برخی از افراد در جامعه از بیماری سوء هاضمه رنج می برند. سوء هاضمه یک درد گوارشی بدون زخم پپتیک است و نشانه هایی چون احساس درد و سیری زودرس هنگام غذا خوردن، سوزش شکم، نفخ، احساس گاز زیاد در شکم، تهوع و ترش کردن غذا را ایجاد می کند.

در بسیاری از مواقع دلیل ایجاد دردهای شکمی بدون زخم به درستی مشخص نیست. به نظر پزشکان این عارضه یک اختلال اولیه‌ است.

به این معنی که به طور قطع علت خاص شناخته شده ای برای این عارضه یافت نمی شود.. در برخی از موارد سوء هاضمه با زخم‌های معده و رفلاکس معده (بازگشتن محتویات معده به مری) ایجاد می‌شود که در رفلاکس معده، اسید معده باعث درد در ناحیه قفسه سینه می‌شود.

هنگام داشتن علائم سوء هاضمه بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص است که ضمن معاینه و تجویز دارو می‌تواند به پیشنهاد‌ درمان با داروهای گیاهی موثر و عاری از عوارض جانبی متعدد نیز توجه کند.

خواص کورکومای طلایی برای سلامتی

زردچوبه هزاران سال است در هند و اندونزی به عنوان ادویه و داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات زیادی روی زردچوبه انجام شده که نتایج آن نشان می دهد زردچوبه دارای ترکیباتی با خواص درمانی بسیار قوی است.

این ترکیبات به نام کورکومینوید شناخته می‌شوند که مهمترین آنها کورکومین است.

استفاده از کورکومین از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی رایج بوده است. کورکومین ضمن کمک به کاهش درد ناشی از سندروم تحریک پذیری روده با خاصیت صفرا آوری خود مدت زمان هضم غذا و دفع را کاهش می دهد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به عوارض این بیماری را بهبود می بخشد.

کورکوما حاوی زردچوبه برای حفاظت از کبد، درمان سوءهاضمه و اختلالات صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد. کورکومین یکی از ترکیبات موجود در زردچوبه و مسئول رنگ زرد آن نیز است. خواص قابل توجه آنتی اکسیدانی کورکومین در خنثـی کردن رادیکال های آزاد نقش بسزایی ایفا می کند.

زردچوبه در مراقبت از کبد و پیشگیری از بیماری های صفراوی نیز موثر است، همچنین به عنوان ضدالتهاب نیز شناخته می شود. قرص کورکوما به عنوان آنتی اکسیدان قوی حاوی عصاره زردچوبه و موثر برای درمان دردهای مفاصلی و بیماری کبدی است.

مصرف زردچوبه به عنوان تصفیه کننده سلولی برای حفظ سلامت مفاصل و جلوگیری از التهاب توصیه می شود. کورکومین مهارکننده سنتز آنزیم های التهاب زا مانند سیکلواکسیژناز 2 (COX2) و لیپواکسیژناز است. عصاره زردچوبه به محافظت از سلول ها در برابر مواد سمی ناشی از آلاینده های محیطی که منجر به اختلال در تعادل و سلامت سلول می شوند کمک می کند.

نشانه های سوء هاضمه :

1- احساس سیری پیش از موعد هنگام غذا خوردن: زمانی که فرد غذا خوردن را شروع می کند، یا اینکه هنوز به اندازه ی کافی غذا نخورده است، احساس سیری غالب می شود و دیگرشخص قادر به ادامه ی صرف غذا نیست.

2- احساس آزاردهنده پری شکم بعد از خوردن غذا: احساس سیری بیش از حد معمول طول می کشد.

3- احساس ناراحتی در شکم: فرد درد خفیف تا شدیدی را بین جناغ سینه تا ناف خود احساس می کند.

4- احساس سوزش شکم: احساس گرمای ناخوشایند یا سوزش بین جناغ سینه تا ناف احساس می گردد.

5- نفخ شکم: احساس نفخ و سفتی در شکم وجود دارد.

6- حالت تهوع وجود دارد.

7- به ندرت استفراغ نیز ممکن است رخ دهد.

زردچوبه برای سگ

آشنایی با قرص کورکوما (زردچوبه) دینه برای درمان سوء هاضمه :

روش های زیادی برای درمان سوء هاضمه توسط پزشکان آزمایش شده است. یکی از بهترین و موثر ترین درمان ها برای رفع این اختلال مصرف قرص کورکوما مجتمع صنایع دینه ایران است.
این قرص گیاهی حاوی زردچوبه به عنوان نوعی پاک کننده ی طبیعی کبد است که باعث حفاظت از کبد و درمان اختلال عملکرد دستگاه گوارش می شود. زردچوبه به کار رفته در این فرآورده خون را تصفیه کرده و به گردش بهتر آن کمک می کند.

در ادامه با این داروی گیاهی از مجتمع صنایع دینه ایران و موارد استفاده آن بیشتر آشنا می‌شوید.

مواد تشکیل دهنده قرص کورکوما :

هر قرص دارای 450 میلی گرم پـودر ریزوم زردچـوبه و 50 میلـی گرم عصـاره زردچـوبه می باشد که بر مبنای 5/47 میلی گرم کورکومین استاندارد شده است.

