از گرفتگی بینی رنج می برید؟ دکتر جانز هاپکینز، دکتر جان کیم، سوالات مربوط به پولیپ بینی را پاسخ می دهند و این که چگونه ممکن است پولیپ ها باعث ایجاد گرفتگی بینی شود. آیا شما گرفتگی بینی را نسبت به آلرژی های فصلی یا سرما مقصر می دانید؟ اگر این علائم از بین نمی روند، ممکن است به چیزی جدی تر مانند پولیپ بینی گره خورده باشند. این تومورهای جانبی می توانند باعث گرفتگی بینی، آبریزش بینی، فشار سینوسی و علائم دیگر شوند که در این شرایط منحصر به فرد نیستند. در این مقاله از گوش، حلق و بینی دکتر سلام، دکتر جان هاپکینز، دکتر کیم، به سوالات مهم در مورد پولیپ بینی پاسخ می دهد تا به شما کمک کند درک کنید که آن ها چه هستند و چگونه از شر آن ها خلاص شوید.

پولیپ بینی

پولیپ بینی چه هستند و در کجا قرار دارند؟

  • پولیپ بینی سلول های خوش خیم (غیرانسدادی) هستند که ممکن است در مجاری بینی و سینوس ها، در پشت بینی و گونه ها ایجاد شوند.
  • آنها معمولا به صورت خوشه شکل می گیرند.
  • پولیپ های بینی می توانند در هر دو طرف بینی رشد کنند.
  • آن ها گلابی شکل هستند و اندازه آن ها از اندازه میکروسکوپی تا چند سانتی متر متفاوت است.

چه چیزی سبب ایجاد پولیپ های بینی می شود؟

در حالی که علت دقیق پولیپ های بینی هنوز مشخص نشده است، آنها با التهاب طولانی مدت بر روی بینی و سینوس ها، همچنین به عنوان رینوسینوزیت مزمن شناخته شده است. رینوسینوزیت می تواند به عوامل مختلفی از بیماری های حاد تنفسی گرفته تا عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و حتی دود دست دوم مرتبط باشد. در برخی افراد، این آلاینده ها یک واکنش ایمنی غیرطبیعی را ایجاد می کنند که منجر به تورم بیش از حد بینی به شکل پولیپ بینی می شود.

پولیپ بینی

آیا پولیپ بینی خطرناک است؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که پولیپ های بینی تهدید کننده زندگی باشند. با این حال، آن ها می توانند یک مشکل بزرگ باشند و می توانند در تخلیه نرمال و تهویه سینوس ها اختلال ایجاد کنند. به این ترتیب مخاط تولید شده توسط سینوس های بینی، محرک ها و آلاینده های مجاری بینی را از بین می برد. اگر پولیپ های بینی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است جریان طبیعی خلط را مسدود کرده و باعث شود که عفونت ایجاد شود و به سینوزیت تبدیل شود.

آیا پولیپ های بینی در کودکان یا بزرگسالان شایع هستند؟

دکتر کیم می گوید: ” این به نوع پولیپ بینی که ما در مورد آن صحبت می کنیم بستگی دارد.” اگر پولیپ ها به بیماری سینوس و یا آلرژی به آسپرین یا ایبوپروفن مرتبط باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که در بزرگسالان اتفاق بیفتد. از طرف دیگر، پولیپ های بینی مرتبط با فیبروز کیستی در کودکان شایع تر است.

 

آیا برخی افراد بیشتر در معرض رشد پولیپ بینی قرار دارند؟

Cystic fibrosis یکی از شرایطی است که ممکن است در فرد سبب افزایش پولیپ بینی شود. شرایط دیگر عبارتند از آسم و حساسیت به آسپرین که همراه با پولیپ بینی، triad Samter را تشکیل می دهند که همچنین به آسپرین شدن بیماری تنفسی مشهور هستند. افرادی که triad Samter دارند از آسم شدید همراه با پولیپ بینی رنج می برند. آن ها همچنین اغلب به یک واکنش آلرژی مانند به آسپرین و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مبتلا هستند.

علائم پولیپ های بینی چه چیزی هستند؟

در مراحل آغازین، پولیپ های بینی ممکن است هیچ نشانه نداشته باشند. با بزرگ تر شدن، ممکن است بینی گرفته، سرفه، سردرد، کاهش حس بویایی و طعم و همچنین فشار سینوس ها را تجربه کنید. متاسفانه، این علائم با چندین شرایط دیگر مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی به اشتراک گذاشته می شوند. اگر این علائم را داشته باشید و آنفولانزا و آلرژی از بین بروند، با پزشک اولیه خود و یا با متخصص گوش و حلق و بینی خود مشورت کنید، که به عنوان پزشک متخصص گوش، بینی و گلو شناخته می شوند.

پولیپ بینی

آیا این پولیپ ها صدمه می بینند یا خونریزی می کنند؟

دکتر کیم می گوید: ” اگر آن ها پولیپ های بینی خوب باشند پس شما نباید هیچ گونه درد یا خونریزی را تجربه کنید.” با این حال، بیماری های خوش خیم دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در سینوس های بینی و مجاری بینی رشد کنند و خود را به پولیپ های بینی تبدیل کنند. اگر درد غیرقابل توضیح و خونریزی را در بینی خود تجربه می کنید، آن را نادیده نگیرید، به خصوص اگر فقط یک طرف بینی شما باشد. اگر رشد مشکوک به نظر برسد ENT شما ممکن است نیاز به انجام یک نمونه برداری داشته باشد.

آیا می توانید پولیپ بینی را ببینید؟

به خاطر موقعیت پولیپ های بینی، دیدن آن ها از طریق سوراخ های بینی مشکل است، به خصوص اگر شما می خواهید این بررسی را خودتان انجام دهید. پزشک شما از یک دستگاه ویژه مجهز به دوربین به نام آندوسکوپ برای تشخیص اینکه چه چیزی باعث گرفتگی بینی شما و علائم دیگر می شود، استفاده خواهد کرد.

پولیپ بینی

گزینه های درمان برای پولیپ های بینی چه هستند؟

  • بسته به تعداد و اندازه پولیپ های بینی، پزشک شما ممکن است دارو، جراحی یا هر دو را تجویز کند.
  • دارو نوعا شامل قطره بینی یا دهانی است که برای کوچک تر کردن پولیپ های بینی و یا حذف آن ها طراحی شده است.
  • جراحی ممکن است در برخی موارد پولیپ های بینی را استخراج کند. جراحی پلاستیک به طور معمول از طریق بینی انجام می شود به طوری که هیچ بریدگی بر روی پوست صورت مورد نیاز نیست.

آیا پولیپ بینی می تواند دوباره به وجود بیاید؟

گرچه کورتیکواستروئیدها و جراحی آندوسکوپی می توانند به از بین بردن پولیپ های بینی کمک کنند، این درمان ها التهاب زمینه ای که منجر به آن ها در وهله اول می شود را مورد توجه قرار نمی دهند. اگر علت التهاب درمان نشود، پولیپ های بینی دیر یا زود باز می گردند.

با پزشک خود در مورد برنامه پیشگیری صحبت کنید تا پولیپ های بینی را از بازگشت دور نگه دارید. این کار ممکن است شامل استفاده مداوم از کورتیکواستروئیدها و اسپری بینی باشد. اگر علت شرایط شما محیطی است، رطوبت داخلی و یا مراقبت بیشتر از آسم و آلرژی می تواند تا حد زیادی از ایجاد مجدد جلوگیری کند.