بثورات آلرژی غذایی چیست و به چه دلیل ایجاد می شوند؟ دانه های ریز و بثورات یکی از رایج ترین علائمی است که ممکن است در صورت واکنش آلرژیک به یک غذا، ایجاد شود. افراد بسیاری وجود دارند که نسبت به خوردن بعضی از غذاها حساس هستند و ممکن است با مصرف غذاهای خاصی، واکنش های آلرژیک به صورت بثورات ریز در آنها بروز یابد. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی بثورات آلرژی غذایی می پردازیم.

علائم بثورات آلرژی غذایی

واکنش های مربوط به آلرژی غذایی همیشه شامل بثورات نیستند. با این حال، بثورات مرتبط با آلرژی غذایی دارای علائمی مانند موارد زیر هستند:

  • کهیر
  • قرمزی
  • خارش
  • ورم

بثورات آلرژی غذایی

بثورات ناشی از آلرژی غذایی ممکن است در مدت کوتاهی پس از تماس و یا میل کردن غذا، ایجاد شود. این بثورات می توانند در اطراف دهان، گردن، صورت شما و جاهایی که ماده ی غذایی با پوست شما تماس یابد، ایجاد شوند. همچنین ممکن است این بثورات در قسمت های دیگر بدن ایجاد شود که ناشی از خوردن غذاهای آلرژی زا است. به طور کلی، علائم ناشی از بثورات آلرژی غذایی در کودکان و بزرگسالان یکسان است.

شما می توانید مطمئن شوید که بثورات ایجاد شده، ناشی از آلرژی غذایی هستند اگر علاوه بر آنها، علائم دیگری مانند موارد زیر را داشته باشید:

  • گرفتگی عضلات شکم
  • اسهال
  • خارش چشم یا چشمان خیس
  • خارش بینی و گرفتگی آن
  • عطسه
  • استفراغ

دلایل بروز بثورات آلرژی غذایی

بثورات آلرژی غذایی به دلیل مصرف غذاهایی است که بدن نسبت به آنها حساسیت دارند. سیستم ایمنی بدن شما، پروتئین ها را به عنوان مواد مضر در نظر می گیرد و تلاش می کند که با آنها مبارزه کند. حتی مصرف مقدار خیلی کمی از آنها می تواند به یک واکنش آلرژیک منجر شود. با توجه به گزارش ها مراکز آلرژی، آسم و ایمونولوژی، رایجترین مواد غذایی آلرژی زا عبارتند از:

در حالی که شایعترین مواد غذایی آلرژی زا، موادی هستند که در بالا به آنها اشاره شده است، اما ممکن است که حساسیت نسبت به هر غذایی رخ دهد. همچنین امکان واکنش پذیری متقابل نیز وجود دارد. به عنوان مثال، اگر شما به نوعی از ابروسیا حساسیت داشته باشید، ممکن است به غذاهایی که در همان خانواده قرار دارند، مانند خربزه، نیز آلرژی داشته باشید. همچنین آلرژی واکنش متقابل در لاتکس و غذاها نیز شایع است. افراد مبتلا به آلرژی لاتکس ممکن است به میوه ها از جمله موز، کیوی و آووکادو نیز آلرژی داشته باشند.

آلرژی غذایی اغلب در اوایل کودکی، به عنوان نتیجه ای از یک واکنش نامطلوب به یک غذای خاص تشخیص داده می شود. تست های خون و پوست می توانند به تشخیص آلرژی غذایی کمک کند. آلرژی غذایی در بسیاری از کودکان، همزمان با بزرگتر شدن آنها از بین می رود، اما آلرژی های مادام العمر نیز ممکن است. همچنین ممکن است در بزرگسالان آلرژی های غذایی جدیدی ایجاد شود، هر چند که این موارد کمتر رایج هستند.

تنها راه جلوگیری از واکنش آلرژیک غذایی این است که به طور کامل از آلرژن های مواد غذایی پرهیز کنید. در حالی که برچسب های غذایی بسیار مهم هستند، آنها همچنین برای آمادگی شما در مورد واکنش ها نیز مهم هستند.

بثورات آلرژی غذایی

درمان بثورات آلرژی غذایی

بثورات آلرژی غذایی، در نهایت هنگامی که واکنش پایه متوقف می شود، فروکش می کند. یکی از بهترین راه ها، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها است. روش های ساده ی زیر برای کاهش و یا درمان بثورات آلرژی غذایی پیشنهاد شده اند.

شستن

در صورت نیاز، دست ها و صورت خود را بشویید و همچنین هر سطحی که ممکن است با ماده ی غذایی مورد نظر تماس داشته، را نیز پاک کنید. این روش می تواند به جلوگیری از ایجاد بثورات بیشتر کمک کند. همچنین شما می توانید از دوش سریع نیز استفاده کنید.

استفاده از کرم ها یا ژل های آرام بخش

اگر وجود بثورات ناخوشایند باشند، می توانید از کرم های بدون نسخه مانند هیدروکورتیزون استفاده کنید.

مصرف آنتی هیستامین

مصرف آنتی هیستامین خوراکی نیز می تواند در درمان بثورات آلرژی غذایی مفید باشد. این می تواند به کاهش و یا درمان خارش، التهاب و ناراحتی کمک کند. آنتی هیستامین های بدون نسخه ی فراوانی با عنصر فعال متفاوتی وجود دارند و ممکن است بعضی از آنها برای شما و علائم شما مناسب تر از بقیه باشند. توجه داشته باشید که نباید مصرف آنتی هیستامین ها را ترکیب کنید و زمانیکه بثورات در شما ایجاد می شود، تنها یک نوع آنتی هیستامین را دریافت کنید.

با پزشک مشورت کنید

برای بهبودی طولانی مدت، ممکن است بهتر باشد که با یک آلرژیست یا حتی متخصص تغذیه مشورت کنید. یک متخصص آلرژی می تواند به شما در شناسایی آلرژن ها کمک کند و یک آنتی هیستامین مناسب برای شما تجویز کند. علاوه بر این، یک متخصص تغذیه می تواند راهنمایی ها و پیشنهادات مفیدی برای رژیم غذایی شما توصیه کند تا از ایجاد حساسیت در شما جلوگیری کند و در عین حال تغدیه ی مناسبی را نیز داشته باشید.