فواید درمانی شگفت انگیز زردچوبه با نام علمی Curcuma longa :

زردچوبه از زمان های قدیم به عنوان یک گیاه مفید برای بهبود التهاب مورد استفاده قرار می گرفته است. بسیاری از بیماری‌هایی که انسان به آن مبتلا می شود، به دلیل کمبود مواد آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهاب در بدن است.

به طور عادی می‌توان به میزان ۱.۵ الی ۳ گرم از زردچوبه را روزانه مصرف کرد و از خواص آن بهره برد. مصرف زردچوبه در هنگام طبخ غذاها بسیار مفید و پیشگیرانه است.

ولی چون مقادیر بیش از حد چاشنی ممکن است طعم مورد پسند در تمام موارد را ایجاد نکند، در موارد درمانی که باید روزانه بین 5/1 تا 3 گرم مصرف شود بهتر است از قرص کورکومای دینه استفاده گردد. برخی از فواید درمانی زردچوبه شامل موارد زیر می‌شود:

 • جلوگیری از بروز سرطان
 • درمان آرتروز و التهاب مفاصل
 • تنظیم سطح کلسترول
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • التیام زخم‌ها
 • کنترل وزن
 • جلوگیری از آلزایمر
 • بهبود گوارش

عملکرد کبد

ارتباط زردچوبه و عملکرد لایه درون رگی

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهند کورکومین زردچوبه یا قرص کورکوما به اندازه ورزش کردن برای قلب مفید است. مطالعه دیگری نیز حاکی از آن است که زردچوبه مشابه داروی آتورواستاتین باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی می شود.

علاوه بر این، کورکومین موجود در زردچوبه باعث مرگ سلول ‌های سرطانی، کاهش رشد رگ‌ های خونی در تومورهای سرطانی و جلوگیری از متاستاز می شود، بنابراین می توان ادعا کرد زردچوبه طول عمر را افزایش می دهد.

دقت داشته باشید حرارت زیاد و پخت و پز طولانی مند باعث کاهش خواص کورکومین می شود، بنابراین بهتر است از پودر و عصاره زردچوبه برای بهره مند شدن از خواص آن استفاده کرد.

درمان سوءهاضمه با قرص کورکوما

روش های زیادی برای درمان سوءهاضمه توسط پزشکان مورد آزمایش قرار گرفته است، اما قرص کورکوما به عنوان یکی از بهترین و موثرترین درمان ها برای رفع این اختلال شناخته می شود.

قرص گیاهی کورکوما حاوی زردچوبه ضمن محافظت از کبد اختلال عملکرد دستگاه گوارش را نیز درمان می کند. زردچوبه موجود در کورکوما علاوه بر تصفیه خون به گردش بهتر جریان خون نیز کمک می کند.

فواید دیگر قرص زردچوبه کورکوما

رفع التهاب و درد مفاصل

کمک به کاهش وزن

رفع نفخ شکم

مؤثر در بهبود بیماری ‌های گوارشی مانند کولیت اولسراتیو و زخم معده

کمک به کنترل دیابت نوع 2

کورکوما برای لاغری

زردچوبه به روند لاغری طی رعایت یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی روزانه کمک می‌کند. یکی از دلایل مقاومت بدن نسبت کاهش وزن وجود التهاب زیاد در بخش های مختلف بدن از جمله رگ ‌ها است. ماده موثر کورکومین موجود در زردچوبه به عنوان یک ضدالتهاب قوی با از بین بردن التهاب ‌ها به کاهش سریع وزن کمک می کند.

زردچوبه سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می دهد که هرچه این میزان بالاتر باشد چربی سوزی نیز بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید:عوارض و آسیب های مکمل کلسیم

قرص زردچوبه برای پاکسازی کبد :

یکی ازمهمترین اعضای بدن، کبد است. در صورت بروز اختلال و نارسایی در این اندام دیگر اعضای بدن نیز دچار اختلال شده و سلامتی فرد به مخاطره می افتد.

در صورتی که دچار التهاب کبد می باشید، زردچوبه ادویه قوی برای مبارزه با التهابات درونی بدن است. این ادویه برای دفع عفونت‌های ویروسی نیز بسیار مفید است چرا که منبع غنی کورکومین بوده که یک داروی فعال و قدرتمند ضدباکتریایی، ضدویروسی، ضدقارچی، ضدسرطان و ضد التهاب شناخته شده است، علاوه بر آن باعث حفاظت از سلول‌های کبدی و حتی بازسازی آن‌ها می‌شود.

افزودن این ادویه به رژیم غذایی برای افزایش سطح صفرای طبیعی بسیار مناسب است.

زردچوبه به خاطر خاصیت ضدالتهابی و ضد عفونی کننده ی خود می‌تواند پروسه‌ التیام بدن را سرعت ببخشد، با عفونت‌ها مبارزه کرده و درد را آرام کند.

زردچوبه به دلیل خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود می‌تواند بیماری‌های دردناکی چون آرتروز را تسکین دهند.

کورکوما برای پاکسازی کبد نیز گزینه موثری محسوب می شود. آنتی اکسیدان های قوی موجود در زردچوبه به عملکرد بهتر کبد کمک زیادی می‌کنند.

کبد به عنوان بزرگ ترین ارگان داخلی بدن وظیفه پاکسازی سموم، ذخیره و متابولیسم چربی ‌ها را به عهده دارد.

در حالت عادی حدود 5 تا 10 درصد چربی داخل کبد به صورت ذخیره وجود دارد، اما در صورت افزایش آن به بیش از این میزان فرد دچار کبد چرب می شود.

یکی از عوامل کمک کننده به متابولیسم چربی ‌ها و سموم در کبد ترشح صفرا است. زردچوبه در بدن با افزایش ترشح صفرا و تنظیم آنزیم‌ های مخصوص متابولیسم چربی به کبد کمک می کند.

مصرف زردچوبه ضمن جلوگیری از تجمع چربی (کلسترول بد) در کبد جلوگیری می‌کند از افزایش چربی ذخیره‌ شده در کبد جلوگیری می کند، بنابراین مصرف قرص کورکوما از بروز بیماری کبد چرب جلوگیری می کند.

مقدار مصرف قرص کورکوما :

مصرف هر دارو بهتر است با نظر و تجویز پزشک صورت پذیرد. اما به طور کلی شما می توانید یک قرص کورکوما در روز همراه با هر وعده غذا استفاده کنید.

عوارض جانبی قرص زرچوبه ( کورکوما) :

به دلیل طبیعی وگیاهی بودن این محصول، عوارض جانبی خاصی درباره مصرف آن گزارش نشده، اما در صورت بروز حالت تهوع و استفراغ حتما به پزشک متخصص مراجعه شود .

بهبود عملکرد کبد

فواید درمانی استفاده از قرص کورکوما :

کمیسیون بررسی و تایید خواص گیاهان دارویی در آلمان استفاده از این گیاه را در موارد سوء هاضمه و کمبود اشتها تایید کرده است. زردچوبه جهت رفع علايم سوء هاضمه به ویژه احساس سنگینی بعد از خوردن غذا و اتساع شکمی به دلیل تجمع گاز(نفخ) موثر است.

کورکومین یکی از مواد موثره زردچوبه دارای خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی بوده و در خنثی کردن رادیکال های آزاد موثر است.

کورکومین خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود را از طریق مهار اتصال فاکتور رونویسی  AP-1  به DNA و مهار فعالیت NF-KappaB اعمال می کند.

کورکومین متابولیسم آراشیدونیک اسید اپیدرمال را توسط مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز مهار می کند و اثرات التهابی آراشیدونیک اسید و تترا دکونیل فوربول استات را کاهش می دهد.

همچنین خواص آنتی اکسیدانی، آنتی تومـور و محافظـت از کبد این گیاه قابل توجه می باشد به طوری که در یک تست کلینیکال معلوم شده اسـت که مصرف روزانه زردچوبـه معـادل 20 میلـی گرم کورکومیـن ( یعنی حدود 4 قرص کورکوما) به مـدت 60 روز به شـدت سطح پراکسید چربی سرم را کاهش  می دهد و بنابراین زردچوبه به علت فعالیت آنتـی اکسیـدان قابـل توجـه و ایمنـی بالا مـی توانـد مکمـل منـاسـبـی در پیشگیری و درمان آترواسکلروز باشد.

در تست کلینیکال دیگر معلوم شده است مصرف روزانه 5/1 گرم زردچوبه در افراد سیگاری به مدت 30 روز به طور چشم گیری باعث کاهش ترشـح ادراری موتاژن ها می شود که این بیانگر اثـرات آنتـی موتاژن زردچـوبـه بوده و ممـکن است به عنوان یک  Chemo preventive مفید باشد.

شرایط نگهداری قرص کورکوما :

این محصول باید در دمایی کمتر از 30 درجه سانتیگراد و در محیطی به دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

بیشتر بخوانید:قرص‌هاي خوراكي در كاهش ميزان قند خون موثر هستند

خنده در دوران بارداری

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

در دوران بارداری به دلیل احتمال رقیق شدن خون نباید  از این دارو استفاده شود. اطلاعات دقیقی درباره مصرف این قرص در زمان شیردهی نیز گزارش نشده است.

دانستنی های ضروری درباره قرص زردچوبه :

 • مصرف همزمان قرص زردچوبه با داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت و همچنین عوامل حل کننده ی لخته به دلیل افزایش اثر رقیق کنندگی خون توصیه نمی شود.
 • نوجوانان زیر 12 سال نباید از کورکوما استفاده کنند.
 • حداقل 2 هفته قبل از زمان جراحی از مصرف این قرص خودداری کنید.
 • در صورت بروز هرگونه حساسیت پس از مصرف این دارو حتما به پزشک مراجعه نمایید .
 • برای تسکین التهاب و درد مفاصل نیز می توانید قرص زردچوبه دینه را مصرف نمایید.
 • این محصول باید دور از دسترس اطفال قرار گیرد.