آیا حاملگی در دوران یائسگی امکان پذیر است؟ بلوغ، قاعدگی، بارداری، پیش از یائسگی و یائسگی. اینها مراحل مختلف چرخه زیستی زنان هستند.

یکی به دیگری منجر می شود؛ اگرچه بارداری می تواند در هر زمانی در طی سال  های باروری یک زن رخ دهد. احتمال حامله شدن زن به هنگام عبور از سن ۳۵ سالگی کاهش پیدا می کند.

در سن ۴۰ سالگی، احتمالا دوران پیش از یائسگی شروع می شود و سپس به یائسگی، که معمولا پایان مرحله تولید مثل است، منجر می شود. اما آیا شما می توانید در طول دوران پیش از یائسگی یا یائسگی باردار شوید؟

در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، ما درباره یائسگی، احتمال حاملگی در دوران یائسگی و خطرات مربوط به آن صحبت می کنیم.

آنچه در مورد یائسگی و بارداری باید بدانید

با نزدیک شدن به دوران یائسگی باردار شدن به طور طبیعی سخت تر می شود. در برخی موارد بر تصمیمات فرد در مورد کنترل بارداری و زمان برنامه ریزی برای خانواده تاثیر می گذارد.

بسیاری از مردم در حال حاضر بچه دار شدن را به تاخیر می اندازند و این تصمیم را به مراحل بعدی زندگی خود موکول می کنند. تغییرات رخ داده در دوران یائسگی بر گزینه های موجود برای آنها تاثیر می گذارد.

سن شروع یائسگی بسیار متفاوت است. در ایالات متحده به طور معمول بین 45 تا 58 سالگی اتفاق می افتد که 52 سال میانگین سنی ​​است.

با این حال، افراد می توانند در سنی خارج از این محدوده وارد یائسگی شوند. یائسگی ممکن است در سنین پایین تر نیز در افراد دارای شرایط بهداشتی خاص یا انواع خاصی از درمان یا جراحی را دریافت کرده اند شروع شود.

برخی تصور می کنند با بروز علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و قاعدگی نامنظم امکان بارداری وجود ندارد. با این حال، تا زمانی که فرد به مدت 12 ماه پریود نشود پزشک احتمال بارداری را رد نمی کند.

به گزارش مدیکال نیوزتودی، درک چگونگی تاثیر یائسگی بر باروری می تواند به افراد در برنامه ریزی کمک کند خواه مایل به بچه دار شدن باشند و خواه از باردار شدن اجتناب کنند.

دوران یائسگی

دوران یائسگی چگونه اتفاق می افتد؟

دوران یائسگی یک تغییر فیزیکی بوده که از علائم پایان دوران قاعدگی است. فرایند یائسگی کند است و ماه  ها یا سال  ها قبل از پایان دوره قاعدگی شروع می شود. این فرآیند سه مرحله دارد:

پیش از قاعدگی:

این مرحله با بروز یک چرخه قاعدگی نامنظم مشخص می شود و می تواند حدود ۸ تا ۱۰ سال پیش از یائسگی آغاز شود. این مرحله می تواند در دهه ۴۰ یا حتی دهه 30 زندگی زنان آغاز شود.

در این مرحله، تولید استروژن و پروژسترون، که مسئول آزاد کردن تخمک از تخمدان  ها هستند، به تدریج کاهش می یابد. در طول یک تا دو سال آخر، افت شدید در استروژن اتفاق می افتد.

در طول این مرحله، شما احتمالا دوره  های نامنظم، عرق، ادرار داغ، فراموشی، نوسانات روحی، مفاصل خشک، افزایش وزن و افت فشار جنسی را تجربه می کنید.

یائسگی:

این مرحله  ای است که در آن یک زن برای حداقل یک سال، دوره قاعدگی ندارد. این دوره معمولا بین ۴۵ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد. در این زمان تخمدان  ها تخمک ها را رها می کنند و این پایان مرحله تولید مثل است. بنابراین، زن نمی تواند تخمک گذاری کرده و یا باردار شود.

پس از یائسگی:

در این مرحله عوارض یائسگی کاهش می یابد. با این حال، کاهش در سطح استروژن باعث می شود که زنان با مشکلات سلامتی مانند پوکی استخوان، بیماری  های قلبی و چاقی آسیب  پذیر درگیر شوند. داروها و ایجاد تغییرات در سبک زندگی می توانند خطر بروز این مشکلات را کاهش دهند.

این مرحله زمانی است که چرخه تولید مثل شما نامنظم می شود و ریتم خود را از دست می دهد و در نهایت متوقف می شود. اگر بخواهید تحت چنین شرایطی باردار شوید، چه؟

آیا می توان در دوران یائسگی باردار شد؟

یائسگی زمانی که زنی به مدت 12 ماه پریود نشود اتفاق می افتد که سال های قبل از یائسگی دوران پیش یائسگی نامیده می شود. این انتقال به طور معمول از 40 سالگی شروع می شود و بین 7 تا 14 سال طول می کشد، اما این امر در بین افراد مختلف بسیار متفاوت است.

برای اکثر افراد سطح استروژن در 40 سالگی به تدریج کاهش می یابد. تخمک گذاری و عادت ماهانه فرد ادامه می یابد، اما قاعدگی ها نامنظم یا مکرر می شوند.

برای برخی از افراد پریودها حتی چند ماه متوقف می شوند، اما دوباره شروع می شوند. دلیل این امر این است که تخمک گذاری حتی در صورت پریود نشدن می تواند ادامه یابد.

با پیشرفت و گذر کاهش هورمون های جنسی، تعداد و کیفیت تخمک ها احتمال باردار شدن فرد کاهش می یابد. بر اساس اعلام انجمن پزشکی باروری آمریکا، باروری به طور معمول 5 تا 10 سال قبل از یائسگی به پایان می رسد، اما همیشه هم اینگونه نیست. برای برخی از افراد بارداری تا زمان یائسگی هنوز امکان پذیر است.

دوران یائسگی

آیا امکان حاملگی در دوران پیش از یائسگی وجود دارد؟

امکان بارداری تا رسیدن به مرحله یائسگی وجود دارد، اما ممکن است دشوار باشد. در طول مرحله پیش از یائسگی، اگر چه دوره  های شما نامنظم هستند، اما هنوز توانایی تخمک گذاری و بارداری دارید.

بارداری در دوران پیش یائسگی

هنگام تولد یک زن حدود یک میلیون فولیکول در تخمدان دارد که می تواند به تخمک تبدیل شود. در سن بلوغ آنها نزدیک به 300 هزار  تا می رسند. در طول سال های باروری تقریبا 300 مورد از تخمک ها آزاد می شوند. فولیکول های دیگر از بین می روند.

در سن 25 سالگی آمارها نشان می دهد 4.5 درصد از زنان نمی توانند به طور طبیعی باردار شوند. در 38 سالگی، این رقم به 20 درصد، در 41 سالگی به 50 درصد، در 45 سالگی به نزدیک 90 درصد و در 50 سالگی تقریبا 100 درصد افزایش می یابد. محققان این ارقام را بر اساس داده های بیش از 58 هزار زن به دست آورده اند.

این افزایش ناباروری به این دلیل رخ می دهد که کیفیت تخمک ها و احتمال بارداری سالم با افزایش سن کاهش می یابد.  با این وجود، تا زمان ادامه تخمک گذاری هنوز امکان باردار شدن وجود دارد. اگر تخمدان ها یک تخمک زنده تولید کنند و بارور شود احتمال لقاح وجود دارد.

دلایل مختلفی وجود دارد که فرد بخواهد در دوران پیش یائسگی باردار شود. اینها شامل موارد زیر است:

 • آنها مدت ها برای بچه دار شدن تلاش کرده اند.
 • رابطه، شغل، وضعیت مالی یا سایر عوامل آنها قبلا مناسب نبوده است.
 • آنها قبلا اعتماد به نفس و آمادگی کافی برای مراقبت از کودک نداشتند.
 • هنگام وقوع یائسگی تخمک گذاری دیگر انجام نمی شود و امکان بارداری طبیعی وجود ندارد.
 • افرادی که تحت عمل جراحی برداشتن رحم یا هر دو تخمدان قرار می گیرند به طور مستقیم یائسگی را تجربه می کنند و یائسه نمی شوند.

بیشتر بخوانید:نحوه مصرف سرترالین و عوارض آن

بارداری در دوران پیش از یائسگی چگونه اتفاق می افتد؟

با وجود دوره  های نامنظم، تخمک  گذاری در مرحله پیش از یائسگی نیز رخ می دهد. در نتیجه احتمال آزاد شدن یک تخمک سالم که با انتشار اسپرم بارور  شود، وجود دارد.

علائمی نظیر حساسیت پستان و تخلیه واژینال سفید می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که در دوران تخمک گذاری هستید. روابط جنسی بدون محافظت در مدت ۳ – ۴ روز پیش از تخمک  گذاری و در روز تخمک  گذاری نیز می تواند احتمال حامله شدن را افزایش دهد.

پس از یائسگی

حتی پس از یائسگی نیز امکان باردار شدن با استفاده از فناوری کمک باروری مانند IVF وجود دارد. در آینده حتی ممکن است گزینه های دیگر نیز به فرد باردار کمک کند. برخی از دانشمندان روش هایی را برای معکوس شدن یائسگی با “جوان سازی” تخمدان های خفته قبلی مورد بررسی قرار داده اند.

انجام این کار باعث آزاد شدن تخمک برای بارور شدن می شود. با این حال، تحقیقات و آزمایشات بالینی بیشتری برای تایید ایمنی و اثربخشی این نوع درمان ضروری است.

آیا حاملگی در دوران یائسگی امکان پذیر است؟

هنگامی که به مرحله یائسگی وارد می شوید، دیگر نمی توانید تخمک گذاری کرده و به طور طبیعی باردار شوید. زنان در سنین متفاوتی وارد مرحله یائسگی می شوند. این دوره معمولا در دوران بین ۴۰ تا ۵۵ سالگی رخ می دهد.

چگونه می توانید بفهمید که هنوز بارور هستید؟

فهم باروری شما در دورانی که چرخه قاعدگی شما در طی دوران پیش از یائسگی، قرار دارد، دشوار است. ممکن است قابلیت تخمک گذاری را داشته یا نداشته باشید و هم چنین مقدار استروژن، پروژسترون و دیگر هورمون  ها که در نوسان هستند، بر کیفیت تخمک تاثیر گذارند. همه این عوامل باعث کاهش باروری می شوند، اما ما نمی توانیم دقیقا میزان احتمال بارداری طبیعی را پیش  بینی کنیم.

بیشتر بخوانید:كشف دارويی براي بهبود افسردگي

دوران یائسگی

شانس بارداری در دوران پیش از یائسگی و پس از آن

اگر شما نیز به باردار شدن در دوران پیش از یائسگی امیدوار هستید، و حتی بعد از شش ماه تلاش هم باردار نشده اید، باید با پزشک مشورت کنید. اقدامات زیر می توانند شانس شما برای حامله شدن را افزایش دهند:

 • مقاربت در طول دوران تخمک گذاری: نشانه  های تخمک  گذاری مانند حساسیت پستان، نفخ شکم، افزایش میل جنسی، درد شدید، و ترشح واژینال سفید را زیر نظر بگیرید. زمان تخمک گذاری بهترین زمان در طی چرخه قاعدگی است.
 • رژیم و ورزش: رژیم غذایی متعادل داشته باشید و ورزش کنید تا در بهترین حالت بدنی و سالم بمانید. این ها شانس بارداری را بالا می برند.
 • لقاح مصنوعی در آزمایشگاه: در طی دوران پیش از یائسگی و یائسگی درمان با لقاح مصنوعی، می تواند به شما کمک کند. در این مورد، شما ممکن است مجبور باشید تا از تخمک هایی که در گذشته منجمد شده اند، استفاده کنید. هم چنین ممکن است برای آماده کردن بدن خود برای کاشت تخمک و بارداری به هورمونی نیاز داشته باشید. با این حال، ممکن است این مورد برای همه زنان کارساز نباشد.

با تغییر سبک زندگی و کمک پزشکی، ممکن است بتوانید در طول مرحله پیش از یائسگی باردار شوید. اما آیا برای شما و کودک ایمن است؟

افزایش احتمال بارداری

هر فردی که در دوران یائسگی به باردار شدن امیدوار است باید گزینه های خود را با پزشک در میان بگذارد. در حالی که احتمال باروری کاهش می یابد راه هایی برای افزایش شانس بارداری وجود دارد که شامل:

توجه به تخمک گذاری

حساسیت پستان ها و ترشحات سفید رنگ واژن از جمله علائم طبیعی برای کمک به فرد در تشخیص بهترین زمان برای باردار شدن است. روش دیگر، آنها می توانند از کیت تعیین روز تخمک گذاری استفاده کنند.

عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش

یک رژیم غذایی متعادل، مغذی و ورزش منظم سلامت کلی فرد و شانس بارداری را افزایش می دهد.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

با استفاده از فناوری کمک باروری مانند IVF، چه در دوران پیش از یائسگی و چه پس از یائسگی امکان بارداری وجود دارد. تخمک هایی که پس از یائسگی باقی بمانند زنده نمی مانند. این ممکن است در مورد تخمک هایی که بدن در سال های قبل از یائسگی آزاد می کند نیز صادق باشد.

با این حال، افرادی که در گذشته از فریز تخمک استفاده کرده اند می توانند از آنها برای IVF استفاده کنند. تخمک دهنده تازه یا فریز گزینه دیگری محسوب می شود. با این حال، شایان ذکر است شانس بارداری سالم با استفاده از فناوری کمک باروری نیز با افزایش سن کاهش می یابد.

خطرات آن چیست؟

پس از سن 35 سالگی خطر بیشتری در دوران بارداری وجود دارد:

 • از دست دادن حاملگی
 • عوارض هنگام زایمان و نیاز به زایمان سزارین
 • پره اکلامپسی
 • داشتن فرزند با ناهنجاری مادرزادی
 • مشکلاتی پیرامون سلامت مادر
 • این خطرات با افزایش سن افزایش می یابد.

