لیفت سینه یک روش جراحی است که جراحان پلاستیک برای تغییر شکل سینه انجام می دهند. در طی لیفت سینه، پوشت اضافی برداشته شده و بافت سینه به منظور بالاتر رفتن سینه، تغییر می یابد. اگر سینه شما آویزان است یا نوک سینه تان رو به پایین باشد، ممکن است تصمیم به لیفت سینه بگیرید. لیفت سینه خویشتن شناسی و اعتماد به نفس شما را بالا می برد. لیفت سینه، اندازه ی سینه را خیلی تغییر نمی دهد. اما جراحی لیفت سینه می تواند همراه با حجم دادن یا کاهش حجم دادن سینه ترکیب شود. در این مقاله از بخش زیبایی دکتر سلام به بررسی لیفت سینه می پردازیم.

عمل لیفت سینه چیست؟

لیفتینگ سینه که با عنوان ماستوپکسی ( mastopex) نیز شناخته می شود یک عمل جراحی پلاستیک است که شامل برداشتن پوست اضافی و بافت سینه و سپس بالا کشیدن و یا لیفتینگ بافت باقی مانده به بالا می باشد. زنان معمولا این روش را زمانی انجام می دهند که متوجه افتادگی و شل شدن سینه ها می شوند و دلیل دیگر اینکه سینه ها شکل و ظاهر خوبی ندارند.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

چندین گزینه برای انجام این روش وجود دارد که شما و جراح پلاستیک می توانید در مورد اینکه کدام روش برای شما مناسب است، تصمیم گیری کنید. مهم است بدانید که لیفتینگ سینه باعث افزایش اندازه سینه نمی شود و در واقع، ممکن است کمی از حجم خود را نیز از دست بدهد. اگر می خواهید به حجم سینه اضافه کنید، می توانید از روش بزرگ کردن سینه و یا ترکیبی از بزرگ کردن سینه و ماستوپکسی استفاده کنید. بسته به اهداف زیبا شناختی شما، ماستوپکسی نیز می تواند با عمل جراحی کاهش اندازه سینه ترکیب شود

دلیل انجام لیفت سینه

با افزایش سن، شکل سینه تغییر پیدا می کند و کشش و ثبات خود را از دست می دهد. دلایل زیادی برای اینگونه تغییرات سینه وجود دارد:

 • بارداری: طی دوران بارداری، رباط هایی که سینه شما را حفظ می کنند ممکن است با پر تر شدن و بزرگ تر شدن سینه، کشیده شوند. این کشش ممکن است باعث افتادگی سینه ها بعد از زایمان شود – در هر صورت به کودک خود شیر می دهید.
 • نوسانات وزن: تغییرات وزن می تواند پوست سینه را کشیده و کشش آن را از بین ببرد.
 • جاذبه زمین: با گذر زمان، جاذبه زمین رباط های سینه را کشیده و افتاده می کند.

لیفت سینه می تواند افتادگی را کاهش داده و موضع نوک سینه ها و محیط تیره دور سینه (هاله) را بالاتر ببرد. هم چنین اندازه ی آن ها می تواند طی این فرآیند کاهش یابد تا آن ها را در شکل جدید سینه متناسب نگه دارد.

شما ممکن است لیفت سینه انجام دهید، اگر:

 • سینه هایتان افتاده باشد – یا حجم و اندازه آن ها بد شده باشد یا بد شکل یا بلند تر شده باشد.
 • نوک پستان شما زیر چین پستان آویزان شده باشد
 • نوک سینه و هاله اطراف آن به سمت پایین باشد.

لیفت سینه برای همه مناسب نیست. اگر قصد بارداری در آینده دارید، بهتر است لیفت سینه را به تاخیر بیندازید. طی بارداری، سینه ها ممکن است کشیده شوند و تاثیرات لیفت را از بین ببرند.

شیردهی نیز یک مسئله است. اگرچه شیردهی معمولا بعد از لیفت سینه نیز ممکن است ولی – از آنجا که نوک پستان از بافت زیرین سینه جدا نیستند – بعضی زنان ممکن است در تولید شیر کافی برای کودک دچار مشکل شوند.

در حالی که لیفت سینه بر هر سایز سینه قابل انجام است، زنانی که افتادگی سینه کم تری دارند نتایج مدت طولانی تری باقی می ماند. سینه های بزرگ، حجیم تر هستند که باعث می شود آن ها دوباره بیشتر شبیه به افتادگی سینه شوند.

درد سینه

نحوه آمادگی برای لیفت سینه

ابتدا با یک جراح پلاستیک درباره ی لیفت سینه صحبت کنید. در جلسه اول احتمال دارد جراح پلاستیک:

سابقه بیماری شما بررسی می شود

آمادگی پاسخ به سوالات درباره شرایط پزشکی گذشته و کنونی خود را داشته باشید. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه داشته اید پزشک خود را آگاه سازید. نتایج ماموگرام ها و نمونه برداری ها از سینه را به اشتراک بگذارید. درباره هر گونه موارد پزشکی که در حال انجام آن بوده یا هستید، و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید، با پزشک خود مشورت کنید.

یک معاینه فیزیکی انجام دهید

پزشک برای تعیین روش درمانی تان، سینه هایتان را آزمایش می کند – از جمله وضعیت نوک پستان و هاله اطراف آن. او همچنین وضعیت پوست شما را نیز در نظر خواهد گرفت. پوست سینه که متعادل است، بعد از لیفت، سینه ها را در موضع بهتری قرار می دهد. همچنین ممکن است پزشک تصویری از سینه های شما به عنوان گزارش پزشکی بگیرد.

درباره انتظارات خود صحبت کنید

 توضیح دهید که چرا می خواهید لیفت سینه انجام دهید و امیدوارید بعد از جراحی در ظاهر سینه چه تغییراتی رخ دهد. مزایا و خطرناک از جمله جای زخم و تغییر در نوک پستان و حساسیت سینه را بدانید.

کارهایی که قبل از لیفت سینه باید انجام دهید

یک ماموگرام انجام دهید

 پزشک ممکن است توصیه کند یک ماموگرام پایه قبل از جراحی و ماموگرم دیگری چند ماه بعد انجام دهید. این کار به تیم پزشکی کمک می کند تا تغییرات بافت سینه را ببینند و ماموگرام های آتی را تفسیر کنند.

عدم مصرف دخانیات

دخانیات جریان خون در پوست را کاهش داده و روند درمان را کُند می کند. اگر دخانیات مصرف می کنید، پزشک به شما پیشنهاد می کند قبل از انجام عمل جراحی، مصرف دخانیات را متوقف کنید.

از داروهای خاص پرهیز کنید

شما باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی پرهیز کنید زیرا خون ریزی را افزایش می دهند.

از دیگران کمک بگیرید

 برنامه ریزی کنید که بعد از عمل جراحی یک شخص شما را به خانه برساند و تا زمان بهبودی کنار شما بماند. باید این فرد کسی باشد که بتواند به شما در انجام فعالیت های روزمره مانند شستن مو در روزهای اول کمک کند.

وزن خود را متعادل نگه دارید

اگر در سال گذشته اضافه وزن داشته اید، تغییرات رژیمی در بدن خود ایجاد کنید یا در یک برنامه ورزشی شرکت کنید.

درد سینه

برای لیفت سینه باید منتظر چه چیزهایی باشید

لیفت سینه می تواند در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی صورت گیرد. بعضی اوقات این روش با آرام بخش و بی هوشی موضعی انجام می شود که فقط بخشی از بدن را بی حس می کند. در بقیه موارد، بیهوشی عمومی – که شما را کاملا ناخودآگاه می کند – توصیه می شود.

روش هایی که برای جدا کردن پوست سینه و تغییر شکل بافت سینه به کار می روند، متفاوت هستند. یک روش خاص که جراح پلاستیک تان انتخاب می کند محل برش ها و زخم های ناشی از جراحی را تعیین می کند.

پزشک شما ممکن است زخم ها را بردارد از:

 • اطراف هاله اطراف نوک پستان – محیط تیره اطراف نوک پستان
 • پایین کشیدن از هاله اطراف پستان تا خط زیر سینه
 • به صورت افقی در راستای خط زیر سینه.

پزشک ممکن است بخیه های عمیقی در سینه ایجاد کند تا بافت سینه را تغییر شکل دهد و در صورت نیاز، اندازه هاله دور نوک پستان را کاهش دهد. او پوست اضافی سینه را برداشه و نوک پستان را بالاتر می کشد. سپس پزشک پوست سینه را به هم نزدیک کرده و زخم ها را با بخیه، چسب جراحی یا چسب های پوستی می پوشاند. این روش معمولا دو یا سه ساعت طول می کشد و می توانید همان روز به خانه بروید.

روش های لیفت سینه: انتخاب هایی که می توانید داشته باشید را بشناسید

دکتر رابرت یانگ جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی می گوید همه بیمارانم خواهان رسیدن به یک لیفتینگ ایده آل بدون نیاز به جراحی یا روش های گران قیمت هستند و هیچ کسی نمی خواهد که با استفاده از روش هایی که کارایی ندارند دلسرد و ناامید شود. در اینجا چند مورد از گزینه هایی که برای شما وجود دارد ذکر شده است. هم روش های جراحی و هم روش های غیرجراحی. همینطور بعضی از روش های قدیمی که در حال حاضر دیگر معتبر نیستند.

عمل جراحی لیفتینگ سینه چگونه انجام می شود؟

جراحی لیفتینگ سینه سنتی که به نام ماستوپکسی نیز شناخته می شود معمولا شامل خارج کردن پوست اضافه است. سپس بافت باقی مانده سینه به سمت هم کشیده شده و به هم بخیه زده می شوند. این فرایند سینه را سفت کرده و در عین حال آن را بالا کشیده و لیفت می کند. انواع مختلفی از لیفتینگ سینه وجود دارد که به مقدار افتادگی، موقعیت قرارگیری نوک پستان و میزان شلی پوست بستگی دارند.

لیفت هلالی (برش هلالی)

در این روش، برش فقط در بالای ناحیه اورئال (هاله تیره رنگ دور سینه) انجام می شود. این تکنیک برای افرادی که افتادگی سینه هایشان کم هست مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی که بیمار می خواهد سینه اش ظاهر خوش فرم تری داشته باشد که با لیفت تنها به آن نمی رسد این عمل با جراحی زیبایی پروتز سینه ترکیب می شود. در این عمل زخم ها به خوبی پنهان می شوند و وقتی بهبود پیدا کردند اغلب تقریبا محو می شوند و به چشم نمی آیند.

لیفت آرئولار (لیفت دوناتی یا لیفت دایره ای)

در این روش، برش در اطراف هاله سینه ایجاد می شود. این روش یک لیفتینگ جزئی در سینه ایجاد می کند که برای افرادی که افتادگی جزئی دارند طراحی شده است. این عمل گاهی با عمل جراحی زیبایی سینه ترکیب می شود مثلا زمانی که خانمی قصد دارد سایز هاله دور سینه را کم کند یا بی قرینه بودن نوک سینه ها را درمان کند. زخم های ایجاد شده در طول ناحیه آرئول (هاله دور پستان) به خوبی پنهان می شوند.

لیفتینگ عمودی سینه (لیفتینگ آبنباتی شکل)

در این روش، یک برش اطراف هاله سینه ایجاد می شود و همچنین یک برش عمودی که از پایین هاله سینه شروع شده و به شکل عمودی تا چین زیر سینه ادامه پیدا می کند و چیزی شبیه آبنبات چوبی به نظر می رسد. این نوع لیفتینگ برای سفت کردن و لیفت سینه استفاده می شود. و همین طور می توان برای تغییر شکل گسترده سینه از این روش استفاده کرد. میزان زخم ایجاد شده توسط این روش متوسط است.

لیفتینگ لنگری (لیفتینگ T معکوس یا لیفت کامل سینه)

در این روش، یک برش در اطراف هاله سینه، یک برش عمودی از زیر هاله سینه تا چین زیر سینه و یک برش افقی در طول چین زیر سینه و در هر دو سمت ایجاد می شود. اغلب برای زنان با افتادگی شدید سینه یا برای افرادی که می خواهند سایز سینه را کاهش دهند پیشنهاد می شود. از بین همه این تکنیک  ها لیفتینگ لنگری بیشترین سفتی و تغییر شکل را در سینه ایجاد می کند. با این که این روش باعث ایجاد زخم می شود اما به طور کلی می توان گفت با گذشت زمان جای زخم ها (اسکارها) محو می شوند.

سرطان سینه -7

مراقبت های لازم پس از جراحی لیفت سینه

بعد از لیفت سینه، سینه ها احتمال دارد با یک گاز یا سینه بند جراحی پوشیده شود. لوله های کوچکی ممکن است در محل زخم در سینه قرار داده شوند تا خون و مایعات اضافی را جذب کند.

سینه ها تا دو هفته کبود و متورم می شود. اطراف زخم، احساس درد و سوزش خواهید داشت که تا چند ماه صورتی یا قرمز خواهد بود. کمرنگ شدن نوک پستان، هاله دور آن و پوست سینه ممکن است تا شش ماه به طول بیانجامد.

در چند روز اول بعد از لیفت سینه، داروهای مسکن طبق تجویز پزشک بخورید. از فشار دادن، خم کردن و بلند کردن خود داری کنید. بهد پشت یا پهلو بخوابید تا فشاری روی سینه ها نباشد.

از فعالیت های جنسی تا یک یا دو هفته بعد از لیفت سینه پرهیز کنید. برای انجام فعالیت های روزانه مانند شستن مو و استحمام با پزشک خود مشورت کنید.

لوله های جذب ممکن است نزدیک زخم ها قرار داده شوند و معمولا طی چند روز برداشته می شوند. وقتی پزشک این لوله ها را برداشت، احتمالا باند شما را تعویض کند یا بردارد.

درباره ی زمان و امکان کشیدن بخیه ها با پزشک خود مشورت کنید. برخی بخیه ها خود به خود جدا می شوند. بعضی دیگر باید اغلب بعد از یک یا دو هفته بعد از جراحی، در مطب پزشک کشیده شوند.

هم چنان تا سه یا چهار روز پستان بند های جراحی را بیست و چهار ساعت بزنید. سپس تا سه یا چهار هفته تنها پستان بند های نرم استفاده کنید. پزشک شما ممکن است استفاده از چسب یا ژل سیلیکونی بر روی زخم هایتان را به شما پیشنهاد کند تا درمان سریع تر انجام شود.

در حین بهبودی، سینه ها را در معرض نور خورشید قرار ندهید. و سپس از قراردادن زخم ها در برابر خورشید جلوگیری کنید.

سرطان سینه -2

مزیت ها و معایب جراحی لیفتینگ سینه

مزیت جراحی لیفتینگ سینه این است که نتایج آن دائمی هستند و سال ها دوام می آورند. جراحی لیفتینگ سینه،می تواند موارد زیادی که یک زن ممکن است با آنها مشکل داشته باشد را درمان می کند. مواردی مثل شلی بافت سینه، افتادگی سینه، سایز، فرم و عدم تقارن و نامنظمی سینه ها.
با استفاده از تمام تکنیک هایی که توصیف شد می توان نوک سینه و هاله اطراف آن را تصحیح کرد تا سینه ها خوش فرم تر شوند. اگر بیمار بخواهد می توان هاله های خیلی بزرگ را نیز کوچک کرد و ناهماهنگی هایی مثل نوک پستان های معکوس (تو رفته) در این روش می توانند با موفقیت درمان شوند.
وقتی که پوست اضافه برداشته می شود در حالی که سینه هنوز ظاهر طبیعی خودش را دارد و شما نیز حس طبیعی به آن دارید، سینه جوان تر به نظر می رسد. ایمپلنت سینه نیز برای ایجاد حجم اضافه به سینه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
با اینکه خانم های زیادی نگران اسکار های ایجاد شده که بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده هستند می باشند، اما اسکارها در طول سال اول کاهش می یابند و به حد یک نقطه می رسند که دیگر به چشم نمی آیند. تکنولوژی های جدید تر مثل استفاده از صفحات ژلی سیلیکونی، ژل ها و کرم های اسکار در حالی که تا حدی نیز گران هستند می توانند به بهبود سریع تر اسکارها کمک کنند.

لیفتینگ سینه بدون عمل جراحی: آیا واقعا امکان پذیر است؟

بسیاری از زنان نگران تاثیرات سن و جاذبه زمین بر روی سینه های خود هستند. متاسفانه این قضیه اجتناب ناپذیر است و به مرور زمان این دو عامل عوارض خود را روی سینه ها به جا می گذارند. با بالا رفتن سن، سینه ها خاصیت الاستیکی خود را از دست می دهند، شروع به کش آمدن می کنند و سرانجام آویزان می شوند.

این عارضه به نام پتوزیس سینه شناخته می شود که در اصطلاح به آن عارضه افتادگی سینه می گویند. زنانی که تمایل دارند تاثیر عوامل موثر بر افتادگی سینه را خنثی کنند چندین انتخاب پیش روی خود دارند. برای مثال بهبود ظاهر و فرم سینه از طریق عمل جراحی لیفتینگ سینه.
اما اگر نخواهید زیر تیغ جراحی بروید چه می شود؟ روشهای کمتر تهاجمی تری هم وجود دارند؟ از نظر فنی بله. اما کارشناسانی که با آنها صحبت کرده ایم بر این عقیده اند که به استثنای یک شیوه درمانی به نام ThermiBreast  روش های دیگر لیفتینگ سینه بدون جراحی تقریبا به طور کامل بی تاثیر هستند. حتی روش ThermiBreast  تاثیر خیلی پیش پا افتاده و جزئی دارد و فقط در مورد بیماران خاصی موثر واقع می شود.

درد سینه

روش های لیفت سینه بدون جراحی

تاکنون روش  های لیفتینگ سینه بدون جراحی کاملا بی تاثیر بوده اند. متاسفانه تبلیغات پر سر و صدا مانع از آگاه شدن مردم نسبت به این واقعیت می شوند. دکتر گرگ بوفورد جراح پلاستیک شهر اینگلوود می گوید اینها همه تبلیغات غلوآمیز هستند و مدرکی برای اثبات ادعا های خود ندارند.
دکتر رابرت ان یانگ یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی در سن آنتونیو معتقد است که با اینکه علم در زمینه هایی مثل به کار گیری فرکانس های رادیویی یا RF ، انتقال چربی و درمان با سلولهای بنیادی به پیشرفت  های زیادی رسیده است. اما هنوز به آن درجه از کیفیت و تاثیر که بتوانند لیفتینگ خوبی را به انجام برسانند نرسیده است.

تکنیک هایی وجود دارند که سینه های شل و آویزان را کمی سفت تر می کنند. این تکنیک ها تا حدی به اهداف خود یعنی سفتی و بهبود نسبی سینه ها رسیده اند. اما روش  های درمانی که برای افتادگی شدید سینه ها پیشنهاد شده است به سختی نتیجه می دهند. یانگ می گوید مطالعات نشان دادند که با استفاده از بعضی روش  ها می توان سینه را یک یا چند اینچ لیفتیتگ کرد اما برای بیشتر زنانی که بچه دار شده اند یا افتادگی سینه هایشان خیلی زیاد است این روش ها برای برگشتن سینه ها به وضع ایده آلشان کافی نیست.
چرا اینطور است؟ همانطور که بوفورد اشاره می کند شلی و افتادگی سینه ها به خاطر ماهیچه های ضعیف نیست. بلکه به خاطر فیبرهای داخلی است که به آنها لیگامان های کوپر گفته می شود که با گذشت زمان کش آمده و ضعیف می شوند. او می افزاید وقتی این اتفاق می افتد بافت اطراف لیگامان ها سست شده و سینه ها شروع به افتادن می کنند. نهایتا قبل از اینکه بتوانیم لیفتینگ موثری داشته باشیم و سینه ها را بدون جراحی فرم دهیم لازم است که استراتژی های بهتری در جهت سفت کردن لیگامان های سینه به کار ببریم.

