تخمک گذاری می تواند حدود دو هفته بعد از سقط جنین اتفاق بیفتد. سقط جنین می تواند از لحاظ احساسی برای یک خانم گران تمام شود. بعد از سقط جنین یک خانم به زمان زیادی نیاز دارد تا کاملا درمان شود. اگر زایمان کنید و بارداری و حاملگی سالم و مناسبی داشته باشید، دوباره سیکل قاعدگی تان به حالت نرمال باز می گردد. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی تخمک گذاری بعد از سقط جنین می پردازیم.

سیکل قاعدگی بعد از سقط جنین چگونه تغییر می کند

بدن شما به زمان زیادی نیاز دارد تا بعد از سقط جنین بهبود پیدا کند، بنابراین قاعدگی از هفته ۴ تا ۶ بعد از سقط جنین دوباره اتفاق می افتد. در بعضی از خانم ها ممکن است زودتر شروع شود، اما اگر تاخیر پیدا کرد با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. ممکن است که بدن شما سقط جنین را به عنوان پریود یا قاعدگی تصور کند و سیکل قاعدگی تان کوتاه شود. اولین پریود شما بعد از سقط جنین خونریزی شدیدی با ترشح ماده مخاطی فراوان است.

تخمک گذاری بعد از سقط جنین

شما احتمالا تغییر رنگ این ماده مخاطی را مشاهده خواهید کرد و لخته های خونی را می بینید. خونریزی در خانم ها با هم دیگر متفاوت است و بر اساس سیکل قاعدگی قبلی شان فرق دارد. پریود شما از ۴ تا ۷ روز طول می کشد و احتمالا درطول ماه لکه بینی خواهید داشت. این کاملا نرمال و طبیعی بوده که بدن به این فاز عجیب برسد. پریودهای شما دوباره نرمال خواهد شد و بعد خونریزی یا لکه بینی تان برای ۲۰ روز متوقف می شود.

 چند روز بعد از سقط جنین دوباره تخمک گذاری می کنید؟

حدودا بعد از سقط جنین دقیقا پس از دو هفته، انتظار تخمک گذاری داشته باشید. سیکل قاعدگی شما از روز اول شروع شده و خونریزی متوقف می شود. وقتی میزان هورمون های شما به نرمال بازگردد و دوره شما تمام شود، احتمالا تخمک گذاری می کنید.

اگر می خواهید شانس خودتان را برای بارداری موفقیت آمیز افزایش دهید، باید سعی کنید دوباره بعد از دوره قاعدگی باردار شوید. علاوه بر آن وقتی سعی کنید بعد از سقط جنین باردار شوید، احتمالا بارور خواهید شد و ریسک کمتری برای عوارض بعد از آن مثل به دنیا آوردن جنین مرده، پره اکلامپسی و زایمان جنین با وزن بسیار پائین خواهد داشت.

 علائم تخمک گذاری بعد از سقط جنین

علائم زیر از تخمک گذاری بعد از سقط جنین خبر می دهد:

 • افزایش زمان رابطه جنسی
 • حساسیت در سینه ها
 • لکه بینی ملایم
 • یبوست و احساس باد در شکم
 • درد در قسمت پائینی شکم
 • موکوس و ترشح ماده مخاطی که واضح و غلیظ به نظر می رسد
 • افزایش دمای بدن

تخمک گذاری بعد از سقط جنین

آیا شما می توانید بدون داشتن دوره قاعدگی تخمک گذاری کنید؟ بله، بدون داشتن قاعدگی احتمال تخمک گذاری وجود دارد. چگونه می توانید محاسبه کنید که بعد از اولین سقط چه زمانی تخمک گذاری خواهید کرد؟ در این جا چند راه وجود دارد که باعث می شود متوجه تخمک گذاری خود بعد از سقط جنین بشوید:

تقویم خود را علامت گذاری کنید:

بعد از سقط جنین با علامت گذاری اولین روز قاعدگی شروع سیکل قاعدگی خود را در جدول و تقویم علامت بزنید. این روزی است که خون ریزی متوقف می شود. اگر به حالت نامنظمی خون ریزی داشتید، آن روزها را علامت بزنید و در تقویم خود یا دفترچه یادداشت علامت بزنید.

دمای بدن تان را هر روز یادداشت کنید:

دمای پایه ای بدنتان را با دماسنج اندازه بگیرید و دمایتان را هر روز اول صبح، قبل از این که از رخت خواب بیرون بیایید تخمین بزنید. اگر نزدیک تخمک گذاری باشید، دمای بدن تان احتمالا روز به روز ثابت خواهد ماند. به هر حال این احتمالا دقیق و درست نباشد، چون اگر تب یا عفونت داشته باشید با آن چه در دماسنج می خوانید تداخل پیدا خواهد کرد.

ماده مخاطی خود را چک کنید:

ترشح موکوس مخاطی شما راهی برای گفتن این است که در حال نزدیک به عادت ماهیانه تان هستید یا خیر. معمولا وقتی خانم ها تخمک گذاری می کنند، این ماده مخاطی غلیظ تر، واضح تر و زیادتر شده و شبیه به تخم مرغ نپخته می شود. اگر این مورد اتفاق بیفتد، نشانه ای از خبرهای خوب خواهد بود.

هورمون HCG خود را کنترل کنید (گنادوتروپین هورمونی است که در طول دوران بارداری ترشح شده و تولید پروژسترون را توسط تخمدان ها تحریک می کند):

پزشک خود را ملاقات کنید و از او درباره آزمایش HCG سوال کنید، وقتی خوانش HCG شما صفر باشد، هورمون های بارداری شما شروع به ساخته شدن برای باروری می کند. اگر مقدار HCG صفر نباشد، در حقیقت تولید هورمون های بارداری را مسدود می کند و نشان می دهد که تخمک گذاری شما هنوز شروع نشده است.

تخمک گذاری بعد از سقط جنین

 چه زمانی باید درباره بارداری با پزشک خود مشورت کنید؟

شما باید با پزشکتان در مورد بارداری مشورت کنید و کمک بخواهید. در شرایط زیر با او صحبت کنید:

 • جوان تر از ۳۵ سال هستید و قادر نیستید در طول یک سال زایمان کنید
 • بیشتر از ۳۵ سال سن دارید و در طول ۶ ماه نمی توانید زایمان کنید
 • به خاطر دلایل غیرقابل توضیح نمی توانید زایمان کنید
 • خونریزی های شدیدی دارید که بیشتر از دو ساعت بعد از سقط جنین طول کشیده است
 • تب شدیدی بعد از اولین سقط خود گرفته اید
 • سقط های بیشتری را تجربه کرده اید، اگر سقط دیگری را تجربه کرده اید یا این مورد سومین سقط شماست

باید با دکتر خود صحبت کرده و آزمایش هایی را انجام دهید تا ببینید درگیر مسئله خاصی شده اید یا خیر. هر خانمی مشکلاتی دارد اما مهم است که بدانید زندگی با یک سقط پایان نمی پذیرد. می توانید دوباره زایمان کنید و اگر برنامه ریزی کنید که قدم هایتان را درست بردارید، خبر های خوبی می شنوید، اما بعد از آن تسلیم نشده و سعی کردن را ادامه دهید.