با علائم بیماری آپاندیس آشنایی دارید؟ آپاندیسیت را التهاب آپاندیس می نامند، زائده ای کوچک و انگشتی شکل که از کولون در سمت راست پایین شکم منشعب می شود. آپاندیسیت باعث درد در پایین سمت راست شکم می شود. با این حال، در اکثر افراد، درد از ناف شروع می شود. با بدتر شدن التهاب، درد آپاندیسیت معمولا افزایش یافته و شدیدتر می شود. اگر چه تمامی افراد در معرض خطر ابتلا به آپاندیسیت قرار دارند، آپاندیسیت در افراد 10 تا 30 ساله شایع تر است. درمان استاندارد جراحی و برداشتن آپاندیسیت است. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی علائم آپاندیس و راه های درمان آن می پردازیم.

آپاندیس چیست؟

التهاب یا عفونت آپاندیس را ورم یا آماس آپاندیس می گویند. آپاندیس یک کیسه کوچک متصل به روده بزرگ است که در پایین قسمت راست شکمتان قرار گرفته است. آپاندیس وظیفه شناخته شده ای ندارد، اما اگر التهاب آپاندیس درمان نشود، میتواند باعث مشکلات جدی در سلامتی فرد شود. ورم آپاندیس زمانی رخ می دهد که نوعی انسداد یا گرفتگی در آپاندیس بوجود بیاید. این انسداد می تواند بوسیله مدفوع، انگل یا اجسام خارجی دیگر ایجاد  شود.

هنگامی که آپاندیس مسدود می شود، باکتری ها درون آن پر می شوند که این منجر به درد، تورم یا عفونت می شود. اگر فورا درمان صورت نگیرد، آپاندیس می ترکد و عفونت را در سراسر بدنتان پخش می کند. پارگی آپاندیس یک عارضه جدی و کشنده است. ورم آپاندیس بسیار رایج است و اغلب بر نوجوانان و بزرگسالان در اوایل دهه بیست زندگی شان اثر می گذارد، اما ممکن است در هر سنی نیز اتفاق بیافتد. آزمایش های ورم آپاندیس به تشخیص شرایط کمک می کنند، بنابراین بیماری می تواند قبل از پارگی عضو درمان شود. درمان اصلی ورم آپاندیس، برداشتن یا جدا کردن آن با عمل جراحی است.

تفاوت درد آپاندیس با درد ناشی از گاز جمع شده در روده

درد شدید در شکم اغلب با ایجاد گاز صورت می گیرد. اما همچنین می تواند نشانه ای از آپاندیس باشد. دانستن بیان چگونگی تفاوت بین این دو بسیار مهم است، زیرا ضایعه ملتهب می تواند یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی باشد.

آپاندیس شما یک کیسه کوچک و دراز است که از روده بزرگ در راست شکم شما پایین می آید. این هیچ عملکرد حیاتی را ارائه نمی دهد. اگر انسداد شما ادامه یابد، می تواند باعث التهاب و عفونت شود. این همان چیزی است که به عنوان آپاندیس شناخته می شود. درمان اغلب شامل برداشتن جراحی آپاندیس است.

درد ناشی از گاز کوتاه مدت است و معمولاً نیازی به درمان ندارد. این درد ممکن است در اثر بلع هوا هنگام غذا خوردن یا نوشیدن ایجاد شود. بنابراین به دلیل وجود باکتری های موجود در روده شما که باعث تجزیه غذا می شود، گاز می تواند در دستگاه گوارش شما ساخته شود و در این فرآیند گاز را آزاد می کند. عبور گاز اغلب می تواند به از بین رفتن درد کمک کند.

علائم آپاندیس

 نشانه ها و علائم آپاندیسیت عبارتند از:

 • درد ناگهانی که از پایین سمت راست شکم شروع می شود
 • درد ناگهانی که در اطراف ناف شروع شده و سپس درد به پایین راست شکم کشیده می شود
 • درد با سرفه، راه رفتن و تکان خوردن بیشتر می شود
 • تهوع و استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • تب خفیف که با پیشرفت بیماری بیشتر می شود
 • یبوست یا اسهال
 • نفخ شکم
 • باد شکم

آپاندیس

علائم آپاندیس ترکیده چیست؟

خطر ابتلا به آپاندیسیت این است که در صورت عدم درمان، زائده شما می تواند پارگی کند. این به طور معمول چه مدت طول می کشد؟ از زمانی که برای اولین بار علائمی را مشاهده کردید، می تواند بین 36 تا 72 ساعت قبل از ترکیدن آپاندیس شما طول بکشد. در برخی موارد، این بازه زمانی حتی کوتاهتر است. به همین دلیل بسیار مهم است که آن علائم اولیه را جدی بگیرید.