دکتر سوزان ترات یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی در بورلی هیلز می گوید با اینکه بعضی روش های درمانی غیر جراحی باعث ورم خفیفی می شوند که ممکن است به نظر برسد سینه ها چند میلی متری بالاتر قرار گرفته اند ولی اکثر جایگزین های لیفتینگ سینه فقط پوست را تحت درمان قرار می دهند. او توضیح می دهد در تقریبا تمامی موارد، لیفتینگ لازم است زیرا مقدار قابل توجهی از پوست باید برداشته شود تا لفاف دور سینه تنگ شود.
علاوه بر این بوفورد می گوید بسیاری از درمان های لیفت سینه بدون جراحی معمولا توسط جراحان دیگر انجام می شود.
بوفورد می گوید در حالی که بعضی از جراحان پلاستیک (مثلا خودم) لیفتینگ سینه بدون جراحی را به شدت پیشنهاد می کنند، بیشتر این روش  ها به وسیله جراحان دیگر انجام می شود که متاسفانه از آناتومی این قسمت از بدن و همچنین تغییرات آناتومیکی که با پیری سینه رخ می دهد بی اطلاع هستند. او می افزاید بدون درک این مفاهیم کلیدی دستیابی به روش های بهینه برای لیفتینگ واقعی سینه غیر ممکن است.

لیفت سینه با لیزر

این درمان که به عنوان لیفتینگ سینه از طریق لیزر به بازار عرضه می شود شامل استفاده از لیزر کول بیم است. درمان لیفتینگ سینه بدون جراحی با استفاده از لیزر یک لایه نازک از پوست را بر می دارد و ظاهرا پوست را سفت میکند و در نتیجه یک لیفت طبیعی به سینه می دهد. اینکه آیا این روش کارایی دارد یا نه خود داستان دیگری است.
بوفورد می گوید در حال حاضر هیچ لیزری کارایی لازم را برای لیفتینگ سینه ندارد. دکتر ترات با این عقیده موافق است و اشاره می کند که کار تمام لیزرها به این صورت است که پوست را زخمی کرده و ساختار بافت زخم و کلاژن را بهبود می بخشند. او می گوید تاکنون هیچ کدام از روش های درمان با لیزر نتایج دراز مدتی را در هیچ قسمت از بدن نشان نداده اند. همچنین استفاده از لیزر می تواند دردناک باشد و باعث ایجاد سوختگی و ایجاد لکه های پوستی در پوست های تیره تر شود.

ترماژ

ترماژ روشی درمانی است که از امواج انرژی فرکانس های رادیویی یا RF  برای سفت کردن کالوژن ها در پوست استفاده می کند. برخی از متخصصین از این روش به جای لیفتینگ سینه از طریق جراحی استفاده می کنند و برای خود بازار درست کرده اند. با این حال بوفورد می گوید که تاکنون هیچ نتیجه قابل توجهی با این روش ندیده است و ترات اشاره می کند که این روش یک تکنولوژی قدیمی تر است که دردناک بوده و تصور نمی شود که چندان موثر باشد.

بوتاکس

اگر عقیده آن هایی که لیفتینگ سینه با بوتاکس را تبلیغ می کنند بپذیریم، پذیرفته ایم که بوتاکس همان اثری را که روی صورت می گذارد روی سینه ها نیز خواهد گذاشت. به عنوان مثال اثر لیفتینگ و سفت کردن. همانطور که ترات اشاره می کند بوتاکس فلج کننده ماهیچه است. بنابراین هیچ راهی نیست که تزریق بوتاکس بتواند عضلات سینه را لیفت کند. ترات می گوید تنها تاثیری که بوتاکس می تواند داشته باشد ضعیف کردن عضله پکتورالیس است که باعث لیفت کردن عضله سینه نمی شود.
بوفورد جلوتر رفته و می گوید این یکی از روش  های درمانی پتوزیس سینه است که بیشترین تبلیغات غیر واقعی در مورد آن انجام شده است. او می گوید بیشتر اوقات بوتاکس روی عضلات اثر می گذارد و علت افتادگی سینه عضلات نیستند. اگر هم تزریق بوتاکس بتواند در بعضی موارد موثر باشد در لیفت سینه ها تاثیر ندارد.

ورزش سینه

کارشناسان معتقدند که هر کس به شما بگوید با ورزش دادن سینه می توانید سینه هایتان را لیفتینگ کنید در واقع نمی دانند در مورد چه چیزی صحبت می کنند. ترات می گوید تنها کاری که می توانید بکنید این است که عضله های پکتورالیس ماژور را تمرین دهید (روی این عضلات کار کنید) که تازه هنوز هم برای سفت کردن سینه ها کافی نیستند. این تمرین برای تمام قسمت های بدن می تواند استفاده شود. شما نمی توانید پوست و بافت نرم را با ورزش سفت کنید.

لیفتینگ سینه ومپایر

لیفتینگ سینه ومپایر که راجع به آن بحث زیادی شده است روش دیگری برای پتوزیس سینه است. این روش که ظاهرا از میکرونیدلینگ و پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP  استفاده می کند تا پوست سینه را سفت کرده و لیفت کند، طبق نظر کارشناسان چندان تاثیری ندارد و یک چنین کاری را انجام نمی دهد.
ترات می گوید این روش به پوست طراوت و شادابی می دهد، فقط همین.
بوفورد در انتقادی کاملا جدی می گوید لیفتینگ  سینه ومپایر جایزه روشی که بیشترین تبلیغات غیر واقعی را در این زمینه کرده است می گیرد. او می گوید اگر به ادعاهای آنها توجه کنیم می بینیم که چقدر احمقانه است. زیرا کلاژن سازی و بازسازی پوست حدود ۹۰ روز زمان می برد. مضحک است اگر فکر کنید در دو هفته چیزی به غیر از تورم مشاهده خواهید کرد. لطفا از این روش استفاده نکنید.

کرم های لیفتینگ سینه

چندین کرم موضعی وجود دارد که ادعا می شود پوست سینه را سفت کرده و سینه ها را لیفتینگ می کنند. اگر هم این محصولات تاثیرات سفت کننده موقتی داشته باشد مطمئنا این روش، درمان طولانی مدتی نیست و کرم ها نمی توانند سینه را در دراز مدت لیفتینگ کنند. بوفورد می گوید بیشتر کرم هایی که برای لیفتینگ سینه دیده ام حاوی کلاژن هستند که یا تاثیر خیلی اندکی بر لیفتینگ سینه دارند یا اینکه اصلا تاثیری ندارند.

ترد لیفت ( لیفتینگ با نخ)

ادعا می شود که این روش درمانی، پوست ناحیه بالای سینه را لیفت می کند و یک لیفت کلی به سینه می دهد. ترات می گوید از نظر تئوریک ایده خوبی به نظر می رسد اما من ندیده ام که این روش کارایی داشته باشد. همینطور این روش می تواند سبب ناراحتی و زحمت زیادی برای بیمار شود.
همینطور یک تکنیک ترد لیفت دائمی برای سینه وجود دارد که شامل سیستمی به نام لیفت Rifine می باشد. اگر چه ممکن است اثر خیلی کمی داشته باشد. در این روش لازم است سینه را با نخ در دو ناحیه دیواره قفسه سینه محکم کرد. بر طبق گفته های ترات این نخ ها می توانند باعث ایجاد فرورفتگی در ناحیه بالای سینه شوند که وقتی خانم ها تاپ کوتاه می پوشند و درز بین سینه هایشان نمایان است این فرو رفتگی قابل رویت است. به عقیده ترات این روش درمانی کاملا پذیرفته شده نیست و جنبه های منفی زیادی دارد.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

آیا هیچ جایگزین موثری برای جراحی لیفتینگ سینه یا ماستوپکسی وجود دارد؟

چند مورد درمان لیفتینگ سینه بدون جراحی وجود دارد که ممکن است تاثیرات کمی بر روی بعضی بیماران بگذارد. با این حال هنوز هم این روش ها جایگزینی برای روش های جراحی لیفتینگ سینه یا ماستوپکسی نیستند.
ترات می گوید یک روش که کارایی آن می تواند به چندین ساعت برسد تزریق آب و نمک استریل شده یا پروتز سالینی به داخل سینه ها است تا آنها را پر کرده و باعث لیفتینگ سینه ها شوند. احتمالا باید حدود ۲۰۰ سی سی در هر سینه تزریق شود و احتمالا تا آخر شب دوام می آورد.
این درمان همچنین به نام lunch time boob job هم معروف است. این روش فرم دهنده موقتی سینه می تواند به اندازه ۳۵۰۰ دلار به شما ضرر بزند.

یانگ و بوفورد هر دو فکر می کنند که روش درمانیThermibreast  می تواند اثرات تقریبا مثبتی بر روی بعضی بیماران داشته باشد. بوفورد می گوید این روش برای بیماران دارای سینه های آویزان و سنگین یا سینه های لاغر با بافت ضعیف پیشنهاد خوبی نیست. اما برای بیماران جوانترمان نتایجی را می بینیم که در آن قطعا سینه ها چند سانتیمتری لیفتینگ می شود و کمک می کند که سینه  ها ظاهر و فرم بهتری داشته باشند و کانتور کلی سینه خوش فرم تر شود.
یانگ در این مورد با بوفورد هم نظر بوده و می گوید من روش ThermiBreast را برای زنانی که کاندیداهای خوبی هستند و لیفت خیلی کمی لازم دارند پیشنهاد می کنم. اما این، اشکال اصلی روشThermiBreast  است. به طور کلی می توان گفت این روش برای زنان با مشکل پتوزیس درجه یک یا ملایم که افتادگی سینه شان کم است، روش خوبی است. ولی بیشتر زنان به لیفتینگی بیشتر از این احتیاج دارند. یانگ همچنین اشاره می کند که هزینه این روش معمولا فقط یک مقدار کمی کمتر از روش های جراحی لیفتینگ سنتی سینه است.
ترات روی هم رفته راجع به کارایی این روش مردد است. ممکن است این روش در ابتدا کمی ورم ایجاد کند که باعث می شود نوک سینه چند میلی متری بالاتر به نظر برسد. او می گوید اما من تا به حال نتیجه رضایت بخشی که مشتری از آن راضی بوده باشد مشاهده نکرده ام.

آینده جایگزین های لیفتینگ سینه بدون عمل جراحی

این واقعیت که لیفتینگ سینه بدون جراحی در حال حاضر کارایی ندارد لزوما به این معنا نیست که همیشه به همین صورت خواهد بود.
یانگ می گوید با پیشرفت  هایی که در زمینه روش های انتقال چربی صورت گرفته و استفاده نوینی که از سلول های بنیادی خواهد شد شکی نیست که روش ها و تکنولوژی های جدید باعث افزایش کیفیت نتایج لیفتینگ  سینه از روش  های غیرجراحی می شوند. در حال حاضر چندین روش جدید وجود دارند که دارای پشتوانه علمی نیز هستند. اما هنوز این روش  ها به اندازه روش  های جراحی موجود که سال  ها با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند قابل اعتماد نیستند.
بوفورد با این عقیده موافق است و می گوید که تکنولوژی قطعا در حال پیشرفت است و امیدوار هستم که با گذشت زمان تکنولوژی بتواند ادعاها را محقق کند و اینکه ما بتوانیم به بیماران خود گزینه های غیر جراحی را نیز پیشنهاد کنیم.
در حال حاضر کارشناسان معتقدند که باید از لیفتینگ سینه بدون جراحی اجتناب کرد و هیچ جایگزینی برای جراحی لیفتینگ سینه وجود ندارد.

بزرگ کردن سینه

گزینه های غیر جراحی: انتظار معجزه نداشته باشید

در حال حاضر عملکرد روش های لیفتینگ سینه بدون جراحی به اندازه عملکرد جراحی های سنتی سینه نیست. در حالی که علم در حال پیشرفت های زیادی در زمینه استفاده از تکنولوژی های فرکانس رادیویی یا RF انتقال چربی و درمان از طریق سلولهای بنیادی می باشد اما هنوز به آن درجه از کیفیت و کارآیی در زمینه لیفتینگ سینه از طریق غیرجراحی نرسیده ایم.
و سال ها، ورزش های سینه، دستگاه های ساکشن، مکمل  های غذایی و کرم های مخصوص سینه تنها جایگزین های غیر جراحی لیفتینگ سینه بوده اند. امروزه این جایگزین ها هنوز نیز وجود دارند که عبارتند از سینه  بندهای طبیعی گوناگون، محصولات خواب طبی، پدها، استریپ های طبی، کرم ها ، لوسیون  ها، ژل ها و برنامه های ورزشی که نتایج معجزه آسایی را وعده می دهند. بیشتر زنانی که این روش ها را امتحان کرده اند از نتایج به دست آمده دلسرد شدند و نهایتا مجبور شدند که جراحی کنند. بعضی های دیگر نیز سعی می کنند تکنولوژی های غیرجراحی جدیدتر را امتحان کنند. تکنولوژی هایی مثل لیزر، فرکانس رادیویی(RF)، انتقال چربی، تزریق سلول های بنیادی و حتی بوتاکس که امروزه از آن به عنوان جایگزین غیر جراحی برای جراحی لیفتینگ سینه تبلیغ می شود. اما آیا این روش ها کارایی دارند؟

در مرکز جراحی من در سن آنتونیو که دارای گواهینامهAAAASF  می باشد؛ تمام انواع جراحی های لیفتینگ سینه ای که من انجام می دهم، اجرا می شوند. در حالی که اکثر بیماران من جراحی لیفتینگ سینه به روش سنتی را انتخاب می کنند، وقتی بیماران به گذاشتن ایمپلنت علاقه ندارند یا وقتی که لیفت یا پری بیشتری در ناحیه فوقانی سینه لازم است من انتقال چربی را به آنها پیشنهاد می کنم.

همچنین برای زنانی که کاندیداهای خوبی هستند و سینه هایشان لیفتینگ کمی لازم دارند من روش Thermibreast  را پیشنهاد می کنم. البته این اشکال اصلی روش Thermibreast  است. این روش برای زنان دارای مشکل افتادگی سینه درجه ۱ یا پتوزیس ملایم (افتادگی کم) مناسب است در حالیکه بیشتر زنان به لیفتینگی بیشتر از این احتیاج دارند.

روش Thermibreast  از فرکانس های رادیویی کنترل شده برای تولید گرما استفاده می کند،  بافت سینه را کاهش داده و باعث سفتی سینه ها می شود. وقتی که بیمار تحت بیهوشی موضعی قرار می گیرد یک سنبه ظریف و کوچک زیر پوست او قرار داده می شود که با دقت توسط جراح تحت کنترل است تا وقتی که به دمای دقیق از پیش تعیین شده می رسد. سپس سنبه به صورت یک الگو به حرکت در می آید و کل ناحیه سینه را می پوشاند.
روش Thermibreast  معمولا در یک جلسه انجام می شود و احتیاج به مدت کمی استراحت در منزل دارد. اگر چه ممکن است برای بعضی از بیماران تحمل این روش تحت بیهوشی موضعی سخت باشد. نتایج اولیه تقریبا یک اینچ لیفت را در سینه نشان می دهند. هزینه این روش معمولا کمی کمتر از روش  های جراحی لیفتینگ سینه است.

روش های جدید همواره در حال معرفی شدن هستند و سال ها مورد استفاده قرار می گیرند. در طول سالیان جراحان روش  های جراحی زیادی را برای بهبود لیفتینگ  سینه امتحان کرده اند. روش هایی مثل سینه بند های داخلی (تسمه های ساخته شده از نسج بدن)، محکم کردن سینه ها از بالا و دیگر روش هایی که به طور افتضاحی بی تاثیر بودند. اخیرا روش  های لیفتینگ سینه با لیزر، بوتاکس سینه و لیفتینگ سینه ومپایر به عنوان جایگزین هایی برای جراحی سنتی سینه تبلیغ می شوند. اما کارایی و مدت دوام این روش ها ثابت نشده است. زمان، کارایی و ایمنی این مدهای زودگذر را نشان می دهد. اکنون هیچ کدام از این روش ها نمی توانند با نتایج به دست آمده از یک جراحی لیفتینگ سینه که توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام شده است رقابت کنند.

فیبروآدنوم سینه

خطرات لیفت سینه

لیفت سینه خطرات متعددی به دنبال دارد؛ از جمله:

 • جای زخم: در حالی که جای زخم ها دائمی هستند، ولی طی یک تا دو سال صاف و محو می شوند. جای زخم های لیفت سینه را معمولا می توان با پستان بند و لباس شنا مخفی نگه داشت. گاهی بهبودی ضعیف می تواند جای زخم ها را ضخیم و گسترده کند.
 • تغییر در حس به لمس در سینه و نوک پستان: در حالی که احساسات معمولا طی چند هفته بر می گردند، برخی از تغییرات حسی ممکن است دائمی باشند. احساس شهوت معمولا تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
 • ناهماهنگی یا عدم تقارن در شکل و اندازه سینه ها: ممکن است نتیجه تغییرات طی فرآیند بهبودی رخ دهد. هم چنین، جراحی ممکن است ناهماهنگی موجود را اصلاح کند.
 • از دست رفتن جزئی یا کامل نوک یا هاله های سینه: گاهی هنگام لیفت سینه، انتقال خون به نوک پستان یا هاله ی اطراف پستان قطع می شود. این جراحی می تواند بافت به سینه در این ناحیه آسیب برساند و منجر به از دست رفتن کامل یا بخشی از نوک پستان یا هاله دور پستان شود.
 • دشوار شدن شیردهی: با اینکه شیردهی بعد از لیفت مژه هم معمولا ممکن است، بعضی زنان ممکن است در تولید شیر کافی دچار مشکل شوند.

همانند هر عمل جراحی بزرگی، لیفت سینه خطر خون ریزی، عفونت و واکنش نامناسب به بیهوشی را دارد. هم چنین ممکن است واکنش آلرژیک نسبت به چسب جراحی یا دیگر مواد مورد استفاده در طی یا بعد از فرآیند جراحی باشد.

نتایج لیفت سینه

ممکن است در ظاهر سینه هایتان یک تغییر ناگهانی احساس کنید – البته شکل آن ها همچنین تا چند ماه تغییر کرده و ثابت می ماند.

ابتدا جای زخم ها قرمز و یک نواخت هستند. در حالی که این جای زخم ها دائمی هستند ولی طی یک تا دوسال صاف، نازک و سفید می شوند. جای زخم های لیفت سینه معمولا می تواند زیر پستان بند و یا مایو مخفی بماند.

ممکن است احساس کنید اندازه پستان بند کوچکتر شده – حتی اگر طی این جراحی ترکیب کاهش حجم نداشته باشید. این اتفاق به این دلیل است که سینه ها محکم تر و گرد تر شده اند.

نتایج لیفت سینه ممکن است دائمی نباشند. با افزایش سن، کشش پوست به طور طبیعی کاهش میابد و ممکن است افتاده شود. به خصوص اگر شما سینه های بزرگ و حجیم دارید. داشتن وزن سالم و ثابت می تواند در حفظ نتایج کارساز باشد.

عوارض جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی

اگرچه هیچ روش جراحی بدون عوارض جانبی نیست اما می توان گفت که عوارض جراحی لیفتینگ سینه به طور نسبی غیرمعمول است.

یک جراح پلاستیک مورد تایید می تواند عوامل خطر فردی شما را مورد ارزیابی قرار دهد و برای اینکه عوارض بالقوه را در طول و بعد از عمل جراحی به حداقل برساند، به شما کمک کند .

برای اکثر افراد، جراحی زیبایی سینه مترادف با ایمپلنت  های سینه است . در واقع، لیفتینگ سینه نسبت به جراحی بزرگ کردن اندازه سینه، سریع تر به محبوبیت و شهرت رسیده است.

طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، تعداد جراحی لیفتینگ سینه ای که سالانه انجام می شود، از سال ۲۰۰۰ تقریبا دو برابر شده  است.

صرف  نظر از این که لیفتینگ سینه یک روش رایج است، اما همیشه مهم است که قبل از انجام هر گونه عمل جراحی، از خطرات بالقوه آن آگاهی داشته باشید.

افزایش سایز سینه

عوارض احتمالی ماستوپکسی

نمی توان گفت که هیچ نوع عمل جراحی یا مداخله پزشکی به طور کامل عاری از اشتباه است و ماستوپکسی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

عوارض بدیهی لیفتینگ سینه شامل خونریزی، عفونت، آسیب عصبی و اختلال در گردش خون است . عوارض طولانی  مدت آن شامل التیام و بهبودی ضعیف، زخم و ظاهر غیر طبیعی سینه ها می باشد. اگر یک ایمپلنت سینه با این شرایط در سینه قرار داده شود، می تواند منجر به بروز مشکلات دیگری نیز شود.

بروز برخی از این عوارض مانند خونریزی, عفونت و تاخیر در درمان، فقط به جراحی لیفتینگ سینه اختصاص ندارد و ممکن است پس از هر نوع عمل جراحی اتفاق بیفتند.

حاصل و نتیجه ضعیف از لحاظ زیبایی شناسی

متغیرهای زیادی وجود دارند که تعیین می کنند که سینه بعد از تکمیل فرآیند التیام، چه ظاهری  پیدا خواهد کرد. در برخی موارد ، توزیع  نابرابر حجم ممکن است باعث عدم تقارن پستان شود که ممکن است باعث بروز ظاهری چروکیده در سینه شود و همچنین منجر به شکل یا موقعیت متفاوت نوک پستان و بروز بی نظمی هایی پس از التیام زخم در سینه شود.

اگر عدم تقارن به اندازه کافی قابل توجه و مهم باشد، جراحی بیشتری برای اصلاح آن مورد نیاز است . با این حال، وقتی که عمل جراحی لیفتینگ سینه توسط یک جراح مجرب پلاستیک انجام می شود، بیماران عموما رضایت بالایی از نتایج را گزارش می کنند.

دکتر Rian Maercks ،جراح پلاستیک از میامی، می گوید : اگرچه که این موارد به عنوان عوارض این عمل در نظر گرفته نمی شوند، اما روش های معمول و متداول لیفتینگ سینه، باعث بروز ظاهری پنکیک مانند همراه با زخم هایی بزرگ و توزیع نامتقارن حجم به ویژه در قسمت بالایی سینه می شوند.

برای پیشگیری از این کار ، Maercks روشی را انتخاب می کند که با عنوان ماستوپکسی زنجیره ای ماهیچه سینه شناخته می شود و باعث حفظ بافت سینه می شود که معمولا قسمت پائینی سینه جدا شده و  به بالای پستان منتقل می شود و ظاهر یکدستی را به سینه می دهد.

تاخیر در روند بهبودی

دکتر Donna Krummen جراح پلاستیک می گوید: به نظر من،شایع ترین عارضه، بهبود تدریجی زخم ها، به ویژه در بخش های پایینی سینه است که می تواند به مشکلات دیگری نظیر جدا شدن بخیه ها و یا خطر بالای بروز عفونت و مرگ بافت منجر شود.

افرادی که قبلا عمل جراحی سینه داشته اند و یا تحت درمان های اشعه ای قرار گرفته  اند و همچنین افراد سیگاری، با خطرات بیشتری از لحاظ درمان زخم روبرو هستند. برای خارج کردن بافت های ترمیم نشده، جراحی اصلاحی، در برخی موارد مورد نیاز می باشد.

خونریزی

این عمل باعث خارج شدن خون از زخم یا خونریزی زیر پوستی می شود که هماتوم نام دارد. هماتوم معمولا در عرض سه هفته پس از عمل جراحی رخ می دهد که همراه با درد، تورم و کوفتگی همراه است.

داشتن فعالیت زود هنگام بعد از عمل جراحی، خطر خونریزی پس از عمل را افزایش می دهد. افرادی که داروهای رقیق کننده  خون مصرف می کنند، باید با پزشک خود در رابطه با خطر خونریزی در حین انجام عمل جراحی و بعد از عمل مشورت کنند.

عفونت

عفونت  های پس از عمل جراحی ممکن است به خاطر تغییر رنگ پوست و یا ترشح چرک از روی زخم، تشخیص داده شوند، اما تشخیص برخی از عفونت ها ممکن است سخت تر باشد.گزینه  های درمان برای عفونت شامل مصرف آنتی بیوتیک  ها و تخلیه عفونت از محل جراحی می باشد.

اگر یک ایمپلنت در سینه وجود داشته باشد و عفونت اتفاق بیفتد، بیرون آوردن ایمپلنت ممکن است لازم باشد.

تورم

از سرگیری فعالیت عادی زود هنگام پس از عمل جراحی می تواند منجر به تجمع مایع و تورم پستان شود.

لیفت سینه auto-augmentation

اختلال در گردش خون

بعد از عمل جراحی ، گردش خون در پستان ممکن است کاهش پیدا کند که می تواند زمان بهبودی را به تاخیر بیندازد و اگر این اختلال به اندازه کافی شدید باشد، موجب مرگ بافت یا نکروز می شود.تیره شدن رنگ نوک پستان و یا پوست می تواند نشان دهنده این باشد که خون به اندازه کافی در بافت سینه جریان ندارد.

نکروز چربی

بافت چربی داخل سینه می تواند به دلیل تروما در حین عمل جراحی و یا قطع شدن جریان خون،  بمیرد . این امر می تواند باعث ایجاد توده ها و ناهنجاری هایی در سینه شود.

لخته شدن خون

در افرادی که بعد از انجام یک عمل جراحی مهم، به مدت طولانی بستری می شوند، تشکیل لخته  های خون در رگ  های عمیق پاها، باعث بروز نگرانی می شو.د لخته  های خون یک مساله جدی هستند و حتی می توانند تهدید کننده زندگی فرد باشند.

لخته شدن خون در عروق اطراف سینه، پس از عمل لیفتینگ سینه، به ندرت اتفاق می افتد و اگر هم این اتفاق بیفتد، معمولا خود به خود از بین میروند. زنانی که قرص  های پیشگیری از بارداری خوراکی را مصرف می کنند یا افرادی که در رابطه با انعقاد خون با مشکلاتی روبرو هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند.

اثر زخم

باقی ماندن اثر زخم در عمل جراحی لیفتینگ سینه، تقریبا اجتناب  ناپذیر است . با این حال ، یک جراح با تجربه می تواند اثر زخم را به حداقل رسانده و تا جایی که ممکن است آن را غیر قابل تشخیص و  نامرئی کند.

آسیب عصبی

طبق گفته دکتر Adam Basner ،کاهش یا از بین رفتن حس در نوک پستان و اطراف آن، یعنی هاله دور سینه، می تواند بعد از ماستوپکسی  اتفاق بیفتد.

