در مورد لیفتینگ صورت با نخ چه می دانید؟ آیا این روش زیبایی، عوارض جدی در پی دارد؟ لیفتینگ صورت با نخ یک روش کم تهاجمی است که از نخ ‌ها برای لیفتینگ صورت استفاده می‌ شود. نخ های مدرن و جدید توسط بدن جذب می شوند و تولیدکلاژن را افزایش می دهند. نتایج به اندازه آنچه که از جراحی لیفتینگ صورت به دست می آید، چشمگیر نیستند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی لیفتینگ صورت با نخ می پردازیم و فواید و عوارض آن را مورد تحلیل قرار می دهیم.

لیفتینگ صورت با نخ چیست؟

لیفتینگ صورت با نخ یک روش کم تهاجم است که در آن، نخ های بخیه مثل همان روشی که در عمل جراحی استفاده می‌شود، در زیر پوست صورت قرار داده می‌شود تا بافت صورت را دوباره احیا کند، چین و چروک ها را از بین ببرد و به طور کلی، ظاهر جوان ‌تری را ارائه دهد.

لیفتینگ صورت با نخ -0

این گونه تصور می شود که این روش نسبت به عمل جراحی، یک رویکرد کم‌تر تهاجمی است، اما از روش های تزریق پر کننده ها، تهاجمی تر است. از آنجایی که این روش را می‌توان در مدت زمان ۳۰ دقیقه انجام داد، از آن به عنوان لیفت وقت ناهار نیز نام برده می شود.

لیفتینگ صورت با نخ به کاهش شل شدن پوست ناحیه پیشانی، زیر چشم، نیمرخ صورت، غبغب، ناحیه بین بینی، لب‌ ها و حتی گردن و ناحیه دکولته کمک می کند.

مزایا و مزایا با نخ

مزایا

 • سریع
 • زمان ترمیم و بهبودی کوتاه
 • نتایج فوری
 • بیهوشی عمومی لازم نیست
 • از جراحی لیفتینگ صورت ارزان ‌تر است

معایب

 • تنها یک بهبودی متوسط و نسبی به دست می آید
 • نتایج دراز مدت ضعیفی دارد
 • برای حفظ نتایج، به درمان های مکرری نیاز است
 • هر کسی برای این روش، کاندید خوبی نیست

لیفتینگ صورت با نخ -2

روش انجام

این نوع عمل، عمل جراحی مهمی نیست و معمولا در مطب پزشک متخصص و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود. بسته به نوع نخ ‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند و آنچه که شما می‌خواهید به آن دست پیدا کنید، جزئیات این روش کمی متفاوت است، اما به طور کلی باید این مسیر را دنبال ‌کنند:

 • براساس آنچه که شما از این روش، می‌خواهید به دست آورید، پزشک از یک مداد یا نشانگر برای مشخص کردن محل پیش ‌بینی ‌شده نخ‌ ها در چهره شما استفاده خواهد کرد.
 • پوست آن ناحیه ضد عفونی شده و سپس داروی بی حسی موضعی برای بی‌ حس کردن آن ناحیه اعمال می ‌شود. ممکن است به چند تزریق نیاز داشته باشید.
 • یک سرنگ با سوزن بلند و یا کانولای نگه دارنده نخ، در نقطه ورودی، وارد پوست می ‌شود.
 • نخ در زیر پوست و در امتداد خطوط از پیش تعیین ‌شده برای رسیدن به نقطه پایانی هدایت می ‌شود، سپس سرنگ یا کانولا برداشته می ‌شود .
 • دو مرحله قبلی برای هر نخ تکرار می ‌شوند.

در این روش، از بخیه یک طرفه استفاده می شود، به این معنی که می ‌توان آن را به آرامی از طریق پوست و بافت ‌های عمیق عبور داد، اما نمی‌توان آن را به عقب کشید .هنگامی که نخ ها به عقب کشیده شوند، بخیه ها و یا نخ ها به پوست و یا بافت عمیق چنگ انداخته و پوست را بالا می کشند.

علاوه بر اثرات لیفتینگ ناشی از پیوند نخ ‌ها، برخی از انواع نخ ها می‌توانند باعث تحریک نوعی واکنش شوند که تولید کلاژن را در بافت نرم زیر پوست افزایش می دهند.

کل انجام این روش با دستان یک پزشک باتجربه که شامل زمان آماده‌ سازی نیز می شود، می ‌تواند در کمتر از ۳۰ دقیقه تکمیل شود. شما اجازه خواهید داشت که بلافاصله بعد از انجام این عمل، به خانه بروید.

انواع نخ های مورد استفاده در لیفتینگ صورت با نخ

انواع مختلفی از نخ ها در لیفتینگ صورت با نخ مورد استفاده قرار می گیرند. این نخ ها می توانند براساس اینکه آیا قابل جذب هستند یا خیر و آیا خاردار و صاف هستند، طبقه بندی شوند.

نخ های قابل جذب

نخ های قابل جذب شامل نخ های پلی دی اکسان و سیلوئیت نرم هستند. نخ ‌های غیر قابل جذب شامل نخ ‌های APTOS، نخ های شکل دهنده و نخ های پلی پروپیلین هستند.

لیفتینگ صورت با نخ -4

نوع بافت نخ

نخ های خاردار، محکم تر در زیر پوست جای می گیرند و در نتیجه لیفتینگ بهتری به دست می‌ آید. نخ های صاف یا به یکدیگر بافته شده، برای پر کردن خطوط بهتر هستند و اصلاح آنها پس از عمل جراحی، آسان تر است.

نخ های اصلی از جنس نخ های پلی پروپیلن هستند که نخ هایی دائمی و غیر قابل جذب هستند. دکتر دیوید شلسینگر، یک جراح پلاستیک چشم می گوید: این نخ ها به دلیل اینکه غیر قابل جذب هستند و  در طول زمان ممکن است از زیر پوست بیرون زده و یا از هم باز شوند، محبوبیتی ندارند.

بیشتر نخ‌ های رایج و متداول، از مواد قابل جذب ساخته شده‌اند، مانند نخ هایی که از PDO ساخته شده ‌اند. این یک نخ بخیه قابل جذب است که در طول چندین ماه حل می ‌شود، با این حال، به طور دائم، کلاژن در اطراف آنها ساخته می ‌شود.

نخ های ساخته شده از اسید پلی ال لاکتیک، مانند نخ ‌های نرم سیلوئیت، ویژگی ‌های مشابهی با نخ ‌های PDO دارند.

بهبود و ترمیم

طبق گفته دکتر وارد، بهبودی و ترمیم، اغلب بدون هیچ رویداد مهمی، اتفاق می ‌افتد و بیشتر افراد کمی کبودی و تورم را تجربه می‌کنند که ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

برای کمک به بهبودی خودتان، پزشک ممکن است موارد زیر را در روزها و هفته ‌های بعد از عمل توصیه کند:

 • برای کمک به تسکین درد، ممکن است داروهای مسکن تجویز شود.
 • در صورتی که خطر عفونت وجود داشته باشد، آنتی‌ بیوتیک های پروفیلاکتیک (پیشگیری کننده) ممکن است تجویز شود.
 • استفاده از بسته های یخ بر روی ناحیه جراحی شده
 • آرایش نکردن به مدت ۲۴ ساعت
 • اجتناب از فعالیت بدنی شدید
 • در هنگام خواب، صورت خود را به سمت بالا نگه دارید.
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید.

