در مورد  دندان های شیری و دائمی کودکان چه اطلاعاتی دارید؟ دندان ها، ساختارهای کلسیفوره جذابی هستند. مینای دندان که پوشش خارجی آن را تشکیل می دهد، سخت ترین ماده در بدن انسان است و پس از آن پالپ (قسمت مرکزی دندان) وجود دارد که- همانطور که از نام آن پیداست- بسیار ظریف و حساس است. پوشش خارجی دندان، سخت ولی داخل آن نرم است! در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام، شما را با حقایق جالب مختلف و جزئیاتی در مورد  دندان های شیری و دائمی کودکان و تکامل آن آشنا می کند. ما را دنبال کنید.

حقایق جالب درباره  دندان های شیری و دائمی کودکان

آیا می خواهید بدانید که بچه ها چند دندان شیری دارند و در چه سنی آن ها را از دست می دهند؟ در ادامه برخی از حقایق شگفت انگیز درباره  دندان های شیری و دائمی کودکان، از دنیای سلامت دندان، ارائه شده است. بعد مطالعه، ببینید، چند مورد از آن ها را می دانستید.

دندان های شیری

 1. دندان ها، حتی قبل از تولد کودک نیز وجود داشتند. اولین اندام دندان مانند جنین، در داخل رحم مادر و در شش هفتگی او، تکامل می یابد و مشخصا، این دندان های اولیه، نرم و خمیری شکل هستند- نه به سختی دندان های مصنوعی و دندان های آسیاب.
 2. دندان انسان شفاف است. این بدان معناست که مینای دندان (لایه بیرونی دندان) برخی از نورها را جذب می کند در حالی که الباقی را بازتاب می کند. بله درست شنیدید، دندان می تواند برخی از نورها را جذب کند!
 3. دندان های شیری یا اولیه سفیدتر از دندان های دائمی هستند. مینای دندان های کودکان نازک تر است و دارای بلورهای هیدروکسی آپاتیت ( بلور های ساختاری مینای دندان) مات تر است. پس، جای تعجب نیست که کودکان لبخند زیباتری دارند.
 4. دندان های فک فوقانی معمولا یک تا دو ماه پس از اینکه دندان های فک پایینی جوانه زد، ظاهر می شوند، .بنابراین، جوانه زنی دندان های فک بالا همیشه دیرتر صورت می گیرد.
 5. به نظر می رسد که فاصله زیادی مابین دندان های شیری وجود دارد. این بدان دلیل است که آن ها از دندان های دائمی کوچکتر هستند. لازم به ذکر است که، فاصله بین دندان های دائمی، کاملا پر می شود.
 6. زمانی که دندان های دائمی جوانه می زنند، لبه های موج داری دارند که طی یک دوره، با سایش و جویدن صاف می شوند. دندان دائمی جدید به دندان کوسه شباهت دارد، اما این حالت گذراست.
 7. به طور میانگین، دخترها زودتر از پسرها دندان در می آورند. خانم ها مقدم ترند!
 8. اثر دندان نیش هر انسانی منحصر به فرد است، این بدان معنی است که ردیف دندانی هر فردی مختص خود اوست. این مهم، باعث می شود تا دندان ها به عنوان اثر انگشتی برای شناسایی افراد به کار گرفته شوند.
 9. دندان های شیری به تکامل گفتاری کودکان کمک می کنند. پرحرفی کوچولویتان را مدیون آن هاییم!
 10. رژیم غذایی پر قند باعث ایجاد باکتری هایی در دهان می شود که اسید لاکتیک قوی تولید می کنند. این اسید به معنای واقعی کلمه، مینای دندان را از بین می برد و قسمت مرکزی دندان ظاهر می شود. وای وای!
 11. پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین اختلالات در سراسر جهان است، دومین اختلال سرماخوردگی است.
 12. دندان مولر (آسیاب بزرگ) سوم که به دندان عقل نیز موسوم است آخرین دندانی است که ظاهر می شود. اما آیا می دانید که برخی افراد حداقل یک دندان عقل خود را از دست می دهند، در حالی که برخی ها اصلا دندان عقل ندارند!
 13. مینای دندان بسیار سخت است طوری که می تواند فشاری معادل با 1000 نیوتون را تحمل کند.
 14. هنگامی که کودک با شیشه شیر می خوابد، حفراتی در دندانش ایجاد می شود که به “پوسیدگی پرستاری” موسوم اند. این پدیده در میان کودکان یک یا دو ساله اتفاق می افتد.
 15. اگر یک دندان شیری به علت خرابی یا صدمه کشیده شود، دندان دائمی ممکن است هرگز از محل آن رشد نکند. در این صورت مداخله دندانپزشکی ضرورت پیدا می کند. بنابراین، مراقبت از دندان های شیری مهم است حتی اگر حضورشان موقت باشد.

دندان های شیری

سوالات متداول در مورد  دندان های شیری و دائمی کودکان

چه زمانی کودکان دندان در می آورند؟

اولین دندان های کودک بین 6 تا 10 ماهگی او ظاهر می شوند. دو دندان پیشین مرکزی در فک پایین، اولین دندان های کودک هستند که ظاهر می شوند و متعاقبا- یعنی بین 8 تا 12 ماهگی- همتایان فک بالای کودک ظاهر می شوند. بنابراین، آن ها اولین دندان های شیری کودک تان هستند.

یک کودک چند دندان شیری دارد؟

کودکان دو و نیم ساله، 20 دندان شیری دارند. دندان های شیری به عنوان دندان های اولیه یا دندان های موقتی نیز شناخته می شوند.

بچه ها چه زمانی دندان های خود را از دست می دهند؟

کودک، دندان های شیری خود را طی مراحل مختلفی از زندگی از دست می دهد. او اولین دندان خود را بین شش تا هفت سالگی از دست می دهد. در ادامه یک جدول زمانی از روییدن و افتادن دندان ها ارائه شده است:

ترتیب رویش دندان های شیری فک پایین:

زمان افتادن زمان روییدن نام دندان
7-6 سال 10-6 ماه دندان های پیشین میانی
8-7 سال 16-10 ماه دندان های پیشین کناری
11-9 سال 18-14 ماه مولرهای اول
12-9 سال 23-17 ماه دندان نیش
12-10 سال 31-23 ماه مولرهای دوم

ترتیب رویش دندان های شیری فک بالا:

زمان افتادن زمان روییدن نام دندان
7-6 سال 12-8 ماه دندان های پیشین میانی
8-7 سال 13-9 ماه دندان های پیشین کناری
8-7 سال 19-13 ماه مولرهای اول
12-10 سال 22-16 ماه دندان نیش
12-10 سال 33-25 ماه مولرهای دوم

همانطور که در جدول ذکر شد، مولرهای دوم آخرین مجموعه از دندان های شیری هستند که در هر دو طرف فک بالا و پایین ظاهر می شوند. آن ها همچنین آخرین مجموعه از دندان های شیری هستند که می افتند.

دندان های شیری

بچه ها به طور هم زمان، چند دندان از دست می دهند؟

کودک ممکن است هم زمان یک دندان یا یک جفت دندان از یک ردیف را از دست بدهد. این بدان معنی است که کودک شما ممکن است ابتدا یک دندان نیش خود را از دست بدهد و سپس دومی یا هر دو را با هم از دست بدهد. طی یک محدوده سنی، کودک ممکن است مجموعه ای از دندان های خود را در هر زمانی از دست بدهد، بنابراین اگر کودک تان دندان های خود را به صورت رندوم و بی نظم از دست داد، نگران نباشید.