علائم مربوط به پارگی آپاندیس شما ممکن است برای چند ساعت به تأخیر بیفتد. از آنجا که فشار – و منبع درد – در هنگام ضربان، ضمائم شما از بین می رود، ممکن است در ابتدا احساس بهتری داشته باشید. اما به محض ترکیدن آپاندیس، باکتری هایی که در داخل آپاندیس شما بودند می توانند درون حفره شکم شما ریخته و باعث التهاب و عفونت شوند. به این روش پریتونیت گفته می شود. پریتونیت یک بیماری جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

علائم پریتونیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و حساسیت در سراسر شکم شما
 • دردی که با حرکت یا لمس بدتر می شود
 • تهوع و استفراغ
 • نفخ
 • اسهال یا یبوست
 • مجبور کردن عبور گاز
 • تب و لرز

این علائم می توانند تا زمان شروع درمان ادامه پیدا کنند و با گذشت هر ساعت ممکن است بدتر شوند.

علائم آپاندیس در کودکان

آپاندیس در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما بیشتر اوقات بین سنین 10 تا 20 سالگی بروز می کند. اکثر کودکان احتمالاً از درد شدید معده شکایت می کنند. اما علائم دیگری نیز وجود دارد، مانند:

 • قدم زدن در کمر خم شده است
 • دراز کشیده از طرف خود را با زانو کشیده به سمت بالا
 • تهوع و استفراغ
 • حساسیت به لمس

به خاطر داشته باشید که کودکان ممکن است نتوانند علائم یا درد خود را خیلی خوب و یا با جزئیات بسیار توصیف کنند.

علائم آپاندیس در بارداری

اگرچه نادر است، آپاندیس همچنین در دوران بارداری ممکن است رخ دهد.
علائم آپاندیس در دوران بارداری شبیه به علائم آپاندیس در افرادی است که باردار نیستند. با این حال، آپاندیس در دوران بارداری در شکم بیشتر قرار می گیرد زیرا کودک در حال رشد موقعیت روده ها را تغییر می دهد. در نتیجه ممکن است درد شدید همراه با یک آپاندیس ملتهب در سمت راست شکم شما احساس شود.

یک زائد پارگی هم برای مادر و هم برای نوزاد خطرناک است. آپاندکتومی سنتی (برداشتن جراحی آپاندیس) همچنین می تواند در دوران بارداری چالش برانگیز باشد. با این حال، طبق یک مطالعه 2016 منبع قابل اعتماد، یک روش با حداقل تهاجم شناخته شده به عنوان آپاندکتومی لاپاروسکوپی به نظر می رسد یک روش ایمن در دوران بارداری با ریسک کم عارضه است.

آپاندیس

علائم درد ناشی از تجمع گاز چیست؟

درد ناشی از گاز می تواند مانند گره هایی در معده شما احساس شود. حتی ممکن است این حس را داشته باشید که گاز در روده شما حرکت می کند.
بر خلاف آپاندیسیت، که تمایل به ایجاد درد موضعی در سمت راست تحتانی شکم دارد، درد گاز می تواند در هر جایی از شکم شما احساس شود. حتی ممکن است احساس درد در قفسه سینه کنید.

علائم دیگر عبارتند از:

 • دفن کردن
 • نفخ
 • فشار در شکم شما
 • نفخ و دوری (افزایش قابل توجهی در اندازه شکم)

درد گاز چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد و معمولاً بدون هیچ گونه درمانی از بین می رود.

اگر دردی دارید که فکر می کنید در اثر گاز ایجاد شده اما بیش از 24 ساعت طول بکشد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. درد ممکن است نشانه چیز جدی تر باشد.

 

محل درد بسته به سن و حالت آپاندیس فرق دارد. اگر باردار باشید، درد از بالای شکم شروع می شود، زیرا آپاندیس در دوران بارداری در وضعیت بالاتری قرار دارد.