اعصابی که در سینه وجود دارند، به ندرت در طول عمل جراحی مورد آسیب قرار می گیرند.. به هر حال کشیدگی و انقباضی که بر اثر لیفتینگ سینه، بر روی اعصاب سینه وارد می شود، می تواند باعث از بین رفتن احساس در نوک سینه شود.

این بی حسی معمولا موقتی است و هیچ گونه درمانی لازم ندارد. با این حال، در موارد خیلی نادر، ممکن است این بی حسی دائمی باشد.

بروز مشکلاتی در رابطه با داروهای بیهوشی

جراحی لیفتینگ سینه با تزریق داروهای آرامبخش و یا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک یا سایر عوارض بیهوشی را تجربه کنند که در موارد خیلی نادر می تواند کشنده و مرگبار باشد.

ماستوپکسی و افزایش اندازه سینه

بیمارانی که تمایل دارند عمل لیفتینگ سینه را برای هر دو سینه انجام دهند، می توانند هر دو ایمپلنت را همزمان یا یکی پس از دیگری بگیرند. افرادی که لیفتینگ سینه  را در یک زمان و برای هر دو سینه انتخاب می کنند، نسبت به وقتی که این عمل را جداگانه برای هر سینه انجام می دهند، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی قرار بگیرند.

با این حال، اکثر مطالعات به این نتیجه رسیده اند که انجام لیفتینگ سینه به طور همزمان، موثرتر از انجام آن، یکی پس از دیگری است . اگرچه میزان عوارض و نیاز به جراحی اصلاحی در لیفتینگ هر دو سینه به صورت همزمان بیشتر است، اما هنوز هم قابل پذیرش و مناسب هستند.

لیفت سینه auto-augmentation

اطلاعات و آمار در رابطه با بدون خطر بودن این نوع عمل جراحی

بر روی 150 بیمار که عمل لیفتینگ سینه را انجام داده بودند، مطالعه و تحقیقی صورت گرفت. این مطالعه نشان داد که شایع ترین عارضه، زخم و جمع شدن مایع (به ترتیب 6٪ و 7/2% ) بوده است و هیچ گونه عارضه مهم دیگری گزارش نشده است.

بررسی دیگری که بر روی ۲۵۰ بیمار انجام شد نشان داد که این دو مورد( زخم و جمع شدن مایع) ناشی از نکروز هاله سینه( در کمتر از 1% بیماران) نیز دارای نتایج مشابهی بوده است. این مطالعه همچنین به این نکته اشاره کرد که تاخیر در ترمیم و بهبود زخم ،در سینه  های بزرگتر، بیشتر اتفاق افتاده است.

به طور کلی، ماستوپکسی نسبتا یک عمل بدون خطر و مطمئن است. Krummen می گوید : انجام یک عمل جراحی بدون داشتن عوارض جانبی و نیاز نداشتن به پذیرش و بستری شدن در بیمارستان و یا انجام روش های جراحی اضافی، به طور کلی غیر عادی است.

علائمی که نشان دهنده بروز یک مشکل هستند

بعد از عمل جراحی، بروز هر گونه درد، تورم و خونریزی باید به پزشک اطلاع داده شود . درد پا و تورم به ویژه اگر در یک پا بیشتر باشد و همچنین درد قفسه  سینه یا تنگی نفس، نشانه وجود یک لخته خون می باشد که می تواند یک عارضه جدی تلقی شود. اگر با این موارد روبرو شدید، باید فورا  به نزدیکترین اورژانس، وضعیت خود را گزارش دهید.

همچنین پزشک جراح باید درباره اینکه آیا بعد از گذشت شش هفته از عمل، حساسیت سینه ها کاهش یا تغییر پیدا کرده است اطلاع داشته باشد.

چه کسانی در معرض خطر بیشتری از عوارض قرار دارند؟

داشتن یک یا چند مورد از موارد زیر، می تواند زمینه ای را مهیا کند که نسبت به افرار عادی، بیشتر در معرض ابتلا به عوارض جانبی قرار بگیرید:

 • فشار خون
 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • اختلالات کلاژن عروقی
 • بیماری عروقی محیطی
 • چاقی
 • بیماری قلبی
 • بهداشت عمومی ضعیف و نامناسب
 • انجام چندین عمل جراحی سینه
 • مصرف داروهای خاص مانند رقیق کننده های خون یا قرص های ضد بارداری که حاوی استروژن هستند.

الیوت می گوید : تمام این عوامل باید توسط جراح مورد توجه قرار گیرند تا مشخص شود که آیا بیمار کاندیدای مناسبی برای عمل لیفتینگ سینه است یا خیر . او اضافه می کند: به طور قطع بیمارانی هستند که خواهان عمل لیفتینگ سینه می باشند، اما آن را به دلیل حضور همزمان دو نوع بیماری، عملی خطرناک قلمداد می کنند و در نتیجه برای انجام لیفتینگ سینه، کاندید نمی شوند.

سینه

چگونه می توان از بروز عوارض جانبی پیشگیری کرد؟

یک جراح پلاستیک مورد تایید و با تجربه کافی، می تواند تشخیص دهد که آیا شما کاندید مناسب وخوبی برای جراحی هستید یا خیر و اینکه   با انجام روش های درست و نظارت دقیق می تواند خطر بروز عوارض پس از عمل را کاهش دهد.

مهمترین کاری که می توانید برای کاهش خطر مشکلات و عوارض بعد از عمل انجام دهید این است که توصیه های پزشک خود را دنبال کرده و از انجام کارهای خودسرانه اجتناب کنید.

به گفته دکتر Norman Rowe، یک جراح پلاستیک در شهر نیویورک، سیلیکون موضعی طبی، ویتامین C و آرنیکا می توانند به بهبود زخم کمک کنند. همچنین استروئید های تزریقی، دستگاه های لیزر و درمان های میکرونیدلینگ (جوان سازی پوست) نیز قادر به بهبودی و التیام زخم های غیر عادی هستند و مقدار آنها را به حداقل می رسانند.

حرف آخر

هنگام تصمیم گیری درباره اینکه آیا باید عمل جراحی را انجام دهید یا خیر، شما و پزشک تان باید همیشه این سوال را از خودتان بپرسید که آیا مزایای انجام این عمل جراحی  بیشتر از خطرات آن است ؟

در مورد ماستوپکسی، ریسک تجربه کردن عوارض جانبی جدی یا داشتن یک پیامد ضعیف ، زمانی به حداقل می رسد که این روش توسط یک جراح با تجربه و با امکانات مجهز انجام می شود. با این حال، اطلاع از مشکلات بالقوه و داشتن همکاری با پزشک خود قبل و بعد از این روش، خطر بروز عوارض را کاهش داده و درمان می کند.