روان درمانی چیست؟ چه موقع نیاز به روان درمانی داریم؟ روان درمانی راهی برای درک و مدیریت مشکلات زندگی شما است که از طریق صحبت کردن با یک متخصص روانشناسی صورت می گیرد. با مراجعه به یک روانشناس بالینی از طریق نشانه هایی که در رفتارتان دارید می توانید متوجه شوید که آیا شما به کمک اساسی نیاز دارید یا خیر. همچنین با آگاهی از علائم و نشانه هایی که در زنان بیمار وجود دارد، قادر خواهید بود نشانه ها را بشناسید و در صورت وجود چنین علائمی، می توانید به موقع برای درمان خود اقدام کنید. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی زمان مراجعه به روان درمانی می پردازیم.

چه زمانی باید برای روان درمانی به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید؟

شما ممکن است تصمیم داشته باشید که خود را درمان کنید زیرا شما برای مقابله با فعالیت های روزانه خود در تلاش هستید. متناوباً، شما ممکن است متوجه تغییر در خلق و خوی خود، سطح انرژی یا چگونگی عکس العمل تان در مقابل وقایع باشید. تغییرات دیگری که در خلق و خوی شما می تواند ایجاد شود شامل تغییر در احساسات، نگرانی بیش از حد و نداشتن تمرکز است.

روان درمانی

خلق و خوی شما با سلامتی فیزیکی شما در ارتباط است، بنابراین شما همچنین ممکن است تغییراتی را که در بدن خود  احساس می کنید را متوجه شوید. به عنوان مثال، نداشتن خواب راحت در شب، احساس خستگی شدید حتی وقتی که شما استراحت کرده اید، یا تغییر در عادت های غذایی و داشتن اشتهای بیش از حد. نوع افکار شما هم می تواند نشان دهنده استرس و مضطرب بودن شما باشد.

شاید افکار شما در مسابقه و رقابت با هم باشند، یعنی ذهن پریشان داشته باشید، تمرکز کردن برای شما سخت باشد، یا حتی ممکن است فکر کردن به چیزهای مثبت برای شما سخت باشد. تغییرات در روابط شما هم ممکن است نشانه دیگری باشد. همچنین ممکن است به راحتی از رفتار دیگران ناراحت شوید و در مورد رفتار دیگران برای خود استدلال های مکرر داشته باشید و حتی از تنها بودن خود احساس وحشت داشته باشید.

این علائم اغلب واکنش های طبیعی ای است نسبت به چیزهای دشواری که برای شما رخ داده است. این علائم ممکن است با گذشت زمان یا با حمایت دوستان و خانواده شما از بین بروند. با این حال، اگر مشکلاتی مانند این ها برای چند هفته در شما تداوم داشته باشد، نیازی نیست که شما رنج ببرید و برای درمان خود حتما باید به روانشناس مراجعه کنید.

تصمیم به درمان شدن باید همیشه شخصی باشد و زمان و دلیل اشتباهی برای شروع درمان وجود ندارد و نباید این افکار که “دیگران چه می گویند” در اقدام شما به درمان شدن تاثیری داشته باشد. درمان می تواند با صحبت کردن در یک فضای آرام انجام شود و پیدا کردن راه حل های مفید نتیجه این درمان خواهد بود. اگر شما به طور جدی برای پایان دادن و آسیب زدن به زندگیتان فکر می کنید، باید بدانید که همیشه افرادی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

روان درمانی

چگونه به منظور روان درمانی یک روانشناس برای خود انتخاب کنیم؟

معمولا شما می توانید به پزشک خانوادگی خود یا دیگر متخصصان فعال در حوزه سلامت برای درمان خود مراجعه کنید. این روش خوبی است برای پیدا کردن یک روانشناس، کسی که دارای شرایط حرفه ای و دارای اصول اخلاقی باشد. از دیگر راه های پیدا کردن روانشناس، توصیه دوستان و خانواده، سازمان های اجتماعی یا خیریه است.

بعد از پیدا کردن روانشناس، اولین گام فهمیدن اطلاعات بیشتر از چگونگی کار آنها و اطلاعاتی که شما در طول درمان باید با روانشناس خود در میان بگذارید.

اگر شما از طریق سازمان های خیریه و اجتماعی به متخصصین مراقبت های بهداشتی دسترسی پیدا کرده اید، ممکن است قادر به انتخاب روانشناس خود نباشید، اما می توانید سوال کنید که چه انتظاراتی از درمان دارید.

اگر روانشناس خصوصی پیدا کرده اید، وب سایت روانشناس مورد نظر را مطالعه کنید یا با دفتر آن تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. اطلاعاتی در مورد زمان و مکان ملاقات، طول دوره درمان، هزینه های مربوط به ملاقات ها دریافت کنید. هر شخصی را که انتخاب می کنید از دارا بودن مدرک معتبر و مناسب آن، اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که با متخصص مربوطه ارتباط گرفته اید. روانشناس شما باید قادر باشد توضیحاتی  در مورد اینکه چگونه کار می کند به شما بدهد تا شما بهتر بتوانید وضعیت خودتان را در اولین جلسه ارائه دهید.

روان درمانی

مشکلات رایج زنان از نظر روانی چه چیز هایی هست؟

اغلب زنان درمان را پس از وقایع دشوار مانند طلاق، مرگ همسر، مشکلات کاری و استرس های شدید آغاز می کنند. چون آن ها در زندگی شان با یک معظل مواجه شده اند و برای تغییر آن تلاش می کنند. برخی دیگر از زنان برای مدت طولانی برای درمان خود برنامه­ریزی کرده اند، چرا که می خواهند وضعیت­شان بهبود پیدا کند.

اغلب زنان در زندگی فشارهای زیادی را تجربه می کنند، فشارهایی مانند عالی بودن و داشتن رابطه ایده آل، تلاش برای داشتن خانواده خوب و سالم از نظر روانی و اخلاقی و دیگر موارد، در حالی که به زیبایی توجه دارند و اعتراضی هم ندارند. جای تعجب نیست که بسیاری از زنان افسردگی و اضطراب، مشکلات عاطفی و راه های نا سالم مانند اعتیاد را تجربه می کنند.

روان درمان می تواند راه هایی را برای رفع درد و رنج زنان فراهم کند. همچنین می تواند به زنان کمک کند تا تصمیمات مهمی مانند زمان مناسب برای شروع یک رابطه یا تشکیل خانواده را به درستی بگیرند، و یا پس از از دست دادن والدین، همسر، فرزند یا دوست خود چگونه حرکت رو به جلویی داشته باشند.

روان درمانی

چگونه بدانیم که روانشناس مناسبی برای روان درمانی خود انتخاب کرده ایم؟

مناسب بودن روانشناس مهم هست و در نهایت شما می خواهید از خودتان بپرسید آیا روانشناس شما کسی است که شما بتوانید به راحتی با او ارتباط بگیرید و احساسات و افکار خود را با او در میان بگذارید یا خیر. برای برخی از افراد شروع درمان میتواند دشوار یا عجیب و غریب باشد، اما شما باید بتوانید با روانشناس خود صحبت کنید تا روند درمان به راحتی و سریع تر پیش برود.