پاپ اسمیر غیر طبیعی چیست؟ آیا تا به حال آزمایش پاپ اسمیر انجام داده اید؟ پاپ اسمیر آزمایشی است که به دنبال تغییرات غیر عادی در سلول های دهانه رحم انجام می شود. گرفتن یک پاپ اسمیر غیر عادی به آن بدی نیست که به نظر می رسد. شاید فرصتی برای اقدام برای جلوگیری از مشکلات بزرگ تر باشد! مقاله زیر را بخوانید تا در مورد آزمایش سلول های غیر عادی با پاپ اسمیر یاد بگیرید، چطور با پاپ اسمیر غیر عادی نتایج را تفسیر کنید، و بعد چه کار کنید. در این مقاله از بخش سلامت زنان دکتر سلام به بررسی آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی می پردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر و نحوه انجام آن

آزمایش پاپ اسمیر یک روش در زنان برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در طی این تست، پزشک شما سلول هایی را از درون رحمتان جمع آوری خواهد کرد دقیقا از پایین ترین قسمت رحم شما که در بالای واژن شما قرار گرفته است. هنگام آزمایش پاپ اسمیر روی یک میز دراز کشیده و پاهایتان را روی رکاب می گذارید. پزشک شما از یک اسپوکولوم برای باز کردن واژن استفاده خواهد کرد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

آزمایش پاپ اسمیر

آن ها از یک برس نرم برای جمع کردن یک نمونه از سلول ها در دهانه رحم شما استفاده خواهند کرد. پس از قرار دادن این سلول ها در یک اسلاید یا ظرف شیشه ای، آن ها نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه خواهند فرستاد. ممکن است در هنگام آزمایش پاپ اسمیر کمی احساس ناراحتی کنید، اما معمولا بدون درد است. این آزمایش فقط چند دقیقه طول می کشد و معمولا در دفتر دکتر شما انجام می شود.

چه زمانی باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد؟

آزمایش پاپ اسمیر معمولا با تست لگن انجام می شود. برای زنان مسن تر از ۳۰ سال، پاپ اسمیر ممکن است در ارتباط با تست تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام شود. HPV شایع ترین عفونت مقاربتی است که می تواند منجر به سرطان رحم شود.

به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که زنان وقتی ۲۱ ساله می شوند، آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. پزشکان عموما توصیه می کنند که زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را تکرار کنند. زنان ۳۰ سال و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر و هر پنج سال یک بار تست اچ پی وی بگیرند.

با این عوامل خطرات زیر، پزشک شما ممکن است توصیه کند که آزمایش پاپ اسمیر با توجه به سن و سال شما، بیشتر انجام شود:

  • اگر مبتلا به HIV هستید
  • اگر مادر شما در حین حاملگی به diethylstilbestrol دچار شده بود
  • اگر شما تشخیص قبلی از سرطان رحم و یا یک پاپ اسمیر غیر عادی با سلول های پیش سرطانی داشته اید
  • اگر سیستم ایمنی شما به دلیل شیمی درمانی، استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها و یا پیوند عضو ضعیف شده است
  • اگر سیگار می کشید

آزمایش پاپ اسمیر

سلول های غیر طبیعی در آزمایش پاپ اسمیر: 5 نوع اصلی

نتایج آزمایش پاپ اسمیر شما یا سلول های طبیعی یا غیر عادی را نشان خواهند داد. اگر سلول های طبیعی وجود داشته باشند، آزمایش شما “منفی” است. اگر سلول های غیر عادی وجود داشته باشند، تست یک پاپ اسمیر غیر عادی یا “مثبت” است. اما یک آزمایش مثبت یا نتیجه غیر عادی لزوما به این معنا نیست که شما سرطان رحم دارید. نتیجه مثبت تنها به این معنی است که سلول های غیر عادی وجود دارند و آزمایش بعدی مشخص می کند چه نوعی است.

1- سلول های غده تیپیک

سلول های غدد تیپیک یک لایه نازک را شکل می دهند که مجرای داخلی رحم را تشکیل می دهند. رحم حاوی سلول های غددی است. پاپ اسمیر غیر عادی سلول های غدد غیر معمول را نشان می دهد که سلول های غدد تغییر کرده اند و احتمال تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی را افزایش داده اند.

2- سلول های باریک غیر سلولی – نمی تواند HSIL را حذف کند (ASC-H)

یک نتیجه غیر طبیعی دیگر با پاپ اسمیر غیر عادی ممکن است بگوید: سلول های سنگفرشی غیر معمول – نمی توانند HSIL را حذف کنند که اغلب ASC – H کاهش می یابند. این نتیجه نشان می دهد که تغییرات در سلول های رحم باعث افزایش نگرانی در مورد حضور ضایعه داخلی سنگفرشی بالا (HSIL) می شوند.

3- سلول های باریک غیرقابل معیاری با اهمیت نامشخص (ASC-US)

این نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر نشان می دهد که تغییرات در سلول های دهانه رحم وجود دارد. در بیشتر موارد، این تغییرات نشانه ای از HPV است. ASC-US رایج ترین نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر است.

