خشکی پوست یک وضعیت عادی پوست است. پوست صورت یکی از مهم ترین بخش ها است. با این حال، وقتی پوست خشک شود، خشن و حتی قرمز، زبر و خشک می شود. سپس پوست صورت اغلب حساس است. با این حال پوست حساس همیشه به پوست خشک نیست. این حرف شما را گیج خواهد کرد، درست است؟ دلایل درونی و بیرونی زیادی برای خشکی صورت وجود دارد. میزان خشکی به میزان و شدت اثرات بستگی دارد. بسیاری از مردم اغلب بین خشکی پوست و پوست خشک سردرگم می شوند. همانطور که در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام مطالعه می کنید، احتمالا فکر می کنید چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد این وضعیت وجود دارد. با این حال، نگران نباشید، این مقاله تمام آن را به شما یاد خواهد داد.

پوست خشک چیست؟

پوست خشک یک وضعیت عادی برای پوست است. پوست پوست خشک می تواند هم در مردان و هم زنان رخ دهد، اما این وضعیت اغلب در افراد مسن به خاطر کاهش چربی طبیعی پوست رخ می دهد. نه تنها پوست صورت، دیگر مناطق پوستی مانند پوست دست ها، پاها، …  نیز می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. ویژگی پوست خشک این است که پوست صورت صاف نیست. خیلی شکننده است. علاوه بر این، صورت شما نیز جوش می زند.

پوست خشک

پوست ما ۷۰ درصد آب است. حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از آن آب در پوست است (بیرونی ترین لایه پوست). به طور معمول، این لایه رطوبت را در پوست حفظ می کند و پوست را از اثرات محیط زیست و باکتری ها محافظت می کند.

اگر پوست خشک شود در نتیجه غشا زیادی از دست داده می شود، این به این معنی است که پوست دیگر سالم نیست.  در این زمان احساس می کنید پوست صورت صاف نیست، کشش پوست ضعیف است و وقتی به آینه نگاه می کنید، خواهید دید که صورت شما بی روح و فاقد نشاط است.

وقتی که پوست خشک می شود، می توانید مشاهده کنید که پوست در برخی از مکان ها مثل بینی یا دهان خشک است. بسیاری از مردم فکر می کنند که این نشانه پوست پوست خشک است و برای استفاده از پوست خشک، محصولات تخصصی را خریداری می کند. با این حال، این علائم اولیه ممکن است در صورتی باشند که پوست شما خشک شده باشد و لازم است با رطوبت جایگزین شود. شما ممکن است بین پوست خشک و پوست بی آب اشتباه کرده باشید، در مورد تفاوت بین آن ها فکر کنید. سپس مفاهیم اساسی این دو مورد را در نظر بگیرید. پوست خشک نوعی پوست است که مشابه دیگر انواع پوست از قبیل پوست چرب، پوست معمولی و پوست مخلوط است. پوست بی آب نوعی از پوست است. هر گونه پوست ممکن است دارای مشکلاتی باشد، حتی اگر پوست چربی داشته باشید.

علل شایع پوست خشک چیست؟

پوست خشک به خاطر کمبود آب بدن و رژیم غذایی نامناسب

پوست هنگامی خشک می شود که لیپیدهای طبیعی در پوست ناپدید شده اند و مانع حفاظت از سطح می شوند و در نتیجه رطوبت را از دست می دهند. این کار فرآیند کاهش رطوبت پوست را سرعت می بخشد. فقدان عوامل مرطوب کنندگی طبیعی باعث از بین رفتن رطوبت لایه های سلولی پوست می شود. پوست خشک ناهموار و ترک می خورد چون خشکی به لایه های زیرین لایه پوست سرایت می کند که باعث آسیب زدن به کانال های اپیدرم پوست می شود که تامین رطوبت روپوست را فراهم می کند.

تغذیه ضعیف یکی از دلایل پوست خشک است. کمبود پروتئین (در گوشت، ماهی، تخم مرغ، شیر) باعث خشک شدن پوست صورت و تغییر رنگ می شود. به طور مشابه، فقدان چربی بدن باعث خشک شدن پوست می شود. شما باید مصرف میوه ها و سبزیجات را افزایش دهید تا ویتامین و مواد مغذی برای کمک به سلامتی پوست فراهم کنید. به طور خاص، اگر روزانه حداقل ۲ لیتر آب مصرف نکنید، پوست صورت به طور قابل توجهی خشک خواهد شد.