چرا بچه ها دندان های شیری خود را از دست می دهند؟

کودکان، دندان های شیری خود را برای ایجاد فضای بیشتر برای دندان های دائمی که بزرگترند و تعداد بیشتری دارند، از دست می دهند. دندان های دائمی در داخل فک کودک قرار گرفته اند و این بدان معنی است که همیشه در آن جا بوده اند و تنها منتظر این هستند که فک به اندازه کافی بزرگ شود تا بتوانند به درستی جای گیری کنند و در زمان درست، بیرون بزنند. هنگامی که یک دندان دائمی شکافی در لثه ایجاد می کند، دندان اولیه/ شیری را به سمت بیرون حرکت می دهد. این دندان شیری، لق می شود و به آرامی می افتد و به طور کامل با یک دندان دائمی جایگزین می شود.

آیا کودکان بسیاری دچار فقدان دندان هستند؟

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در آن، یکی از دندان های شیری کودک هرگز جوانه نزند. این وضعیت تحت عنوان هیپودونشیا نامیده می شود و می تواند یک دندان یا یک جفت دندان مکمل را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که یکی از دندان های شیری کودک جوانه نزند احتمال قوی وجود دارد که در آن محل، هرگز دندان دائمی رشد نکند.

این وضعیت، به خودی خود، بی ضرر است، اما می تواند بر ظاهر فرد تاثیر بگذارد و یا مسائل دیگری چون مشکلات جویدن و محدودیت تلفظی را در پی داشته باشد و در موارد شدید، منجر به رشد استخوان در اطراف ریشه دندان شود.

این مشکل را می توان از طریق مداخلات ارتودنسی و قرار دادن مجموعه ای از دندان های مصنوعی در جای خالی این دندان ها برطرف کرد. هیپودونشیا، شرایطی غیر معمول است و اغلب ژنتیک به عنوان دلیل اصلی این وضعیت مطرح می شود.

اقدامات لازم برای افتادن دندان های شیری کودک چیست؟

دندان های اولیه/ شیری کودک به خودی خود می افتند و نیازی به مداخله نیست. لازمه کار، فقط صبر است. فرزندان خود را تشویق نکنید که دندان لق شان را تکان دهند و یا آن را محکم بکشند. این کار علاوه بر درد زیاد، باعث عفونت لثه می شود.

ریشه دندان های شیری کودک چه می شود؟

ریشه دندان شیری کودک فرسوده شده و توسط دندان دائمی موجود در زیر آن، منحل می شود. این، سبک طبیعت است که پیچیدگی و درد فرآیندها را ساده تر کند. ریشه دندان شیری کودک تنها زمانی منحل می شود که دندان دائمی زیر آن، آماده جوانه زنی باشد و این دندان را به سمت بیرون هل دهد. هنگامی که دندان شیری کودک افتاد، شما تنها تاج آن را می بیند و هیچ ریشه ای مشاهده نمی کنید.

دندان دائمی کودک چه زمانی ظاهر می شود؟

اولین دندان دائمی بین 6 تا 7 سالگی کودک ظاهر می شود و این دندان ها، ثنایای میانی فک پایین هستند. تمام 20 دندان شیری با نسخه ای از دندان های دائمی جایگزین می شوند. هشت پره مولر و چهار مولر سوم (دندان های عقل) تنها دندان هایی هستند که نسخه دندان شیری ندارند و به طور مستقیم به عنوان دندان دائمی ظاهر می شوند.

دندان های شیری

در ادامه یک جدول زمانی از رویش دندان های دائمی ارائه شده است:

ترتیب رویش دندان های دائمی فک پایین:

زمان رویش نام دندان
7-6 سال دندان های پیشین میانی
7-6 سال مولرهای اول *
8-7 سال دندان های پیشین کناری
10-9 سال دندان های نیش
12-10 سال پره مولرهای اول
12-11 سال پره مولرهای دوم (آسیاب کوچک)
13-11 سال مولرهای دوم *
21-17 سال مولرهای سوم (دندان های عقل) *

ترتیب رویش دندان های دائمی فک بالا:

زمان رویش نام دندان
7-6 سال مولرهای اول *
8-7 سال دندان های پیشین میانی
9-8 سال دندان های پیشین کناری
11-10 سال پره مولرهای اول
12-10 سال پره مولرهای دوم
12-11 سال دندان های نیش
13-12 سال مولرهای دوم
21-17 سال مولرهای سوم (دندان های عقل)

ستاره دارهای جدول، مربوط به دندان هایی هستند که نسخه دندان شیری ندارند و به طور مستقیم به عنوان دندان دائمی ظاهر می شوند. پره مولرهای دائمی جایگزین مولرهای اولیه می شود.