علل آپاندیس

آپاندیسیت انسداد مجرای آپاندیس است که باعث عفونت می شود. باکتری ها به سرعت تکثیر شده و باعث التهاب، تورم و عفونت آپاندیس می شوند. اگر فورا درمان نشود، آپاندیس سوراخ خواهد شد.

عوارض جانبی آپاندیس

عوارض جانبی آپاندیس عبارتند از:

پاره شدن آپاندیس: پارگی آپاندیس باعث عفونت در کل شکم می شود. این وضعیت نیاز به جراحی دارد تا آپاندیس را برداشته و حفره شکم را تمیز کنند، زیرا ادامه این وضعیت منجر به مرگ می شود.

 عفونت شکم: اگر آپاندیس پاره شود، باعث عفونت می شود. در اغلب موارد، جراح ورم چرکی را با قرار دادن لوله به درون ورم چرکی از طریق دیواره شکمی تخلیه می کند. این لوله به مدت دو هفته در ورم باقی مانده و برای ضدعفونی شدن آنتی بیوتیک تجویز می شود.

هنگامی که عفونت خوب شد، جراحی آپاندیس انجام می شود. در برخی موارد ورم چرکی تخلیه شده و آپاندیس فورا جراحی می شود.

آپاندیس

تشخیص آپاندیس

برای کمک به تشخیص آپاندیسیت، پزشک شما احتمالا سابقه علائم را بررسی و شکم شما را معاینه می کند.

آزمایش ها و روش های تشخیص آپاندیسیت عبارتند از:

 معاینه فیزیکی برای بررسی درد

ممکن است پزشک ناحیه درد را فشار دهد. پس از فشار، درد آپاندیسیت بدتر می شود، که نشانه ی التهاب مجاری صفاقی است. پزشک سفتی شکم و عضلات شکمی را در برابر فشار به آپاندیس ملتهب بررسی می کند. پزشک مقعد را معاینه می کند و لگن زنان باردار برای بررسی مشکلات احتمالی زایمان که عامل درد هستند، معاینه می شود.

 آزمایش خون:

دکتر تعداد گلبول های سفید  را که ممکن است نشانه ی عفونت باشند بررسی می کند.

 آزمایش ادرار. دکتر ادرار را معاینه می کند تا مطمعن شود که عفونت ادراری یا سنگ کلیه عامل درد نیستد.

آزمایشات تصویربرداری. پزشک رادیوگرافی شکمی، سونوگرافی شکمی، سی تی اسکن و MRI را برای تایید آپاندیسیت یا پیدا کردن دیگر علل درد توصیه می کند

آپاندیس

آزمایش های ورم آپاندیس چیست؟

این آزمایش ها برای کسانی که دارای علائم ورم آپاندیس هستند، مناسب است و می تواند به تشخیص تورم، قبل از اینکه باعث عواقب جدی شود، کمک کنند.

اگر علائم آپاندیس را دارا باشید، ممکن است به آزمایش نیاز پیدا کنید. رایج ترین علامت، درد شکم می باشد. معمولا درد در ناحیه نافتان شروع و به قسمت پایین راست شکمتان تغییر مکان می دهد. دیگر علائم ورم آپاندیس شامل :

 • درد شکمی که وقتی سرفه یا عطسه می کنید بیشتر می شود.
 • درد شکمی که بعد از چند ساعت افزایش می یابد.
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال یا یبوست
 • تب
 • کاهش اشتها
 • نفخ معده

آزمایش های ورم آپاندیس معمولا شامل یک معاینه فیزیکی از شکمتان و چندی از موارد زیر می باشد:

آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت: تعداد زیاد گلبول های سفید در خون نشانه ای از عفونت است که شامل علائم ورم آپاندیس می باشد(البته فقط محدود به آن نیست).

آزمایش عکس برداری، مانند عکس برداری فراصوتی(سونوگرافی) یا سی تی اسکن شکمی برای دیدن داخل شکمتان. آزمایش عکس برداری معمولا برای کمک به تأیید یک تشخیص، اگر معاینه جسمی و یا آزمایش خون امکان ورم آپاندیس را نشان دهند؛ به کار می روند.

در حین آزمایش خون، پرستار با استفاده از یک سوزن نازک، یک نمونه خون از سیاهرگ دستتان می گیرد. بعد از ورود سوزن، مقدار کمی از خون داخل یک شیشه نمونه جمع آوری می شود. ممکن است کمی سوزش یا درد هنگام ورود یا خروج سوزن حس کنید. این عمل معمولا کمتر از پنج دقیقه زمان می برد.

برای آزمایش ادرار، شما باید یک نمونه از ادرارتان را آماده کنید. آزمایش ممکن است دارای مراحل زیر باشد:

 دستانتان را بشویید.

ناحیه تناسلی تان را با یک پد تمیز کننده که توسط پرستار به شما داده خواهد شد، تمیز کنید.

 شروع به ادرار کردن کنید.

محفظه جمع آوری را زیر مجاری ادرارتان بگیرید. حداقل یک یا دو اونس(هر اونس 30 گرم) از ادرارتان را که باید برای تشخیص مقادیر علامت گذاری شود؛ داخل محفظه انباشته کنید.

 ادرارتان را خاتمه دهید.

محفظه نمونه را همانطور که توسط پرستارتان به شما گفته شده، بازگردانید. سونوگرافی برای دیدن داخل شکمتان از امواج صوتی استفاده می کند. طریقه فرآیند به صورت زیر می باشد:

 • شما روی تخت آزمایشگاه می خوابید.
 • یک ژل مخصوص روی پوست شکمتان مالیده می شود.
 • یک میله بازرسی که مبدل گفته می شود بالا یا روی شکمتان حرکت می کند.

آپاندیس

سی تی اسکن با استفاده از یک کامپیوتر که به یک ماشین اشعه ایکس متصل شده، مجموعه  تصاویر از داخل بدنتان تهیه می کند. قبل از اسکن، ممکن است به استفاده از یک ماده که به کنتراست رنگ معروف است؛ نیاز داشته باشید. کنتراست رنگ کمک می کند که تصاویر در اشعه ایکس بهتر نشان داده شوند. ممکن است کنتراست رنگ را از طریق تزریق وریدی یا با خوردن آن دریافت کنید.

درحین انجام سی تی اسکن:

 • شما روی یک تخت که به سمت دستگاه سی تی اسکن حرکت می کند، می خوابید.
 • میله یا پرتوی اسکنر در حالی که عکس میگیرد، دور شما می چرخد. اسکنر عکسهایی از زاویه های مختلف برای ایجاد عکس های سه بعدی از آپاندیس شما خواهد گرفت.

آیا برای انجام آزمایش ها آمادگی نیاز است؟

برای آزمایش خون و ادرار هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز نیست.

برای انجام سونوگرافی شکمی یا سی تی اسکن ممکن است از شما خواسته شود که چند ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید و نیاشامید. اگر سوالی درباره نحوه آمادگی برای آزمایش دارید با متخصص مربوطه صحبت کنید.

آیا این آزمایش ها خطری به همراه دارند؟

احتمال خطر در انجام آزمایش خون بسیار اندک است. ممکن است در محل فرو رفتن سوزن به پوست خود دردی جزئی احساس و یا مقداری کبودی مشاهده کنید، با این حال بیشتر این نشانه ها به سرعت از بین خواهند رفت.

آزمایش ادرار کاملا بی خطر است .

ممکن است دستگاه آلتراسوند احساس ناخوشایندی به شما بدهد اما مطلقاً بی زیان است.

اگر پیش از انجام سی تی اسکن کنتراست رنگ انجام دهید ممکن است طعم گچ یا فلز را در دهان خود احساس کنید.اگر محلول کنتراست را از طریق تزریق وریدی دریافت کرده باشید، احساس کمی سوزش را خواهید داشت. کنتراست رنگ در اکثر موارد بی خطر است، اما احتمال بروز واکنش در بعضی افراد وجود دارد.

آپاندیس -5

نتایج آزمایش های ورم آپاندیس

اگر آزمایش ادرار شما مثبت است،  ممکن است به معنای وجود عفونت دستگاه ادراری به جای ورم آپاندیس باشد.

اگر نشانه های ورم آپاندیس را دارید آزمایش خون تعداد گلبول های سفید خون زیادی را نشان میدهد، متخصص شما ممکن است سونوگرافی شکمی و یا همان سی تی اسکن را برای تائید تشخیص خود تجویز کند.

اگر تشخیص متخصص صحیح باشد، شما ملزم به خارج کردن آپاندیس هستید. شما باید این جراحی را، که آپاندکتومی برداشتن زائده آپاندیس   نام دارد، به محض تشخیص پزشک انجام دهید.

بیشتر مردم اگر آپاندیس را قبل از پاره شدن آن جراحی کنند به سرعت بهبود می یابند. اگر جراحی بعد از پاره شدن آپاندیس صورت گیرد، دوره نقاهت طولانی مدت خواهد شد و زمان بیشتری را میبایست در بیمارستان بگذرانند. بعد از عمل، برای جلوگیری از عفونت به آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت. اگر جراحی بعد از پاره شدن آپاندیس صورت گیرد طول مدت مصرف آنتی بیوتیک افزایش می یابد. بدون زائده آپاندیس هم می توان زندگی را به طور معمول سپری کرد.

آیا نتایج آزمایش آپاندیس می تواند اشتباه شود؟

گاهی اوقات آزمایش ها منجر به تشخیص اشتباه می شوند. بدین شکل که جراح حین عمل، متوجه خواهد شد که آپاندیس شما طبیعی و بدون مشکل است. در هر صورت برای جلوگیری از بروز ورم آپاندیس در آینده عضو را از بدن خارج می کند. وی به دنبال منشا علائم ناحیه شکمی را بررسی خواهد کرد و حتی ممکن است قادر باشد همزمان مشکل را نیز برطرف کند. با این همه، پیش از هرگونه تشخیصی ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز پیدا کنید.

۱. سی تی اسکن، توموگرافی کامپیوتری و یا مغزنگاری کامپیوتری یک سری از تصاویر گرفته شده را از زوایای مختلف با اشعه ایکس ترکیب کرده و با کمک پردازش کامپیوتری، تصاویر عرضی یا قطعه ای از استخوان ها، عروق خونی و بافت های نرم داخل بدن تولید می کند.

۲. دستگاهی که امواج با فرکانس بالا را در ساختارهای بدن منعکس می کند. کامپیوتر این امواج را دریافت و با استفاده از آن یک تصویر ایجاد می کند.

۳. ماده رنگی ویژه ای به نام حاجب یا کنتراست که به شکل وریدی به بازو تزریق می کنند تا ناحیه تحت بررسی واضح تر دیده شود. ماده حاجب اشعه ایکس را بلوکه کرده و در تصویر به صورت رنگ سفید دیده می شود، که می تواند عروق خونی، روده یا سایر بخش ها را بیشتر نمایان کند.

آپاندیس

درمان آپاندیس

درمان آپاندیسیت معمولا جراحی برای برداشتن آپاندیس ملتهب است. قبل از جراحی یک دوز آنتی بیوتیک برای درمان عفونت تجویز می شود.

جراحی برای برداشتن آپاندیس

برداشتن آپاندیس جراحی باز است و با استفاده از شکاف شکمی در حدود 2 تا 4 اینچ (5 تا 10 سانتی متر) (لاپاراتومی) انجام می شود. یا عمل جراحی را می توان با چند برش شکمی کوچک انجام داد (جراحی لاپاروسکوپی). در طی آپاندکتومی لاپاروسکوپی، جراح ابزاهای خاص جراحی و دوربین فیلمبرداری را در شکم شما قرار داده تا بتواند آپاندیس را جراحی کرده و آن را بردارد.

به طور کلی، در جراحی لاپاروسکوپی درد و زخم کمتر بوده و بهبودی سریع تر است که برای افراد مسن و افراد چاق بهتر است. اما جراحی لاپاروسکوپی برای همه مناسب نیست. اگر آپاندیس پاره شده و عفونت در بیشتر قسمت های بدن گسترش یافته یا ورم چرکی داشته باشید، ممکن است به آپاندکتومی باز نیاز داشته باشید که جراح بتواند حفره شکم را تمیز کند.

پس از آپاندکتومی یک یا دو روز در بیمارستان بستری خواهید شد. درمان آپاندیس معمولاً شامل برداشتن جراحی آپاندیس است. به نام آپاندکتومی، این روش اغلب به عنوان یک عمل سرپایی انجام می شود. دو نوع زائده وجود دارد و با هر دو نوع جراحی، اغلب آنتی بیوتیک ها برای درمان هرگونه عفونت باقی مانده تجویز می شوند:

جراحی باز

جراحی باز شامل یک برش در قسمت تحتانی شکم راست است. این به خصوص در صورت ترکیدن زائده شما مفید است و ناحیه اطراف آپاندیس برای عفونت باید درمان شود.

