به ماهیچه های صورت وارد نشود. طبق اعلام مجمع جراحی پلاستیک آمریکا، تزریق بوتولونیوم توکسین اگر توسط متخصص انجام شود، یک تزریق امن و با ریسک حداقلی است.

اگرچه تزریق با دز بالا و غیر صحیح می تواند تاثیرات سوء و نامطلوبی را ایجاد کند، مثل:

 • کبودی موقت و درد در محل تزریق
 • علائم تب
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • قرمزی در محل درمان
 • ضعف و سستی موقت صورت

در موارد جدی تر و کمیابی ممکن است بوتاکس به نواحی دیگری در صورت پخش شود و مشکلات تنفسی، سختی بلع، ضعف ماهیچه و سختی تکلم را ایجاد کند.

از پماد و کرم مالیدن به محل تازه درمان شده خودداری کنید، زیرا می تواند باعث حرکت توکسین به دیگر قسمت های صورت و گردن شود. اگر نشانه هایی از ضعف و سستی صورت را مشاهده کردید، سریعا آن را با جراح خود برای بررسی مراقبت ها در جریان بگذارید.

همچنین بیماران باید از میکاپ و تمرینات شدید تا 24 ساعت بعد از درمان خودداری کنند.

گزارشات نشان می دهد که بیشتر افراد از این درمان رضایت بالا داشته اند و نیازی به استراحت و مرخصی از محل کار پیدا نکرده اند.

تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی چیست؟

مراقبت از پوست در بلند مدت بعد از تزریق بوتاکس در گردن یا لیفت نفرتی تی

علاوه بر ویزیت بعد از نفرتی تی هر سه تا چهار ماه، بیماران باید به این نکته توجه کنند که موفقیت بعد از درمان وابسته به مراقبت های کوتاه مدت و بلند مدت فرد دارد که آن هم مستلزم مراقبت از پوست به طور روزانه است. دکتر پاتل اینگونه شرح می دهد: بیمارانی که بهترین نتیجه را می  گیرند آنهایی هستند که مراقبت های پوستی و ضد پیری را مرتبا اجرا می کنند.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از ضدآفتاب و کرم رتینول استفاده کنید. سیگار نکشید، و رژیم غذایی سالم داشته باشید. این مراقبت ها بسیار تاثیرگزار هستند و می توانند ظاهری سالم را به فرد ببخشند، بدون اینکه فرد نیاز به میکاپ بعد از لیفت نفرتی تی پیدا کند.

هزینه آن چقدر است؟

گزارشات بین المللی نشان می دهد که هزینه متوسط هر تزریق بوتولونیوم توکسین در کشورهای خارجی، تقریبا 385 دلار در هر جلسه درمان است. لیفت نفرتی تی نیز بین 200 تا 600 دلار در هر درمان هزینه دارد که تعداد درمان آن وابسته به نیاز فرد است.

لیفتینگ تحت پوشش بیمه است یا نه؟

در بیشتر موارد، درمان بوتاکس که لیفت نفرتی تی را شامل می شود یک پروسه و درمان انتخابی است، زیرا تاثیر و ضرورتی برای سلامت فرد ندارد. تنها وضعیتی که لیفت نفرتی تی می تواند اثر درمانی داشته باشد، فعال بودن بیش از حد ماهیچه پوستی گردن است و این زمانیست که ماهیچه های گردن سفت می شوند و می توانند باعث ایجاد زخم شوند. به همین دلیل در موارد درمانی ممکن است بعضی از بیماران تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

دیگر درمان های موجود برای ناحیه گردن چیست؟

درمان های زیبایی زیر می توانند ظاهر گردن، خط چانه و کل ناحیه چانه را بهتر کند:

 • لیفت گردن با جراحی_ پوست اطراف گردن، خط چانه و زیر چانه را با خارج کردن پوست اضافه سفت می کند.
 • لیوپوساکشن گردن_ ساکشن چربی از ناحیه گردن که با قرار دادن لوله در شکاف های کوچک ایجاد شده در گردن انجام می شود.
 • تزریق کیبلا_ حل کردن و محو شدن چربی های هدف در زیر چانه.

بیمارانی که از اتاق عمل ترس دارند و یا مایل نیستند زیر تیغ بروند، می توانند درمان لیزر، فراصوت و دیگر پروسه هایی که بر پایه انرژی اند را دنبال کنند که باعث تحریک پوست برای تولید کلاژن می شوند.