دیاستازیس رکتی باعث پف شکم پس از زایمان شده و مخصوصا در زنانی که بیشتر از یکبار زایمان کرده اند شایع تر است. اگر عضلات شکمی شما بیش از دو انگشت از هم فاصله گرفته باشند، باید با پزشک مشورت کنید. درمان های خانگی مختلفی برای زنانی که تازه زایمان کرده و دیگر زنان وجود دارد. ابدومینوپلاستی زمانی انجام می شود که رژیم غذایی مناسب و ورزش در درمان جدایی عضلات شکمی ناکارآمد باشند. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی دیاستازیس رکتی می پردازیم.

دیاستازیس رکتی چیست؟

دیاستازیس رکتی عضلات بیرون شکمی زمانی رخ می دهد که خط سفید – یک لایه کلاژنی همبندی که از میانه شکم عبور می کند- در طول بارداری کشیده و باریک می شود.

دیاستازیس رکتی

این مساله که جداسازی عضلات شکمی نامیده می شود باعث پف شکم پس از زایمان شده و در خانم هایی که بیش از یک بار زایمان کرده اند، شایع تر است. وضعیت با هر بارداری بدتر می شود. همچنین ممکن است به دلیل تغییر سریع وزن ناحیه شکمی، ورزش نامناسب، انواع خاصی از جراحی شکم و سن باشد.
دیاستازیس رکتی فقط در زنان باردار اتفاق نمی افتد. مردان و کودکان نیز علائم آن را دارند. بدنسازان مرد و ورزشکاران حرفه ای در معرض خطر قرار دارند، زیرا دیاستازیس رکتی ممکن است نتیجه فاصله گرفته باشند ورزش نامناسب عضلات شکمی باشد.

علائم دیاستازیس رکتی چیست؟

 • درد در ناحیه شکم
 • کاهش انرژی بدن
 • درد پشت و کمر درد
 • اختلال عملکرد لگن
 • ترشح ادرار
 • درد در هنگام مقاربت
 • یبوست و نفخ پس از خوردن غذا

تشخیص دیاستازیس رکتی

متأسفانه، جداسازی عضلات شکمی اغلب نادیده گرفته می شود، به ویژه پس از زایمان. نشانه دیاستازیس وخیم زمانی است که شکم در صورت خم شدن شکل مخروطی یا گنبدی خواهد داشت. فتق ناف نشانه دیاستازیس رکتی است. خوشبختانه، روش های ساده ای برای تشخیص دیاستازیس رکتی وجود دارد.

معاینه دیاستازیس رکتی

 1. به پشت خوابیده و زانو های خود را خم کرده و پای خود را روی زمین بگذارید.
 2. یک دست را روی ناف گذاشته، و سر خود را اندکی بلند کنید.
 3. انگشتان خود را فشرده و در دو طرف عضلات شکمی قرار دهید، و فاصله را با عرض انگشت اندازه بگیرید.

تشخیص درست دیاستازیس رکتی مستلزم شکاف شکمی بین 2.7 سانتی متر یا بیشتر بین عضلات رکتوس است. اگر عضلات شما بیش از دو انگشت از هم فاصله گرفته باشند باید با پزشک مشورت کنید.

وضعیت بافت همبندی نیز باید بررسی شود: هر چه بافت همبندی ضعیف تر باشد انگشتان بیشتر درون شکم فرو رفته، و بهبودی آن دیرتر خواهد بود.

دیاستازیس رکتی

ورزش و درمان های خانگی دیاستازیس رکتی

درمان زود هنگام دیاستازیس رکتی به دلایل مختلف اهمیت دارد. قدرت عضلات شکم برای تولد ایمن ضروری است، بنابراین اگر دوست دارید بچه های بیشتری به دنیا بیاورید نباید این مشکل را نادیده بگیرید. ضعف عضلات شکمی به دلیل جدایی عضلات شکمی رکتوس بر توانایی شما در انجام کارهای روزمره و فعالیت های شدید جسمانی اثر می گذارد.