پوست خشک

خورشید

نور UV  در خورشید “دشمن” پوست صورت شما است. اشعه UV  بر لایه سطح پوست تاثیر منفی می گذارد.  این کار روند پیری را سرعت می بخشد و پوست را خشک، چروکیده و لک دار می کند.

آب و هوای کثیف و آلودگی محیطی:

اگر در معرض گاز اگزوز قرار دارید، این پاسخ سوال است که چرا سطح پوست خشک است. تحت نفوذ این عوامل، لایه محافظ بیرونی پوست آسیب می بیند و پوست خشک و شکننده می شود. تغییر ناگهانی آب و هوا، یا هوای بسیار گرم و یا خیلی سرد نیز بر پوست تاثیر می گذارد.  در بسیاری از موارد پوست خشک و پوسته پوسته می شوند و دمای پوست به طور غیرمنتظره ای تغییر می کند.

استرس

چرا استرس باعث خشک شدن صورت می شود؟ بسیاری از مردم هنوز فکر می کنند که استرس بر پوست تاثیر نمی گذارد اما این واقعیت که استرس مسئول کاهش توانایی پوست برای محافظت از خودش است. این باعث می شود که پوست قادر به حفظ رطوبت نباشد و به خشک شدن پوست کمک می کند. به منظور داشتن یک پوست زیبا و درخشان، علاوه بر استفاده از روش های مراقبت از پوست، شما باید با خوش بینی زندگی کنید و افکار مثبتی داشته باشید.

مراقبت از پوست ضعیف:

بسیاری از زنان از پوست خود محافظت می کنند اما هنوز از پوست خشک رنج می برند. این نشان می دهد که شما به درستی به پوست خود اهمیت نمی دهید. شستن صورت بیش از حد، با استفاده از الکل و یا اصلاح کردن صورت خود باعث خواهد شد که صورت شما خشک شود. علاوه بر این شستن صورت خود با آب داغ باعث می شود که پوست خشک شود چون آب داغ بر روپوست بالایی پوست تاثیر می گذارد. گرمای آب باعث از بین رفتن رطوبت پوست می شود و منجر به خشک شدن پوست می گردد.

تغییرات سنی و هورمونی:

تغییرات استروژن و پروژسترون می تواند بر رطوبت پوست و سطح چربی در پوست تاثیر بگذارد و باعث شود که پوست خشک شود. بعد از یائسگی، پوست خشک تر می شود. بنابراین، در این مرحله، زنان به راه حل های موثرتر برای مراقبت از پوست نیاز دارند. تخریب عملکرد غدد تعریق و غدد چربی زیر پوست باعث خشک شدن پوست می شود. هر چه سن بالاتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که عرق و چربی های پوست شما کاهش پیدا کند، بنابراین شرایط پوست خشک بدتر می شود. به همین دلیل است که پوست خشک اغلب بعد از ۳۰ سالگی ظاهر می شود.

پوست خشک

نشانه های پوست خشک چیست؟

در زیر برخی علائم معمول پوست خشک آورده شده است:

 • پوست صورت پیرتر به نظر می رسد
 • پوست صورت خشن است و صاف نیست و می تواند شکننده باشد
 • حتی با وجود پوست خشک و شکننده ممکن است جوش داشته باشید
 • جذب محصولات مراقبت از پوست سخت است
 • پوست صورت به مواد آرایشی آلرژی پیدا می کند
 • احساس خارش مکرر در صورت

چه کسانی در معرض خطر خشک شدن پوست هستند؟

زنان بالای ۳۰ سال نسبت به خشکی پوست بسیار آسیب پذیر هستند. علاوه بر آن، افرادی که در محیط باز کار می کنند به طور مکرر در برابر آفتاب یا گرد و غبار قرار دارند نیز شرایط مشابهی را تجربه می کنند.  اگر شما جزو این موارد نیستید، اما روش مراقبت از پوست را ندارید و یا یک سبک زندگی غیر علمی دارید، می توانید به طور کامل پوست خود را خشک کنید.

پوست خشک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

زمانی که بیماری هایی مثل دیابت یا درماتیت، دارید، باید یک پزشک را برای توصیه در مورد این که چگونه پوست خشک خود را بهبود بخشید، ملاقات کنید. علاوه بر این، اگر روش درمان برای مدتی طولانی هیچ پیشرفتی به شما ندهد، شما باید فورا با پزشک خود مشورت کنید.  این امکان وجود دارد که شما شرایطی غیر از پوست خشک دارید.

در بالا اطلاعاتی که باید در مورد پوست خشک بدانید آورده شده است. بسیاری از مردم برای غلبه بر این وضعیت به سالن زیبایی می روند. با این حال، این تنها راه نیست، به خصوص برای کسانی که زمان زیادی ندارند و یا می خواهند پول پس انداز کنند. شما می توانید داروهای خانگی را به طور کامل برای پوست خشک که در زیر آن ها را معرفی می کنیم، استفاده کنید. همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، آن ها بسیار ساده، ایمن و موثر هستند.

۲۱ داروهای خانگی برای درمان پوست خشک

۱. روغن زیتون

روغن زیتون نه تنها برای پخت وپز به کار می رود بلکه مزایای زیادی برای سلامتی و زیبایی نیز دارد. روغن زیتون حاوی اسیدهایی چربی است که پوست را تغذیه می کنند. این روغن مانند مرطوب کننده بسیار خوب برای پوست خشک است. آن مرطوب پوست را بالا نگه می دارد. علاوه بر این، روغن زیتون حاوی ویتامین E، یک ماده آنتی اکسیدان برای پوست است. ویتامین E در روغن زیتون به بدن کمک می کند تا مقاومت در برابر رادیکال های آزاد را بیشتر کند که معمولا باعث پیری پوست می شود. مهم ترین چیز این است که زمانی که از روغن زیتون استفاده می کنید، می توانید آن را مستقیما به پوست بدون ترس از عوارض انجام دهید.

استفاده از این روغن به طور مرتب به پوست شما کمک می کند نرم و مرطوب شود.

روغن زیتون توانایی تولید دوباره بافت پوست را دارد. این نوع روغن حاوی ماده ای به نام squalene  است – یک آنتی اکسیدان که برای از بین برنده خشکی پوست و دارای خواص ضد سرطانی است.  این آنتی اکسیدان ها به روغن زیتون به ترمیم آسیب به پوست، تسکین و کاهش شکستن پوست و خارش به خاطر پوست خشک کمک می کنند. آن ها همچنین مواد از بین برنده رطوبت پوست را ترمیم می کنند و به رطوبت پوست کمک می کنند.  علاوه بر این، این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با پیری، کاهش چین و چروک و تغییر رنگ پوست کمک می کنند.

روغن زیتون

برای استفاده از روغن زیتون برای از بین بردن خشکی، شما می توانید یکی از روش های زیر را انجام دهید:

روش ۱:  فقط روغن زیتون

روغن زیتون شامل اسیدهای چرب امگا 3 و مقادیر زیادی ویتامین E است که خواص بسیار مرطوب کنندگی و ضد پیری دارند. بنابراین می توانید از روغن زیتون به عنوان یک محصول طبیعی مراقبت از پوست استفاده کنید.

برای انجام این روش، مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک روغن زیتون کوچک را در مایکروویو گرم کنید
 • بعد از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، چند قطره روغن زیتون به صورت خود بمالید و به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید و یک شب بر روی پوست خود قرار دهید.
 • صبح روز بعد، فقط صورت خود را آبکشی نمایید.
 • این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید، وضعیت پوست خشک تان به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت و یا حتی ممکن است از بین برود و پوست صورت شما نرم تر و سفیدتر خواهد شد. باید توجه داشته باشید که برای این یا هر روش دیگری، محافظت از ضد آفتاب در طی درمان بسیار ضروری است. این امر تا حد زیادی بر زمان و نتیجه دوره درمان تاثیر می گذارد.

روش ۲: درمان های خانگی برای پوست خشک با استفاده از روغن زیتون و سرکه

سرکه به مبارزه با تغییر رنگ پوست و از بین بردن باکتری کمک می کند. روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از تخریب سلول جلوگیری می کنند. ترکیب این دو جز به معکوس کردن علائم پیری کمک می کند، پوست را نرم و سفیدتر می کند.

