شکستگی استخوان یکی از رایج ترین مشکلات ارتوپدی می باشد. هرساله شکستگی استخوان آماری نزدیک به 7 میلیون در آمریکا دارد. هر انسان معمولی در طول زندگی خود می تواند دوبار شکستگی استخوان را تجربه کند. در این مقاله از بخش ارتوپدی دکتر سلام به بررسی شکستگی استخوان و راه های درمان آن می پردازیم. برخلاف آنچه که ممکن است شنیده باشید، شکستگی بدتر از ترک نیست. هردوی اینها یکسان است. در حقیقت واژه Fracture یا ترک در لغت نامه ها به معنای اقدامیست که باعث شکستگسی می شود. دو نوع شکستگی یا ترک استخوان داریم، اما در نهایت هردو یکسان هستند و راه های زیادی باعث ایجاد آن می شود. اگرچه پروسه بهبود آن کمی طولانیست اما عوامل زیادی است که به وسیله آن می توان این زمان را سرعت داد.

چگونه ترک استخوان اتفاق می افتد؟

ترک استخوان به این دلیل اتفاق می افتد که قسمتی از استخوان توانایی تحمل انرژی وارد شده را ندارد. بنابراین دو فاکتور اصلی در مورد علت ایجاد ترک وجود دارد:

  • انرژی وارد شده
  • میزان استحکام استخوان

این انرژی می تواند ناگهانی و بسیار بالا یا طولانی و کم انرژی باشد. استحکام استخوان می تواند طبیعی یا کم باشد (مثلا افرادی که پوکی استخوان دارند، استخوانشان ضعیف است). اما در مورد شکستگی کمی موضوع پیچیده تر است.

شکستگی استخوان

بنابراین ترک استخوان بیشتر در نتیجه نیرویی مثل برخورد با ماشین یا افتادن از بلندی، یا ضعف استخوان در افراد پیر یا پوکی استخوان اتفاق می افتد. دلیلی که باعث ایجاد ترک استخوان می شود، در تشخیص بهتر درمان به ما کمک می کند.

رایج ترین نوع شکستگی استخوان

جراحی های ارتوپدی، ترک استخوان را در سر، گوش، بینی یا گلو درمان می کند. ترک های بیرونی بسیار رایج هستند و معمولا در آقایان زیر 45 سال و خانم های بالای 45 سال اتفاق می افتد.

زنان بعد از سن 45 به سرعت تراکم استخوان را از دست می دهند. به همین دلیل بیشتر آنها مشکوک به پوکی استخوان و ترک استخوان می باشند.

راه های بهبود

بهبود شکستگی زمانبر است و به عوامل مختلفی از جمله سن بیمار، سلامت عمومی، تغذیه، فشار خون و نوع درمان او بستگی دارد. دنبال کردن این شش راهنمایی می تواند کمک کننده باشد.

سیگار نکشید

بعضی از پیشنهادات این لیست ممکن است عجیب و نامربوط به موضوع باشد. اگرچه دلیل این مورد واضح است. افراد سیگاری به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند و در خطر بیشتری در مورد از دست دادن شغل هستند. سیگارکشیدن میزان جریان خون به استخوان را دگرگون می کند. جریان خونی که حاوی مواد مغذی برای سلول ها به منظور بهبود استخوان می باشد. بهترین کاری که می توانید انجام دهید کنار گذاشتن سیگار است. اگر کسی را می شناسید که همزمان با ترک استخوان، سیگار هم می کشد، او را از این جریان مطلع کنید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

درمان استخوان به مواد مغذی نیاز دارد تا استخوان بهبود خود را به دست آورد. بیماران باید رژیم غذایی متعادل داشته و مواد غذایی با ارزش بالاتر را به رژیم خود اضافه کنند. میزان توانایی بدن ما برای ترمیم استخوان وابسته به مواد غذایی است که مصرف می کنیم. اگر با این مشکل مواجه شدید، از سلامت مواد غذایی تان اطمینان حاصل کنید.