لیفتینگ صورت با نخ -3

عوارض احتمالی و جانبی

همانند اغلب روش ‌های پزشکی، بعضی خطرات و اثرات جانبی در ارتباط با لیفتینگ صورت با نخ وجود دارد. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • احساس درد و یا ناراحتی در طول و بعد از عمل
 • عدم تقارن صورت
 • خطر بروز عفونت
 • کبودی و تورم
 • نخ‌ ها در زیر پوست احساس می شوند
 • جابجا شدن نخ ها
 • از هم باز شدن نخ ها

یک مساله بحث ‌برانگیز دیگر این است که لیفتینگ صورت با نخ معمولا توسط پزشکانی که در زمینه زیبایی تخصصی ندارند انجام می شود که ممکن است فاقد صلاحیت و مهارت ‌های لازم برای انجام این نوع عمل باشند.

انتظار چه نتایجی را باید داشته باشم؟

فرآیند لیفتینگ صورت با نخ می ‌تواند به میزان متوسطی از بهبودی که در اغلب موارد،  بلافاصله قابل ‌مشاهده است، برسد. دکتر شلسینگر می‌گوید: با این حال، نتایج دائمی نیستند و ظاهر شدن نتایج به طور معمول ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد و گاهی طولانی تر هم می شود چرا که برخی از سلول ‌های سازنده کلاژن دائمی در امتداد مسیر نخ وجود دارند.

طبق گفته دکتر وارد،  بسیاری از متخصصان، از طول عمر نتایج این روش، انتقاد می کنند و افزود که در برخی موارد، به دست آمدن نتایج مورد نظر تنها به مدت چند هفته به طول می ‌انجامند.

دکتر شلسینگر می‌گوید: ترکیب کردن روش لیفتینگ صورت با نخ  با دیگر شیوه ‌های درمانی کم تهاجم، می ‌تواند نتایج را بهبود بخشد و می‌ تواند با روش هایی مانند پرکننده های پوستی، عوامل تزریقی مانند بوتاکس و دیگر درمان ‌های پوستی مانند لایه برداری شیمیایی یا لیزر ترکیب شده تا نتایج بیشتری به دست آید.

لیفتینگ صورت با نخ -1

چه کسی کاندید خوبی برای انجام لیفتینگ صورت با نخ است ؟

یک کاندیدای ایده ‌آل فردی است که نسبتا لاغر و دارای افتادگی یا شل شدگی خفیف تا متوسطی باشد. فردی که دارای پوست و یا چربی اضافی در ناحیه گردن باشد، کاندید خوبی برای انجام این عمل نخواهد بود.

مهم است که در مورد لیفتینگ صورت با نخ، انتظارات واقع‌ بینانه ای را در رابطه با میزان بهبودی داشته باشید. اگر شما یک کاندید ایده‌آل نیستید و یا دوست دارید شاهد بهبودی بیشتری باشید، باید از دیگر گزینه‌ های درمانی مانند عمل لیفتینگ سنتی، استفاده کنید.

هزینه

طبق گفته دکتر شلسینگر، هزینه به این بستگی دارد که چند ناحیه از صورت تحت درمان قرار می گیرد و چه مقدار نخ استفاده می ‌شود. لیفتینگ کامل صورت می ‌تواند شامل نخ هایی شود که در نواحی پیشانی، گونه‌ ها، غبغب و گردن استفاده می شود در حالی که یک لیفتینگ کوچک ممکن است فقط شامل استفاده از چند نخ در ناحیه گونه‌ ها باشد.

نوع نخ، تجربه جراح و حتی محل زندگی شما نیز از عواملی هستند که در میزان هزینه نهایی نقش دارند.

حرف آخر

لیفتینگ صورت با نخ یک روش پزشکی معتبر است که به سرعت می تواند به میزان متوسطی از لیفتینگ صورت دست یابد. از آنجایی که هر فردی نامزد ایده ‌آلی برای این روش نیست، مهم است که با پزشک خود درباره اینکه آیا لیفتینگ صورت با نخ برای شما مناسب است یا خیر، صحبت کنید.

نتایج اغلب نامحسوس و غیر دائمی هستند، بنابراین قبل از تصمیم ‌گیری برای انجام این روش، مهم است که انتظارات خود را مدیریت و ارزیابی کنید.