براساس مطالعات اخیر، زنانی که در تمرینات قبل از زایمان شرکت کردند، 35٪ کمتر از دیگر زنان علائم دیاستازیس رکتی را داشتند. مطالعه دیگری نشان داده است که ورزش های استحکامی برای درمان دیاستازیس رکتی مفید هستند.

درمان های مختلفی برای بیماران جدید و کسانی که مدت هاست از این مشکل رنج می برند توصیه شده اما در نظر داشته باشید که برخی از فعالیت های فیزیکی وضعیت را بدتر می کنند. قبل از انجام هرگونه تمرین استحکامی با فیزیوتراپ مشورت کنید.

تکنیک توپلر یکی از برنامه های ورزشی محبوب است که می تواند دیاستازیس رکتی را به طور موثر درمان کند. این تکنیک توسط جولی توپلر پرستار، مربی آمادگی زایمان، و مربی شخصی طراحی شده است. توپلر بیش از 20 سال سابقهفاصله گرفته باشند تدریس داشته و تکنیک توپلر را برای زنان، مردان و کودکان توسعه داده است.

این برنامه بیش از 18 هفته به طول انجامیده و هدف آن درمان بافت همبند به 3 روش زیر است.

 • نزدیکی عضلات و بافت همبندی با Diastasis Rehab Splint®، و پوشیدن مداوم آن تا زمانی که بافت همبند به طور کلی درمان شود.
 • محافظت از بافت همبندی در برابر کش امدن در جلو یا پهلو
 • تقویت عضلات شکمی و بافت همبند با تمرینات شکمی تکنیک توپلر

بر اساس نظر طراح این برنامه، استفاده از تکنیک توپلر باعث می شود دیاستازیس رکتی در عرض شش هفته 55% کوچکتر شود.

دیگر درمان خانگی اسپلینت، کرست و بیندر برای فشار دادن عضلات شکمی به سمت یکدیگر است. مشابه “تمرین دور کمر”، این تکنیک ها عضلات را به هم نزدیک می کنند.

با این حال، پزشکان در برابر استفاده طولانی مدت از این بیندر ها هشدار می دهند. بر خلاف جراحی پلاستیک و فیزیوتراپی، این محصولات فایده دیگری به جز استحکام عضلات شکمی بعد از جداسازی اولیه ندارند. ممکن است برای هشت هفته اول مفید باشند، اما در طولانی مدت مفید نخواهند بود – راه درست درمان دیاستازیس رکتی تقویت عضلات یا درمان عضلات با عمل جراحی است.

توپلر، اسپلینت و سایر محصولات را متمایز می کند: “بسیاری از بیندر ها نقش فشرده کننده دارند، که ممکن است پس از مدت زمان طولانی، عضلات را تضعیف کنند. اسپلینت برای نزدیک شدن عضلات است – و پوزیسیونی است. نزدیک نگه داشتن عضلات و بافت همبندی به طور مداوم به درمان بافت همبندی کمک کرده و تضمین می کند که عضلات هنگام ورزش در حالت درستی قرار گرفته باشند. ”

دیاستازیس رکتی

جراحی پلاستیک برای تشخیص دیاستازیس رکتی

ابدومینوپلاستی – جراحی زیبایی شکم – زمانی انجام شود که رژیم غذایی مناسب و ورزش در کاهش جداسازی شکم و کشیدگی پوست بعد از زایمان بی اثر باشند.

جراحی زیبایی شکم 1-3 ساعت طول کشیده و اغلب با بیهوشی عمومی و سرپایی انجام می شود. در طول این عمل، یک برش طولی افقی بین استخوان لگن ایجاد می شود که جراح پلاستیک می تواند پوست شل را بریده و خط سفید را به هم دوخنه تا دیواره شکم را محکم کند. نه تنها این عمل مشکل عضلانی را بر طرف کرده بلکه باعث بهبود ورم معده ناشی از دیاستازیس رکتی می شود.

هنگامی که عضلات به هم وصل می شوند، جراح شکاف را بخیه زده و آن را با کمربند فشرده سازی یا یک باند الاستیک پوشش می دهد تا اطمینان حاصل شود که در پوزیشن مناسب بهبود می یابد. بیماران باید این باند را به مدت چند روز پس از جراحی بپوشند.

بعد از حدود 6 هفته، بیماران قادر خواهند بود فعالیت های منظم و ورزش را از سر بگیرند. عوارض جانبی طبیعی شامل کبودی کوچک، زخم و درد است. عوارض جانبی جدی، از جمله عفونت و لخته شدن خون، گاهی اوقات رخ می دهد. به طور معمول حدود شش هفته تا دو ماه طول می کشد تا نتیجهفاصله گرفته باشندجراحی زیبایی شکم مشخص شود.

توجه داشته باشید که در بزرگسالان، دیاستازیس رکتی اغلب با فتق همراه است، زیرا علائم هر دو مشابه است. هنگامی که فتق از طریق سونوگرافی رد می شود، پزشک می تواند با اطمینان بگوید که آیا مشکل جدایی دیوار شکمی است یا خیر. با این حال، در مورد فتق ناف – خروج بخشی از روده از ناف- این دو حالت اغلب همزمان رخ می دهد.

در چنین مواردی، اغلب درمان فتق و عمل جراحی برای نزدیک شدن عضلات شکمی انجام می شود. دلیل این است که جداسازی عضلات شکمی از درمان کامل فتق جلوگیری می کند.

توپلر پیشنهاد می کند که ورزش مناسب قبل از عمل جراحی به کاهش عوارض در طول بهبودی کمک می کند.

“بیماران ابدومینوپلاستی باید قبل از جراحی آگاهی از استحکام عضلات را بالا ببرند، به طوری که در طی بهبودی بدانند که چگونه از عضلات شکمی خود بدون پاره شدن بخیه ها استفاده کنند. به گفتهفاصله گرفته باشندتوپلر “اگر بایستند و ندانند چگونه از عضلات شکمی استفاده کنند، وزن بدن به بافت همبند بخیه خورده تحمیل می شود. بسیاری از جراحی های زیبایی شکم به این دلیل ناموفق هستند! ”

دیاستازیس رکتی

هزینه دیاستازیس رکتی

هزینه جراحی دیاستازیس رکتی، همانند دیگر جراحی های زیبایی بسته به مکان و سطح درمان مورد نیاز متفاوت است.

به طور کلی، هزینۀ آن مطابق با هزینه جراحی قدیمی شکم است. اما بخش اصلی درمان شکمی در این روش ممکن است هزینه جراحان را بیشتر کند. اگرچه ممکن است بخواهید که جراح را بر اساس قیمت انتخاب کنید، همیشه جراح پلاستیک با بورد تخصصی انتخاب کنید که چندین سال تجربه جراحی هایی داشته باشد.

متاسفانه، اکثر شرکت های بیمه جراحی دیاستازیس رکتی را جراحی زیبایی در نظر می گیرند. با این حال، اگر نیاز به درمان فتق ناف داشته باشد – که اغلب در پزشکی ضروری است – احتمالا بیمه هزینه ها را پرداخت می کند.

موارد متعددی نیز وجود دارد که بیمه درمانی هزینه های فیزیوتراپی دیاستازی رکتی را پرداخت می کند. به طور کلی، ارائه دهندگان بیمه هزینه درمان هایی که در پزشکی ضروری نیستند را پرداخت نمی کنند. اگر شما بتوانید اثبات کنید که به دلیل شرایط از فعالیت های فیزیکی محروم شده اید، بیمه احتمالا بخشی از هزینه ها را پرداخت می کند.