شکستگی استخوان -1

مراقب کلسیم باشید

تمرکز و توجه باید روی همه مواد مغذی باشد. درست است که کلسیم برای شفای استخوان لازم است اما بیش از حد مصرف آن به بهبود سریع تر کمک نخواهد کرد. اگر به میزان کافی استفاده نمی کنید، میزان آن را افزایش دهید. از کلسیم طبیعی یا نوع مکمل آن استفاده کنید. مصرف بیش از حد کلسیم شفای استخوان را سرعت نخواهد بخشید.

به برنامه درمانی تان پایبند باشید

به نسخه درمانی که دکتر برایتان تجویز می کند، حتما پایبند باشید. این درمان ممکن است شامل جراحی، گچ گرفتن، استفاده از عصا یا موارد دیگر باشد. رعایت نکردن اصول درمانی ممکن است ترمیم را به تعویق بیاندازد. با درآوردن گچ یا راه رفتن با استخوان شکسته قبل از اجازه دکتر، درمان شما را عقب می اندازد.

از دکتر خود بپرسید

 شکستگی هایی هستند که می توان درمان جایگزین را برای آنها انتخاب کرد. به عنوان مثال ترک استخوان پا حوزه درمانی وسیع تری دارد. مطالعات نشان می دهد که این شکستگی ها می تواند با گچ گرفتن یا بستن پا و راه رفتن با عصا درمان یابد. اگرچه پزشکان زیادی پیشنهاد جراحی را برای بهبود سریع تر می¬دهند، اما جراحی هم خطرات پنهانی خود را دارد که باید به دقت بررسی شود. اگرچه، در شرایط دشوار ممکن است گزینه بهتری برای درمان باشد.

افزایش بهبود ترک استخوان

 اغلب دستگاه های بیمارستان به تسریع بهبود ترک خوردگی ها کمک نمی کند. محرک های الکتریکی، درمان فراصوت و آهنربایی هیچ کمکی به بهبود سریع نخواهند کرد. اگرچه در شرایط سخت ممکن است به درمان کمک زیادی کند.

همه مایلند درمان را در مدت زمان کوتاه تجربه کنند اما باید دوره ای را طی کنند. اما رعایت کردن این موارد نشان می دهد که شما تمام تلاشتان را برای بهبود سریع تر می‎ کنید.

شکستگی استخوان -0

نقش دارو  در شکستگی استخوان

اگر شکستگی دارید، حتما پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می کنید، در جریان بگذارید. داروهایی هستند که ممکن است درمان را مختل کنند و درمانگر باید از آنها مطلع باشد. در بعضی موارد ممکن است پزشک دارویی را قطع کند تا درمان روال بهتری داشته باشد.

داروهای ضد التهاب استروئیدی بر روی حیوانات، تاخیر بهبودی را نشان می دهد. عموما مطالعات نشان می دهد که دز بالای دارو نیز می تواند بهبودی را عقب بیاندازد. از آنجایی که بهبود شکستگی کمی سخت است، ممکن است درمانگر شما را از بعضی داروها منع کند.

همانطور که بعضی داروها درمان را عقب می اندازد، داروهایی نیز هستند که این زمان را سرعت می بخشند. این داروها شامل داروهایی برای درمان پوکی استخوان می باشد. پس بهتر است با پزشک خود در مورد تمام داروهایی که ممکن است درمان را کند یا تند کند، صحبت کنید.

کلام آخر

تحمل دوره درمان شکستگی ممکن است کمی سخت و طاقت فرسا باشد؛ دوره درمان ترک خوردگی نیز ممکن است سخت تر از آن باشد. خوشبختانه، مراحل زیادی هستند که این پروسه را سرعت بدهند. اغلب مراقبت کردن می تواند تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد. در بعضی موارد ممکن است پزشک مراقبت های اضافه تری را برای سرعت بیشتر درمان به شما پیشنهاد دهد.