4- ضایعه intraepithelial  فلسی

این نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر نشان می دهد که سلول های گردنی رحم ممکن است پیش سرطانی باشد.

ضایعهintraepithelial  با شدت کم (LSIL / CIN 1)

ضایعات داخل شکمی با شدت کم (LSIL) در پاپ اسمیر نشان می دهد که تغییرات موجود در سلول های دهانه رحم از درجه پایین برخوردار است. این بدان معنی است که اگر از تغییرات آگاهی وجود داشته باشد ممکن است چند سال طول بکشد تا سرطانی شود.

ضایعهintraepithelial  با شدت زیاد (HSIL/CIN 2–3)

ضایعات داخل شکمی با شدت زیاد (LSIL) نشان دهنده تغییرات شدیدتر در سلول های رحم نسبت به LSIL است. این پاپ اسمیر با پاپ اسمیر غیر عادی به این معنی است که احتمال بیشتری وجود دارد که precancerous به زودی به سرطان مبتلا شوند.

5- سلول های سرطانی یا سلول های آدنوکارسینوما

این پاپ اسمیر با پاپ اسمیر غیر عادی نشان می دهد که سلول های رحم به قدری غیر عادی به آسیب شناسی رفتار می کنند که تقریبا در مورد تشخیص سرطان مطمئن هستند. سرطان سلول سنگفرشی در سلول هایی ایجاد می شود که گودال دهانه رحم و واژن را پوشش می دهند. آدنوکارسینوم در سلول های غدد ایجاد می شود.

آزمایش پاپ اسمیر

چه چیزی باعث پاپ اسمیر غیرطبیعی در کنار HPV می شود؟

به غیر از HPV، نتایج غیر عادی پاپ اسمیر ممکن است به خاطر عفونت های دیگر رخ دهد. در برخی موارد، التهاب در واژن نیز می تواند باعث آلودگی غیر عادی پاپ اسمیر شود. یک پاپ اسمیر با پاپ اسمیر غیر عادی ممکن است تب خال یا تریکومونیا نشان دهد. داشتن رابطه جنسی در روزهای قبل از گرفتن پاپ اسمیر ممکن است باعث ایجاد سلول های غیر عادی شود.

 پاپ اسمیر غیر عادی: چه کاری باید انجام دهید

اگر نتایج پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. پزشک شما ممکن است این آزمایشات را بسته به نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر و سن شما توصیه کند:

 پاپ اسمیر یا تست را تکرار کنید – پزشک شما می تواند یک پاپ اسمیر تکرار یا یک تست مشترک را توصیه کند. تست مشترک یک پاپ اسمیر ترکیبی از پاپ اسمیر HPV و تست اچ پی وی است.

تست اچ پی وی (HPV) – تست اچ پی وی که بر روی سلول های گردن رحم انجام می شود و برای آزمایش پاپ اسمیر اولیه به کار می رود تست اچ پی وی (HPV) است. نوع دیگری از تست اچ پی وی که به طور خاص نوع اچ پی وی ۱۸ و اچ پی وی ۱۶ را تست می کند به عنوان نوع اچ پی وی شناخته می شود. این دو نوع HPV باعث تشخیص بیشتر موارد سرطان رحم می شود.

کولپوسکوپی – در طی یک colposcopy، پزشک شما از یک ذره بین برای نگاه دقیق به رحم شما استفاده خواهد کرد. اگر آن ها به یک منطقه غیر عادی برخورد کنند، می توانند نمونه برداری از بافت را انجام دهند و نمونه بافت را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند.

آزمایش پاپ اسمیر

چگونه می توان از ایجاد نتایج غیر عادی پاپ اسمیر جلوگیری کرد

در حالی که این آزمون نیاز به آماده سازی ندارد، اما برخی موارد می توانند بر نتایج تاثیر بگذارند. برای نتایج آزمایش با پاپ اسمیر دقیق، از موارد زیر حداقل دوتا سه روز قبل از زمایش خودداری کنید:

  • تامپون ها
  • مقاربت جنسی
  • اسپری ها، پودر ها یا سایر لوازم بهداشتی زنانه
  • کرم واژن، دارو، دوش، شیاف و کرم اسپرمی، ژله یا فوم

سعی نکنید برنامه آزمایش پاپ اسمیر را برای زمانی که در دوره قاعدگی خود قرار دارید برنامه ریزی کنید.

یک آزمایش پاپ اسمیر یک روش است که زنان را برای نشانه های سرطان دهانه رحم انجام می دهند. پاپ اسمیر غیرطبیعی همیشه به معنای سرطان حاد نیست. در واقع، اکثر زنان که نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر را دریافت می کنند، سرطان دهانه رحم ندارند. علل دیگر پاپ اسمیر غیر طبیعی عبارتند از عفونت، التهاب و HPV. نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما ممکن است سلول های طبیعی یا غیر طبیعی را نشان دهد. سلول های غیرطبیعی در پاپ اسمیر ممکن است دارای درجه بالا یا درجه پایین باشند. بسته به نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر و سن شما ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید.