با مواد مضر برای پوست آشنایی دارید؟  آیا دوست دارید با هفت ماده یا عنصر مهلک وکشنده که به مرور زمان به پوست شما آسیب می زند، آشنا شوید؟ از سوختگی گرفته تا عفونت، این مواد به دلیل دارا بودن مواد خام و نیز نگهداری خارج بطری، به طور غیر مستقیم خطر بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، به بررسی موادی که برای پوست مضر هستند می پردازیم.  شما احتمالا بعضی از این مواد را در قالب محصولات فروشگاهی خریداری کرده اید – اما استفاده از آنها به تنهایی یا بدون دستورات و روش های مناسب و بهداشتی و رقیق کردن آنها ، آسیب هایی را بخصوص به مرور زمان، برای پوست به همراه خواهد داشت.

مواد مضر برای پوست

دوباره در مورد روش های فرآوری محصولات موجود در یخچال فکر کنید. فقط به این دلیل که چیزی طبیعی یا خام است، به این معنی نیست که برای پوست شما مناسب است.
مواد مضر برای پوست

سفیده تخم مرغ یکی از مواد مضر برای پوست

خیلی خوب است که صبح املت بخورید، و مقداری از یک تخم مرغ خام خنک را روی صورت خود بمالید و سپس روز خود را با داشتن پوستی صاف و یک دست و دارای منافذ محکم سپری کنید. این ادعا توسط طرفداران ماسک صورت سفیده تخم مرغ مطرح شده است.
کلیه مزایا و خاصیت سفیده تخم مرغ در زمینه سفت شدن منافذ پوست با شستشو و زهکشی مواد پس مانده از بین می رود.
هرگونه خدشه و ایراد به مفهوم و گفته بدین معناست که تخم مرغ خام ممکنه به سالمونلا آلوده باشد. با قرار دادن تخم مرغ آلوده تا نزدیک دهان خود، خطر ابتلا به عفونت دستگاه گوارش را افزایش می دهید.
احتمال بروز عفونت موضعی بر روی پوست نیز امکان پذیر است و درصورت تماس با زخم خطرش بالاتر هم می رود- مثلا اگر پوست شما توسط گربه خراشیده شده باشد یا دارای چند زخم باز در حال درمان باشد، باکتری ها سریع تر و راحت تر به درون بدنتان راه پیدا می کنند.
علاوه بر این، آلودگی می تواند در اطراف سطوح برای چند ساعت معلق باقی بماند، و بهداشت محیط حمام شما را به خطر بیندازد.

2. آب لیمو یا لیمو یکی از مواد مضر برای پوست

گفته می شود که تزریق یک سرنگ آب لیمو یا لیمو بر روی زخم آکنه، یا لک های صورت، موجب لایه برداری پوست می شود.
استفاده از میوه های مرکبات بر روی پوست می تواند باعث مشکلات بیشتر در شما مانند سوختگی درجه دوم شود.
وجود پسورالن ها در لیمو می تواند باعث ایجاد واکنش فوتوتوکسیک روی پوست شما شوند، و این یعنی اینکه تلاش شما برای از بین بردن یک لکه قرمز می تواند موجب بروز تاول بزرگ شود.
بثورات و یا سوختگی، که فیتو فوتو درماتیت نامیده می شود، معمولا یک تا سه روز پس از اینکه حمام آفتاب گرفتید ظاهر می شود و ممکن است چند ماه طول بکشد. صحبت آب میوه در میان هست نه افشره!

۳. دارچین یکی از مواد مضر برای پوست

احساس سوزن و قرمزی روی صورت را تجربه خواهید کرد.  چندین نفر که دارچین رو روی صورت خود استفاده کردند، بعدا راجع به سوختگی گزارشاتی را منتشر کردند. گرچه دارچین خاصیت آنتی بیوتیک دارد و جهت درمان زخم استفاده می شود، اما یکی از رایج ترین ادویه های حساسیت زا نیز به شمار می رود. حتی اگر به دارچین حساسیت خاصی نداشته باشید، ممکن است نسبت به ادویه بر روی پوست خود یا به روغن دارچین بیش از حد حساسیت داشته باشید. اگر شما به استفاده از دارچین یا هر گونه ادویه در ماسک عادت دارید همیشه قبل از استفاده یه مقدار کمی از آن را در ناحیه لاله گوش خود آزمایش کنید.
در خصوص مصرف روغن های ضروری نیز همین هشدارها را لحاظ کنید.
بسیاری از روغن های ضروری علی رغم دارا بودن خاصیت آنتی بیوتیک، ممکن است مانند دارچین باعث سوختگی یا عوارض جانبی ناخواسته شوند. بیشتر مواد از جمله موارد ذکر شده باید قبل از مصرف موضعی، به مقدار۱:۱ رقیق شوند.

مواد مضر برای پوست

4- ‌شیر مادر یکی از مواد مضر برای پوست

در سال های اخیر برای درمان آکنه، از ماسک شیر در برخی از سالن های آرایش استفاده می شود. شیر مادر حاوی اسید لاکتیک و لوریک است که هر دو در درمان پوست موثر بوده و از خاصیت آنتی بیوتیک برخوردار بوده و مطالعات صورت گرفته نیز نشان می دهد‌ که این دو به درمان پوست های پر جوش کمک می کند. این اطلاعات بعضی از افراد را وادار می کند تا به طور منظم از این روش استفاده کنند.
شیرمادر یک مایع بدن است که می تواند بیماری را انتقال دهد و تجمع نامناسب می تواند یک عفونت باکتریایی را جذب کند.

۵. اسپرم یکی از مواد مضر برای پوست

هر آنچه در اتاق خواب اتفاق می افتد به خودتان مربوط است – اما اگر شما مایعات بدن را در قالب ماسک بر روی چهره خود تبلیغ کنید، دیگر این مسئله خصوصی نیست. وقتی وبلاگنویسی با نام تریسی کیس در حوزه سبک زندگی، در سال ۲۰۱۴، یک ویدیو را با موضوع زیبایی به نمایش گذاشت که رطوبت، آرامش و سایر مزایای منی بر روی پوست خودش را تبلیغ می کرد، انفجاری در زمینه زیبایی به پا کرد. دیگران نیز از جای خود پریدند و گفتند که اسپرم آکنه آنها را متوقف کرده است. این ادعاها هیچ شواهد علمی ندارند و متخصصین پوست به طورکل این ادعا را نادیده گرفته و رد کرده اند.
یورام هرت، متخصص پوست و پزشک عضو هیئت علمی مرکز مدسین، می گوید: “با توجه به مواد تشکیل دهنده مایع منی، هیچ درمانی در خصوص آکنه و برای مدت طولانی نمی تواند کمک کند. آنزیم پروتئولیتیک موجود در منی به لحاظ تئوری باعث خارش پوست می شود، اما این اثر خفیف و ناچیز است. ”
تعداد زیادی از عفونت ها از راه رابطه جنسی (اس.تی.آی ها) از طریق غشاهای مخاطی قابل عبور و بسیاری از آنها هم قابل تشخیص نیستند. علاوه بر این، برخی از افراد به اسپرم حساسیت داشته و به محض تماس پوست با آن، علائمی مختلفی مانند سوزش تا آنافیلاکسی بروز می دهند. هارت می افزاید:”درمان های بهتر، ایمن تر و موثرتر بیشماری برای آکنه وجود دارد که می توانید یکی از انها را انتخاب کنید”