در مورد فواید ماهی برای سلامتی چه می دانید؟ آیا می دانید در هفته چند بار لازم است ماهی بخورید؟ در مقاله خواص ماهی؛ خواص ماهی برای سلامتی بدن + ارزش غذایی آن، در مورد فواید ماهی برای سلامتی با هم صحبت کردیم. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام می خواهیم به بررسی چند فایده دیگر ماهی برای سلامتی بپردازیم و به شما بگوییم که چرا باید این غذا را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

فواید ماهی برای سلامتی

فواید ماهی و منبع تغذیه ای مناسب برای ویتامین D

ویتامین D توجه بسیاری از جریان های اصلی در سال های اخیر را به خود جلب کرده است. این ویتامین مهم در واقع عملکردی نظیر هورمون استروئید در بدن دارد و جمعیت عظیم 41.6 درصدی در ایالت متحده آمریکا کمبود آن را دارند.

ماهی و محصولات ماهی یکی از بهترین منابع خوراکی ویتامین D تاکنون می باشد. ماهی های چربی تظیر سالمون و شاه ماهی حاوی مقدار زیادی از آن است.

یک بار خوردن 113 گرم (4 اونس) ماهی سالمون پخته شده حدود 100 درصد از مقدار مصرف پیشنهادی ویتامین D را تامین می کند. همچنین بعضی از روغن های ماهی مانند روغن جگر ماهی کاد، حاوی ویتامین D  بالایی بوده و بیش از 200 درصد از مصرف پیشنهادی ویتامین D را در تنها یک قاشق غذاخوری از خود تامین می کند.

اگر زیاد نور خورشید نمی گیرید و به طور منظم ماهی نمی خورید، بنابراین ممکن است بخواهید استفاده از مکمل های ویتامین D را در نظر داشته باشید.

فواید ماهی و کاهش خطر بیماری های خود ایمنی نظیر دیابت نوع 1

بیماری های خود ایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی اشتباها به بافت های سالم بدن حمله کرده و آنها را از بین می برد. یک مثال کلیدی آن دیابت نوع 1 است که در این شرایط سیستم ایمنی بدن به سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس حمله می کند.

مطالعات زیادی نشان داده است که مصرف امگا 3 یا روغن ماهی خطر دیابت نوع 1 را در کودکان به خوبی دیابت خود ایمنی در بزرگسالان کاهش می دهد. نتایج مقدماتی بوده اما محققان معتقد هستند که این کاهش خطر ممکن است به دلیل وجود اسید های چرب امگا 3 و ویتامین D در ماهی و روغن های ماهی باشد. بعضی ها معتقدند که مصرف ماهی ممکن است همچنین خطر بیماری های روماتیسم مفصلی و تصلب بافت چندگانه یا MS را کاهش دهد اما شواهد موجود در این موارد در بهترین حالت ضعیف است.

فواید ماهی برای سلامتی

فواید ماهی و پیشگیری از آسم در کودکان

آسم یک بیماری رایج است که با التهابات مزمن در راه های تنفسی مشخص شده است. متاسفانه نرخ ابتلا به بیماری آسم در چند دهه اخیر نسبت به قبل به طور چشمگیری افزایش یافته است. مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم ماهی همراه با کاهش 24 درصدی خطر آسم در کودکان است، اما تاثیر قابل توجهی در بزرگسالان از مصرف آن مشخص نشده است.

به طور کلی بعضی از مطالعات نشان داده است کودکانی که ماهی بیشتری می خورند خطر کمتری از توسعه آسم خواهند داشت.

ماهی ممکن است از بینایی مان در سنین پیری محافظت کند:

یک بیماری که تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا (Macular degeneration) نامیده می شود، علت اصلی اختلال بینایی و کوری است که بیشتر افراد سالمند را تحت تاثیر قرار می دهد. شواهدی در دست است که ماهی و اسید های چرب امگا 3 ممکن است در مقابل این بیماری ها از فرد محافظت کند.

در یک مطالعه نشان داده است مصرف منظم ماهی همراه با کاهش 42 درصدی خطر ابتلا به تباهی لکه زرد در زنان است. مطالعه دیگری مشخص کرده است افرادی که به صورت هفتگی ماهی های چرب می خورند، همراه با کاهش 53 درصدی خطر ابتلا به نئوواسکولار (wet) تباهی لکه زرد است.

فواید ماهی برای بهبود کیفیت خواب

اختلالات خواب به طور باور نکردنی در سراسر دنیا شیوع یافته است که دلایل متفاوت زیادی برای آن وجود دارد (از جمله قرار گرفتن در معرض نور آبی)، اما بعضی از محققان بر این باور هستند که کمبود ویتامین D نیز می تواند در بروز چنین مشکلاتی نقش داشته باشد.

در یک مطالعه 6 ماهه بر 95 مرد میانسال نشان داده شد که خوردن ماهی سالمون سه وعده در هفته منجر به بهبود هم در خواب و هم در عملکردهای روزانه گردید. محققان حدس می زنند که اینها به دلیل وجود ویتامین D در ماهی سالمون بوده است.

فواید ماهی برای سلامتی

ماهی هم خوشمزه است و هم آماده کردنش راحت می باشد:

این مورد آخر یکی از فواید ماهی بر سلامتی نیست اما همچنان اهمیت دارد. این حقیقت دارد که آماده کردن ماهی ساده است و ماهی غذای خوشمزه ایست. برای این دلایل نسبتا باید آسان باشد که ماهی را در رژیم غذایی خود قرار دهیم. خوردن ماهی یک یا دو بار در هفته برای به دست آوردن خواص فرآوان ماهی به اندازه کافی، در نظر گرفته شده است.

اگر ممکن است، ماهی های آزاد در آب های متطلاتم را برای رژیم غذایی تان انتخاب کنید. این ماهی ها امگا 3 بیشتری دارند و احتمال کمتری وجود دارد که آلوده به آلاینده های مضر باشند. گفته می شود حتی اگر ماهی های پرورشی می خورید، هنوز فواید آن بیشتر از خطراتش است و مصرف تمام انواع ماهی ها برای تان مفید خواهد بود.