آیا راه هایی برای کنترل استرس می شناسید؟ ممکن است از این که اخیر استرس بیولوژیکی را کشف کرده اند شگفت زده شوید. در اواخر دهه 1950 بود که هلنس سلی متخصص غدد درون ریز استرس را شناسایی و آن را مستند کرد. نشانه های استرس قبل از این که سلی آن را کشف کند وجود داشتند اما شناسایی آن به کمک تحقیقات اخیر موجب کمک به میلیون ها نفر که از استرس رنج می برند شده است. در ادامه این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام 10 راه کنترل استرس معرفی خواهد شد.

برای کنترل استرس به موسیقی گوش دهید:

اگر احساس استرس می کنید سعی کنید استراحت کنید و به موسیقی آرامش بخش گوش دهید. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش تاثیرات مثبتی بر روی مغز و بدن می گذارد می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. همچنین ترشح هورمون کوتیزول که ایجاد استرس می کند را کاهش می دهد. هر موسیقی که به شما آرامش می دهد را می توانید گوش کنید.کنترل استرس

رژیم شوک نوروزی !

فرصت استثنایی کاهش وزن برای نوروز تنظیم رژیم اختصاصی با توجه به علایق غذایی و مزاح شما لاغری تضمینی و اصولی برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی دکمه زیر کلیک کنید

برای کنترل استرس با دوست خود در این باره صحبت کنید:

وقتی که احساس استرس می کنید به دوست خود زنگ بزنید و در مورد آن با او صحبت کنید. داشتن یک رابطه خوب با دوستان و کسانی که آن را دوست دارید به سلامت زندگی شما کمک خواهد کرد.

دوستان بخصوص وقتی که زیر استرس و فشار هستید می توانند بسیار مفید واقع شوند. صدای کسی که او را دوست دارید حتی برای یک دقیقه می تواند اثرات مثبتی بر حال شما بگذارد.

برای کنترل استرس با خودتان در این باره حرف بزنید:

برخی از اوقات صحبت کردن با دوستان امکان پذیر نیست. پس در این حالت با آرامش صحبت کردن با خود راهکار بعدی می باشد.

از این که دیوانه به نظر برسید نترسید. تنها به خود بگویید که چرا استرس دارید و چه باید بکنید که بتوانید شرایط را تحت کنترل خود بگیرید و قطعا هر چیزی که به آرام شدن تان کمک می کند را با خود بازگو کنید.

برای کنترل استرس غذای مناسبی بخورید:

سطح استرس و غذایی که می خورید بسیار به هم مربوط هستند. وقتی که دچار استرس هستید فراموش می کنید که چه غذایی باید بخورید و معمولا به سراغ شکر، فست فود و غذاهای ناسالم می روید.

از خوردن میان وعده های شکری دوری کنید. میوه ها و سبزیجات مناسب هستند همچنین ماهی هایی که میزان زیادی امگا 3 در خود دارند. تحقیقات نشان داده است که امگا 3 می تواند به کاهش استرس کمک کند.

برای کنترل استرس بخندید:

خندیدن باعث ترشح هورمون اندورفین می شود که این هورمون به بهبود روحیه و کاهش سطح هورمون کورتیزول و آدرنالین کمک می کند. خندیدن به سیستم عصبی دستور می دهد که شما را شاد کند.کنترل استرس

چای بنوشید:

خوردن میزان زیادی قهوه موجب بالا رفتن فشار خون می گردد. در عوض قهوه یا نوشیدنی های انرژی را می توانید از چای سبز استفاده کنید. وجود آنتی اکسیدان موجود در چای سبز موجب آرامش سیستم عصبی می گردد.

هوشیار باشید:

راه هایی که پیشنهاد کردیم برای کمک فوری است اما تغییراتی باید در سیک زندگی به وجود آورد که تاثیرات بلند مدت داشته باشد. مفهوم هوشیاری و آگاهی بخش بزرگی از دست آوردهای مراقبه است که به سلامت ذهن کمک می کند و اخیر در بین مردم طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

ورش های مثل یوگا و مدیتیشن از این دست تمرین های ذهنی هستند که به آرامش ذهن و جسم کمک می کنند.  سعی کنید به این کلاس ها بپیوندید.

برای کنترل استرس ورزش کنید:

لازم نیست که برای ورزش کردن حتما به باشگاه بروید یا در دو ماراتن شرکت کنید. یک قدم کوتاه دور اتاق کار یا انجام چند حرکت کششی می تاوند بسیار کمک کننده و موثر باشد.کنترل استرس

این کار موجب می شود که در خون تان اندورفین ترشح شود و حال تان بهتر شود.

بهتر بخوابید:

همه می دانند که عامل استرس خوب نخوابیدن است. متاسفانه، کمبود خواب کلید ایجاد استرس می باشد. عدم خواب کافی موجب خستگی و بد تر شدن حال و روحیه می شود.

مطمئن شوید که خواب 7 ساعت شبانه را دارید. تلویزیون را زودتر از خواب خاموش کنید، همچنین نورها را کم کنید. بدن تان را قبل از رفتن به تخت خواب آرام کنید. این کار موجب می شود که استرس از شما دور شود.

نفس عمیق بکشید:

این توصیه که نفس عمیق بکشید ممکن است که مسخره به  نظر بیاید اما تاثیر بسیاری بر کاهش استرس دارد. برای کاهش استرس 3 تا 5 دقیق ورزش کنید سپس روی صندلی خود بنشینید، پاها را روی زمین بگذارید و دست ها را بر روی زانو قرار دهید. نفس عمیق بکشید و به آهستگی بیرون بدهید. طوری که با کشیدن نفس به درون قفسه سینه کاملا باز شود. با نفس عمیق اکسیژن بیشتری به خون منتقل می شود این خون به مغز می رود و به بهبود حال و روحیه کمک می کند.