پروتز سینه با ژل برای چه افرادی مناسب است؟ پروتز سینه به زنانی که مشکل کوچک بودن سینه دارند کمک می کند که ظاهر خود را ارتقا بخشند. پروتزهای ثابت سینه که به آن ها پروتز قطره اشکی هم می گویند، می توانند انتخاب مناسبی باشند. این پروتزها مناسب خانوم هایی است که دوست دارند سینه شان طبیعی تر به نظر برسد. این پروتزها انواع و سایزهای مختلفی دارند که برای هر کسی با توجه به شرایطش انتخاب می شوند. در این از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به مزایا و معایب پروتز سینه با ژل برای بزرگ کردن سینه اشاره می کنیم.

جراحی پروتز سینه با ژل چیست؟

پروتز سینه از نوعی ژل سیلیکونی ساخته می شود. لایه سیلیکونی بیرون آن از ژل درونی ضخیم تر است. این ساختار به پروتز شکلی منسجم می بخشد. حتی اگر پوست آن ترک بردارد این پروتزها می توانند شکل خود را حفظ می کنند. این ژل ها همچون شکلات های خوراکی سفت هستند! در مقایسه با پروتزهای دیگر، پروتزهای ثابت یا قطره اشکی ظاهری طبیعی تر دارند.

پروتز سینه با ژل

سه تولید کننده معروف ژل پروتز سینه، سینترا (Sientra)، آلرگان (Allergan)، منتور (Mentor) هستند. این تولید کنندگان، طرح های متنوعی را ایجاد کرده اند که با توجه به نیاز بیماران در نظر گرفته می شوند. پروتز سینه سینترا پنج شکل متنوع دارد.

پروتز آلرگان دوازده شکل دارد. در حالی که ژل سینه منتور در شش شکل وجود دارد. با این که پروتزهای ثابت در مارکت آمریکا انتخاب جدیدی هستند (این پروتزها حدود پنج سال پیش ساخته شدند) اما هنوز روی این که آیا این پروتزها از پروتزهای گرد بهترند یا نه، بحث وجود دارد.

پروتز سینه با ژل نوع ثابت: مزایا

پروتز سینه ثابت مزایای زیادی دارد. مهم ترین خصوصیت آن ظاهر طبیعی آن و دوامش است. سازندگان این پروتزها می گویند که ماندگاری آن ها از سایر پروتزها بیشتر است، البته برای دفاع از این ادعا شواهد خیلی بیشتری نیاز است. در زیر به مزایای پروتز ثابت اشاره می کنیم.

این پروتزها در طولانی مدت شکل خود را حفظ می کنند

از ان جایی که این پروتزهای ژلی سیلیکونی از ژل های منسجم درست شده اند، با گذر زمان بهتر شکل خود را حفظ می کنند. بر خلاف ژل های سیلیکونی استفاده شده در پروتزهای قدیمی، پروتزهای ثابت از مواد ضخیم تری ساخته شده اند، همین باعث شده که در طول زمان احتمال تغییر شکل در آن ها پایین باشد.


بیشتر بدانید: راهنمای کامل بزرگ کردن سینه: انواع ایمپلنت، بهبودی و نتایج


احتمال تا شدن در آن ها کمتر است

موادی که در پروتز ثابت سینه استفاده می شود شکلی خاص دارد و هنگامی که در کنار ماهیچه یا بافت سینه قرار بگیرد، احتمال تغییر شکل در آن پایین است. اتصال مولکولی در ژل کمک می کند تا مطمئن شویم که ساختار آن فرو نمی پاشد. همین مانع از هر گونه تا شدگی در آن ها می شود.

امکان سوراخ شدن در آن ها پایین است

متاسفانه شکاف و سوراخ شدن در پروتز سینه اتفاقی است که رایج است. این اتفاق در زنانی که از پروتز سینه آب نمکی استفاده می کنند رایج تر است. پروتز سینه با ژل سیلیکونی کمتر در معرض شکستن قرار دارد چون بین مواد آن فضای خالی وجود ندارد و محکم هستند. به علاوه این نوع پروتز با لایه ای ضخیم از ژل پر شده و همین امکان حرکت مواد در آن را خیلی سخت می کند. پس در پروتز سینه با ژل سیلیکونی کمتر شکاف ایجاد می شود.