برای انجام این روش، مراحل زیر را انجام دهید:

 • ۲ قاشق سوپ خوری سرکه و ۱ قاشق سوپ خوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنید، خوب هم بزنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما بر روی صورت خود قرار دهید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید. شما می توانید این مخلوط را یک شب بر روی صورت خود بگذارید، یا می توانید بعد از ۳۰ دقیقه صورت خود را با آب بشویید.
 • این روش را ۲ – ۳ بار در هفته برای رسیدن به نتایج مورد انتظار خود انجام دهید.

روش ۳: روغن زیتون، لیمو و عسل

عسل نه تنها به تامین رطوبت پوست کمک می کند بلکه برای ترمیم پوست آسیب دیده نیز مفید است. عصاره لیمو می تواند به عنوان یک جز برای بسته کردن منافذ صورت استفاده شود. مخلوط روغن زیتون، لیمو و عسل می تواند راه حل خوبی برای شما باشد.

برای انجام این روش، مراحل زیر را انجام دهید:

یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون، 1/2 قاشق چای خوری عصاره لیمو و یک قاشق چای خوری عسل را با هم مخلوط کنید، خوب هم بزنید.

پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما به صورت خود بمالید.

صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید.

پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صورت خود را بشویید.

شما نباید این ماسک را بیش از حد بر روی صورت بگذارید، به خصوص این که آن را در طول شب بر روی پوست قرار ندهید چون لیمو اسید دارد، پس اگر آن را بیش از حد بر روی پوست قرار دهید، می تواند باعث خشک شدن پوست شما شود. این روش را ۲ – ۳ بار در هفته برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام دهید.

پوست خشک

۲. روغن نارگیل

یکی از درمان های خانگی برای پوست خشک، استفاده از روغن نارگیل است. روغن نارگیل حاوی ویتامین و مواد غذایی زیادی است که برای پوست خوب هستند، بنابراین همیشه در کتابچه راهنمای زیبایی زنان ذکر می شود. روغن نارگیل یکی از محصولات طبیعی و مرطوب کننده پوست است. روغن نارگیل هم چنین شامل ویتامین E tocotrienol  است. این نوع ویتامین E  ۵۰، برابر بهتر از ویتامین E  معمولی است. علاوه بر این، روغن نارگیل به کاهش تورم کمک می کند. روغن نارگیل یکی از بهترین روش ها برای درمان پوست است. آن اسیدهای چرب عالی دارد که پوست را تغذیه می کنند. علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی نیز به تسکین خارش و التهاب کمک می کند. روغن نارگیل می تواند برای ماساژ پوست صورت به کار رود. این کار به افزایش گردش خون روی سطح پوست کمک می کند و به شما کمک می کند آرام بگیرید.

برای استفاده از روغن نارگیل برای از بین بردن خشکی پوست، می توانید یکی از روش های زیر را انجام دهید:

روش ۱: روغن نارگیل

برای انجام این روش، دستورالعمل زیر را انجام دهید:

 • روغن نارگیل کمی در مایکروویو گرم کنید
 • بعد از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، چند قطره روغن نارگیل به صورت خود بمالید و به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید و یک شب به آن استراحت دهید.
 • صبح روز بعد، تنها باید صورت خود را تمیز کنید.
 • این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید و پس از چند بار نتایج را خواهید دید.

روش 2: روغن نارگیل، موز، و عسل

همانطور که می دانید، عسل در مرطوب کردن پوست خیلی خوب عمل می کند. موز می تواند برای تمام انواع پوست و سن استفاده شود چون بسیار کامل است. این نوع مواد می توانند پوست را نرم کنند. به ویژه برای پوست خشک مفید است.

برای انجام این روش، دستورالعمل های زیر را انجام دهید:

 • دو قاشق سوپ خوری روغن نارگیل، نصف موز رسیده، و ۱ قاشق سوپ خوری عسل خالص را آماده کنید.
 • آن ها را با هم مخلوط کنید، خوب هم بزنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما به صورت خود قرار دهید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صورت خود را بشویید
 • این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

۳. عسل

این یکی دیگر از روش های درمان خانگی است که برای خشکی صورت انجام می شود. عسل دارای آنتی اکسیدان طبیعی است.. همچنین فواید بسیاری در محصولات مراقبت از پوست غیر شیمیایی دارد.  عسل اثرات مختلفی نظیر مرطوب کنندگی، حفاظت از پوست و کشتن باکتری ها برای پوست دارد.  محصولات مراقبت از پوست حاوی عسل به تسریع التیام زخم و جلوگیری از عفونت کمک می کنند. هم چنین آن به حفظ رطوبت مورد نیاز برای نرم کردن پوست صورت کمک می کند.