دندان های شیری

مشکلات رویش دندان های دائمی کودکان

در ادامه برخی از مشکلات اساسی در ارتباط با رویش دندان های دائمی ارائه شده است که کودک شما ممکن است با آن ها مواجه شود:

 • دندان درد: این درد معمولا زمانی اتفاق می افتد که مولرهای دائمی از لثه ها بیرون می زنند، چرا که جایگزین دندان های شیری نمی شوند و مستقیما لثه را از هم باز می کنند. این باعث می شود که دندان دردهای نوزادی کودک مجددا تکرار شود، با این تفاوت که او این بار دردش را به زبان می آورد.
 • رویش زودرس: گاها در حالی که دندان شیری هنوز نیفتاده، دندان دائمی بیرون می زند. معمولا در این حالت دندان دائمی در کنار دندان اولیه یا شیری رشد می کند و به این ترتیب ظاهر دندان ها را بد شکل می کند.
 • دندان های به هم چسبیده: این اتفاق زمانی می افتد که جلوی رویش یک دندان دائمی به علت نیفتادن دندان شیری یا مسائل دیگری در لثه، گرفته شود. شانس رویش دندان دائمی ممکن است هنوز هم وجود داشته باشد اما این دندان در جهت خاصی و به صورت کج ظاهر می شود که موجب درد و ناراحتی کودک می شود.
 • رویش دندان ها در خارج از محل مورد نظر: به علت کمبود جا، یک دندان دائمی ممکن است به طور تصادفی بر روی قسمت هایی از لثه ظاهر شود که موجب ایجاد این وضعیت گردد.

در همه این موارد، به منظور تشخیص و درمان، بهتر است فرزندتان را به دندان پزشک ببرید.

چه زمانی دندان های مولر کودکان ظاهر می شوند؟

با بررسی جدول بالا، ممکن است در مورد زمان افتادن مولرهای کودکان و یا رویش دندان های دائمی آن ها، سردرگم شوید. در مورد دندان های مولر، مولرهای اولیه، با پره مولرهای دائمی جایگزین می شوند، در حالی که مولرهای دائمی دیرتر از آن ها ظاهر می شوند. این بدان معنی است که دندان های مولر، نسخه درستی از دندان های اولیه ندارند و در حدود 6 تا 7 سالگی به عنوان دندان های دائمی ظاهر می شوند. بسیاری از والدین این دندان ها را شیری تلقی می کنند اما در واقع دندان دائمی هستند. بنابراین مهم است که مراقبت این دندان ها باشیم. دندان های عقل آخرین دندان هایی هستند که رشد می کنند که ممکن است در 21 سالگی ظاهر شوند.

چه زمانی افتادن دندان های کودک به پایان می رسد؟

در سن 13 سالگی، افتادن هر نوع دندان کودک خاتمه می یابد.

آیا  دندان های دائمی کودک نیز می افتند؟

خیر. این دندان ها برخلاف دندان های شیری، نمی افتند. یک مجموعه از دندان های دائمی، به عنوان دندان های مولر دوم ظاهر می شوند (قبل از آخرین مجموعه که دندان های عقل است)، که فاصله زمانی معنی داری بین ظهور دندان های مولر دوم و دندان های عقل وجود دارد.

این ها برخی از واقعیت های جالب در مورد دندان هستند. کدام یک بیشتر نظرتان را جلب کرد؟