در مورد مراقبت از موهای خشک چه می دانید؟ داشتن موهای نرم و ابریشمی، آرزوی همه است. اما موهای شما همیشه به این حالت نیست. موهای خشک یکی از مشکلات رایجی می باشد که اغلب با آن مواجه می شوید. موهای شما خشک و ژولیده است و به سختی حالت می گیرند که باعث ایجاد موانع بسیاری در کار و زندگی شما می‌شود. اما نگران نباشید چون شما می‌توانید این مشکل را در خانه و با کمک روش‌ های مختلف طبیعی حل کنید.در این مقاله از بخش طب سنتی و زیبایی دکتر سلام می‌ خواهیم برخی از روش ‌های ساده اما موثر و طبیعی خانگی را برای درمان موهای خشک در تابستان در اختیار شما قرار دهیم.

خشکی مو و ویژگی های آن

موهای خشک برای دختر ها مایه رنجش و دلخوری است. به خصوص در فصل پاییز، در آب و هوای خشک، در زیر نور خورشید و باد، موها به راحتی خشک می شوند و انتهای آنها چند شاخه می شود. غده ‌های چربی طبیعی در شفت مو، مسئول حفظ رطوبت پوست سر هستند. اما برای موهای خشک، این غده کمتر فعالیت می کند.

خشکی مو

موهای خشک اغلب فاقد درخشندگی هستند و بافت خوبی ندارند و به راحتی نمیتوان آنها را کنترل کرد. خشک شدن مو می‌تواند ناشی از تاثیرات خارجی مثل نور خورشید، باد، آب دریا، محیط غبار آلود و آب استخر باشد. بعضی از عادات نامناسب مراقبت از مو نیز باعث خشکی و شکنندگی آنها می شود. مانند بستن محکم موها، مصرف زیاد شامپو، استفاده از سشوار با حرارت بالا، استفاده از محصولات ناجور مراقبت از مو و صاف کردن مکرر موها.

موی هر فرد ترکیبی از سه عنصر است:

 • وضعیت پوست سر: خشک، چرب و یا دارای شوره سر.
 • ویژگی های مو: موی صاف، موی مجعد، موی فرفری و موهای رنگ شده
 • محیط زندگی: زندگی در یک شهر یا یک استان. آیا اتاقی که در آن هستید دارای تهویه مطبوع می باشد؟ رطوبت هوای بیرون زیاد است یا کم و دمای هوا چقدر است؟

علت خشکی مو در زنان و مردان

شرایط فیزیکی یا خارجی می توانند منجر به خشکی موها شوند. در اینجا برخی از علل شایع موهای خشک آورده شده است:

پوست سر شما به اندازه کافی چرب نیست

موهای شما به دلیل اینکه پوست سرتان به اندازه کافی چربی ندارد تا موهایتان را مرطوب نگه دارد، خشک می شوند. چربی که توسط ریشه مو تولید می شود، باعث مرطوب ماندن مو شده و منجر به صافی و درخشندگی مو می شود. زمانی که پوست سر شما فاقد رطوبت باشد، موهای شما به اندازه کافی چربی نخواهد داشت. به همین دلیل مو خشک می شود.

در افراد مسن تر، مقدار چربی در بدن کمتر خواهد بود و پوست خشک سر میریزد و به صورت دانه های شوره بر روی شانه دیده می شوند و باعث خشکی مو می شود.

هر موی سالم دارای یک اپیدرم است که مو را از باران و نور خورشید و همچنین از گرما محافظت می کند. در اپیدرم موهای سالم، لایه ها به یکدیگر می چسبند تا رطوبت را حفظ کنند. هنگامی که کوتیکول از هم جدا می شود، رطوبت کم می شود و چربی بیشتری از مو خارج می شود.

آب و هوا

خورشید برای زندگی بسیار حیاتی و مهم است، اما می‌تواند باعث از دست دادن سرزندگی و شادابی موها شود. اشعه ماوراء بنفش به طور مستقیم از خورشید، اثر مشابهی با سفید کننده های مو دارد و به طور قطع باعث از بین رفتن پروتئین کراتین می شود که همین موضوع منجر به خشک شدن فیبر ها و آسیب رسیدن به موها می شود. نور خورشید قطعا تاثیر منفی بر روی موهای رنگ شده خواهد گذاشت.

مواد شیمیایی

رنگ کردن، فر کردن و کشیدن زیاد موها، می تواند ظاهر و مدل موهای شما را تغییر دهد. با این حال، اینها فرآیندهایی هستند که باعث خشکی موی سر می شوند.

صاف کردن و کشیدن مو دو عاملی هستند که می توانند به مو آسیب بزنند و استفاده از عوامل خارجی برای تغییر دادن شکل موها، در ابتدا باعث جدا شدن اتصال دی سولفید در مو می شود و پس از آن، مو به روش جدیدی تغییر شکل پیدا می کند و همانطور باقی می ماند. این فرایند، شکل پیوندهای شیمیایی را تغییر می دهد و این پیوندها را در موقعیت های جدیدی تنظیم می کند، و به ماندگاری طولانی مدت موها کمک می کند.

رنگ کردن مو نیز باعث آسیب رسیدن به مو می‌شود که به طور عمیقی از طریق اپیدرم به داخل هسته داخلی می‌رود و به لایه F بر روی مو آسیب می‌رساند.

عوامل روزانه

موهای طبیعی بسیار قوی است و می‌توانند تحت ‌تاثیر انواع مختلفی از حالت ها را به خود بگیرند، اما مو ها هنوز هم می‌توانند بر اثر شانه کشیدن زیاد، آسیب ببینند به خصوص زمانی که مو خیس یا ژولیده باشد. هنگام استفاده از یک وسیله فلزی، مراقبت باشید زیرا قیچی فلزی می‌تواند به مو آسیب بزند. وقتی موها ژولیده و درهم می شوند، اپیدرم کشیده می شود و زمانی که موها به سرعت شانه می‌شوند، پوسته های سر بیرون کشیده می‌شوند.

گرما قطعا باعث خشکی و ژولیده شدن موها می شود. گرما و حرارت زیاد موجب از دست رفتن رطوبت مو می شود و در نتیجه مو دیگر به مدت طولانی صاف نمی ماند.در حقیقت، اگر دما بیش از حد بالا باشد، آب داخل مو، به جوش می آید و حباب های حرارتی را در داخل موهای نرم ایجاد می کند. این نیز یک عامل آسیب رسیدن به موها می باشد. به حداقل رساندن گرما بر روی موها و استفاده از وسایل حالت دهنده مو (سشوار) با کمترین دما، راز نگه داشتن موهایی نرم و سالم است.

تغییرات هورمونی

هورمون‌ها تاثیر زیادی بر روی جنبه های فیزیکی و ذهنی ما دارند، از داشتن یک خواب خوب شبانه تا احساس خوشحالی از بارداری و زایمان. اما میزان هورمون های شما در یک سطح باقی نمی ماند و با تغییر سطوح هورمون ها در طول زندگی، بدن شما نیز تغییر می کند.

Sylvia Vaught که یک آرایشگر است می گوید: قرص ‌های پیشگیری از بارداری، بارداری و یائسگی همیشه باعث بروز تغییرات فیزیولوژیکی در بدن می شوند که می‌تواند اثرات زیان‌آوری را بر روی موها داشته باشند از جمله خشکی و شکنندگی موها.

استفاده از شامپوهای نامناسب

برخی افراد در انتخاب شامپو، خیلی دقت نمی کنند. برخی افراد بسیار اقتصادی هستند و شامپویی را می خرند که هیچ نوع سازگاری با ویژگی موهایشان ندارد و فقط به دنبال محصولات ارزان قیمت هستند.در مقابل نیز، برخی افراد تصورشان این است که شامپو های گران ‌قیمت، کیفیت خوبی دارند و به موهای آنها را قوی‌تر و زیباتر می کنند.

شامپوی حاوی مواد قلیایی قوی یا شامپویی که با ویژگی ‌های مو مطابقت ندارند، باعث تحریک سلول ‌های پوست شده و موهای سر را کدر، شکننده و ژولیده می کند و باعث بروز شوره سر و خشکی و ریزش زیاد موها می شود.

شانه کردن مو هنگامی که مرطوب است

Vaught می گوید: به خاطر بسپارید که موهای مرطوب، بیشتر مستعد شکنندگی هستند.

وقتی موهایتان خیس است، آسیب‌ پذیرتر می شوند. شانه زدن موهای خیس، باعث می شود که موها سریع تر خشک شوند اما باعث شکنندگی ساختار مو و در نتیجه بی دوام بودن و خشکی موها می شود.

تغذیه ضعیف و نامناسب

موها نیز همانند دیگر قسمت های بدن، برای رشد به مواد مغذی نیاز دارند. مواد اصلی برای رشد مو عبارتند از آهن، کراتین، روی و ویتامین B. بنابراین، شما باید به مصرف این مکمل ها در رژیم غذایی خود توجه کنید. چند پیشنهاد برای شما داریم: گوشت قرمز، شیر، اسفناج، تخم مرغ و سویا.

عوارض خشکی موی سر

 • مو ها خشک و فرفری می شوند
 • موها از قسمت میانی به راحتی شکسته می شوند
 • تغییر در بافت مو (بافت زبر، ناهموار و زمخت)
 • نازک شدن و ریزش موها
 • مو بیش از حد نرم و اسفنجی است و حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد
 • موها به سختی فرم و شکل می گیرند
 • حل مشکلات مربوط به موها، دشوار است
 • رشد کم و آهسته موها

چه کسی در معرض خشکی مو قرار دارد؟

افرادی که به طور مرتب از گرما و مواد شیمیایی برای آرایش موهای خود استفاده می‌کنند و یا حتی افرادی که به طور مرتب در اتاق ‌هایی که دارای تهویه هوا هستند، می‌نشینند اغلب در معرض خشکی موی قرار دارند.

درمان خشکی موی سر در طب سنتی

در مورد روش های خانگی و گیاهی درمان خشکی مو چه می دانید؟ در تابستان موها بیشتر خشک شده و مشکلاتی را ایجاد می کنند. شما به راحتی با چند روش خانگی می توانید به درمان خشکی مو پرداخته و حتی از بروز آن پیشگیری کنید. با هم به بررسی این روش ها می پردازیم.

درمان خشکی مو با آووکادو

استفاده از آووکادو یکی از درمان های خانگی ساده اما موثر برای خشکی مو می باشد. آووکادو سرشار از ویتامین های E، A و D، به ویژه ویتامین E است، بنابراین آووکادو میوه ای است که در محصولات زیبایی از آن استفاده می شود. مطالعات زیادی نشان داده اند که ویتامین E در مقابل اکسیداسیون اسید به عنوان یک محافظ عمل می کند و در نتیجه سرعت فرآیند پیری پوست را کاهش می دهد و پوست را شفاف تر و محکم تر می کند.

خشکی مو

آووکادو باعث صافی و نرمی مو شده و باعث سرزندگی و شادابی مو نیز می شود. این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است که از تشکیل رادیکال های آزاد که منجر به بروز سرطان، آب مروارید و پوست چروکیده می شوند پیشگیری می کند و به حفظ پوست و موی سالم کمک می کند. پروتئین ها و آمینو اسیدهایی که در این میوه یافت می شوند ممکن است به داخل پوست نفوذ کنند و سبب تغذیه، التیام و سلامتی مو شوند.

روش اول: آووکادو و تخم مرغ

تخم مرغ به عنوان یک داروی جادویی برای تمام انواع مو در نظر گرفته می شود، اما همه نمی دانند که چگونه از تخم مرغ استفاده کنند که تاثیر بیشتری داشته باشد. تخم مرغ غنی از پروتئین و چهار ماده معدنی اصلی است: روی، سلنیوم، گوگرد و آهن. آهن از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا به سلول ها کمک می کند تا اکسیژن را به فولیکول های مو برساند.

 • اگر موهای کوتاهی دارید، نصف آووکادو و اگر موهای بلندی دارید یک آووکادوی کامل را له کنید و با یک زرده تخم مرغ و نصف قاشق چایخوری روغن زیتون مخلوط کنید.
 • این مخلوط را بر روی موهای خود بمالید.
 • بعد از 25 دقیقه موهای خود را با آب بشوئید.
 • از این مخلوط یک بار در هفته برای موهای خشک و آسیب دیده و یک بار در ماه برای موهای سالم استفاده کنید.

روش دوم: آووکادو و روغن زیتون

ترکیب روغن زیتون و کره به شما کمک می کند که یک ماسک کامل را برای موهایتان تهیه کنید چون روغن زیتون فواید بسیار خوبی برای موهای شما دارد مانند کاهش ژولیدگی موها، بهبود در رشد مو، اصلاح ریزش مو و کاهش مو خوره.

 • آووکادو را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید تا یک ترکیب غلیظ و چسبنده درست شود.
 • پس از شستشن موها با شامپو، این مخلوط را به موهای خود بمالید و به مدت 5 دقیقه، پوست سر و موها را ماساژ دهید.
 • بعد از گذشت یک ساعت، موها را با آب بشوئید.
 • شما باید از این مخلوط دو بار در هفته استفاده کنید.

خشکی مو

درمان خشکی مو های فر با آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خاصیت و اثر مرطوب کنندگی که دارد، از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد و در محصولات مختلف مو به ویژه برای درمان ریزش مو و خشکی مو مورد استفاده قرار می گیرد. آلوئه ورا ترکیبی از مواد معدنی، ویتامین ها و اسیدهای آمینه است که می تواند به درمان شوره سر و خشکی مو کمک کند.همچنین رطوبت مو را فراهم کرده و باعث نرمی و سلامت مو می شود.

 • پوست چند برگ آلوئه ورا را بکنید.
 • ژل درون آن را خارج کنید.
 • پس از شستن موهایتان، این ژل را روی موهای خود بمالید.
 • پس از گذشت 20 دقیقه، موهای خود را بشوئید.

درمان خشکی مو با شیر نارگیل و لیمو

شیر نارگیل و لیمو یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای خشکی مو است. شیر نارگیل به مرطوب کردن مو کمک می کند. همچنین حاوی ویتامین C، E، B و کلسیم، منیزیم و آهن است که همگی به تقویت فولیکول های مو و رشد مو کمک می کنند که به ویژه برای بازسازی موهای آسیب دیده، ضعیف، شکننده، خشک و موهای دارای موخوره مفید هستند. همچنین یک نرم کننده ارگانیک برای مو است که باعث ضخیم تر و بلند تر شدن موها می شود. لیمو نیز از شوره سر و ریزش مو پیشگیری می کند و باعث می شود موهای شما براق به نظر برسند.

 • مقداری شیر نارگیل را با آب لیمو مخلوط کنید.
 • چند ساعت در یخچال بگذارید تا سطح این مخلوط همانند یک نرم کننده مو، نرم شود.
 • این کرم را روی موهای خود بمالید.
 • به آرامی ماساز دهید و بگذارید 20 دقیقه روی سر بماند.
 • سپس با آب موهای خود را بشوئید.

خشکی مو

درمان خشکی مو با سس مایونز

سس مایونز از زرده تخم مرغ، روغن پخت و پز و سرکه درست شده است که همگی پروتئین بالایی دارند و مواد مغذی مورد نیاز برای مو را تامین می کنند. هم چنین شامل آمینو اسید ها و آنتی اکسیدان هایی می باشد که به بلند شدن و درخشندگی و استحکام موها کمک می کند. طبق یک مطالعه انجام گرفته، آمینو اسید برای ساخته شدن کراتین در مو، حیاتی و لازم است و مو را قوی کرده و به رشد آن کمک می کند.