احتمال داشتن دوقلو یا سه قلو نیز با افزایش سن به ویژه در صورت استفاده از آی وی اف افزایش می یابد. برخی مطالعات نشان می دهند پس از 50 سالگی به نظر می رسد کسانی که با IVF باردار می شوند بیشتر در معرض زایمان زودرس، اندازه و وزن جنین پایین و مرگ و میر جنین هستند. پزشک باید در مورد خطرات فردی با فرد صحبت کند.

ناهنجاری های کروموزومی

با افزایش سن زن احتمال بچه دار شدن با ناهنجاری کروموزومی افزایش می یابد. با توجه به گروه حمایتی “March of Dimes”، احتمال بچه دار شدن با سندرم داون به شرح زیر است:

 • 25 سال: یک در 1،340.
 • 30 سال: یک در 940.
 • 35 سال: یک در 353.
 • 40 سال: یک در 85.
 • 45 سال: یک در 35.

آزمایش ژنتیک می تواند به افراد برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های خود کمک کند.

خطرات بارداری در پیش از یائسگی و دوران یائسگی چیست؟

بارداری در سن بالای ۳۵ سال خطرناک  تر می شود. در اینجا برخی از خطراتی را که ممکن است برای مادر و نوزاد اتفاق بیفتد، آورده ایم:

 • درمان با لقاح مصنوعی می تواند منجر به ایجاد جنین های چند گانه شود. این به احتمال زیاد باعث زایمان زودرس، وزن پایین کودک و مشکلات زایمان می شود.
 • فشار خون بالا می تواند منجر به پره اکلامپسی شود.
 • دیابت نوع ۱.
 • جفت جنینی که در آن جفت در رحم قرار دارد و باعث بروز مشکلاتی در هنگام زایمان می شود.
 • کندگی جفت که در آن جفت از رحم جدا می شود و باعث مشکلاتی در رشد جنین و زایمان زودرس می شود.
 • سقط جنین یا تولد زودهنگام.
 • تولد جنین نارس یا با وزن کم
 • بارداری خارج رحمی، که تخمک ها در خارج رحم قرار می گیرند.
 • افزایش شانس نقص های مادرزادی.

هرچه سن بالاتر می رود، احتمال عوارض بارداری و زایمان بالاتر است. بنابراین، اگر شما تصمیم گرفته‎اید که دیگر بچه دار نشوید، باید با راه های پیش گیری از بارداری آشنا شوید.

دوران یائسگی

آیا هنوز به پیشگیری از بارداری در پیش از یائسگی و در دوران یائسگی نیاز دارید؟

اگر چه احتمال کمتری برای بارداری در طی دوران پیش از یائسگی و یائسگی وجود دارد، اما توصیه می شود از روش  های پیش  گیری از بارداری استفاده کنید. در صورت وجود دوره های نامنظم قاعدگی هم، احتمال تخمک گذاری وجود دارد. استفاده از لوازم پیش گیری از بارداری مانند کاندوم، نه تنها از بارداری برنامه  ریزی نشده پیش  گیری می کند بلکه به شما کمک می کند تا از بروز عفونت  های مقاربتی جلوگیری کنید.

آیا امکان معکوس شدن یائسگی وجود دارد؟

تحقیقات انجام  شده بر روی هشت زن در دوران پیش از یائسگی نشان داده‎است که احیای موقت فعالیت تخمدان ممکن است. در این تحقیقات به تخمدان زنان پلاسما تزریق شد. بعد از یک تا سه ماه، همه شرکت کنندگان در دوره های منظمی قرار گرفتند و دکتر می توانست تخمک های قابل باروری را جهت لقاح بیرون بیاورد.

تحقیقات دیگری نشان داده است که ملاتونین، چرخه قاعدگی در زنانی که در مرحله پیش از یائسگی یا یائسگی بوده اند را احیا کرده است. ملاتونین در تولید هورمون  های جنسی موثر است. با این حال، این مطالعات محدود هستند و ممکن است جهانی نباشند.

اگر پس از یائسگی تمایل شدیدی به داشتن فرزندان بیولوژیکی دارید، با پزشک خود درباره احتمالات و خطرات مربوط به آن صحبت کنید. آیا تصور می کنید که بارداری در طول دوران یائسگی امکان پذیر است؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در پایان

اگرچه این امر غیرمعمول است، اما ممکن است فردی در دوران یائسگی با روش IVF بعد از یائسگی به طور طبیعی باردار شود. هر فردی که در دوران یائسگی قرار دارد و مایل به باردار شدن نیست باید تا 12 ماه عادت ماهانه خود به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ادامه دهد و کسانی که مایل به بارداری هستند نیز باید از پزشک خود در مورد گزینه های مناسب راهنمایی بخواهند.

مترجم: الهه زارعی