آپاندیس

جراحی لاپاروسکوپی

جراحی لاپاروسکوپی شامل چند برش کوچک است. لوله ای به نام کانول در یکی از برش ها وارد می شود. این لوله شکم را با گاز پر کرده و آن را منبسط می کند و به جراح کمک می کند تا از آپاندیس بهتر ظاهر شود. ابزار نازک و انعطاف پذیر دیگری به نام لاپاروسکوپ سپس از طریق آن برش وارد می شود. این دوربین حاوی یک دوربین کوچک است که تصاویر را در یک مانیتور نزدیک نشان می دهد. دوربین کمک می کند تا جراح را با ابزار (برای برداشتن آپاندیس)، که از طریق برش کوچک دیگر وارد شده است، راهنمایی کند. جراحی لاپاروسکوپی خطرات کمتری نسبت به جراحی باز دارد و مدت زمان بهبودی کمتری دارد.

تخلیه ورم چرکی قبل از جراحی آپاندیس

اگر آپاندیس پاره شده و اطراف آن ورم چرکی باشد، می توان ورم چرکی را با قرار دادن یک لوله از طریق پوست به درون ورم تخلیه کرد. آپاندکتومی را می توان چندین هفته پس از خوب شدن عفونت انجام داد .

داروهای خانگی برای کاهش نفخ یا گاز معده

بیشتر درد گاز ناشی از رژیم غذایی است، بنابراین ایجاد تغییراتی در آنچه می خورید و می نوشید ممکن است به شما کمک کند از بروز این نوع درد جلوگیری یا محدود کنید.
ممکن است نگه داشتن یک دفتر خاطرات غذایی از هر آنچه که می خورید و بنوشید، مفید باشد و در هنگام احساس درد در گاز توجه داشته باشید. این به شما کمک می کند ارتباط بین غذاها یا نوشیدنی ها و علائم خود را شناسایی کنید.
محرک های متداول بنزین شامل موارد زیر است:

 • لوبیا
 • محصولات لبنی
 • نوشیدنی های گازدار
 • غذاهای پر فیبر
 • غذاهای چرب

آپاندیس

برای کمک به کاهش درد گاز، ممکن است بخواهید این داروهای خانگی را امتحان کنید:

 • چای نعناء
 • چای بابونه
 • سرکه سیب مخلوط با آب

درمورد داروهایی مانند سیموتیکون (گاز ایکس، میلانتا)، ممکن است حباب های گازی در کنار هم جمع شوند تا بتوانند راحت تر عبور داده شوند.
در صورت عدم تحمل لاکتوز و داشتن درد و علائم دیگر پس از خوردن محصولات لبنی ممکن است مکمل های لاکتاز مفید باشد. پیاده روی و سایر فعالیت های بدنی همچنین ممکن است به شما در آزاد کردن گاز به دام افتاده کمک کند.

شیوه زندگی و درمان خانگی آپاندیس

انتظار می رود بهبودی چند هفته یا بیشتر طول بکشد، اگر آپاندیس پاره شده باشد. برای کمک به بهبودی بدن کارهای زیر را انجام دهید:

از فعالیت شدید اجتناب کنید. اگر آپاندکتومی لاپاروسکوپی انجام داده باشید، فعالیت خود را برای سه تا پنج روز محدود کنید. اگر آپاندکتومی باز انجام داده اید، فعالیت خود را به مدت 10 تا 14 روز محدود کنید. همیشه با پزشک خود درباره محدودیت های فعالیت و از سرگیری فعالیت ها پس از جراحی مشورت کنید

هنگام سرفه، مراقب شکم خود باشید. قبل از سرفه، خنده و یا تکان خوردن، برای کمک به کاهش درد روی شکم خود بالش قرار داده و آن را فشار دهید.

اگر داروهای مسکن درد را کاهش نمی دهید، با دکتر تماس بگیرید. درد استرس بیشتری بر بدن شما وارد کرده و روند بهبودی را کاهش می دهد. اگر با وجود داروهای مسکن هنوز درد دارید، با پزشک تماس بگیرید.

هنگامی که آماده هستید، بلند شده و حرکت کنید. به آرامی حرکت کرده و فعالیت خود را افزایش دهید. فعالیت خود را با پیاده روی آرام شروع کنید.

هنگامی که خسته شدید بخوابید. با بهبودی بدن متوجه خواهید شد که احساس خستگی مفرط می کنید. هر زمان که لازم باشد استراحت کنید.