روش اول: فقط سس مایونز

 • موهای خود را با آب بشوئید تا مرطوب شوند. در صورت امکان با آب گرم بشوئید.
 • مقداری سس مایونز را در کف دست خود بریزید.
 • سس مایونز را به آرامی روی موهای خود ماساژ دهید.
 • موهای خود را در یک حوله پنبه ای بپیچید و 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا پروتئین و مواد مغذی مایونز به هر یک از تارهای موی شما نفوذ کند.
 • سپس موها را با آب بشوئید.
 • اگر موهای شما بسیار آسیب دیده است، از این روش به طور منظم و به مدت 2 تا 3 ماه استفاده کنید.

روش دوم: سس مایونز و تخم مرغ

 • یک تخم مرغ و نصف فنجان سس مایونز و چند قطره روغن را با یکدیگر مخلوط کنید.
 • این مخلوط را روی موخای خشک خود بزنید و بعد از گذشت 30 دقیقه، موهایتان را با شامپو بشوئید.

مصرف مواد غذایی حاوی امگا 3

امگا ۳ یک اسید چرب سالم است که اثر ترمیمی مطلوبی را بر روی موهای خشک دارد. شما باید غذاهای غنی از امگا ۳ را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید تا موهای سالمی داشته باشید.

اسیدهای چرب امگا ۳ شامل سه فرم DHA (دکوزاهگزانوئیک اسید)، ALA (اسید آلفا لینولنیک) و EPA (ایکوزاپنتانوئیک اسید) هستند که در مواد غذایی روزانه یافت می شوند. ALA در بسیاری از روغن های گیاهی به ویژه روغن گردو و آفتابگردان وجود دارد. DHA و EPAدر ماهی، روغن ماهی و سایر غذاهای دریایی فراوان هستند. شما باید غذا های سرشار از امگا ۳ را هر روز مصرف کنید تا موهای سالمی داشته باشید.

خشکی مو

 

درمان خشکی مو با بابونه

یکی دیگر از درمان های خانگی برای خشکی مو، بابونه است. ترکیبات گل بابونه به استحکام، ضخامت و رشد مو کمک می کند.گل بابونه حاوی ترکیبات فعالی است که خواص شگفت انگیز بسیاری دارد که شامل مراقبت از مو و تحریک رشد مو می باشد..چای بابونه با تقویت فولیکول های مو، از ریزش مو پیشگیری کرده و یا ریزش مو را کاهش می دهد. چای بابونه برای درمان خشکی پوست سر نیز بسیار موثر است.

علاوه بر این، شامپو کردن موها با چای بابونه نیز به طور چشمگیری به درخشش مو کمک می کند. اگر پوست سرتان خشک است، می توانید از چای بابونه استفاده کنید، چون مواد مغذی آن نه تنها پوست سر را تسکین می دهند، بلکه هر گونه التهاب یا خارش پوست سر را نیز درمان می کند.

 • یک مشت بابونه را در 4 فنجان آب جوش بریزید.
 • در قوری را ببندید و اجازه دهید که به مدت 20 دقیقه دم بکشد.
 • سپس چای را صاف کرده و بگذارید سرد شود و سپس موها و پوست سر خود را با این چای بشوئید.
 • موهای خود را با آب، آبکشی نکنید.
 • چای بابونه را به صورت روزانه و برای حفظ درخشش موی رنگ شده و درمان خشکی پوست سر استفاده کنید.

درمان خشکی مو با چای سیاه

مواد مغذی کاملی که در چای سیاه وجود دارد و روزانه از آن استفاده می کنید، نه تنها سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند، بلکه باعث رشد مو نیز می شود. به همین دلیل است که چای سیاه به عنوان یکی از درمان های خانگی برای خشکی مو محسوب می شود.چای سیاه به درخشندگی موهای آسیب دیده و خشک کمک می کند و حالتی ابریشمی را به موها می بخشد.

همچنین کافئین موجود در گیاه کامیلا سیننسیس (Camilla Sinensis)، به مسدود کردن دی هیدروتستسترون (DHT)کمک می کند. تصور می شود که این هورمون مسئول ریزش مو است. علاوه بر این، آنتی اکسیدان ها نیز برای به مهار DHT کمک می کنند، بنابراین نوشیدن یک فنجان چای ساده، برای سلامتی مو مفید است. چای سیاه همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است و حاوی ویتامین های زیادی می باشد که برای رشد مو مفید هستند، به خصوص برای بازسازی رنگدانه های مو، که ریزش زود هنگام موی کودک را کاهش می دهد.

برای این درمان، درون یک لیوان چای سیاه، دو قاشق چایخوری شیر تازه و مقداری نمک بریزید و سپس مخلوط را روی مو بمالید و بگذارید 1 ساعت روی موها باقی بماند و سپس سر خود را با آب بشوئید. این درمان را به طور منظم دنبال کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

خشکی مو

روغن برای خشکی مو 

روغن زیتون

روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان است. مالیدن روغن زیتون به مو، سلامتی پوست شما را افزایش می دهد. روغن زیتون به عنوان یک ماده غذایی طبیعی عمل کرده و به درخشندگی و نرمی مو ها کمک می کند. همچنین به حذف عناصر شیمیایی سمی در هنگام رنگ کردن موها کمک می کند. روغن زیتون حاوی یک اثر مرطوب کنندگی بالا نیز می باشد و می تواند با نفوذ به شفت مو، باعث نرمی مو شده و رطوبت آن را حفظ کند و در نتیجه باعث تقویت مو شود.

علاوه بر این، خاصیت ضد باکتریایی نیز دارد که می تواند شوره سر و کک ها را از بین ببرد. همچنین، ماساژ بدن با ترکیبی از روغن زیتون و اسطوخودوس می تواند به رفع خستگی و استرس کمک کند.

روش اول: کاهش شوره سر

شوره سر را می توان با ترکیبی از روغن زیتون و آبلیمو از بین برد. خشکی پوست سر باعث ایجاد شوره سر می شود. آبلیمو به از بین رفتن شوره سر کمک می کند و روغن زیتون باعث مرطوب ماندن پوست سر می شود.

 • آبلیمو، روغن زیتون و آب را به نسبت 1،1،1 ترکیب کرده و این مخلوط را به پوست سر بمالید و به آرامی ماساژ دهید.
 • بعد از 20 دقیقه موها را با شامپو بشوئید.
 • از این روش هر دو هفته یک بار برای از بین بردن شوره سر استفاده کنید.

روش دوم: کاهش موخوره

در ماه های خشک فصل زمستان، موهای شما شکسته می شوند، موخوره می گیرند و کثیف می شوند و ظاهر ناخوشایند و رقت انگیزی پیدا می کنند. استفاده از روغن زیتون به راحتی می تواند این مشکل را حل کند. روغن زیتون را روی دستان خود بریزید و با کشیدن دست ها در لا به لای موها به آنها حالت دهید، به اندازه ای که موهایتان فقط مرطوب شود.

خشکی مو

روش سوم: استفاده از روغن زیتون به جای نرم کننده

استفاده از روغن زیتون به جای نرم کننده، روش دیگری برای حفظ رطوبت و کمک به درخشندگی و استحکام موها می باشد.

 • بعد از هر بار شامپو کردن موها، از روغن زیتون استفاده کنید.
 • پس از شامپو کردن موهای خود، 80% از آب موهای خود را بگیرید و سپس از روغن زیتون استفاده کنید.
 • 2 تا 3 قطره روغن زیتون را (بسته به اندازه موها) را به آرامی بر روی موها بمالید و ماساژ دهید.

روش چهارم: ترکیبی از روغن زیتون

 • مقداری روغن خنک کننده و 10 قطره روغن زیتون را با هم ترکیب کنید.
 • با استفاده از کف دست خود، این مخلوط را روی موهای خود بمالید و ماساژ دهید. پوست سر خود را با این ترکیب ماساژ ندهید چون در این روغن، بخار وجود دارد.
 • بعد از 30 دقیقه موهای خود را بشوئید.

روش پنجم: ترکیب روغن زیتون با پروتئین (تخم مرغ)

 • دو عدد تخم مرغ، 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون و 1 قاشق غذاخوری آبلیمو را آماده کنید.
 • این مواد را با هم ترکیب کنید.
 • سپس بر روی موهای خود بزنید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی موهایتان باقی بماند.
 • با آب گرم و یک شامپوی ملایم موها را آبکشی کنید.
 • از این روش به مدت 2 هفته استفاده کنید و شاهد ضخیم شدن و درخشندگی غیر منتظره موهای خود شوید.
 • این روش زمانی که شامپو را برای کمک به رطوبت و کشتن باکتری ها اعمال کنید، به شما یک پوست سر تمیز می دهد.

خشکی مو

درمان خشکی مو با روغن کرچک

کرچک یک گل در کشور جامائیکا است. روغن استخراج شده از این گل، قابلیت ضخیم کردن و مرطوب کردن فولیکول های مو را دارد و باعث رشد مو در نواحی می شود که در معرض طاسی قرار دارند.علاوه بر این، حاوی آنتی اکسیدان هایی است که باعث تقویت کراتین مو می شود و موها را صاف تر، مستحکم تر و سالم تر نگه می دارد.

 • 4 قاشق غذاخوری عسل، 4 تا 5 قطره روغن کرچک و 2 قطره روغن نعناع را با هم مخلوط کنید.
 • این مخلوط را به مدت 15 دقیقه روی پوست سر ماساژ دهید.
 • مو ها را جمع کنید و در یک حوله بپیچید. 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا این مخلوط به داخل پوست و ریشه مو نفوذ کند.
 • سپس موهای خود را با شامپو بشوئید.

روغن شیا

روغن شیا سرشار از ویتامین های A، E، اسید های چرب و مرطوب کننده ها است که به تغذیه و احیای موها، نرم کردن موها، استحکام و درخشندگی موها کمک می کند. علاوه بر این، خواص ضد التهابی موجود در روغن شیا می تواند بدون مسدود کردن منافذ پوست، باعث التیام و بهبودی شده که در نتیجه به کاهش قرمزی و سوزش پوست سر نیز کمک می کند. همچنین به عنوان یک محصول طبیعی، روغن شیا برای تمام انواع موها، حتی خشکی مو، آسیب دیده و یا رنگ شده استفاده می شود.

 • 2 قاشق غذاخوری روغن شیا و 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و کمی روغن زیتون را مخلوط کنید و حرارت دهید.
 • صبر کنید تا روغن آب شود و سپس یک قاشق غذاخوری عسل را به آن اضافه کنید
 • این مخلوط را بر روی موهای مرطوب خود بمالید.
 • با شامپو دوباره موهای خود را بشوئید.

خشکی مو

درمان خشکی مو با روغن آرگان

روغن آرگان می تواند عمیقا به فولیکول های مو نفوذ کند و مواد مغذی اسید های چرب امگا 3، 6 و 9 را به مو برساند و موها را بدون اینکه چرب شوند، مرطوب نگه می دارد و باعث مسدود شدن ریشه موها نیز می شود. روغن آرگان سرشار از ویتامین E است که می تواند به بهبود رشد مو ها کمک کند. اسید های چرب مغذی و آنتی اکسیدان های قوی که در این روغن وجود دارند، در حفظ رطوبت مو و محافظت از مو در برابر آسیب های رادیکال های آزاد و آسیب هایی که ناشی از حالت دادن موها به وجود می آید، موثر است. علاوه بر این، یکی از درمان های طبیعی برای ریزش مو و خشکی مو می باشد.

 • روغن آرگان را با روغن آووکادو یا آلوئه ورا ترکیب کنید.
 • این ماسک مرطوب کننده را به پوست سر بمالید و پس از 10 تا 20 دقیقه، مو و پوست سر شما به طور طبیعی مرطوب می شود.

این ماسک مو به شما کمک می کند تا پوست سر را تغذیه کنید. همچنین پوسته پوسته شدن پوست سر را کاهش می دهد و از خشک شدن موها نیز پیشگیری می کند.

درمان خشکی مو با روغن بادام

روغن بادام دارای رنگ زرد روشن است و اندکی حالت مایع دارد. این روغن اغلب برای زیبایی استفاده می شود چون بدون ضرر است و باعث تحریک پوست نمی شود. روغن بادام به تغذیه موهای نرم و کاهش ریزش مو کمک می کند.

استفاده از روغن بادام در احیاء موهای خشک و آسیب دیده بسیار موثر است. همچنین برای ترمیم آسیب های ناشی از لوازم آرایشی گرمایی مانند اتوهای صاف کننده مو، سشوار و وسایل فر کننده مو مفید است. روغن بادام سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان هایی است که می تواند با آسیب های وارده به مو مقابله کند و موهای شما را درخشنده و قوی نگه دارد.

 • روغن بادام را به موهای خود بمالید و به آرامی و با حرکات دایره ای به مدت 15 تا 20 دقیقه ماساژ دهید و سپس موهای خود را با آب بشوئید.
 • همچنین می توانید با روغن بادام یک ماسک نسبتا موثر تهیه کنید.
 • مراحل زیر را انجام دهید:
 • 1 قاشق غذاخوری روغن بادام، 1 قاشق غذاخوری آبلیمو و 1 قاشق غذاخوری عسل را با یکدیگر مخلوط کنید.
 • این مخلوط را به موها مخصوصا موهای آسیب دیده بمالید.
 • یک حوله پنبه ای را با آب گرم بشوئید و اطراف سر خود بپیچید.
 • پس از گذشت 30 دقیقه، موها را با آب سرد آبکشی کنید.

شما می توانید از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید تا به نتایج مطلوب برسید. این ماسک باعث رطوبت و تغذیه ریشه مو شده و درخشش و زیبایی را برای موهای خشک فراهم می کند.

رژیم غذایی دیابتی

ویتامین های مفید برای درمان خشکی مو

بعضی از ویتامین ها باعث تقویت ناخن و مو می شود و می توانند خشکی مو را درمان کنند. ویتامین هایی که تاثیر بسزایی بر سلامت مو دارند شامل موارد زیر می شوند:

 • ویتامین C
 • ویتامین A
 • ویتامین H یا بیوتین
 • آهن معدنی

تغذیه مناسب خشکی مو

کسانی که به دنبال تغذیه مناسب برای درمان خشکی مو هستند باید توجه داشته باشند که حتما امگا 3 و آنتی اکسیدان ها را مصرف کنند. تغذیه مناسب برای خشکی مو شامل برنامه غذایی هست که این مواد را به بدن برساند.

مواد غذایی زیر می توانند این چربی ها و آنتی اکسیدان ها را به بدن برسانند و سلامت موهایتان را تضمین کنند:

 • صدف
 • ماهی آزاد، خال مخالی، تن ماهی
 •  کلم بروکلی
 • گوجه فرنگی ها
 • لوبیا قرمز
 • زغال اخته
 • گردو

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید؟

یکی از بدترین پیامدهای خشکی مو،ریزش مو است. اگر موهای خشکی دارید که بهبود پیدا نمی کنند و یا شرایطشان بدتر می شود، باید به پزشک مراجعه کنید. ریزش موی ناگهانی ممکن است نشانه ای از یک بیماری باشد که نیاز به درمان دارد. بنابراین یافتن دلیل ریزش مو، مهم تر از درمان است. اگر در هنگام شانه زدن یا شستشو با شامپو، متوجه ریزش بیش از اندازه موهای خود می شوید، لطفا به پزشک بگوئید.