مزایای سلامتی مریم گلی شامل مبارزه با التهاب، بهبود دیابت، کاهش چربی های بد در خون، مقابله با بیماری آلزایمر، مبارزه با سرطان، درمان علائم یائسگی، کمک به کاهش سطح کلسترول و کمک به ارتقاء و بهبود سلامت دندان ها است. تاثیر گیاه مریم گلی در بهبود وضعیت سلامتی ثابت شده است. گیاهان به دلیل دارا بودن مزایای اعجاب آور در زمینه سلامتی و نیز پخت و پز محبوب هستند. گیاهان منبع غنی از آنتی اکسیدان های طبیعی هستند و در آشپزی، نمایشگاه گل جهت عرضه و نمایش گل ها، در طب سنتی به منظور کنترل و درمان بسیاری از مشکلات در حوزه سلامتی کاربرد دارند. ما در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام، راجع به گفته های علمی در خصوص گیاه مریم گلی و مزایای آن در زمینه سلامتی بحث خواهیم کرد اما در ابتدا، اجازه دهید ببینیم گیاه مریم گلی چیست.

گیاه مریم گلی چه نوع گیاهی است؟

سالویا آفیشینالیز که معمولا مریم گلی نامیده می شود، یک گیاه همیشه سبز است که از تاریخچه طولانی برخوردار می باشد. این گیاه دارای یک ساقه چوبی، برگ های سبز و گل های بنفش است.

مریم گلی

این گیاه از تیره نعناهاست. هرچند این گیاه در سراسر جهان یافت می شود، اما خاستگاه اصلی و بومی این گیاه منطقه مدیترانه است. این گیاه یک گیاه مغذی می باشد.

 ارزش غذایی مریم گلی

مریم گلی شامل انواع روغن های فرار، فلاونوئیدها (از جمله آپی ژنین، دیئستمین و لووتئولین) و اسید های چرب ، از جمله اسید روغنی اسید فنولیک و اسید رزمارینیک است. این گیاه منبع خوبی از:

 • ویتامین K (ارزش روزانه ۴۳٪)
 • ویتامین B6 (ارزش روزانه۳٪ )
 • کلسیم (ارزش روزانه۳٪ )
 • آهن (ارزش روزانه۳٪ )
 • منگنز (ارزش روزانه۳٪ )
 • فیبر (ارزش روزانه۳٪ )
 • ویتامین A (ارزش روزانه۲٪ )
 • ویتامین ث (۱٪ ارزش روزانه)
 • ویتامین E (۱٪ارزش روزانه )
 • ریبوفلاوین (ارزش روزانه ۱٪ )
 • نیاسین یا اسید نیکوتینیک (ارزش روزانه۱٪ )
 • فولات (۱٪ ارزش روزانه)
 • منیزیم ( ارزش روزانه۲%)
 • پتاسیم (ارزش روزانه ۱٪ )
 • روی (ارزش روزانه۱٪ )
 • مس (ارزش روزانه۱٪ )

ارقام بالا همگی بر اساس یک قاشق غذاخوری یا ۲ گرم مریم گلی است.

مریم گلی -3

۶تا از مزایای شگفت انگیز گیاه مریم گلی در زمینه سلامتی

۱. خاصیت ضد التهابی

التهاب پاسخ طبیعی بدن به آسیب است. هدف از التهاب، درمان عفونت ها و صدمات است و در صورت عدم درمان، التهاب می تواند باعث بیماری شود.

این گیاه به دلیل دارا بودن ترکیبات روغن فرار (به میزان ۱. ۸سینیول، بورنیول، کافور، تیوجون) از خواص ضد التهابی برخوردار است که در سلامت دندان ها مفید وموثر هستند.

۲‌. بهبود دیابت

دیابت یک وضعیت پزشکی است که در آن بدن قادر به تولید و ترشح هورمون انسولین به اندازه کافی و مورد نیاز جهت تجزیه شکر در غذا نیست. بالا بودن سطح غلظت گلوكز در خون، در صورت عدم کنترل به مشکلات بسیاری در زمینه سلامتی منجر می شود.

هشتاد نفر در یک مطالعه انسانی معتبر شرکت کردند تا ببینند آیا مزایای گیاه مریم گلی در زمینه سلامتی شامل حال مبتلایان به دیابت هم می شود (یا نه). (در این تحقیق) قند خون (۲ساعت بعد از هربار غذا خوردن ثبت می شد) و میزان کلسترول خون شرکت کنندگانی که به مدت سه ماه، ۳ بار در روز مریم گلی مصرف می کردند، در مقایسه با گروه کنترل، کاهش چشمگیری داشت.

پس از انجام مطالعه معتبر دیگر با حضور ۴۰ تن از مبتلایان به دیابت، مشخص شد که این گیاه قند خون ناشتا، کلسترول، کلسترول کلی، تری گلیسیرید و کلسترول ال دی ال را کاهش، اما کلسترول اچ دی ال را افزایش می دهد.

استفاده از گیاه مریم گلی در خصوص مبتلایان به دیابت تیپ ۲، کلسترول و تری گلیسیرید بالا، ایمن بوده و در کاهش قندخون و چربی آنها موثر است.

مریم گلی -2

 ۳‌. کاهش چربی های بد در خون

هیپرلیپیدمی یا چربی خون بالا یک اختلال متابولیک رایج است که سلامت قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. شصت و هفت درصد از افراد مبتلا به کلسترول بالا و یا تری گلیسیرید بالا در مطالعه وتحقیقی با هدف بررسی اثر گیاه مریم گلی بر سلامت قلب خود شرکت کردند.

نتایج این تحقیق (که با توجه به هدف آن) خوب طراحی شده بود، حاکی از این بود که مصرف عصاره برگ این گیاه با دوز مصرفی ۵۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت و به مدت ۲ماه، در مقایسه با گروه دارو نما، باعث کاهش کلسترول، کلسترول ال دی ال و کلسترول تریگلیسرید و افزایش کلسترول اچ دی ال می شود. این گیاه ایمن و تاثیر آن در درمان چربی خون بالا یا هیپرلیپیدمی در مطالعات دیگر نیز مشاهده شده است.

 ۴. بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک بیماری است که با مرور زمان تشدید و وخیم تر می شود. این بیماری عملکرد حافظه و مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر که گیاه مریم گلی را به عنوان درمان مصرف می کردند، ظرف ۴ماه در مقایسه با گروه کنترل مبتلا به سطح متوسطی از آلزایمر، شاهد بهبودی جزئی در عملکرد مغز خود بودند.

گیاه مریم گلی ممکن است در کاهش پریشانی و آشفتگی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نیز موثر واقع شود. در تحقیقی دیگر، به بیست تن از شرکت کنندگان در تحقیق که ۶۵ سال و بالاتر سن داشتند، چهار دوز مصرف درمانی (۱۶۷، ۳۳۳، ۶۶۶ و ۱۳۳۲ میلی گرم مریم گلی) و به گروه دارونما نیز دوره ۷روزه تمیز کردن یا شستشو بین جلسات ویزیت توصیه شد. طی روزهایی که تحقیق انجام می شد، دوز های مصرف درمانی پس از ارزیابی پایه و ظرف ۱، ۲، ۵، ۶ ساعت پس از درمان تجویز می شد.

دوز ۳۳۳ میلیگرم با هدف افزایش کارایی حافظه در تمام آزمایشات توصیه می شد. دوزهای دیگر نیز از تاثیر و مزایایی اما کمتر (نسبت به دوز ۳۳۳) برخوردار بودند. پس از مصرف دوز ۳۳۳ میلیگرم، بهبود چشمگیر ودر خور توجهی در بیماران مشاهده شد. همچنین مشخص شد که این دوز مصرف در خصوص افراد جوان تر هم جواب می دهد. مقدار ۵۰ میکرولیتر مریم گلی (اسانس گل مریم) یادآوری آنی کلمات در مبتلایان به آلزایمر را تا حد قابل توجهی بهبود بخشیده است.

۵. اثرات ضد سرطان

یک مطالعه حیوانی نشان داد که تاثیر مصرف این گیاه در خصوص درمان سرطان روده بزرگ معادل تاثیر شیمی درمانی یا استفاده از داروهای شیمیایی پیشگیری کننده از بیماری است. گیاه مریم گلی تبدیل سلول های کلون به سلول های سرطانی را به حداقل می رساند.

مریم گلی -1

 درمان یائسگی

گیاه مریم گلی از قدیم و به طور سنتی برای درمان یائسگی و علائم آن مصرف می شود. یائسگی به دوره ای از حیات زنان گفته می شود که خونریزی قاعدگی متوقف می شود. خانم ها معمولا در سنین بین ۴۵ تا ۵۰ سالگی به یائسگی مبتلا می شوند و در این دوره طیف وسیعی از علائم نامطلوب همچون گرگرفتگی و سرخ شدن پوست را تجربه می کنند.

در یک مطالعه، که با هدف ارزیابی مناسب بودن گیاه مریم گلی در خصوص درمان گرگرفتگی انجام شد، به ۷۱ زن با میانگین سنی۵۶ سال، روزانه یک عدد قرص و به مدت ۸ هفته داده شد. محققان متوجه بروز تغییرات مثبت در شدت و فرکانس یا درجه گرگرفتگی شدند. مصرف این گیاه علائم امیدوار کننده ای را در درمان گرگرفتگی نشان داد.

 نتیجه گیری

مریم گلی گیاهی است که به دلیل برخورداری از مزایای سلامتی، به لحاظ کاربرد و مصرف، دارای پیشینه ای هزارساله است. از آنجا که دانشمندان سعی در فهم و آشنایی بیشتر با مزایای سلامتی این گیاه و مکانیسم عملکرد آن را دارند، لذا این گیاه به لحاظ علمی از محبوبیت برخوردار است.

در مطالعات و تحقیقات اولیه، ثابت شد که این گیاه دارای خواص ضد التهابی و بهبود دهنده سطح سلامت بیماران مبتلا به دیابت، کلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا، بیماری آلزایمر و سرطان است. مصرف گیاه مریم گلی (باهدف درمانی) نتایج امیدوار کننده ای را درحوزه سلامت نشان داده است.

انجام مطالعات انسانی با کیفیت و معتبر به تأیید اثربخشی و کارآیی آن (مریم گلی) در درمان بیماریهای خاص در حوزه سلامت کمک می کند. در عین حال، شما (می توانید) با خیال راحت از نوشیدن یک فنجان چای این گیاه لذت ببرید و از این گیاه در آشپزی و پخت و پز غذاهای خود استفاده نمایید‌.

قبل از هرگونه اقدام و تلاش برای درمان بیماری های خاص، از جمله سرطان، با پزشک خود مشورت کنید. گر چه مریم گلی یک گياه دارويي طبيعي است، اما این پتانسیل و ظرفیت را هم دارد که با بيماريهاي شما و داروهايي که مصرف میکنید، تداخل و ارتباط برقرار کرده و سایر نیازهای شما در زمینه سلامتی را تحت تاثیر قرار دهد.