عسل می تواند به عنوان بخش مکمل مراقبت از پوست روزمره مورد استفاده قرار گیرد زیرا اجزای آن توانایی جذب و حفظ رطوبت را دارند. ثابت شده است که عسل برای مناطق مستعد خشکی و خارش مفید است چون رطوبت این مناطق را تامین می کند. افراد با پوست چرب نیز می توانند از عسل استفاده کنند.  این ماسک می تواند به پوست شما کمک کند که رطوبت و کشش را بدون خشک کردن پوست مانند آرایش و تمیز کننده داشته باشید.

عسل یک آنتی اکسیدان طبیعی است که پوست خشک را از داخل و بیرون بدن درمان می کند.  بسیاری از مراکز مراقبت از پوست گزارش می دهند که مطالعات اخیر مشخص کرده اند که عسل تاثیر ضد آفتاب دارد. این به این معنی است که عسل به حفاظت از پوست از آسیب اشعه های خورشید کمک می کند. این عالی است چون همانطور که می دانید، نور خورشید یکی از دلایل خشکی است.

برای استفاده از عسل برای از بین بردن خشکی پوست، شما می توانید یکی از روش های زیر را انجام دهید:

روش ۱: فقط عسل

برای انجام این روش، دستورالعمل های زیر را انجام دهید:

 • یک آب گرم و دو قاشق چای خوری عسل آماده کنید
 • آن ها را با هم مخلوط کنید، خوب هم بزنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما به صورت خود بمالید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید
 • سپس صورت خود را با آب تمیز کنید
 • با شستن صورت خود مانند این روش، پوست شما به سرعت نرم و لطیف خواهد شد.

روش ۲: عسل، لیمو و بادام

بادام علاوه بر تمیز کردن پوست، تاثیر زیادی بر مرطوب کردن پوست دارد. شما می توانید از این مخلوط عسل، لیمو و بادام برای از بین بردن پوست مرده استفاده کنید.

برای استفاده از این روش، مراحل زیر را انجام دهید:

 • آماده سازی ۲ قاشق سوپ خوری عسل، ۴ قاشق سوپ خوری، بادام، و ۱ / ۲ قاشق سوپ خوری آب لیمو
 • آن ها را با هم مخلوط کنید، خوب هم بزنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما به صورت خود بمالید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید
 • سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

علاوه بر پاکسازی روزانه، شما هم چنین می توانید یک بار در هفته با این مخلوط، سلول های مرده پوست را از بین ببرید. هم چنین این مخلوط به بازیابی رطوبت پوست کمک می کند.

مواد غذایی چرب اما مفید

۴.  ماست فاقد از شکر

درمان بعدی در این فهرست درمان های خانگی ماست بدون شکر است. اسیدهای چرب، مواد معدنی و دیگر مواد در ماست به ترمیم پوست خشک کمک می کنند. به علاوه، هم چنین مرطوب کننده بسیار خوبی است. ماست حاوی سطوح بالایی از ویتامین و مواد معدنی ضروری برای کمک به جلوگیری از فرآیند سالخوردگی و تسکین پوست خشک است. این راه حلی برای تغذیه پوست از اعماق داخل و ایجاد زیبایی طبیعی به شما است.

ماست مواد غذایی ضروری زیادی برای پوست مانند اسید لاکتیک، ویتامین C و ویتامین D دارد. این منبع غنی از مواد غذایی باعث می شود که پوست صاف شود و حفرات پوست را ببندد. علاوه بر این، ماست مقاومتی ایجاد می کند، که به پوست کمک می کند تا با عوامل محیطی خارجی که باعث ایجاد خشکی می گردند مقابله کند.

برای استفاده از ماست بدون شکر برای از بین بردن خشکی پوست، شما می توانید یکی از روش های زیر را انجام دهید:

روش ۱: فقط ماست فاقد شکر

این کاری است که باید انجام دهید:

 • دو قاشق چای خوری ماست بدون شکر آماده کنید
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، ماست را مستقیما به صورت خود قرار دهید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب تمیز کنید
 • این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

روش ۲:  ماست و عسل

ماست و عسل مواد اولیه آشنا در زمینه زیبایی زنان هستند. با فرمول ساده و آسان در زیر، شما به سرعت پوست خشک را درمان خواهید کرد و مرطوب کننده خوبی برای پوست فراهم خواهید کرد. این یک روش برای پوست خشک است که می توانید در خانه به کار ببرید.

