در مورد فواید ماهی چه می دانید؟ در هفته چند بار ماهی می خورید؟ آیا می دانید بدن چقدر به ماهی نیاز دارد؟ با ارزش غذایی ماهی آشنایی دارید؟ آیا می دانید کالری ماهی چقدر است؟ در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی فواید ماهی می پردازیم.

فواید ماهی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های خود درگیری سیستم ایمنی

یک نوع بیماری خود درگیری سیستم ایمنی بدن دیابت نوع اول می باشد. این بیماری زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن اشتباها به بافت های سالم بدن حمله کرده و آن ها را از بین می برند. چندین تحقیق نشان داده اند که امگا 3 یا روغن ماهی می توانند ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع اول در کودکان را کاهش دهند همان طور که می توانند بیماری خود درگیری سیستم ایمنی در بزرگسالان را بهبود ببخشند. اسید چرب امگا 3 و ویتامین D می توانند در این زمینه مسئولانه رفتار کنند. برخی از متخصصان بر این باورند که ماهی می تواند ریسک ابتلا به آرتروز را کاهش دهند اما شواهد دقیقی هنوز در دسترس نیست.فواید ماهی

فواید ماهی و جلوگیری از ایجاد آسم در کودکان

آسم یک بیماری معمول است که بر اثر التهاب مزمن در راه تنفسی ایجاد می شود. نرخ ابتلا به این بیماری در سال های اخیر افزایش یافته است. تحقیقات نشان داده اند که مصرف منظم و مداوم ماهی ریسک ابتلا به آسم را 24 درصد در کودکان کاهش می دهد اما تاثیرات قابل توجهی هنوز در بزرگسالان مشاهده نشده است.

فواید ماهی و تقویت بینایی شما در کهنسالی

با افزایش سن ایجاد تغییر در قسمت مرکزی شبکیه چشم قدرت دید و بینایی تحت تاثیر قرار می گیرد و موجب کاهش دید افراد کهن سال می گردد. برخی از شواهد نشان می دهند که ماهی و اسید چرب امگا 3 می توانند در مقابل این بیماری فرد را محافظت کنند.

در یک تحقیق مشاهده شد که مصرف منظم ماهی ریسک ابتلا به کاهش دید در زنان را 42 درصد کاهش داد. در تحقیق دیگری مشاهده کردند که خوردن ماهی و اسید چرب امگا 3 برای یک بار در هفته ریسک ابتلا به بیماری های مربوط به شبکیه چشم را 53 درصد کاهش می دهد.

فواید ماهی و بهبود کیفیت خواب

مشکل بی خوابی به طور چشم گیری مردم سرتاسر دنیا را نگران کرده است. استفاده از نور آبی می تواند نقش مهمی در این زمینه بازی کند اما محققان بر این باورند که ویتامین D می تواند در این باره بسیار تاثیر گذار باشد.

در یک تحقیق 6 ماهه که 95 مرد میان سال را تحت نظر گرفتند دریافتند که خوردن 3 بار در هفته ماهی سالمون موجب بهبود خواب و فعالیت های روزانه این افراد شده است. محققان دلیل این امر را وجود ویتامین D تشخیص داده اند.فواید ماهی

خوشمزگی و تهیه ساده و آسان آن:

  • ماهی یک غذای خوشمزه و تهیه آن بسیار آسان می باشد.
  • خوردن ماهی یک یا دو بار در هفته موجب می شود که از مزایای مفید آن بهره مند شوید.
  • بهتر است که از ماهی های تازه استفاده کنید تا فیله های فریز شده.
  • ماهی سالمون را می توان کباب، سرخ، آب پز کرد و در کنار دیگر سبزیجات سرو کرد.

ماهی های مناسب برای خوردن:

سالمون:

هنوز در باره این ماهی سالمون وحشی بهتر است یا پرورشی شک وجود دارد. ماهی پرورشی قطعا ارزان تر است اما ممکن است که میزان امگا 3، ویتامین ها و مواد معدنی آن کمتر باشد.

به طور کلی سالمون یک گزینه خوب برای اضافه کردن ماهی به رژیم غذایی می باشد اما اگر امکان آن وجود دارد از ماهی وحشی استفاده کنید.فواید ماهی

ماهی کاد:

ماهی کاد منبع خوبی از فسفر، نیاسین و ویتامین B12 می باشد. 3 اونس از آن حاوی 15 تا 20 گرم پروتئین است. مقداری سس بر روی آن بریزید و نوش جان کنید.

شاه ماهی:

این ماهی بسیار به ماهی ساردین شباهت دارد به خصوص دودی شده آن. ماهی دودی حاوی مقدار زیادی سدیم می باشد پس در مصرف آن دقت کنید و در خوردن آن زیاده روی نکنید. در رژیم غذایی مدیترانه ای از شاه ماهی بسیار استفاده می کنند.

ساردین:

ساردین یک ماهی چرب است که غنی از ویتامین ها می باشد. ساردین بسیار مغذی است زیرا می توان تمام استخوان ها و پوست  آن را نیز خورد به همین خاطر از آن در سالاد ها استفاده می کنند.فواید ماهی

ماهی تن:

ماهی تن چه به صورت تازه و چه کنسروی یک گزینه بسیار محبوب است. وقتی ماهی تن تازه خریداری می کنید آن ماهی را انتخاب کنید که بوی تازه ای دارد. آماده کردن ماهی تن کار ساده ای است می توانید آن را بر روی شعله بالا بپزید.

ماهی شمال:

این ماهی جز خانواده ماهی قزل آلا محسوب می شود. همانند قزل آلا یا همان سالمون است و طعم آن بین قزل آلا و ماهی آزاد می باشد اما بیشتر به قزل آلا نزدیک است. گوشت آن دارای بافت محکم و چربی زیاد است و رنگ آن از قرمز تیره تا صورتی متغیر است. این ماهی بیشتر در مخازن ساحلی رشد می یابد تا در آب های ساحلی که آلودگی بیشتری دارند.