ظاهری طبیعی تر دارند

پروتز سینه سیلیکونی انتخاب مناسبی برای افرادی است که ظاهر طبیعی سینه برایشان مهم است. این ظاهر طبیعی به خاطر شکل قطره اشک مانندشان است. همین ظاهرشان باعث شده که مطلوب تر از پروتزهای گرد باشد که قبلا توسط بیماران استفاده می شدند.

احتمال انقباض کپسولی را پایین می آورد

این که اطراف پروتز سینه، بافت زخم ایجاد شود عادی است چون پروتز جسمی بیگانه با بدن تلقی می شود. اما مشکل اصلی زمانی است که این بافت سخت و محکم شود. همین بافت سفتی که در اطراف پروتز ایجاد می شود سبب بروز مشکلی بزرگ در پروتز سینه می شود. اما به خاطر ساختار متفاوت پروتزهای ثابت، احتمال بروز انقباض کپسولی در آن ها کمتر است.

پروتز سینه با ژل

پروتز سینه با ژل نوع ثابت: معایب

کمتر عمل جراحی ای است که هیچ نقطه ضعفی نداشته باشد. وقتی صحبت از پروتز ثابت می شود، این مشکلات شامل هزینه بالا (در مقایسه با سایر پروتزها) تا خطرات جدی تر و حتی خطر مرگ می شود.

گران قیمت هستند

یکی از معایب این نوع پروتز هزینه آن است. که بسته به محل زندگی و تکنیک های استفاده شده این قیمت متغیر است. جراحان پلاستیک حدس زده اند که قیمت این نوع پروتز سینه دو برابر  قیمت پروتزهای سینه آب نمک است. به علاوه این پروتزها از سایر انواع پروتزهای دیگر هم گران ترند.

ممکن است کمی جابجا شوند

طبق گزارشات، امکان تغییر جای این پروتزها پس از جراحی وجود دارد. از آن جایی که این پروتزها به گونه ای قرار می گیرند که با هم متقارن باشند، اگر حرکت کنند از حالت تقارن در می آیند و نامتقارن می شوند. اگر پروتز سینه جابجا شد برای اصلاح آن نیاز به جراحی دیگری است.

ممکن است سبب بروز مشکلات حادی برای سلامتی شوند

این پروتزهای ژلی ساخته شده اند تا فرم مناسبی به سینه فرد دهند. با این که شواهد در این زمینه کم است اما تعدادی از افراد پس از انجام پروتز سینه بیماری لنفوم سلول بزرگ را گزارش داده اند. کپسولی که در اطراف پروتز قرار دارد عامل این بیماری است.

پروتز سینه با ژل

آن ها نسبتا جدید هستند!

فقط چون این پروتزها جدید هستند، به این معنا نیست که انتخاب بهتری اند. پروتزهای گرد مدت های زیادی استفاده شده بودند و مطالعات زیادی در خصوص کارآیی آن ها صورت گرفته. اما از آن جایی که این پروتزها خیلی جدیدند مطالعات کمی در خصوص کارآیی آن ها صورت گرفته.

سبب ایجاد زخم های برجسته می شوند

طبق گزارشات، چون این پروتزها به ایجاد بریدگی و شکاف بیشتری نیاز دارند ممکن است که سبب ایجاد زخم های بزرگ تری شوند.

کدام نوع پروتز سینه با ژل انتخاب مناسب تری برای شما است؟

مسلما همچون سایر اعمال جراحی، باید قبل از انجام پروتز سینه، با پزشک خود مکالمه ای جزئی داشته باشید تا ببینید کدام پروتز مناسب نیازتان است. اگر پزشک تشخیص داده که پروتز قطره اشکی انتخاب مناسبی برای شماست، پس می توانید از پروتز ثابت یا قطره اشکی استفاده کنید.

وقتی صحبت از پروتز سینه می شود، باید این را به خاطر داشته باشید که این پروتزها انواع گوناگونی دارند که یکی از انواع آن پروتز آب نمک است. پروتزهای آب نمکی ظاهری خوب و طبیعی دارند اما باید این را بدانید که در معرض سوراخ شدن، شکاف برداشتن و پارگی هستند. از پزشک خود بپرسید که کدام مورد برای شرایط شما مناسب تر است.


بیشتر بدانید: