تویینا نوعی از ماساژ چینی است که از چین باستان به دوره حاضر منتثل شده و بسیاری بر این باورند که ماساژ تویینا قدیمی ترین نوع سیستم کار بر روی بدن می باشد. این ماساژ در کنار مواردی مثل طب سوزنی، جی گونگ (نوعی مدیتیشن) و طب سنتی چین، یکی از چهار شاخه اصلی دارویی و طبی این کشور لقب گرفته است. اساس این سبک بر این قضیه استوار است که عاملی به اسم کی (که به آن چی یا Qi نیز گفته می شود) . در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی فواید ماساژ تویینا (چینی) می پردازیم.

ماساژ تویینا (چینی)

عنصر نشاط حیات انسان و زندگی او محسوب می شود و عدم تعادل در آن می تواند موجب به هم ریختگی سیستم بدن شده و مواردی مثل درد یا بیماری را ایجاد کند.

ماساژ تویینا

ماساژ تویینا در واقع به تحریک جریان این عنصر و عامل می پردازد تا تعادل و هماهنگی را در بدن ایجاد کند و باید گفت برای اینکار از روش های مشابه طب سوزنی نیز استفاده می کند.

به عنوان مثال یکی از تشابهات این دو در آنست که هم طب سوزنی و هم ماساژ تویینا بر روی نقاط فشاری (اکیوپوینت ها یا نقاطی از بدن که به نوعی به یک عضو داخلی اتصال دارند) تمرکز دارند؛ حال آنکه طب سوزنی برای اعمال فشار به این نقاط از سوزن استفاده می کند ولی در ماساژ تویینا از انگشت برای این منظور استفاده می شود. به همین دلیل ماساژ تویینا معمولا به همراه طب سوزنی مشترکا برای فرد انجام می شود.

کارکرد ماساژ تویینا

فلسفه و روش های مورد استفاده در ماساژ تویینا از طب سنتی چینی الهام گرفته شده است که برای داشتن زندگی سالمتر به جنبه های احساسی و فیزیکی و نیز مواردی مثل آب و هوا، ارتباطات و رژیم غذایی فرد توجه دارد.

در ادامه باید گفت فلسفه نهفته و پنهانی ماساژ تویینا نیز به این نکته توجه دارد که سلامتی واقعی برای فرد هنگامی بدست می آید که وی هماهنگی و تعادل را بین خود و محیط ایجاد کند.

هدف از انجام ماساژ تویینا نیز ایجاد تعادل بین یین و یانگ (دو نیروی مکمل در فرهنگ سنتی چینی) در بدن است و این کار بوسیله رهایی از موانع و اختلالاتی انجام می شود که خود را بصورت بیماری، ناخوشی و مشکلات روحی نشان می دهند.

مانند طب سوزنی، ماساژ تویینا نیز از خطوط نیمه و اکیوپوینت ها استفاده می کند تا عنصر «چی» و خون را در بدنتان تنظیم کند که این منجبر به دستیابی به سلامتی بیشتر خواهد شد. اگر این عنصر (چی) به شکل نادرست در بدن جریان داشته باشد می تواند باعث ایجاد موانعی مثل گردش خون ضعیف در منطقه خاص بشود.

هدف درمانی و اصلی از ماساژ تویینا از بین بردن موانع انرژتیک است که منجر به انحطاط عنصر چی شده اند.

ماساژ تویینا -0

تکنیک برای ماساژ

در حین جلسه ماساژ، متخصصین ماساژ از تکنیک های دَوَرانی و فشاری استفاده می کنند که از لحاظ شدت فشار و سرعت انجام آن با یکدیگر تفاوت دارند. ماساژ تویینا می تواند به عنوان ماساژی به عمق بافت های بدن یا درمانی انرژتیک تر و ملایم تر انجام شود.

برخی از تکنیک ها بیشتر، یین هستند؛ بدین معنی که آرام تر و با مدیتیشن بیشتر هستند. روش یانگ نیز روشی فعال تر، دینامیک تر و فیزیکی تر است که این باعث ایجاد احساسات شدیدتر آن هم به وسیله تحریک موانع عمیق و گره ها انجام می شود.

ماساژور عضلات و تاندون ها را ماساژ می دهد و از تکنیک های کار با دست برای تنظیم شرایط بدن استفاده می شود. برای بازیابی حرکت در عضلات و مفاصل نیز از حرکت دادن آن مفاصل استفاده می شود.

بسته به ماساژور شما و نیز نیازهایی که دارید، ممکن است تکنیکهای مختلفی در یک جلسه استفاده شود. برای افزایش تاثیرگذاری ماساژ، به مواردی مثل کمپرسها یا ضمادهای گیاهی، لوسیون ها و مسکن ها نیز توجه می شود.

باید بدانید برای ماساژ تویینا از تکنیکهایی مثل طب فشاری (فشار دادن قسمتهایی خاص از بدن برای تسکین درد آنها)، تسکین دردهای اسکلتی و ماهیچه ای (موسوم به MRF) و بازتاب شناسی استفاده می شود. گاهی تکنیکهایی که مربوط به استوپتی (مالش استخوان ها و ماهیچه ها) و نیز کیروپرکتیک (فن جابجا کردن ستون فقرات) هستند، مثل کشیدن و حرکت دادن مفاصل، نیز مورد توجه فرد ماساژور قرار می گیرد.

هشت تکنیک پایه ای در ماساژ تویینا استفاده می شود:

 • تکنیک لمس کردن
 • تکنیک اتصال مجدد (دوباره پیوستن)
 • تکنیک مخالف
 • تکنیک بالا بردن
 • تکنیک پرس
 • تکنیک خمیر کردن(ورزیدن)
 • تکنیک فشار دادن
 • تکنیک نگه داشتن

دیگر تکنیک ها شامل موارد زیر می شوند:

غلتاندن: این تکنیک عمدتا برای مصدومیتها مثل گرفتگی یا ضرب دیدن استفاده می شود.

تکنیک تک انگشتی: در این تکنیک نقاط فشاری با ین انگشت فشار داده می شوند

نی یانگ: این تکنیک برای بهبود سلامتی در تمام بدن استفاده می شود.

1-ماساژ تویینا

این ماساژ برای درمان چه چیزی مناسب است؟

ماساژ تویینا را می توان برای درمان بیماری هایی خاص یا اختلالاتی که به منطقه ای خاص از بدن مربوط می شوند استفاده کرد. از آنجایی که این ماساژ یک روش جایگزین درمانی محسوب می شود، لازم است قبل از تصمیم به اتخاذ این روش حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ تویینا می تواند برای درمان درد و بیماری یا حفظ سلامتی استفاده شود. این تکنیک برای کاهش استرس، افزایش آرامش و عمیق تر کردن خواب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. عموما این ماساژ برای مصدومیت هایی که اسکلتی عضلانی یا سیستم های عصبی مربوط هستند نیز استفاده می شود.

در ادامه به برخی از مواردی اشاره می کنیم که می توان با این ماساژ آنها را درمان کرد:

 • درد گردن و پشت
 • اختلالات اسکلتی عضلانی
 • سندرم قبل از قاعدگی
 • خستگی و بیخوابی
 • اختلال تونل مچی
 • سردرد
 • آرتریت
 • استوپروزیس (پوک شدن و کم تراکم شدن و شکننده شدن استخوان ها)
 • استرس
 • مشکلات هاضمه
 • مشکلات تنفسی

مزایای ماساژ تویینا

در حالی که بسیاری از تحقیقات هنوز ابتدایی بوده و در حال تکمیل هستند، لازم به ذکر است که بسیاری از این تحقیقات به تایید تاثیرگذاری این ماساژ برای درمان برخی از موارد مربوط به سلامتی هستند. اما بیایید ببینیم این تحقیقات راجع به مزایای این ماساژ چه می گویند!

ماساژ تویینا -3

1. بهبود گردش خون

یکی از اهداف ماساژ تویینا را می توان بهبود گردش خون در بدن بوسیله تحریک جریان انرژی دانست.

یک بررسی و تحقیق کوچک که در سال 2015 انجام شد نشان می دهد که ماساژ تویینا در بهبود جریان خون تاثیرگذار است. در این تحقیق کار با دست بر روی بدن (ماساژ بدن با دست) با فشار متوسط به مدت 10 دقیقه تاثیر بیشتری نسبت به انجام این کار در زمانی کوتاه تر خواهد داشت.

البته برای تایید یا رد این موضوع انجام تحقیقات بیشتری نیاز است.

2. کاهش درد گردن

ماساژ تویینا درد گردن و تنش های احتمالی همراه با آن، سفتی گردن و یا آزردگی آنرا بهبود می بخشد.

در بررسی انجام شده در سال 2018 مشخص شد که تویینا گزینه ای اقتصادی و کارا برای کسانی است که دردهای مزمن در گردن دارند. افرادی که شش مرتبه از ماساژ تویینا در هفته بهره بردند، فشار کمتری در گردن نسبت به کسانی که این ماساژ را دریافت نکردند، داشتند.

برای اینکه مشخص شود تویینا برای درمان سایر بیماری ها نیز مفید است، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

3. کاهش درد در پایین کمر

این ماساژ برای بهبود درد در پایین کمر بسیار تاثیر داد، مخصوصا اگر با تمرینات کمر به بالا نیز همراه باشد.

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2018، محققین دریافتند افرادی که در قسمت پایینی کمر احساس درد دارند، اگر ماساژ تویینا را انتخاب کنند و آنرا با تمرینات ایستا نیز ترکیب کنند، تاثیر بیشتری از این ماساژ خواهند دید.

البته دانستن این نکته نیز ضروری به نظر میرسد که کسانیکه تنها از ماساژ تویینا استفاده کردند در مقایسه با آنهایی که این ماساژ را با تمرینات بالاتنه ترکیب کردند، درد بیشتری داشتند.

4. درمان افسردگی

از آنجایی که علل بیماری افسردگی هم می تواند جسمی و هم روحی باشد، لذا تمرکز بر هر دوی اینها برای افراد افسرده ضروری ست.

بررسی اجمالی تحقیقات انجام شده در 2015 نشان می دهد که تویینا تاثیر درمانی بر افسردگی دارد. همچنین مشخص شد که این روش از سایر روش های مرسوم برای درمان افسردگی مناسب تر است. البته باز هم باید تاکید کرد که برای تایید و بسط این ادعا نیاز به انجام تحقیقات بیشتری وجود دارد.

ماساژ تویینا -2

5. شیردهی سالم را بوجود می آورد

یکی از کارکردهای ماساژ تویینا را می توان تقویت شیردهی پس از زایمان دانست. یافته های یک مطالعه انجام شده در سال 2012 نشان داد که اعمال ماساژ تویینا بر روی پستان ها میزان شیردهی مادر را در مقایسه با مادرانی که این ماساژ را دریافت نکرده بودند، افزایش داده است.

علیرغم اینکه بین این دو گروه در بحث کاهش سطح پرولاکتین تفاوت چندانی وجود نداشت، لیکن محققین بر این باورند که ماساژ تویینا می تواند تاثیری مثبت در این ناحیه داشته باشد. تویینا به مادران جدید کمک میکند میزان بیشتری شیر داشته باشند.

6. درمان آماس مفصلی (آرتروز حاد)

تاثیر پزشکی ماساژ تویینا حتی تا اندازه جلوگیری از بروز علائم آرتروز حاد نیز پیش می رود.  بر اساس یافته هایی از یک مطالعه نه چندان گسترده که در سال 2011، این ماساژ تنش عضلانی را در عضلات جمع کننده و باز کننده ی افراد مبتلا به آماس مفصلی بوجود می آورد.

برای بررسی میزان تاثیرگذاری این روش درمانی، بیمارا در طول دوره ی نه ماهه هفته ای سه بار ماساژ تویینا دریافت کردند. در نتیجه، بیماران پیشرفتهایی در دردهای مفاصل، سفتی عضلات و عملکرد آنها حس کردند.

7. بهبود سندرم تونل مچ دست

براساس تحقیق انجام شده در سال 2010، ماساژ تویینا می تواند به بهود علاوم سندرم تونل مچ دست کمک کند. بیماران مبتلا به سندرم تونل مچ دست که در کنار استفاده از طب سوزنی، از ماساژ تویینا نیز بهره بردند پیشرفت های بیشتر و بهتری را نسبت به کسانی که روش بلاک هورمونی یا استفاده از دارو را نتخاب کردند، شاهد بودند.

8. درمان اختلالات اسکلتی عضلانی

ماساژ تویینا معمولا با این هدف نیز استفاده می شود که عملکرد عضلات، مفاصل، استخوان ها را بهتر کرده و درد را در آنها کاهش دهد. در یک تحقیق انجام شده در سال 2017، محققین دریافتند که ماساژ تویینا در درمان اختلالات عضلانی اسکلتی نیز تاثیرگذار است.

لذا مشخص شد که این تکنیک ماساژ در مقایسه با روشهایی مثل کشیدن عضلات، مصرف داروها یا روش های درمانی فیزیکی، برای کاهش درد بسیار موثر است.  باید ذکر کرد که شواهد تایید کننده ی این موضوع، به اندازه کافی قوی و قدرتمند نیستند. برای بسط و گسترش بیشتر این یافته ها، نیاز است که تحقیقات بیشتری نیز انجام شود.

9. بهتر شدن شرایط بیماران دیابتی که مشکل پا دارند

این ماساژ می تواند برای بیماران دیابتی با مشکل پا موثر باشد. تحقیقی که در سال 2018 انجام شد، مشخص کرد که اگر ماساژ تویینا با شستشوی پا در طب چینی ترکیب شود، می تواند در بهبود علائم دیابت مراحل اولیه پا موثر باشد.

بیمارانی که علاوه بر داروهای مرسوم و متعارف، از ماساژ تویینا نیز به همراه شستشوی پا بهره می برند پیشرفتهای بسیار محسوس تری نسبت به سایرین نشان دادند.

10. کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان را افزایش می دهد

ماساژ تویینا یک گزینه قابل اعتماد برای بیماران سرطانی است که قصد مدیریت علاوم مربوط به این بیماری و روشهای درمانی آن را دارند. در تحقیق انجام شده در سال 2016، به بررسی تاثیر انجام ماساژ تویینا بر کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان پرداخته شد.

ماساژ تویینا -9

این بررسی همچنین به تاثیر موارد زیر نیز در کیفیت زندگی این بیماران پرداخت:

طب سوزنی

تائی چی (هنری چینی که بخاطر دفاع از خود، فوایدی که برای سلامتی دارد و نیز مدیتیشن شناخته شده است.)

جی گونگ

روش درمانی پنج عاملی که مربوط به طب سنتی چین می باشد. لازم به ذکر است که به هنگام ترکیب ماساژ تویینا با طب سوزنی، این ماساژ تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی بیماران سرطانی داشت. علاوه بر این، تویینا در درمان ناراحتی های معده نیز موثر نشان داد.

با این حال، اگرچه که ماساژ تویینا تاثیرگذاری اش را در بهبود علائم سرطان نشان داد، لیکن برای اطمینان و اظهارنظر قطعی نیاز است که تحقیقات وسیع تر و بیشتری در این باره انجام یگرد.

عوارض جانبی ماساژ تویینا

ماساژ تویینا را می توان روشی بی خطر دانست؛ روشی که انجام آن نیز برای افراد قابل تحمل و بدون درد است. با این حال در نظر داشته باشید که تویینا ماساژی برای ایجاد آرامش نیست و لذا ممکن است در حین انجام این ماساژ و یا پس از آن کمی احساس ناراحتی داشته باشید. ممکن است در بعضی مناطق کبودی نیز ایجاد شود.

این ماساژ برای افراد دچار شکستگی یا احتمال وقوع آن، التهاب رگ ها یا هر نوع زخم بازی باشند، توصیه نمی شود. همچنین در افراد با سابقه بیماری مزمن مثل اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات نیز انجام این ماساژ توصیه نمی شود.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر هرگونه ناراحتی یا بیماری دارید، قبل از اینکه ماساژ تویینا را به برنامه درمانی تان اضافه کنید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک شما این ماساژ را به عنوان نوعی مکمل برای داروهایی که مصرف می کنید، به شما پیشنهاد کند.

علاوه بر این، ممکن است پزشک در کنار تویینا، درمان مکمل دیگری را نیز برای شما تجویز کند.در صورتیکه پس از انجام تویینا، هرگونه علائم شدید تجربه کردید حتما مراتب را با پزشک خود در میان بگذارید.

سخن آخر

ماساژ تویینا تکنیکی درمانی است که مزایای بسیار زیادی را به شما پیشنهاد می دهد. اگر قصد انجام آن را دارید، حتما به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

مانند بسیاری دیگر از راههای درمانی، تویینا نیز در صورتی که با سایر روش ها ترکیب شود و نیز در کنار آن رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب نیز رعایت شود، تاثیر بسیار بیشتری دارد. ماساژور شما ممکن است آموزش بدهد که خودتان را ماساژ دهید، خودتان عضلاتتان را کش بیاورید و به انتخاب خودتان تمریناتی را انجام دهید که مزایای این ماساژ را حتی افزایش نیز می دهد.