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • ۲ قاشق چای خوری ماست و یک قاشق چای خوری عسل
 • آن ها را با هم مخلوط کنید، خوب هم بزنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما به صورت خود بمالید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب تمیز کنید
 • برای رسیدن به اثر مطلوب خود این روش را ۲ – ۳ بار در هفته انجام دهید.

روش ۳: ماست بدون شکر و موز

موز رسیده نه تنها به خاطر طعم خوش مزه آن جذاب است بلکه یک جز ضروری برای کمک به پوست بهتر و روشن کردن پوست است.

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • دو قاشق چای خوری ماست و نصف موز پوست کنده را آماده کنید.
 • موز را خرد کرده و با ماست مخلوط کنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما بر روی صورت خود قرار دهید.
 • صورت خود را به مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.
 • انجام مکرر این روش ۲ – ۳ بار در هفته باعث می شود که پوست خشک تان به سرعت مرطوب شود.

رژیم غذایی خیار

۵. خیار

به عنوان یکی از بهترین درمان های خانگی برای خشکی پوست تلقی می شود. نه تنها خیار به عنوان غذای تازه در نظر گرفته می شود، بلکه به عنوان یک جز زیبایی موثر نیز شناخته می شود. استفاده از ماسک های میوه روشی ساده برای مرطوب کردن پوست است. ماسک خیار یک فرمول مرطوب کنندگی دارد که توسط بسیاری از مردم انجام می شود.

جز اصلی خیار آب و بسیاری از مواد معدنی است. خیار شامل ویتامین A، B۱، B۲، C،…  است، بنابراین بسیار مفید است.

این مواد برای پوست خشک مورد نیاز هستند. خیار به عنوان یک عصاره دارویی در نظر گرفته می شود که به مرطوب کردن پوست و کاهش منافذ کمک می کند.

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • خیار را به تکه های نازک تبدیل کنید
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این تکه های خیار را مستقیما به صورت خود بمالید
 • بعد از ۳۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.
 • این درمان را به طور مداوم برای چند روز انجام دهید، متوجه تغییر چشمگیر پوست صورت خود خواهید شد.

۶. آلوئه ورا

ماسک آلوئه ورا یکی از قدیمی ترین درمان های خانگی برای پوست خشک، به طور خاص است. این ژل طبیعی تنها یک مرطوب کننده بزرگ برای پوست نیست، بلکه یک لایه محافظ را تشکیل می دهد که به ایجاد نرم تر و سفیدتر شدن پوست کمک می کند. علاوه بر این آلوئه ورا سلول های مرده را نیز از بین می برد و از علائم پیری جلوگیری می کند. این باعث می شود که پوست به راحتی محصولات مرطوب کننده را جذب کند.

ژل آلوئه ورا نیز سنتز کلاژن و فیبرهای الاستین را تحریک می کند و به جلوگیری از تخریب پوست کمک می کند. در طی فرآیندهای مراقبت از پوست، این ژل برای تنگ کردن منافذ و کاهش آکنه موثر است. ماسک های آلوئه ورا برای پوست معمولی، خشک و ترکیبی مناسب هستند.

برای اینکه از آلوئه ورا برای خلاص شدن از پوست خشک استفاده کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک تکه از برگ آلوئه ورا را ببرید، ژل را فشار دهید و به آرامی ژل را روی پوست خشک بمالید. بعد از ۳۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.

۷. شیر عاری از شکر

یکی دیگر از درمان های خانگی برای پوست خشک استفاده از شیر بدون شکر است. استفاده از شیر تازه یک درمان بسیار موثر است. با شیر تازه بدون شکر، شما نیاز ندارید پول زیادی صرف خرید لوازم آرایشی گران قیمت بکنید و به پوست شما توجه کنید. شیر تازه از مواد مغذی و اسید لاکتیک غنی است و به حذف سلول های مرده کمک می کند، رطوبت را تامین می کند و پوست را سالم می کند. هم چنین شیر تازه به پوست شما کمک می کند تا محکم و صاف شوند. فقط از شیر تازه برای شستن صورت خود در هر روز استفاده کنید، شما از شر این مشکل خلاص می شوید.