درباره بازگشت به کار یا مدرسه با پزشک خود صحبت کنید. هنگامی که احساس بهتری داشتید می توانید به سر کار بازگردید. کودکان می توانند کمتر از یک هفته بعد از جراحی به مدرسه بازگردند. اما دو تا چهار هفته بعد می توانند فعالیت های شدید ورزشی را ادامه دهند.

درمان جایگزین آپاندیس

پزشک داروهایی برای کنترل درد پس از آپاندکتومی تجویز می کند. برخی از درمان های مکمل و جایگزین همراه با داروهای تجویزی به کنترل درد کمک می کنند. در مورد گزینه های بهتر با پزشک مشورت کنید:

 • فعالیت هایی که درد را از خاطر شما می برند، مانند گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن با دوستان که برای کودکان مفید است.
 • تخیل فعال، از قبیل بستن چشم ها و فکر کردن به مکان مورد علاقه.
 • آماده شدن برای قرار ملاقات

در صورت درد در شکم به دکتر مراجعه کنید. اگر آپاندیسیت دارید، به احتمال زیاد در بیمارستان بستری شده و به جراح ارجاع داده شده تا آپاندیس شما را جراحی کند.

آپاندیس

چه زمان به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورتی که شما یا فرزندتان علائم یا نشانه های نگران کننده داشته باشید، با پزشک مشورت کنید. درد شدید شکمی باید فورا معاینه شود. یک پزشک برای تشخیص صحیح نیاز به معاینه جسمی دارد. این کار باعث می شود پزشک به آرامی روی ناحیه دردناک فشار یابد. اگر با فشار آمدن پزشک و رها شدن آن از درد، بدتر شود، می تواند نشان دهد که بافت اطراف آپاندیس ملتهب است.

پاسخی که به عنوان “محافظت” شناخته می شود همچنین ممکن است نشان دهد که بدن شما سعی در محافظت از یک زائده ملتهب دارد. این بدان معنی است که، وقتی پیش بینی فشار بر روی ناحیه دردناک می شود، عضلات شکم را محکم تر می کنی تا اینکه آنها را شل کنید. بررسی علائم اخیر و تاریخچه پزشکی شما نیز برای انجام تشخیص ضروری است.

سوالاتی که ممکن است پزشک از شما بپرسد

پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما باید جزئیات مربوط به علائم و سابقه پزشکی خود را بدانید.
برای پاسخ به سؤالات زیر آماده باشید:

 • چه زمانی علائم شروع شد؟
 • چگونه درد (تیز، درد، گرفتگی و …) را توصیف می کنید؟
 • آیا قبلاً علائم مشابهی داشته اید؟
 • آیا درد آمده و رفته است یا از زمان شروع آن ثابت بوده است؟
 • در 24 ساعت گذشته چه چیزی خورده اید؟
 • آیا اخیراً تمریناتی انجام داده اید که ممکن است باعث شود عضله بکشید یا دچار گرفتگی عضله شوید؟

سایر دلایل شکم درد

گاز و آپاندیس تنها دو مورد از بسیاری از بیماری ها هستند که می توانند باعث درد شکم شوند. علل دیگر درد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سنگ های صفراوی
 • سنگ کلیه
 • کیست های تخمدان
 • عفونت مجاری ادراری
 • گاستروانتریت
 • زخم معده
 • حساسیت غذایی
 • حاملگی خارج رحمی
 • درد تخمک گذاری
 • مسمومیت غذایی

نتیجه گیری

درد شکم ناشی از گاز و آپاندیس در ابتدا ممکن است مشابه باشد. ساده ترین راه برای بیان تفاوت بین این دو، توجه دقیق به سایر علائم است.
اگر شروع به درد شکمی، به خصوص در قسمت تحتانی سمت راست خود کرده اید، تب، حالت تهوع و از دست دادن اشتها مواظب باشید. این علائم به همراه درد شکمی می تواند نشانه ی آپاندیس باشد.
درد مشابهی که به خودی خود و بدون علائم دیگر از بین برود، احتمالاً تولید گاز است. اگر به آپاندیس مشکوک هستید، احتیاط کاری کنید و سریعاً از نظر پزشکی مراقبت کنید. یک آپاندیس پارگی می تواند یک اورژانس جدی برای سلامتی باشد.