وجود آکنه در کودکان رایج است و معمولا یک شرایط پوستی موقت است که بر روی صورت یا بدن کودک ایجاد می شود و به صورت برآمدگی های ریز قرمز یا سفید و یا جوش ظاهر می شود. تقریبا در همه ی شرایط، آکنه درمان نمی شود. آکنه در کودکان که همچنین به عنوان آکنه نوزادان شناخته می شود، تقریبا در 20 درصد از نوزادان رخ می دهد. در این مقاله از بخش زیبایی و سلامت کودک دکتر سلام در مورد آکنه در کودکان می پردازیم و راه های درمان آن را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم.

آکنه در کودکان

آکنه کودکان با آکنه مادرزادی متفاوت است. آکنه مادر زادی علائمی مانند جوش های کوچک دارد. آکنه مادرزادی ممکن است مانند کیست یا گره نیز ظاهر شود و در موارد نادر می تواند بدون درمان از بین رود. آکنه کودک فقط در چند ماهه اول تولد نوزاد شما ایجاد می شود. اما آکنه مادرزادی می تواند تا 2 سالگی کودک، همراه او باشد. آکنه مادرزادی نسبت به آکنه کودک، کمتر رایج است.

آکنه در کودکان

علائم آکنه در کودکان چیست؟

مانند آکنه در نوجوانان و بزرگسالان، آکنه کودک معمولا به صورت برآمدگی های قرمز یا جوش ظاهر می شود. همچنین جوش های چرکی سفید نیز ممکن است بر روی پوست گسارش یابد و پوست قرمز اطراف جوش را احاطه کند. آکنه در نوزادان می تواند در هز قسمتی از صورت، ایجاد شود، اما این اتفاق بر رئی گونه شایعتر و رایجتر استو همچنین در برخی از نوزادان نیز، آکنه می تواند در پشت یا گردن کودک ایجاد شود. آکنه کودک ممکن است با تحرک و یا گریه، واضح تر شود. علاوه بر این، پارچه های زبر و خشن نیز می توانند سبب تحریک آنها شوند.

آکنه در کودک بعضی اوقات ممکن است در هنگام تولد وجود داشته باشد، اما در بیشتر موارد، در طول هفته های دوم تا چهارم پس از تولد گسترش می یابند و ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشند، البته در برخی موارد نیز می تواند تا چند ماه باقی بمانند.

چه شرایطی ممکن است شبیه به آکنه در کودکان است؟

شرایط مشابه آکنه کودک عبارتند از: اگزما، اریتم سمی و میلیا

اگزما

اگزما معمولا به صورت برآمدگی های قرمز بر روی صورت ایجاد می شود. اگزما همچنین ممکن است بر روی آرنج یا زانو، همراه با بزرگتر شدن نوزاد ایجاد شود. اگزما می نواند به صورت عفونی و خشن و به رنگ زرد ظاهر شود و زمانیکه کودک شروع به چهار دست و پا رفتن می کند، بدتر شود. پزشکان به راحتی می توانند تفاوت بین اگزما و آکنه کودک را تشخیص دهند.

شایعترین نوع اگزما به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود. اگزما سیبریئیک شرایطی است که اغلب به اشتباه با عنوان آکنه کودک شناخته می شود. همچنین این نوع از اگزما به عنوان درماتیت سیبریئیک و کلاهک نیز شناخته می شود. اگزما را می توان با داروهای بدون نسخه درمان کرد.

اریتم سمی

اریتم سمی یکی دیگر از بیماری های شابع پوستی است که ممکن است مانند بثورات، برآمدگی های ریز و یا جوش های قرمز ظاهر شوند. اریتم سمی می تواند در صورت، سینه و یا سایر اندام های کودک شما، چند روز پس از تولد دیده شود. این مشکل، بی ضرر است و معمولا در کمتر از یک هفته پس از پدیدار شدن، از بین می رود.

آکنه در کودکان

میلیا

میلیا برآمدگی های ریز سفید است که ممکن است بر روی صورت کودک رشد کنند. آنها زمانی ایجاد می شوند که سلول های مرده پوست در منافذ آن تجمع می یابند و در چند هفته پس از تولد طاهر می شوند.

 


بیشتر بخوانید: مشاهده دانه های پوستی در اطفال


آکنه کودک چگونه درمان می شوند؟

آکنه کودک معمولا بدون درمان از بین می رود. برخی از کودکانی که آکنه دارند، ممکن است این مشکل در آنها ماه ها از بین نروند. برای درمان این نوع آکنه های مقاوم، متخصص اطفال ممکن است برای کودک شما کرم یا پماد دارویی تجویز کند.

برای درمان آکنه از لوسیون یا شستشوی آن استفاده نکنید. پوست کودک شما در این سن بسیار حساس است و ممکن است برخی از شوینده ها برای پوست آنها خیلی قوی باشد و این سبب بدتر شدن آکنه و سوزش می شود.

آیا درمان های خانگی می تواند به درمان آکنه در کودکان کمک کند؟

در حالی که بهتر است برای از بین رفتن آکنه صبور باشید، روش هایی وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها پوست را سالم نگه دارید.

صورت کودک خود را تمیز نگه دارید

به طور روزانه صورت کودک خود را با آب ولرم بشویید. شما به غیر از آب به هیچ چیز برای شستشوی صورت کودک نیاز ندارید. اما اگر می خواهید از صابون یا شوینده برای شستشو استفاده کنید، بهتر است از متخصص اطفال مشورت بگیرید.

از محصولات خشن پرهیز کنید

محصولات حاوی رتینوئید که با ویتامین A یا اریترومایسین در ارتباط هستند، معمولا برای درمان آکنه بزرگسالان استفاده می شوند. با این حال، آنها برای نوزادان توصیه نمی شوند. از صابون های معطر، شوینده ها و یا سایر صابون های حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنید.

از اسکراب پرهیز کنید

اسکراب کردن پوست می تواند شرایط پوست را بدتر کند. در عوض می توانید، به آرامی بر روی چهره ی کودک حرکات دایره ای ایجاد کنید. پس از شستشوی کودک، از یک حوله ی نرم برای خشک کردن او استفاده کنید.