پوست خشک

۸. بلغور جو دو سر

این ماده زمانی عجیب به نظر می رسد که درمان خانگی برای خشکی صورت می گیرد اما کارساز است. بلغور ماده ای اساسی برای سالمندان، کودکان خردسال و رژیم های غذایی نیست، بلکه یک جز زیبایی نیز هست.

یکی از بهترین استفاده از آن، توانایی مرطوب کردن بسیار خوب، به خصوص در زمستان است. وقتی هوا سرد است، پوست شما مستعد پوسته پوسته شدن و زیر شدن است، این زمانی است که شما باید به دنبال بلغور جو دو سر بعنوان یک درمان به موقع برای پوست باشید.

مقدار جو حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است که برای عمل پوست بسیار ضروری هستند.

علاوه بر مرطوب شدن، جو نیز برای از بین بردن سلول های مرده به کار می رود. مواد غذایی در جو دو سر به شما کمک می کند سلول های مرده پوست که روی پوست انباشته شده اند را از بین ببرید، در حالی که به تصفیه کردن پوست، از بین بردن کثیفی در منافذ، و تغذیه سلول های جدید پوست کمک می کنند.

این کار به پوست کمک می کند تا به راحتی محصولات رطوبتی را جذب کند. با فیبر، ویتامین و مواد معدنی آن، جو نیز برای تمیز نگه داشتن رنگ پوست در پوست استفاده می شود. بنابراین بعد از یک دوره با استفاده از بلغور جو دو سر، علاوه بر نرم تر شدن، صورت شما حتی سفیدتر می شود.

برای استفاده از جو برای رفع مشکل پوست خشک، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • مقدار کافی آرد جو دو سر و آب گرم را آماده کنید.
 • بلغور جو دو سر را با آب گرم مخلوط کنید تا خمیر ضخیمی را شکل دهید و به خوبی مخلوط کنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما بر صورت خود قرار دهید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.

با این روش درمان می توانید جو دو سر را با شیر تازه بدون شکر ترکیب کنید و همانند دستورالعمل های بالا برای تسریع درمان آن را انجام دهید. این درمان را ۲ تا ۳ بار در هفته برای رسیدن به نتایج مورد انتظار خود انجام دهید.

پوست خشک

۹.  پاپایا

پاپایا یکی از درمان های خانگی شناخته شده برای پوست خشک است. پاپایا مشهورترین میوه در پاییز است. این گیاه غنی از ویتامین C و ویتامین E است. آلوئه ورا هم چنین شامل آنزیم هایی است که به حذف سلول های مرده کمک می کنند و پوست را صاف می کنند و پوست را جوان می کند. شما می توانید از پاپایا برای سفید کردن و مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید.

پاپایا غنی از آنزیم های طبیعی است. این آنزیم ها به راحتی در پوست جذب می شوند تا به زیبایی پوست کمک کنند و آسیب پوست را التیام بخشند. علاوه بر این، پاپایا می تواند برای درمان دانه های پوستی ایجاد شده توسط خورشید مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، برای افرادی که دارای پوست کک و مکی هستند، استفاده از ماسک های پاپایا به بهبود شرایط آن ها کمک خواهد کرد.

این ماسک بسیار خوب است، به ویژه برای زنان پس از زایمان و افراد بالای ۳۵ سال مناسب است.

برای رفع مشکل پوست خشک، لطفا کارهای زیر را انجام دهید:

 • مخلوط کردن 1/4 از میوه پاپایا خشک شده و ۱ قاشق چای خوری عسل
 • انواع مختلف پاپایا را با عسل مخلوط کنید و به خوبی مخلوط کنید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را مستقیما بر روی صورت خود بمالید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.
 • این درمان را ۲ تا ۳ بار در هفته برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام دهید.
 • توجه: ویژگی های از بین بردن سلولی پاپایا بسیار قوی هستند، بنابراین نباید در مناطق حساس مانند چشم ها و پوست نازک بدن از آنها استفاده کنید.

پوست خشک

۱۰ .  آووکادو

آووکادو حاوی ۲۵ ویتامین طبیعی و مواد معدنی هستند. آلوئه ورا حاوی بسیاری از ویتامین C andvitamin E است. ویتامین A  در آووکادو به از بین بردن سلول های مرده کمک می کند. ویتامین E در آووکادو به حذف رادیکال های آزاد کمک می کند و در سنتز کلاژن دخیل است تا به صاف و محکم شدن پوست کمک کند.

