در مورد بیماری ایدز چه می دانید؟ آیا با علائم این بیماری آشنایی دارید؟ آیا می دانید چگونه افراد به این بیماری دچار می شوند؟ درمان های بیماری ایدز چیست؟ آیا راهکار های خانگی و طبیعی برای درمان آن وجود دارد؟ در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی بیماری ایدز یا HIV می پردازیم.

آیا HIV یا بیماری ایدز کشنده است؟

در حالی که 1.2 میلیون آمریکایی در حال حاضر مبتلا به ایدز هستند، بیماری های غیر قابل درمان دیگری نیز منجر به مرگ می شوند و این وضعیت تبدیل به یک وضعیت مزمن و قابل کنترل شده است. دکتر آلیس واروسل ، متخصص بیماری های عفونی در مرکز پزشکی توفت در بوستون، گفت:معرفی داروهای مهارکننده پروتئاز در سال 1996 به نوعی  تغییر دهنده جریان درمان بیماری بود و در حال حاضر با درمان اولیه، افرادی که مبتلا به ایدز می باشند، به مانند افراد دیگر می توانند زندگی کنند.

ایدز

به گفته موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID)، ایدز ابتدا در سال 1981 در ایالات متحده گزارش شد، سندرم نقص ایمنی بدست آمده (ایدز) توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها و سایر بیماری های تهدید کننده حیات را از بین می برد. این ویروس که باعث ایدز می شود، HIV یا ویروس نقص ایمنی بدن انسان است.

به گفته NIAID ، اچ آی وی می تواند از طريق مقاربت های محافظت نشده جنسی گسترش يابد؛ از به اشتراک گذاشتن سرنگ های آلوده؛ یا از مادر به کودک در حین بارداری، یا زایمان یا شیردهی نیز منتقل می شود. اچ آی وی سیستم ایمنی بدن را با آسیب رساندن به سلول های CD4 (سلول های تی) که یک نوع سلول های سفید خون مهم برای مبارزه با عفونت است را ضعیف می کند.

ورسل می گوید: اچ آی وی با بیماری های دیگر متفاوت است اما نشانه های مشترکی با آن ها دارد. افرادی که مبتلا به اچ آی وی هستند، می ترسند به دیگران اطلاع دهند که بیماری دارند، زیرا آنها نگران این هستند که از طریق دوستان ترد شوند و یا با تبعیض  یا رفتاری  متفاوت مواجه شوند.

علائم اچ آی وی یا ایدز

هنگامی که فرد در معرض ابتلا به اچ آی وی قرار می گیرد، ممکن است نشانه های این بیماری  را در چند ماه یا بیشتر بروز ندهد. به طور معمول، با این حال، این بیماران ممکن است بعد از دو تا چهار هفته علائمی مشابه آلوده شدن آنفلوانزا را تجربه کنند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، افراد در مرحله اولیه عفونت مقدار زیادی از اچ آی وی را در خون خود دارند که بسیار مسری است.

طبق گزارش ایالات متحده آمریکا پس از این مرحله، مرحله تاخیر آغاز می شود که در آن در آن ویروس کمتر فعال است و هیچ نشانه ای وجود ندارد. وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) اظهار کرد: اگرچه علائم ممکن است وجود نداشته باشد، در این مرحله افراد هنوز می توانند HIV را به دیگران انتقال دهند. این دوره پنهان می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد.

اگر این بیماری بدون درمان رها شود، عفونت HIV به بیماری ایدز پیشرفت می کند که به شدت به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند. بر اساس گفته های CDC  سیستم ایمنی ضعیف باعث می شود بدن برای مبارزه با بیماری های دیگر مانند سرطان، بیماری های کبدی، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های کلیوی ضعیف تر شود. همچنین می تواند افراد را در معرض عفونت های مزمن، که بیشتر و شدیدتر در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف رخ می دهند، قرار دهد. طبق گزارش مرکز پزشکی سان فرانسیسکو دانشگاه کالیفرنیا (UCSF)، عفونت ممکن است بر مغز، چشم، دستگاه گوارش، پوست، دهان، ریه، کبد و اندام تناسلی تاثیر بگذارد..

با توجه به گزارش مرکز پزشکی UCSF، اچ آی وی و ایدز ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • کاهش وزن سریع یا “ضعیف شدن”
 • خستگی شدید
 • سرفه خشک
 • تب های تکراری یا عرق شبانه فراوان
 • غدد لنفاوی متورم در زیر بغل، کشاله ران یا گردن
 • اسهال طولانی مدت
 • زخم ها در دهان یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
 • ذات الریه
 • لکه بر روی پوست یا زیر پوست و یا داخل دهان، بینی یا پلک ها
 • افسردگی، از دست دادن حافظه و سایر اثرات نورولوژیکی

ایدز

تشخیص و آزمایشات ایدز

CDC توصیه می کند که هر کس بین سنین 13 تا 64 ساله حداقل یک بار برای HIV آزمایش شود و کسانی که در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند حداقل سالیانه آزمایش گردند.

با توجه به گزارش CDC، سه نوع آزمایش می تواند یک عفونت HIV را تشخیص دهند:

 • پژوهش NAT ، که یک آزمایش کوتاه برای بررسی اسید نوکلئیک و بررسی ویروس نقص ایمنی بدن انسان است. اما این آزمایش گران قیمت به ندرت برای غربالگری معمول استفاده می شود.
 • یک آزمایش آنتی ژن / آنتی بادی به دنبال آنتی بادی های HIV است که پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی پس از قرار گرفتن در معرض باکتری ها یا ویروس ها تولید می شوند. آزمایش خون نیز آنتی ژن های HIV و مواد خارجی که سیستم ایمنی را فعال می کنند را تشخیص می دهد.
 • نوع سوم یک آزمایش آنتی بادی است که به نظر می رسد آنتی بادی های HIV در خون یا مایع را تشخیص می دهد. این تست ها می توانند با یک کیت در خانه انجام شوند و نتایج معمولا ظرف 30 دقیقه ارائه می شود.

با این حال، ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از آنکه کسی مبتلا به ویروس HIV شده باشد طول بکشد تا بدن بتواند آنتی بادی های کافی برای این پروتئین ها تولید کند تا قادر به شناسایی HIV باشد. گزارش نتایج آزمایشات متداول اچ آی وی که برای آزمایش، به یک آزمایشگاه ارسال می شوند ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. یکی دیگر از آزمایش های سریع اچ آی وی، که شامل نمونه برداری  از لثه فرد هست نیز در دسترس است و نتایج در حدود 20 دقیقه ارائه می شوند. نتیجه مثبت در هر آزمایش HIV باید با آزمایش دوم پیگیری و تایید شود.

آزمایش خون برای بررسی آنتی ژن های HIV یا آنتی بادی ها می توانند به پزشکان در تشخیص بیماری کمک کنند.

ایدز

ایدز چگونه منتقل می شود؟

ایدز از طریق تماس با مایعات بدن شخص بیمار، مانند بزاق دهان، خون یا منی منتقل شود. بنابراین ممکن است از راه تماس جنسی منتقل شود. همچنین ممکن است از راه ترشحات واژن یا شیرمادر نیز منتقل شود. بنابراین ممکن است از مادر به فرزند طی فرآیند زایمان یا شیردهی، منتقل شود.

آیا ایدز قابل درمان است؟

در حالیکه ایدز غیرقابل درمان است ولی این بیماری با داروهای ضدویروس، به خوبی قابل کنترل است. این داروها می توانند ترکیبی از چند دارو یا یک داروی واحد (تک درمانی) باشد که (با کاهش سرعت تکثیر ویروس) منجر به کاهش ویروس های موجود در بدن یک بیمار می شود و بدین ترتیب خطر انتقال این ویروس کاهش میابد. مصرف داروهای متعدد معمولا موثرتر از مصرف تنها یک دارو است.

موثر ترین درمان به عنوان درمان ضد رتروویروسی شناخته شده است (ART) که معمولا ترکیبی از حداقل سه دارو است که به منظور جلوگیری از ایجاد مقاومت در برابر هر یک از داروها می باشد.

وارسل در گفتگوی خود در یک مصاحبه زنده علمی گفت : داروهای مدرن برای درمان ایدز قوی تر شده اند و نسبت به داروهای گذشته کمتر سمی می باشند و مردم قرص های کمتری را مصرف می کنند. در واقع، اکثر افراد  استفاده کننده ART تنها یک قرص در روز مصرف می کنند و با چند عارضه جانبی قابل تحمل، درمان صورت می پذیرد.

ART می تواند به کاهش سرعت گسترش ویروس و کاهش میزان آن در خون که به عنوان “بار ویروسی شناخته می شود” کمک کند. با درمان روزانه، بار ویروسی ممکن است تا حد زیادی کاهش یابد به گونه ای که قابل کشف نمی باشد. فرد مبتلا به ایدز غیر قابل تشخیص نمی تواند ویروس را به شرکای جنسی خود انتقال دهد، حتی اگر این ویروس در بدن فرد وجود داشته باشد.

طبق گفته موسسات ملی بهداشت، شایع ترین داروهای ضد رتروویروسی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • مهارکننده های ترانس کرپیتاز معکوس که ویروس را از باز تولید نگه می دارند.
 • مهار کننده های پروتئاز، که تکرار ویروس را در مرحله بعد در چرخه حیات ویروس قطع می کند.
 • مهارکننده های ادغام گر، که مانع ورود و تکثیر ویروس در سلول های سالم می شود.

وارسل می گوید: محققان در حال توسعه درمان های جدید به عنوان جایگزین برای مصرف قرص های روزانه مانند داروهای تزریقی طولانی مدت که به صورت یک بار در ماه یا هر چند ماه یکبار مصرف می شوند، می باشند. او گفت که در آینده ممکن است یک دستگاه ایمنی قابل کاشت در زیر پوست قرار داده شود تا ART را ارائه دهد، بنابراین مردم فراموش نکنند که داروهای خود را مصرف کنند.

ایدز

پیشگیری

با توجه به گزارش HHS، بیش از 56،000 آمریکایی هر سال مبتلا به HIV می شوند. جلوگیری از عفونت به معنای اجتناب از رفتارهایی است که منجر به قرار گرفتن در معرض ویروس می شوند. اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:

 • دانستن وضعیت HIV شما و همچنین شریک زندگی شما
 • استفاده از کاندوم لاتکس به درستی در هر رابطه جنسی
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی
 • عدم استفاده از مواد مخدر تزریقی و عدم به اشتراک گذاری سرنگ ها
 • از آنجایی که داروهای جدیدی برای جلوگیری در دسترس قرار گرفته اند که به عنوان داروهای پیشگیری پس از قرار گرفتن در معرض ویروس (PEP) ناخته می شوند بنابراین درمان را بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض احتمال ابتلا شروع کنید.
 • کاهش احتمال ابتلا به عفونت با مصرف داروهای پیشگیری کننده (PrEP)، که یک قرص روزانه است که توسط افرادی مصرف می شود که به دلیل داشتن رابطه جنسی و یا تزریق مواد مخدر، در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی قرار می گیرند.

اقدامات پیشگیرانه زیر جهت یک زندگی شاد و سالم، از مبتلا شدن شما به ایدز جلوگیری می کند.

مونوگامی (تک همسری): برای جلوگیری از ایدز، برقراری ارتباط سالم جنسی بین دو نفر بسیار حائز اهمیت است. داشتن شرکای جنسی متعدد، و مصرف کنندگان مواد مخدر احتمال ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. بنابراین، همیشه توصیه می شود این موضوع را برای جلوگیری از ایدز به خاطر داشته باشیم.

رابطه جنسی سالم: استفاده از کاندوم در روابط جنسی، شما را از قرار گرفتن در معرض این ویروس محافظت می کند. از کیفیت کاندوم مطمئن شوید و اگر یک کاندوم طی رابطه پاره شد، فوراً از کاندوم دیگری استفاده کنید.

عفونت مادران باردار: مشاهده شده است که اگر یک زن طی دوران بارداری مبتلا به ویروس ایدز شود، اگر مادر ، خود را سالم نگهدارد و سطح ایمنی بدن خود را افزایش دهد، احتمال انتقال این ویروس به کودک کاهش می یابد. شیر دادن نیز ایدز را منتقل می کند (البته شیر دادن در حالت کلی اینطور نیست، بلکه شیردادن مادری که مبتلا است)

ایدز

راهکارهای خانگی برای پیشگیری از ایدز

شاید با شنیدن این جمله ناامید شوید ولی هیچ درمان خانگی برای ایدز وجود ندارد. با این راهکارها ایمنی کلی بدن خود را بهبود می بخشید که برای کسانی که از ایدز رنج می برند، به شدت ضروری است. راهکارهای خانگی زیادی برای افزایش ایمنی تان وجود دارد. بهترین راه های مقابله با ایدز عبارت اند از: مقاربت جنسی ایمن و مناسب، مصرف به موقع دارو برای بیماران حامله مبتلا به ایدز، استفاده از سوزن تمیز هنگام تزریق و اهدای عضو، استفاده از تیغ و قیچی استرلیزه شده در سالن های عمومی و زیبایی، و آگاهی کلی درباره ایدز.

راهکارهای خانگی برای ایدز عمدتا به اقدامات پیشگیرانه برای دوری از این اختلال مرگبار اشاره دارند. امروزه ایدز یکی از خطرناک ترین و مرگبارترین دشمنان بشریت است. در سال 1981 ایدز در افراد همجنس گرا دیده شد. ایدز یک مرحله به سوی تخریب سیستم ایمنی بدن توسط ویروس خطرناک و مضرِ اچ آی وی است که به علت کمبود ایمنی ایجاد می شود.

غذاهای مغذی برای افزایش ایمنی

سبزیجات تازه، میوه، پروتئین کم چرب و همچنین تمام حبوبات منبع خوبی از مواد مغذی هستند. غذای مغذی، استحکام بدنی فرد را بالا می برد، ایمنی بدن را افزایش داده و انرژی را به شدت تشدید می کند. شخصی که از ایدز رنج می برد باید میل خود به خوردن موادغذایی کم ارزش را سرکوب کند زیرا مصرف مواد مغذی بسیار مهم است.

ایدز یک مشکل تهدید کننده زندگی است که به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی رخ می دهد و جان مردم بی گناه را می گیرد. نوجوانان باید تمام راه های ممکن برای  مقابله با محیط غالب ایدز در جهان امروز را بیاموزند تا زندگی شاد و سالم عاری از هرگونه تهدید یا ترس داشته باشند.