ویتامین E  در آووکادو و سایر آنتی اکسیدان ها مثل lutein و zeaxanthin، نقش مهمی در حفظ پوست سالم بازی می کنند. آن ها همچنین به حفاظت از پوست از اشعه های مضر فرابنفش کمک می کنند و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کنند. مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیم، پتاسیم و. ..  به پوست کمک می کنند تا رطوبت را افزایش دهد.

برای استفاده از آووکادو برای از بین بردن خشکی پوست، شما می توانید یکی از روش های زیر را انجام دهید:

روش ۱: درمان های خانگی برای پوست خشک با استفاده از آووکادو

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک آووکادو کوچک آماده کنید
 • پوسته و دانه های آووکادو را جدا کنید و آووکادو را به تکه های نازک ببرید.
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را به صورت خود بمالید
 • ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.
 • شما می توانید این روش را ۲ – ۳ بار در هفته برای نتیجه بهتر انجام دهید.

روش ۲: روغن زیتون و آووکادو

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک آووکادو رسیده و ۴ قطره روغن زیتون آماده کنید
 • پوسته و دانه آووکادو را جدا کنید
 • این تکه ها را جدا کنید
 • ۳ – ۴ قطره روغن زیتون به آووکادو اضافه شوند و به خوبی مخلوط کنید
 • پس از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، این مخلوط را به صورت خود بمالید
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.
 • فقط این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید، وضعیت پوست خشک تان به سرعت بهبود خواهد یافت.

پوست خشک

روش ۳: آووکادو و ماست

برای انجام این روش، لطفا روش زیر را انجام دهید:

 • 1- ۲ قاشق سوپ خوری ماست بدون شکر و یک آووکادو رسیده آماده کنید.
 • پوسته و دانه های آووکادو را جدا کنید.
 • گوشت آن را جدا کنید.
 • دو قاشق سوپ خوری ماست را بدون شکر با آووکادو مخلوط کنید و خوب هم بزنید.
 • بعد از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، مخلوط را روی صورت قار دهید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب بشویید.
 • شما می توانید این روش را ۲ – ۳ بار در هفته اجرا کنید تا نتایج مورد انتظار را به دست آورید.

توجه داشته باشید که قبل از انجام مخلوط آووکادو و ماست بر روی صورت، آن را روی پوست بازوی خود بمالید و ببینید که آیا به این مخلوط آلرژی دارید یا نه.

روش ۴: درمان های خانگی برای پوست خشک با استفاده از آووکادو و عسل

برای انجام این روش درمانی، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک آووکادو رسیده را با یک چهارم فنجان عسل آماده کنید
 • آووکادو را در آسیاب له و خرد کنید
 • عسل را در یک آووکادو خرد شده بریزید و سپس خوب مخلوط کنید.
 • بعد از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، مخلوط را به صورت خود بمالید
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب ولرم بشویید.
 • این ماسک را برای تاثیر بیشتر دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

روش ۵: آووکادو و پاپایا

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک آووکادو رسیده و پاپایا را با هم مخلوط کنید.
 • و به دقت آسیاب شوند.
 • بعد از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، مخلوط را روی صورت قرار دهید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب ولرم بشویید.
 • شما می توانید این روش را ۲ – ۳ بار در هفته انجام دهید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

روش ۶:  آووکادو و سفیده تخم مرغ

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را انجام دهید:

 • آماده سازی ¼ آووکادو رسیده و ۱ سفیده تخم مرغ
 • سفیده تخم مرغ را به آووکادو خرد کرده و آن ها را به خوبی مخلوط کنید.
 • بعد از تمیز کردن صورت خود با آب ولرم، مخلوط را روی صورت بمالید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، صورت خود را با آب ولرم بشویید.
 • فقط این روش را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید، تا پوست خشکتان درمان شود.

این مواردی است که باید بدانید تا برای درمان پوست خشک انجام دهید. این اطلاعات را به دقت مطالعه کنید و روش های مناسب برای خودتان را مطابق با دستورالعمل فوق انجام دهید. نتایج این درمان ها شما را ناامید نمی کند.